Autor Wątek: Poziom wyżej  (Przeczytany 3212 razy)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #60 dnia: 01 Marzec 2024, 21:20:58 »
MC5 niczym mnie nie urzekł w zasadzie jak i Flat 74 którego miałem ,do jasnych paleń nikomu bym MC5 nie polecił do średnich lub ciemniejszych może i jest ok ale ja takowych nie pijam :):):)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #61 dnia: 01 Marzec 2024, 21:43:50 »
I dlatego jeszcze jest etap  :taktak: palenia własnych ziaren... maszyny teorie itd... a potem jak w dowciepie z rybakiem...
i tak ląduje kawka z dobrej palarni  :cenzura:
I to nie reklama tylko rozdawka dla przyjaciół  O0
3528E22C-305C-4C88-8631-9D198A4F8361.jpeg

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #62 dnia: 01 Marzec 2024, 21:53:45 »
I dlatego jeszcze jest etap   palenia własnych ziaren... maszyny teorie itd...
Ale na tym trzeba się znać to nie jest tak ze przyjdzie ktoś z ulicy i wypali sobie kawę (dobrą)
Bo to nie jest tak "że chip na krowę i już jest ciele" :lol2:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #63 dnia: 01 Marzec 2024, 22:21:29 »
Ja palę sam na Kaffelogicu więc też ogarniam ale są ziarna np z Nomad Coffee lub z Manhatan których jakość będzie trudna do osiągnięcia na domowym wypale :).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #64 dnia: 01 Marzec 2024, 22:30:01 »
Ostatnio wyczaiłem palarnię z Wawy i po paru "białych" shotach żona powiedziała, żebym już nie kupował tego jej ulubionego brazylijskiego singla z poprzedniej palarnii tylko z tej nowej. Zdaję się, że ziarna podobne, znaczy takie ogólne Cerrado dla ludu a taka różnica w aromacie i smaku.
》tertium non datur《

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #65 dnia: 07 Marzec 2024, 15:11:10 »
Dzisiaj dojechała do mnie Eureka Atom 75, było z tym trochę nerwów bo kurier ups poleciał w kulki i wiózł ją przez tydzień.
Pierwsze wrażenia;
-Myślałem że będzie większa/cięższa od starego młynka, a nie na odwrót.
-Jest bardzo cicha, wręcz bezgłośna.
-Góra młynka jest skręcona na śmiesznie małe wkręty imbusowe, będą musiał kupić klucz specjalnie dla niej aby ją wyczyścić/dokręcić hoper.
-Obsługa elektroniki intuicyjna i prosta jak budowa cepa.

W ramach testów przemieliłem ~40g kawy.
Pierwszy strzał, 0,7 obrotu pokrętła regulacji mielenia, doza 19,7g(zwykle do sitka wchodzi 20,5-21g) brazylia santos natural od "poprostudobrakawa"(pierwsza paczka od tego dostawcy, zrobiłem wcześniej 3 może 4 szoty na tej kawie wyszły gorzkawe, takie średnio pijalne, najpewniej z powodu zbyt wysoko ustawionej temperatury ekspresu) przepływ nawet względnie poprawny, poszło na dużą czarną. W smaku na trochę lurowata, gładsza w smaku i mniej gorzka od poprzednich prób, pijalna choć bez zbytniej przyjemności.

Spróbuję napisać coś więcej jak poprawnie ustawię grubość przemiału.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #66 dnia: 07 Marzec 2024, 16:58:08 »
brazylia santos natural
Ta kawa zbytnio nie nadaje się do kolby, bardziej do automatu, bo Santos jest za mocno czekoladowy, chyba że to jednak specialty. Możesz podać stronę tej palarni, bo nie ma jednoznacznego wyniku na Google?
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2024, 17:24:17 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #67 dnia: 07 Marzec 2024, 17:58:06 »
Były sobie w Bydgoszczy "targi kawy i czekolady"(w sumie targami trochę ciężko to nazwać bo były 3 stoiska z kawą), kupiłem espresso(jest co do zasady dla mnie zbyt intensywne i piję je dość rzadko, ale to względnie mi przypasowało, było stosunkowo delikatne i lekko kwaśne) i americano(kwasowości nie było praktycznie wcale, a goryczka była bardzo niewielka), stwierdziłem że w sumie to mogę się z nią w domu pobawić i wróciłem po 1kg kawy. Wystawca mówił że sklep internetowy "jest w budowie" i obecnie działa na instagramie.

A tak stopień wypalenia; trochę ciemniejszy od jasnopalonych pod przelew, ale nadal wyraźnie jaśniejsze od tych średniopalonych pod espresso, za punk odniesienia biorę kawę od pixela.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #68 dnia: 07 Marzec 2024, 18:20:26 »
Krzysiu, przejrzałem ich profil. Ile ta kawa kosztuje za kg?
》tertium non datur《

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #69 dnia: 07 Marzec 2024, 18:50:50 »
Krzysiu, przejrzałem ich profil. Ile ta kawa kosztuje za kg?
95zł kg

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #70 dnia: 07 Marzec 2024, 19:11:09 »
:mhh: Może mi umknęło na ich profilu, ale ci dwaj założycieli sami palą ziarna czy ktoś dla nich wypala? Bo jak to drugie, to taki Santos w tej chwili jest w sprzedaży po 52zł/kg, na aledrogo jeszcze taniej:

https://www.tommycafe.pl/2kg-kawy-w-extra-cenie/2292-kawa-brazylia-santos-1kg-1kg-gratis-5901721760202.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA6KWvBhAREiwAFPZM7qnvfOYjH-lYC-SnxLIOaFkgByj_NZMZpZgCbgAPfFL7j1nqhFtJLhoCfHcQAvD_BwE
》tertium non datur《

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #71 dnia: 07 Marzec 2024, 19:51:16 »
:mhh: Może mi umknęło na ich profilu, ale ci dwaj założycieli sami palą ziarna czy ktoś dla nich wypala? Bo jak to drugie, to taki Santos w tej chwili jest w sprzedaży po 52zł/kg, na aledrogo jeszcze taniej:

https://www.tommycafe.pl/2kg-kawy-w-extra-cenie/2292-kawa-brazylia-santos-1kg-1kg-gratis-5901721760202.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA6KWvBhAREiwAFPZM7qnvfOYjH-lYC-SnxLIOaFkgByj_NZMZpZgCbgAPfFL7j1nqhFtJLhoCfHcQAvD_BwE

Nie mam pojęcia nie pytałem, a oni się nie chwalili. Czyli najwyraźniej zrobiłem kiepski interes...

Próbowałem zrobić jeszcze parę kaw, mam wrażenie że złapałem odpowiednie ustawienie młynka, ale nadal występuje lekka goryczka z takim nieprzyjemnym posmakiem kojarzącym mi się z lurą.
W każdym razie na dzisiaj koniec eksperymentów, bo mam wrażenie że trochę przedawkowałem kofeinę, a jutro podejdę z dobrze znaną mi kenią.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #72 dnia: 07 Marzec 2024, 20:10:48 »
Raczej sprzedawcy chwalą się tym, że sami palą ziarna i na jakim piecu.

jutro podejdę z dobrze znaną mi kenią.
Totalny kawowy rozjazd👍 Ja podobnie: z rana Brazylia specialty a po południu "kwaśna" Etiopia :pycha:
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2024, 20:13:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #73 dnia: 07 Marzec 2024, 23:16:29 »
Dzisiaj dojechała do mnie Eureka Atom 75, było z tym trochę nerwów bo kurier ups poleciał w kulki i wiózł ją przez tydzień.
Pierwsze wrażenia;
-Myślałem że będzie większa/cięższa od starego młynka, a nie na odwrót.
-Jest bardzo cicha, wręcz bezgłośna.
-Góra młynka jest skręcona na śmiesznie małe wkręty imbusowe, będą musiał kupić klucz specjalnie dla niej aby ją wyczyścić/dokręcić hoper.
-Obsługa elektroniki intuicyjna i prosta jak budowa cepa.

W ramach testów przemieliłem ~40g kawy.
Pierwszy strzał, 0,7 obrotu pokrętła regulacji mielenia, doza 19,7g(zwykle do sitka wchodzi 20,5-21g) brazylia santos natural od "poprostudobrakawa"(pierwsza paczka od tego dostawcy, zrobiłem wcześniej 3 może 4 szoty na tej kawie wyszły gorzkawe, takie średnio pijalne, najpewniej z powodu zbyt wysoko ustawionej temperatury ekspresu) przepływ nawet względnie poprawny, poszło na dużą czarną. W smaku na trochę lurowata, gładsza w smaku i mniej gorzka od poprzednich prób, pijalna choć bez zbytniej przyjemności.

Spróbuję napisać coś więcej jak poprawnie ustawię grubość przemiału.

Fajny ten młyn i chyba calkiem zgrabny, można prosić jakiś zwięzły opis?
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #74 dnia: 08 Marzec 2024, 11:22:24 »

Fajny ten młyn i chyba calkiem zgrabny, można prosić jakiś zwięzły opis?

Ok, spróbuję;
-Młynek jest stosunkowo niewielki i niezbyt ciężki o zgrabnej linii,
-Mieli kawę szybko i cicho,
-Obsługa jest prosta i intuicyjna,
-Jego rozkręcenie wymaga dedykowanego klucza.
-Występuje niewielka retencja, opierająca się próbom wytrząsania/wymiatania/wydmuchiwania, raczej uniemożliwiająca zastosowanie młynka jako SD,
-Jakość przemiału wydaję się być lepsza od mojego starego hendiego, ale wymaga to większej ilości testów.

Spróbowałem zaparzyć kenię;
Pierwsze podejście 0,5 obrotu doza 20,5-21g, przepływ wyglądał dosyć kiepsko, tzn. na początku szedł bardzo wolno, później dość wyraźnie przyśpieszał a kremy było niewiele. Może ma to coś wspólnego z tm że kawa była już trochę starawa(palona na początku grudnia)? Samo ciastko było całkiem poprawne choć jego góra była trochę miękkawa.
W smaku miło mnie zaskoczyła, była dosyć gładka, przyjemnie cielista, lekko kwaśna i nawet trochę słodka, bez goryczki, natomiast była również trochę pylista.
Drugie podejście 0,6 obrotu może trochę więcej, doza 21,5g przepływ podobny do 1, ciastko mocno zbite, wręcz zbyt mocno. W smaaku bardzo podobna tylko trochę bardziej kwaśna o słabszej ale nadal wyczuwalnej słodyczy.
Trzecie podejście 0,4 obrotu doza 19,5g przepływ zdecydowanie najbrzydszy a ciastko błotniste, najmniej kwaśna z całej trójki, ciut słodsza od 1 a samo słodycz była trochę wyewoluowana przechodząca w nuty orzechowo czekoladowe i w przeciwieństwie do pozostałej dwójki był pozbawiona tej lekkiej nieprzyjemnej pylistości.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi