Autor Wątek: Poziom wyżej  (Przeczytany 3210 razy)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Luty 2024, 20:29:27 »
Krzychu myślę, że bardzo nakręciłeś się w temacie żaren, większe nie znaczy lepsze. Pewnie będzie szybciej mielić co przydaje się w komercyjnym użytku, ale nie uwierzę, że w ślepej próbie wyczułbyś różnicę.
Bardziej bym się skupiał na ergonomii i stylu użytkowania.

Wracając do tego czy renomowana marka równa się sukces? Oczywiście, że nie... Mahlkonig wydał młyn dla zwykłych konsumentów i mało kto go używa i poleca. Poza tym jak z autami, większość nowych niesprawdzonych projektów,
nawet u renomowanego twórcy może mieć problemy natury dziecięcej, ja bym wstrzymał się z recenzjami.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Luty 2024, 21:12:09 »
czytałem ostatnio że fizycznie niemożliwe jest zapewnienie sensownej jakości i powtarzalności przemiału przy single dosing , tylko zasypany hooper to gwarantuje :(.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Luty 2024, 21:23:12 »
tylko zasypany hooper to gwarantuje
Zawsze mam pełen.
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Luty 2024, 21:38:56 »


czytałem ostatnio że fizycznie niemożliwe jest zapewnienie sensownej jakości i powtarzalności przemiału przy single dosing

Dlaczego?..... i co fizycznie
powoduje sensowną jakość i powtarzalność przy zasypanym do pełna hoperze?
Nie czytałem tych wywodów, natomiast dziś oglądałem "wywody naukowe" Lancea na temat NPF






Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Luty 2024, 21:58:51 »
czytałem ostatnio że fizycznie niemożliwe jest zapewnienie sensownej jakości i powtarzalności przemiału przy single dosing , tylko zasypany hooper to gwarantuje :(.

Ja ma zupełnie inne zdanie, niemożliwe jest mieć sensowna jakość i powtarzalność przy zasypanym hopperze, bo każdego dnia kawa wietrzeje i zmienia właściwości, przez to przemiał i ustawienia młynka się zmieniają.
To akurat fakt, z którym wiele osób się mierzyło i dlatego kupuje SD. Możesz wkleić link do tej lektury?
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Wiszczu

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Arc, V60, phin
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Luty 2024, 22:13:39 »
czytałem ostatnio że fizycznie niemożliwe jest zapewnienie sensownej jakości i powtarzalności przemiału przy single dosing , tylko zasypany hooper to gwarantuje :(.
Czyli żaden młynek ręczny nie potrafi zapewnić powtarzalności? Bo jakby na to nie patrzeć to chyba niewiele ma hopper...

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Luty 2024, 22:29:29 »
Postaram się znaleźć , to jakiś australijski team magików przeprowadzał te badanie :):P:P trudny do wyeliminowania popcorning (nie ma go przy zasypanym hooperze ) plus siła nacisku ziarna w hooperze też coś powoduje tyle zapamiętałem :).
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2024, 22:32:27 wysłana przez rollo45 »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #37 dnia: 29 Luty 2024, 22:33:36 »
czytałem ostatnio że fizycznie niemożliwe jest zapewnienie sensownej jakości i powtarzalności przemiału przy single dosing , tylko zasypany hooper to gwarantuje :(.
Czyli żaden młynek ręczny nie potrafi zapewnić powtarzalności? Bo jakby na to nie patrzeć to chyba niewiele ma hopper...
to dotyczyło młynków elektrycznych :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #38 dnia: 29 Luty 2024, 22:56:17 »
w temacie żaren, większe nie znaczy lepsze
Zgadzam się, wiele kwestii ma wpływ na przemiał są to m.in.:
- prędkość obrotowa - wyższe obroty powodują większe zapylenie,
- geometria żaren - może dawać bardziej jednorodne przemiały lub zróżnicowane,
- czas opuszczenia zmielonej kawy z komory - im dłużej tym więcej pyłu
- na ile dokładnie da się ustawić osiowość żaren.

Dane żarna będę lepiej się sprawdzać z określonymi paleniami / wielkościami / gęstościami ziaren kawy.

trudny do wyeliminowania popcorning (nie ma go przy zasypanym hooperze ) plus siła nacisku ziarna w hooperze też coś powoduje tyle zapamiętałem :).
Generalnie wszystko się zgadza, aczkolwiek nie są to zjawiska niepowtarzalne jeśli używamy podobnych dóz i paleń. Gdyby SD powodowało znaczne zmiany przemiału, to nikt by nie używał młynków takich jak Niche czy innych SD do espresso. Popcorning przy ukłądzie pionowym żaren można łatwiej opanować, bo tam ziarna są podawane ślimakiem.

Z tym zasypaniem hoppera to też racja, bo jeśli mamy nasypane stosunkkowo niewiele np 60 gram, to nacisk na kawę zsuwającą się do komory, przy trzech kolejnych 20 g dozach jest inny, a zatem inny popcorning i czas przebywania kawy w komorze. Co potrafi bardzo zmieniać czasy ekstrakcji espresso, dużo bardziej niż przy single dose.
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2024, 22:59:37 wysłana przez krystians »

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Marzec 2024, 00:24:30 »
Co do wielkości żaren to z powodu ich rozmiaru występuje tu inna geometria, różne prędkości liniowe przy tych samych obrotach, różna wrażliwość na luzy montażowe/błędy osiowania, inne częstotliwości rezonansowe etc.
A to wszystko w młynkach o bliźniaczej konstrukcji różniącej się jedynie rozmiarem żaren. 
Przejrzałem całkiem sporo recenzji, i dość uniwersalne było że w przypadku młynków o podobnej konstrukcji np df64 i df83 i wszyscy twierdzili że ten o większej średnicy żaren wypada lepiej.
Wydaje mi się że można na podstawie tego można w miarę bezpiecznie stwierdzić że większe żarna są co do zasady oferują lepszą jakość przemiału.

Oczywiście tak jak wspominacie są tutaj różnice na poziomie konstrukcyjnym różnych młynków, różne typy geometrii żaren, różnice w sposobie mielenia i różnice w samych ziarnach kawy. Co może prowadzić do bardzo dobrych rezultatów w przypadku małych żaren i złych w przypadku dużych. Ale w mojej opinii nie narusza to ogólnej zasady że większe żarna zwykle lepiej radzą sobie w mieleniu kawy od tych mniejszych.


Co do stopnia zasypania hoppera, to zauważyłem że mój młynek mieli kawę inaczej gdy mieli większą ilość np. 200g a pojedyncza dozę, ale tak szczerze mówiąc nigdy tego nie sprawdziłem.
Chętnie bym przeczytał badania które coś o tym mówią.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Marzec 2024, 05:46:42 »
Chętnie bym przeczytał badania które coś o tym mówią.
Fizyki nie oszukasz.
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Marzec 2024, 08:00:01 »
Większe zarna skompensują błędy mniejszych kostrukcji stąd wniosek  że zmielą  lepiej  jest co do zasady prawidłowy .

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Marzec 2024, 08:47:47 »
Pomijając teorie, chciałbym zobaczyć ślepe testy:
1. Czy ktoś wyczuje różnice w smaku zasypanego hopera albo SD
2. Podobnie z dużymi żarnami i jakimiś akceptowalnym minimum 65mm

Dlaczego jestem taki sceptyczny? Ponieważ uważam, że problemem na forum jest często to, że początkujący/średnio-zaawansowani forumowicze dostają rady z jakiegoś ekstremum, których często sami nie testowali, gdzieś coś usłyszeli wpadło jednym uchem...
Natomiast w przypadku większości hobby progres w danej dziedzinie jest logarytmiczną funkcją szybko rośnie, ale im dalej w las tym progres w danej dziedzinie jest subtelny, natomiast koszt staje się funkcją kwadratową ;)

Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Marzec 2024, 09:03:02 »
z żarnami jest tak że każde da  inny smak kwestia czy lepszy czy gorszy to już indywidualną sensoryczna sprawa  to temat rzeka aż strach go ruszać :):):):)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Marzec 2024, 09:40:04 »
Fajnie, że się zgadzamy, dlatego myślę, że podsyłanie niesprawdzonych zasłyszanych rad, które są jakimś ekstremum może powodować zakłopotanie w głowie osób które szukają innej odpowiedzi.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi