Autor Wątek: Poziom wyżej  (Przeczytany 3213 razy)

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Poziom wyżej
« dnia: 24 Luty 2024, 18:33:07 »
Witam,
Powoli zaczynam się przymierzać do wymiany mojego młynka hendi 208878/quamar M80(gastronom z karuzelą i żarnami 63mm).

Obecnie używam go do mielenia jasnych singli do espresso jako "para single dose"(wsypuję odmierzoną porcję kawy i dokładnie wymiatam pędzelkiem całą kawę, która się w nim zawieruszyła).
Szukam czegoś co przyniesie poprawę zarówno w ergonomii jak i jakości przemiału.
Myślałem o czymś w rodzaju G-ioty czy Niche Zero, ale nie do końca widzę różnicę pomiędzy większością oferowanych na rynku rozwiązań, poza wielkością/kształtem żaren(swoją drogą lepiej stożkowe czy płaskie?).
W sumie zawsze mi się podobał Hedone Honne ale cena 1500euro+vat jest dla mnie trochę zaporowa, chociaż może byłoby warto na niego pozbierać?


Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Luty 2024, 23:58:29 »
Smuci mnie brak jakiegokolwiek odzewu, wiec spróbuję zadać bardziej konkretne pytanie;

Szukam młynka za +-3000zł, jego przeznaczeniem będzie zmielenie 3 porcji(~63g) dziennie jasno palonej kawy do espresso.
Obecnie zastanawiam się głównie pomiędzy DF83V w przedsprzedaży, a Eurekom Atom 75 Digital od kolegi z forum.
W przypadku DF83V wydaje mi się że wiem co biorę, obecnie działam w systemie single dose, poprawa ergonomii jest oczywista, a sam młynek jest dobrze zrecenzowany i porównany do większości konkurencyjnych rozwiązań.
Natomiast w przypadku Eureki mam problem, nigdy nie miałem styczności z młynkiem on demand i nie wiem z czym się to je, wydaje się że powinna nastąpić poprawa ergonomii, ale jest ona dla mnie bliżej nieokreślona. Co do jakości przemiału to znalazłem dość ogólne informacje, że jest lepiej od df64 czy niche zero, ale nie znalazłem żadnego bezpośredniego porównania do płaskiego żarna 83mm w single dose.
Dlatego prosiłbym o przybliżenie mi Eureki, a najlepiej jej porównanie względem D83V.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Luty 2024, 06:33:50 »
Krzysiu, przechodząc na poziom wyżej czy to w przypadku kolby, czy jak w Twoim - młynka, dobrze by było potestować na żywo, gdyż różne są odczucia i preferencje kawoszy. Opinia innych może być dla Ciebie myląca, pomijając jakość sprzętu.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2024, 06:40:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Luty 2024, 15:23:51 »
No najlepiej byłoby wypożyczyć 3-4 różne młynki, protestować, zobaczyć który najbardziej leży ci w dłoni i jak się dogaduje z twoim ekspresem/twoją ulubioną kawą, a po dwóch tygodniach ten który podobał ci się najbardziej zostaje i resztę zwrócić.
Jest to znany i sprawdzony sposób, ze świata audio. Niestety obawiam się że żaden sklep ze sprzętem kawowym na coś takiego nie pójdzie, a jeśli nawet to nie mam kasy na kaucję za dwa młynki(z czego jeden jest niedostępny w pl, a drugi jest używany więc takie wypożyczenie nie wchodzi w grę).
W zasadzie jedyną opcją sensowną opcją przetestowania obu młynków, jest zakup ich obu i późniejsza sprzedaż jednego z nich, ale znowu nie jestem wstanie upchnąć w moim budżecie obu młynków naraz.

Wydaje mi się że najlepszą opcją jest spytanie bardziej doświadczonych kawoszy o właściwości sprzętu i na tej podstawie określenie który z nich bardziej odpowiada moim potrzebom.
W zasadzie tutaj bardziej chodzi o określenie czy eureka spełni moje oczekiwania, czy może jednak jest warto jest poczekać te półtora miesiąca i dołożyć 1000zł do DV83V.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Luty 2024, 16:30:01 »
żaren(swoją drogą lepiej stożkowe czy płaskie?).
Lepiej mieć takie i takie. Ta sama kawa a inny "świat" espresso. Jakbym miał do wyboru tylko jeden młynek, to zdecydowanie wziąłbym SD, a jakiś stary OD zostawił żonie na zalewajkę. Ile ten DV będzie kosztował?
》tertium non datur《

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Luty 2024, 16:57:37 »
Fajnie byłoby mieć dwa, ale niestety mam ograniczone możliwości finansowe...
DV przy przedpłacie kosztuje 3600, przy zaliczce 4000, normalnie ma kosztować też 4000 ale jest realna szansa, że wszystkie się rozejdą zanim przyjadą do pl w kwietniu.

teges_pl

  • Gość
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Luty 2024, 17:21:54 »
Nie ma odzewu bo młynki trochę ciężej porównać

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Luty 2024, 17:36:38 »
DV przy przedpłacie kosztuje 3600, przy zaliczce 4000, normalnie ma kosztować też 4000 ale jest realna szansa, że wszystkie się rozejdą zanim przyjadą do pl w kwietniu.
Przy takiej cenie to wolę dołożyć do Mazzera Philosa, nawet z mniejszymi żarnami.
》tertium non datur《

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Luty 2024, 17:50:28 »
Na pewno nie sugeruj się większą średnicą - to tak nie działa. Przy takiej cenie DF83V to posłuchał bym @GostRado z Philosem, wygląda na na prawdę dopracowany produkt, dodatkowo zbierali feedback z tych paru recenzji. Jeśli masz miejsce na blacie to dlaczego nie Mazzer. Jest jeszcze Timemore 078s o ile nad nim myślałeś chociaż chwilę - też będzie lada chwila dostępny normalnie w sprzedaży.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Luty 2024, 18:13:17 »
Masz same stożki, więc Philos trochę by Ci namieszał w smakach 🙂
》tertium non datur《

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Luty 2024, 18:51:31 »
Nie ma odzewu bo młynki trochę ciężej porównać
Ja rozumiem że w kwestii ergonomii to jak porównywanie konia do krowy... Ale Przemiał? Oba młynki mielą pod espresso i ludzie robili już porównania eureki z df64, nie bardzo rozumiem czemu nie dało by się zrobić porównania z DF83V i na forum powinien znaleźć się ktoś kto miał kontakt z oboma rozwiązaniami a przynajmniej konstrukcjami pokrewni.

W summie zastanawia mnie kwestia czy lepszy przemiał co do zasady oferują młynki SD(ma funkcje gorącego startu i trzyma przez cały czas stałą prędkość obrotową żaren, ale podawanie ziaren na żarna nie jest stałe) czy OD(żarna ruszają i zatrzymują się zasypane kawą czyt. występuje zmienna prędkość obrotowa żaren mielących kawę, ale same ziarna kawy zawsze występują w tej samej ilości i są podawane z tą samą siłą), a może efekty są porównywalne i nie ma to większego znaczenia?

DV przy przedpłacie kosztuje 3600, przy zaliczce 4000, normalnie ma kosztować też 4000 ale jest realna szansa, że wszystkie się rozejdą zanim przyjadą do pl w kwietniu.
Przy takiej cenie to wolę dołożyć do Mazzera Philosa, nawet z mniejszymi żarnami.
Przy DF83V naciągam już trochę budżet, mazzer kosztuje 1100euro jakieś 4800zł i to zdecydowanie przekracza moje możliwości finansowe w najbliższym czasie...

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Luty 2024, 19:11:50 »
Na pewno nie sugeruj się większą średnicą - to tak nie działa. Przy takiej cenie DF83V to posłuchał bym @GostRado z Philosem, wygląda na na prawdę dopracowany produkt, dodatkowo zbierali feedback z tych paru recenzji. Jeśli masz miejsce na blacie to dlaczego nie Mazzer. Jest jeszcze Timemore 078s o ile nad nim myślałeś chociaż chwilę - też będzie lada chwila dostępny normalnie w sprzedaży.
Rozważałem timemore ale ludzie narzekali na sezonowanie żaren + ogólny odbiór większości recenzji był mniej wiecej taki;  timemore<df83<niche duo<df83v

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Luty 2024, 19:17:10 »
Przy DF83V naciągam już trochę budżet, mazzer kosztuje 1100euro jakieś 4800zł i to zdecydowanie przekracza moje możliwości finansowe w najbliższym czasie...
Raczej, już nasza Czwórka, nie zapłaci €1100 za Philosa, a może za miesiąc jeszcze bardziej umocni się złoty.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2024, 20:00:29 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Luty 2024, 23:06:51 »
Że też chcąc wynegocjować lepszą cenę dla swojej zachcianki kupienia philosa w pierwszym rzucie, namawiasz ludzi na urządzenie, którego ani samemu nie znasz, ani nie jest znane./przetestowane masowo przez konsumentów..

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Poziom wyżej
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Luty 2024, 23:16:38 »
Że też chcąc wynegocjować lepszą cenę dla swojej zachcianki kupienia philosa w pierwszym rzucie, namawiasz ludzi na urządzenie, którego ani samemu nie znasz, ani nie jest znane./przetestowane masowo przez konsumentów..

O to to

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi