Autor Wątek: tani młynek do ekspresu cisnienowego  (Przeczytany 43722 razy)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Sierpień 2013, 20:00:56 »
Co do smaku - dla Ciebie nie będzie rewelacji
To nie o to biega, ja testując zabawkę w firmie z "zaprzyjaźnionego" czibo młynka (tania wersja) uzyskiwałem w 25sek przysłowiowe wiadro burej wody, z mojego bez regulacji musiałem zaprzestać ubijania bo w 30 sek było tylko 5 ml.
Nie muszę tłumaczyć jak "smakowała" bura woda? ;)

ps. reasumując - wyrażam pozytywne zdziwienie, że on daje radę i upgrade'uje wiedzę, jak coś to komuś podpowiem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Sierpień 2013, 20:11:55 »
Te ręczne młynki mają dość szeroką skalę przemiału. Na superpył się nie da zmielić (zgrzeje się i zalepi wszystko), ale na tyle drobno aby zatkać domowy ekspres się da -- sprawdzałem.

Pytania pojawiają się przy: czy pyłu nie jest za dużo (w sensie smaku)? w ogóle, na ile różni się smak względem lepszego młyna? czy skoki regulacji nie są za duże? czy przy większym sitku (58mm np.) wystarczy skali? czy przy tak drobnym przemiale kawa nie zagrzeje się za bardzo na żarnach? itp.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Sierpień 2013, 20:20:49 »
To co uzyskiwałem nie było zbyt przyjemne. Korzystałem wtedy z ziaren z Kauflanda, był to mój początek z kawą, więc po ziarnach też nie było się czego spodziewać.
Po tym jak kupiłem Graefa i ciągle miałem te ziarna z Kauflanda, to mimo wszystko różnica w smaku była ogromna.
Trzeba zacząć od tego, że ten ekspres nie dogrzewa wody do odpowiedniego poziomu i kawa najczęściej będzie kwaśna, nie kwaskowata.
Można eksperymentować z młynkami, nawet ręcznymi, ale piętą Achillesową tego zestawu jest ekspres.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Sierpień 2013, 20:26:45 »
Dlatego tym chętniej poczytam jak się sprawdza tego typu młynek na lepszym ekspresie. Z podobną piętą achillesową testowałem mojego slima i wioski o temperaturze mam takie same (jeżeli dobrze pamiętam to nieco ponad 80°C się udawało wycisnąć).

Ale skoro mówisz, że już przy Graerfie czuć różnicę, to nie jest to dobra wróżba.

Offline skizzo

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: ELECTROLUX EEA 250
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #34 dnia: 22 Sierpień 2013, 12:18:05 »
Młynek Tiamo Slim kupiony, właśnie piję pierwszą kawę zmieloną nowym młynkeim Ariadna od Antonio. Młynek chyba trochę za mocno skręciłem albo za mocno ubiłem kawę, bo niestety trochę sitko się zapchało i ledwo co kawa chciała leciec ;) następnym razem muszę trochę grubszy przemiał ustawić. Pozdrawiam i dzięki za pomoc w wyborze.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Sierpień 2013, 12:27:06 »
 :ok:

Jeszcze co do ubijania - nie przenoś całego ciężaru ciała na tamper  :nienie: Lekko, ale równo  :taktak:




Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Sierpień 2013, 12:57:31 »
A ponieważ system regulacji w tiamo jest mało precyzyjny (spore skoki przy zmianie stopnia zmielenia) nastaw się na konieczność tuningu przy pomocy nakrętek. No chyba że akurat się wstrzelisz :-)
Opisz wrażenia...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #37 dnia: 22 Sierpień 2013, 14:04:01 »
Spinka, a jak Twoje testy? Odpuściłeś?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Sierpień 2013, 14:18:33 »
W zderzeniu z remontową rzeczywistością musiały ulec przełożeniu.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #39 dnia: 22 Sierpień 2013, 14:21:03 »
Zdarzyło mi się używać ręcznego młynka do ekspresu ciśnieniowego, kiedy elektryczny wysłałem do serwisu, i nie najlepiej to wspominam. Problem stanowił czas, jaki musiałem poświęcić na mielenie. Młynek mam kilkunastoletni, bezfirmowy, odpowiednio miałki przemiał da się uzyskać.  Ale na zmielenie 7 g kawy trzeba wykonać około 250 obrotów. Do tego nie za szybkich, bo tradycyjnie w ręcznych młynkach górne żarno ma słabą stabilizację i przy szybszych obrotach jakość przemiału spada i o zmieszczeniu w czasie można tylko pomarzyć. Piję kilka kaw dziennie, żona drugie tyle. Kręciłem młynkiem przez jedno popołudnie i się modliłem, żeby nas nie odwiedził ktoś spragniony kawy. Wieczorem znalazłem młynek na Allegro i rano po niego pojechałem, oczywiście po porannej porcji kręcenia.
Czasowo espresso było poprawne, gorzej było ze smakiem. Było wyraźnie gorsze niż z elektrycznego młynka, konkretnie Mahlköniga Vario. Bardziej gorzkawe i płaskie, ze słabszą cremą. Ale jeżeli ktoś pije niewiele kawy, a przy tym niuanse smakowe nie są dla niego najważniejsze, to może używać ręcznego młynka do ekspresu ciśnieniowego. Ale przy większej ilości kaw dziennie, będzie miał kłopot, ja nie dałem rady.


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #40 dnia: 22 Sierpień 2013, 14:37:23 »
W ręcznym młynku da się zmielić pod espresso - ale faktycznie przy kilku kawach dziennie to ręce bolą. No ale jak sobie przypomnę jak rozbijałem kawę w moździerzu  :taniec: to ręczny młynek jest skokiem cywilizacyjnym.

No i jak wiecie kawa kawie nierówna, trzeba grubość przemiału zmieniać. Niektóre kawy kapryśne są i nawet w porządnych młynkach pokazują humory.

Z ręcznym młynkiem trzeba się pogodzić z sytuacją że niektóre kawy nie będą się mielić pod espresso.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #41 dnia: 22 Sierpień 2013, 15:01:19 »
Czyli możemy podsumować, że dać się da (ha, czyli jednak!), ale jest to uciążliwe w eksploatacji, a i pełni smaków nie zaznamy?


Trochę jest to różne z powszechną opinią, że takie młynki się do espresso nie nadają. Chodzi mi o kategoryczny wydźwięk tej opinii.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Sierpień 2013, 17:26:15 »
Dać się da, ale pozostaje kwestia nie najlepszego smaku i uciążliwe kręcenie. ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Sierpień 2013, 18:14:00 »
Dać, to się rzeczywiście da, powstaje pytanie czy warto. Uciążliwość kręcenia to jedno. Dzisiaj dokładnie nie pamiętam, ale kiedy zmierzyłem czas potrzebny na zrobienie jednej porcji, to wyszło mi, że na dzienne zaspokojenie kawowego zapotrzebowania,  potrzeba dobrze ponad pół godziny kręcenia. Może nie męczące, wkurzające ogromnie.
Druga sprawa, to jakość mielenia. Jeżeli celujesz w dobre espresso, to ten młynek nie jest dla ciebie. Inna sprawa, że do metod alternatywnych ręczne młynki nadają się równie dobrze, jak do espresso. Czyli, da się zrobić, ale bez fajerwerków, można dużo lepiej.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #44 dnia: 22 Sierpień 2013, 20:04:21 »
Generalnie jak kiedyś pisałem o Tiamo Slim - jeśli nie ma innej opcji to się da.

W tym poście są zdjęcia i jest czas mielenia na pojedyncze sitko.

Jednak przy częstych przemiałach to trzeba pamiętać o zmianie ręki bo inaczej jedna będzie jak u Pudziana :) No i o gościach lepiej nie myśleć.

Do alternatywy w sumie dobrze by było się w sitka o różnych oczkach zaopatrzyć - można by się pyłu pozbyć, oraz zbyt wielkich kawałków. Jednak znowu jest to lekko uciążliwe.
Do alternatywy fajny mały elektryczny młynek to Bodum Bistro, Kitchen Aid, Malkoning Vario, Breville Smart Grinder. W sumie to i z tańszych żarnowych Severiny i Krupsy pewnie by dały radę. Niestety nie każdy ma tyle miejsca żeby na blacie dwa gastro młyny stały.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi