Autor Wątek: tani młynek do ekspresu cisnienowego  (Przeczytany 43719 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Sierpień 2013, 21:34:27 »
Mój Tiamo Slim ma plastikowy zbiornik na zmieloną kawę i gwint dobrze trzyma :)
Ta tendencja do rozkręcania występuje tylko wtedy, gdy jest źle założona rączka ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Sierpień 2013, 22:21:35 »
Spinka, czemu nie przetestujesz Tiamo, czy grindrippera na ekspresie? ??? Wiesz jak powinno zaparzyć się, wyglądać i smakować espresso. Masz i ekspres i młynki, i wiedzę, i odpowiednią kawę. Odpowiedziałbyś raz na zawsze na nurtujące wszystkich pytanie: czy da się cokolwiek espresso podobnego uzyskać przy pomocy młynka ręcznego.

Mnie brakuje ekspresu (przynajmniej) do takiej zabawy.  :-\

Jeśli podejmiesz się tej nierównej walki ;) myślę, że punktem wyjścia powinna być hipoteza: oczywiście, że się da.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Sierpień 2013, 22:27:40 »
W sumie... czemu nie? Mam teraz urlop, może znajdę nieco więcej czasu... OK - powalczę :)

Offline skizzo

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: ELECTROLUX EEA 250
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Sierpień 2013, 23:04:43 »
To może w pierwszej kolejności do testu Tiamo :P w takim razie ja również czekam na efekty, może jeszcze bardziej utwierdzę się w zakupie tego młynka :) W sumie Hario trochę bardziej mi się podoba, ale jest trochę droższy. Więc jeśli nie ma dużej różnicy jak na razie skłaniałbym się do Tiamo, chociaż trochę się obawiam tej odkręcającej się śrubie do regulacji grubości przemiału.

Trochę śmieszne te moje rozważania, bo to tylko trochę ponad 100 zł, ale niestety niedawno skończyłem studia, pracy nie ma to trzeba racjonalnie wydawać każdy grosz :)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Sierpień 2013, 00:07:42 »
Właśnie, czy warto wydawać 100-120 zł na coś co pozwoli wykonać całkiem NIEpijalne espresso?
Spinka und Szachowiec - panowie, do testów.
Tylko uczciwie, O.K.?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Sierpień 2013, 00:57:49 »
skizzo, najtańsza opcja na elektryczny młynek pod espresso to chyba Graef:

http://allegro.pl/mlynek-do-kawy-graef-model-cm-81-i3454344239.html
http://allegro.pl/profesjonalny-solidny-mlynek-do-kawy-graef-i3453396270.html

ale to i tak ~450, nie wiem czy przewidujesz powiększenie budżetu na elektryka, za to ta 2. aukcja ma szansę przyzwoicie się skończyć

Pierwsza oferta jest interesująca. Natomiast na drugą to bym się nie pokusił, bo całkiem możliwe, że żarna są zajeżdżone albo ekspres mielił kawy aromatyzowane.

Jeśli masz zamiar w przyszłości kupować lepszy ekspres, to daj sobie spokój z młynkiem ręcznym, a najpierw zainwestuj w dobry młynek. Jak przyjdą goście to się zajeździsz ręcznym ;)

Graefy są ok, sam takowy posiadam. A może coś takiego:
http://www.redcoon.pl/B418125-Isomac-Isomac-Macinino-Prof_M%C5%82ynki-do-kawy
http://www.redcoon.pl/B227050-Nemox-Lux_M%C5%82ynki-do-kawy

Zawsze możesz sobie na raty rozłożyć, a młynek będzie służył latami.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Sierpień 2013, 10:39:51 »
Właśnie, czy warto wydawać 100-120 zł na coś co pozwoli wykonać całkiem NIEpijalne espresso?
Spinka und Szachowiec - panowie, do testów.
Tylko uczciwie, O.K.?
Niepijalne bo? Bo ręczny młyn (w porównaniu do elektrycznego) jest słaby, bo ekspres jest słaby... dlatego pytałem czy nie myślał o alternatywie. Ale jeżeli chce tylko cappu i nie ma kasy na porządniejszy młyn, nie planuje alternatywy ani wymiany ekspresu...? Ręczny chyba wystarczy pod taki ekspres by uzyskać -coś-podobnego-do-espresso. Po za tym Doktorek chyba robił taki test z Hario Slim'em? Jednak nie, to był Tiamo - http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=27.0 Młyn dał radę, z lepszym ekspresem oczywiście.
Doktorek: "Jeśli więc nie możesz kupić sobie młynka napędzanego energią elektryczną, a chcesz pić espresso - kup Tiamo Slim i ciesz się świetną kawą. Jeśli na pojedynczym sitku wyszło poprawne espresso, to i doppio się uda."

A, i tak ostatnio gdzieś przeczytałem, że jak się chce espresso to tylko maszyny gastro wchodzą w grę... więc ja nawet sprzętu do espresso nie mam więc na testy się nie pcham.





Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Sierpień 2013, 13:27:48 »
Miałem tego Electroluxa i przez jakiś czas współpracował ze starym młynkiem żarnowym po prababci.
Efekty nie był porażające, ale 25s uzyskiwałem.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Sierpień 2013, 14:04:49 »
Porażających efektów nie uzyska na tym ekspresie chyba nawet z młynem gastro.




Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Sierpień 2013, 14:26:02 »
No i jest test, widać ręczniak wystarcza. Ciekaw jestem smaczków uzyskanych z tego zestawu.

ps. co do espresso i "że tylko gastro..." to bez przesady. Wątpiłem, że można uzyskać poprawny napar z tego małego gnojka i tyle (szczególnie mając doświadczenia u różnych znajomych z elektrycznymi młyneczkami niskobudżetowymi). I wiem jaka jest różnica w smaku na kolbowcu krupsa z kawą mieloną moim młynkiem, a tańszą odmianą choćby tchibo.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Sierpień 2013, 14:43:08 »
Co do smaku - dla Ciebie nie będzie rewelacji, ale jeśli ktoś nie gustuje w espresso, pija tylko cappu, a w idealnym espresso odnajduje tylko gorzki/kwaśny smak... taki zestaw będzie O.K.
No właśnie "bez przesady" - miałem taki zestaw wcześniej i było w porządku (jak dla mnie), ale wiadomo apetyt rośnie więc teraz mam już nieco lepszy sprzęt i jest dobrze, a tu czytam, że nigdy espresso nie zrobiłem bo bez gastro to nie espresso... Ja się cieszę z każdej filiżanki niby-espresso zrobionej własnoręcznie  (czy na dawnym, czy teraźniejszym sprzęcie - nie ma znaczenia) :szampan:




Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Sierpień 2013, 14:43:48 »
Porażających efektów nie uzyska na tym ekspresie chyba nawet z młynem gastro.

Porównywałem do efektów z użyciem Graefa, którego później miałem.
Z ekspresu ogólnie, to zadowolony nie byłem.

Offline skizzo

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: ELECTROLUX EEA 250
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Sierpień 2013, 16:09:43 »
W takim razie chyba wybiorę tego Tiamo. Nie chce uzyskać idealnego espresso tylko możliwie najlepszą kawę na posiadane możliwości. Kiedyś pewnie powrócę jeszcze na forum z tematem ekspresu do 1000 zł i młynka do 600-700 zł :) Obecnie muszę jeszcze wykończyć mieszkanie itd. więc jest dużo innych wydatków. Tą kawę jednak zawsze się jakąś piję, więc jeśli młynek ręczny poprawi jej smak to te 100 zł mogę zainwestować :) Roger ma jakieś promocyjne ceny dla użytkowników forum ? :P

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Sierpień 2013, 16:35:32 »
Jeżeli ten powrót nie będzie szybciej niż na pół roku to możesz kupować ręczny.
Roger ma chyba tak konkurencyjne ceny, że rabaty są chyba nie potrzebne, ale jeśli dobrze pamiętam to kiedyś były zniżki %.




Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Sierpień 2013, 17:02:03 »
Najlepiej zapytaj Rogera na PW. Grindrippeer nie będzie się znacząco różnił od Tiamo. Mechanizm podobny, również skokowa regulacja grubości mielenia którą łatwo stuningować do bezstopniowej (kosztem wygody regulacji), oba pylą. Chociaż gdzieś czytałem, jak porównywano grindrippera do porlexa.
Z uwagi na koszty bierz tiamo albo hario.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi