Autor Wątek: jaki młynek-proszę o radę  (Przeczytany 37164 razy)

mek

  • Gość
jaki młynek-proszę o radę
« dnia: 27 Listopad 2013, 15:15:03 »
Witam,

jestem na forum gościnnie, chociaż nie wiem, czy się nie wciągnę jak tak dłużej poczytam :) Zajrzałam, bo postanowiłam kupić sobie młynek do kawy i nie wiem jaki. Proszę o radę w dwóch kwestiach:

1/ mam ekspres saeco via veneto taki: http://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/saeco-via-veneto-srebrny.bhtml?gclid=CK2NgdmQhbsCFUcV3god6GgAyw

wiem, nic ciekawego, ale już mam od kilku lat i na razie chcę go używać. Nie znam się na piciu kawy (jak sie okazało po przeczytaniu tego forum zupełnie się nie znam), więc piję sobie z tego ekspresu kawę w dużej filiżance z mlekiem (spienionym lub nie). I do takiej kawy chcę sobie kupić młynek. I po tym co tu przeczytałam rozważam severin KM 3873 lub jakiś ręczny. Wolę elektryczny, ale jeśli nie nadaje się do takiego ekspresu, to chciałabym wiedzieć jaki ręczny będzie dobry. Więcej niż 300 zł wydać nie mogę, a chcę pić kawę świeżo zmieloną.

2/ moja mama pije kawę w dużym kubku, czasem z mlekiem, częściej bez. Pije taką zalewaną z fusami, bo nie ma żadnego sprzętu. Chcę jej kupić na prezent aeropress. Czy to dobry wybór do zastąpienia kawy fusiastej? (chodzi o to, żeby nadal miała kubek kawy, ale lepszej) I jaki do tego młynek najtańszy, ale żeby miał sens?

Z góry dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2013, 15:33:27 wysłana przez mek »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopad 2013, 15:28:17 »
Co do drugiego - aeropress to dobry pomysł, ale rozważ jeszcze French press i drip. Z frencha będziesz miała chyba najbardziej podobną jeśli chodzi o przygotowanie kawę a z dripa najbardziej zbliżoną do ekspresu przelewowego. Wszystkie trzy opcje dadzą dobry efekt.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Listopad 2013, 16:35:47 »
Weź tego Severina, to i dla mamy możesz mielić jeśli niedaleko mieszka, bo aeropres i jakieś czibo z marketu to nie dobre połączenie.
Aeropres fajna sprawa, tylko dziwnie to wygląda i działa, nie każdemu może przypaść do gustu. Moja żona jak zobaczyła, to patrzyła na mnie jak na kosmitę ;) i nie przekonałem jej do aeropresa.

mek

  • Gość
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopad 2013, 19:19:13 »
Ale czy aeropress jest trudny w obsłudze? Wydaje mi się, że nie, ale może się mylę?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopad 2013, 19:48:10 »
Nie jest, ale może wydawać się dziwaczny

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Listopad 2013, 21:38:25 »
mek - aeropress może być dziwny/niezrozumiały dla kogoś uzależnionego - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - od zalewajki.

Mojej babci aeropressa bym nie kupił za żadne skarby, rodzicom też nie - to nie ich klimaty i urządzenie by się kurzyło tylko. Obejrzyj sobie kilka filmików na YT jak to działa i oceń czy ma to rację bytu.
Jako bezpośredni zamiennik dla zalewajki widzę FrenchPressa i/lub Evę. Aero/Drip/Chemex wymaga już uwagi i chwili czasu - a wiem że niektórzy chcą wsypać kawę, zalać wodą i pić. Nie chcą tej magii ;) związanej z przelewaniem/przeciskaniem.

Znasz swoją mamę - oceń czy to nie będzie strzał w stopę. Ja nie wiem czy bym moja do FP przekonał :D
LMWDP #469

mek

  • Gość
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Listopad 2013, 22:20:38 »
Obejrzałam sobie ponownie filmiki z aeropress i faktycznie - po Waszych sugestiach - zaczynam się zastanawiać, czy mamie będzie się chciało w ten sposób parzyć kawę... FrenchPress jest mniej skomplikowany, ale widzę, że jest ich bardzo dużo rodzajów i myślę, że może się okazać, że nie każdy jest dobry. Czy możecie zatem polecić jakieś konkretne, sprawdzone modele?  Rozumiem, że skoro polecacie to urządzenie, to znaczy, ze kawa z niego jest dobra? :) A jak musi być zmielona. Czy taka kupiona w sklepie zmielona się nada? Wiem, że to już nie ten smak, ale czy w ogóle da się zrobić z tak zmielonej - na wypadek, gdybym jednak na razie mamie młynka nie kupiła.

No i czekam jeszcze na rady w sprawie pierwszego punktu z mojego początkowego posta :) Czytałam tu na forum, że młynek severin do ekspresu sie nie nadaje, jeśli chcemy przyrządzić espresso. Ale ja piję kawę w dużej filiżance i nie jestem zbyt wymagająca (pewnie jeszcze dobrej kawy nigdy nie piłam ;)) Czy wobec tego ten młynek się nada? I do FrenchPress też ewentualnie będę mogła nim zmielić?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Listopad 2013, 22:34:16 »
Ciekawym, prostym w użyciu i niezbyt drogim urządzeniem do parzenia większych kaw jest Clever Dripper. Kawa jest parzona stacjonarnie, a następnie filtrowana. Daje duże możliwości kombinacji z dozą, temperaturą i przemiałem, a efekty są ciekawe.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2013, 22:37:36 wysłana przez WS »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Listopad 2013, 23:29:05 »
Również popieram kandydaturę Clevera. To najprostsze urządzenie z punktu widzenia ludzi niezaangażowanych. Filtry 4 dostępne w sklepach. Nasypać. Zalać. Postawić na kubek. Potem filtr z kawą do kosza i przepłukać wodą. To, wszystko.

Ewentualnie można jeszcze kombinować z takim lejkiem/driperem z marketu, też na filtry 4.
Na dwa sposoby. Albo tę zaparzoną w szklance kawę po prostu przelać. Albo nie przejmować się polewaniem i pour over, nasypać kawę, polać wodą i niech kapie.

PS
Co do młynka, to się nie wypowiem, bo musiałbym napisać: odpuść ten ekspres.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2013, 23:33:40 wysłana przez donkiszot »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Listopad 2013, 06:59:00 »
Widzę, że nikt nie spieszy się z przekazaniem Ci złych wieści. Otóż nie ma specjalnie szansy zmieścić się w założonym budżecie z przyzwoitym młynkiem elektrycznym. Niestety jak wszędzie - większość tego co tanie (a w przypadku młynków dotyczy to sprzętu poniżej 500 PLN) jest niewiele warte. Absolutnym minimum są młynki m.in. Ascaso, Demoka, Bodum i Kitchen Aid. To co będzie tańsze nie pozwoli Ci na wyprodukowanie prawdziwego espresso (a tym samym kaw/napojów pochodnych). Skoro jednak pijesz "duże filiżanki" to może warto rozważyć zmianę metody parzenia na coś z alternatywy?
Jeśli chodzi o młynki ręczne to też nie jest tak różowo - generalnie wszystkie pylą i zapewniają niezbyt równomierny przemiał (przynajmniej to do 150-200 zeta) i niby można je używać do ekspresu ale w mojej ocenie jest to ostateczność.

Z drugiej strony, musisz pamiętać że:
  • kawa ze świeżo zmielonej kawy będzie zawsze lepsza niż kupiona wcześniej "mielonka"
  • kawę kupujemy możliwie świeżą
  • może masz w pobliżu jakąś palarnię i jesteś w stanie kupować niewielkie partie zmielonej przez nich kawy?
  • warto dozbierać do "minimum" - bo lepiej uczyć się na cudzych błędach  :)
  • czasem nie ma wyjścia (budżet nie jest z gumy) i lepiej mieć choćby severina niż nic
  • jeśli pijasz na raz większe ilości kaw to dla Ciebie lepsza będzie alternatywa niż ekspres

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Listopad 2013, 07:20:43 »
FrenchPress jest mniej skomplikowany, ale widzę, że jest ich bardzo dużo rodzajów i myślę, że może się okazać, że nie każdy jest dobry.

Przemyśl ile potrzebujesz owej kawy - wiadro? (litrowy FP) czy normalną(!) filiżankę (350ml).
Masz kasę na Bodum? Super wybór, nie? Są tańsze - na każdym zrobisz kawę, najwyżej elementy nie będą tak ładnie wyglądały jak w droższym, szkło nie będzie borosilikatowe  itp itd.
Ja mam małego i relatywnie taniego czarnego Boduma i jest O.K. - coś w tym stylu


ale robiłem kawę i w FP 300ml za 30 zł noname i za 19,99 z Ikea - wszędzie się da, ważna jest kawa, stopień zmielenia i sama procedura zaparzania.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Listopad 2013, 09:44:05 »
Spinka, ale Mek zaznaczyła, że nie moze więcej niż 300zł wydać, więc lepiej będzie jeśli będzie mieliła świeże ziarno młynkiem
Severin KM3873, niż piła nadal marketowe mielonki. Ekspres również  nie jest taki ach i och, a właścicielka nie jest wymagająca. A tak przynajmniej będzie mogła sama mielić kawę i powoli zagłębiać się  w temacie.  Uważam, że dobra i świeżo palona kawa jest lepsza niż czibo z marketu, choćby była mielona najtańszym młynkiem ostrzowym.

Po zaparzacze do kawy zwróć się do Rogera, albo na stronę akcesoriabaristy.pl lub też przejrzyj wątek coffedesk, mają tam dobre promocje dla forumowiczów.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Listopad 2013, 09:47:10 »
Dlatego też napisałem punkt 5 :)

mek

  • Gość
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Listopad 2013, 10:15:21 »
W takim razie zamawiam severina dla siebie (jak się bardziej wciągnę, to może za jakiś czas zacznę zbierać na coś lepszego, a severina oddam mamie  ;) więc straty nie będzie 

Mamie kupię FrenchPress, coś wybiorę, pewnie z Boduma, coffedesk jeszcze przejrzę w wolnej chwili. Nad Cleverem jeszcze się pochylę, ale chyba FrenchPress bardziej do mnie przemawia. Prawdę mówiąc nie miałam pojęcia o istnieniu tych wszystkich alternatywnych metod, zanim tu nie trafiłam. FrenchPress widziałam, ale nie spodziewałam się, że z tego może być dobra kawa. Na razie zaczynam przygodę z kawą świeżo mieloną i to już jest dla mnie duży krok do przodu. Zobaczymy co będzie dalej :)

Bardzo dziękuję za wszystkie rady!!!

Super, że tu trafiłam, bo i tak jakiś młynek dla siebie i coś do kawy dla mamy bym kupiła, ale zupełnie przypadkowe. A tak świadomie wybieram, na miarę moich możliwości finansowych i aktualnych potrzeb.
Za palarnią jeszcze się rozejrzę. No to trochę w sprawie kawy się wyedukowałam :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: jaki młynek-proszę o radę
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Listopad 2013, 10:29:46 »
Zachęcam do dzielenia się wrażeniami zarówno z użytkowania młynka jak i FP :) Jeśli będziesz szukać kawy dla siebie zajrzyj do naszego działu z opiniami o kawie lub po prostu pytaj. Unikaj kaw marketowych i większości stoisk w sklepach wielkopowierzchniowych - kawa z palarni będzie świeższa i tańsza :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi