Autor Wątek: tani młynek do ekspresu cisnienowego  (Przeczytany 43718 razy)

Offline skizzo

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: ELECTROLUX EEA 250
tani młynek do ekspresu cisnienowego
« dnia: 17 Sierpień 2013, 20:14:05 »
Wiem że podobny temat był już na forum, ale niestety czym więcej czytam postów tym większy mętlik w głowie. Mam ekspres ciśnieniowy Electrolux EEA 250 i zastanawiam się nad jakimś młynkiem do kawy. Obecnie kawę mielę w starym wysokoobrotowym, elektrycznym młynku. Nie wydaje mi się to jednak zbyt dobre rozwiązanie bo za każdym razem mam inny przemiał i jest on dość nierówny.

Kawy piję dość mało, jedna kawa dziennie głównie cappucino czasem dla rodziców americano. Myślałem o młynku elektrycznym ale z tego co czytałem tych tańszych raczej nie polecacie więc rozumiem, że zostaje mi młynek ręczny ( na ręczny nie chciałbym wydać więcej jak 120 zł). Mam jednak trochę wątpliwości. Czy regulacja w takich młynkach jest dość sensownie rozwiązana ? Nie trzeba po paru zmieleniach znowu regulować grubości przemiału ? Jak długo mieli się w takim młynku porcję kawy, bardzo jest to uciążliwie ? Moje pytanie czy przy takim ekspresie i tak małej ilości kawy warto w ogóle kupować młynek do kawy, a jeśli tak to jaki ? Jak się ma młynek ręczny do tanich elektrycznych co do jakości przemiału ?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:22:57 »
Młynek jest niezbędny. Koniecznie żarnowy. Ten który masz jest zapewne ostrzowy i do ekspresu się nie nadaje.
Zakup młynka to bardzo kontrowersyjna sprawa - niby po co skoro tyle mielonej kawy w sklepie? I do tego młynki takie drogie.. Niestety to młynek ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o jakość naparu.
Jeśli chodzi o ręczny - jest to jakieś wyjście zwłaszcza przy mocno ograniczonym budżecie. Jeśli nie przewidujesz jego zwiększenia to w zasadzie nie masz wyjścia. W tej cenie pozostaje Ci Tiamo ewentualnie coś z Hario - zajrzyj np na akcesoriabaristy.pl
Ile trwa zmielenie - zależy od wielkości porcji, stopnia rozdrobnienia i twardości ziaren - zwykle to 1-3 minut.
Może w pobliżu masz jakąś palarnię? Nie najgorszym rozwiązaniem byłoby częste zaopatrywanie się u nich w niewielkie porcje zmielonej kawy (100g). Więcej nie ma co bo kawa szybko wietrzeje.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:30:53 »
Młyn kupić warto zawsze!
Jeśli ręczny to w zakładanym budżecie się zmieścisz - Hario Slim, Porlex, Tiamo. Wszystkie zmielą tak, że uzyskany przemiał będzie lepszy niż obecny zapewne. Porcje kawy zmielisz w 2 minuty, nie jest to męczące. Kawa pięknie pachnie podczas mielenia! Przemiał będzie wystarczająco drobny i równy jak na taki ekspres.
Jeśli tani elektryczny to Tchibo - też zmieli koszt to pewnie ok. 200 zł. Jeżeli elektryczny i pod espresso to jest teoria iż I-2 mini i młynki jego pokroju są minimum - cena ok. 700 zł.
Tak więc ja bym brał ręczny. Zmielisz pod ten ekspres, jak i pod alternatywę. Można zabrać w podróż. Zajmuje mniej miejsca i jest ciut tańszy od elektrycznego.




Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:34:34 »
skizzo, najtańsza opcja na elektryczny młynek pod espresso to chyba Graef:

http://allegro.pl/mlynek-do-kawy-graef-model-cm-81-i3454344239.html
http://allegro.pl/profesjonalny-solidny-mlynek-do-kawy-graef-i3453396270.html

ale to i tak ~450, nie wiem czy przewidujesz powiększenie budżetu na elektryka, za to ta 2. aukcja ma szansę przyzwoicie się skończyć

Offline skizzo

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: ELECTROLUX EEA 250
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:36:37 »
Trochę wątków na forum już przejrzałem i wiem, że mielenie jest ważne, a wszystkie kawy na marketowych półkach są  złe :P Miałem okazję już kupować kawę z palarni jednego z użytkowników forum. Co do budżetu to przeglądałem wątek o młynkach elektrycznych do 400 zł do były opinie że w tej cenie z nowych urządzeń się nic sensownego nie kupi, a ja niestety jak na ten moment nie wyobrażam sobie wydawać większej kwoty na młynek, więc pomyślałem że ręczny będzie dobrą rozwiązaniem na tą chwilę i alternatywą do rozwiązania które mam obecnie ( czyli młynek wysokoobrotowy z ostrzami).

Przy każdym zakupie patrzę na warunki jakimi dysponuję, pijąc jedną kawę dziennie z ekspresu za 300 zł nie widzę za bardzo sensu kupować młynek w granicach 700-1000 zł. Wiem, że takie rozwiązania byłoby na lata itd. ale wiadomo są różne inne wydatki i po prostu nie da się kupować zawsze wszystkiego tak aby było jak najlepsze :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:40:28 »
Kupowanie mielonki w palarni w małych porcjach ma sens, jeśli palarnię masz "za rogiem" w przeciwnym wypadku ekonomicznie nie ma sensu. W takiej sytuacji jak opisałeś kup coś z propozycji Szachowca :)
Zawsze później możesz odsprzedać z niewielką stratą ;)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:41:13 »
Bierz ręczny i bądź szczęśliwy. Planujesz alternatywne sposoby parzenia kawy?




Offline skizzo

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: ELECTROLUX EEA 250
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:49:06 »
Na ten moment nie planuję innych sposobów zaparzania kawy. Co do planów na przyszłość kiedyś myślę o zakupie jakiegoś innego ekspresu ciśnieniowego w granicach 1000 zł ( z tego co pamiętam na forum było info, że w takiej cenie można już coś w miarę kupić) i może wtedy pomyślę o jakimś elektycznym. Wydaje mi się, że taki ręczny młynek zawsze może się przydać i nie będą to wyrzucone pieniądze. Ponadto młynek za trochę ponad 100 zł to nie tak jak w przypadku elektrycznego min te 400-500zł. Chyba, że młynki elektryczne w granicach 200 zł będą mieliły podobnie do takiego ręcznego, ale z tego co czytałem w takim przypadku lepszy jest ręczny.

Te mielenie kawy do pod espresso bo te wszystkie kawy przecież się na tym opierają, a może i z czasem zrezygnuje z mleka i będą pił małą czarną :)
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2013, 20:50:59 wysłana przez skizzo »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:51:45 »
No wiesz, 200 to już niemal podwojenie budżetu. Zdecyduj - albo bierzesz ręczny za 100-150, albo myślisz o elektrycznym ale wtedy pewnie na tych 200 się nie skończy :)

Jednak musisz mieć świadomość, że ręczy młynek to zaledwie "minimum z minimum". Przemiał jest zaledwie zadowalający (dużo lepszy niż to co teraz masz ale w porównaniu z dobrym młynkiem słabiutki).
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2013, 20:55:08 wysłana przez spinka2 »

Offline skizzo

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: ELECTROLUX EEA 250
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:56:04 »
Tak jak pisałem wcześniej czytałem o młynkach elektrycznych na forum i była informacja że tych tanich nie opłaca się kupować. Z drugiej strony za ręczny nie chciałbym wydawać 300 zł, dlatego sądziłem że do 120 zł powinno się kupić już coś odpowiedniego na moje warunki

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|




Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Sierpień 2013, 20:59:54 »
Poniżej 100 raczej nie kupisz, ale w przedziale 100-200 jest spory wybór. Tańszy nie musi być gorszy, zwykle młynki tej samej firmy mają ten sam mechanizm mielący - ale to już potwierdź w sklepie przy zakupie. Podobno najlepszy jest porlex (nie miałem styczności). Ja obecnie używam Tiamo slim oraz grindrippera - z obu jestem zadowolony choć używam ich do alternatywy.

Ja mam ten: http://akcesoriabaristy.pl/pl/p/TIAMO-Reczny-mlynek-do-kawy-SLIM-kolor-zielony/393 - mi odpowiada, bo ma pokrywkę w pojemniku na ziarna :)
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2013, 21:01:50 wysłana przez spinka2 »

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sierpień 2013, 21:07:56 »
Z pośród Slimów, bardziej do mnie przemawia ten firmy Hario - mam oba. Jego jakość wykonania i użyty plastik, oraz "miękkość" działania mechanizmu jest moim zdaniem lepsza niż Tiamo. ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Sierpień 2013, 21:10:45 »
A jak ze stabilizacją żaren?

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: tani młynek do ekspresu cisnienowego
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Sierpień 2013, 21:29:22 »
Żaden nie jest idealny, pokuszę się o stwierdzenie że jednak lepszy jest Hario, ale to jeszcze przetestuję.
Głównym problemem w Tiamowym Slimie jest blaszka blokująca ustawienie stopnia przemiału - łatwo było o utratę ustawień i młyn się "rozkręcał". Problem został załatwiony w prosty sposób - nakręcona została kontrująca nakrętka. Teraz ustawienia "trzymają".   ;)
Dodatkową wadą jest łączenie stalowego pojemniczka na zmieloną kawę z plastikową górą młynka. Tu łatwo o przekręcenie, a spasowanie tych dwóch elementów pozostaje do życzenia - plastikowa góra młynka posiada lipny plastikowy gwint, podczas gdy metalowy pojemniczek ma jedynie dwie nazwę to "proste prowadnice". Takie połączenie oprócz słabego trzymania sprawia że patrząc z boku, jedna strona odstaje, a druga jest wciśnięta pod gwint.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi