Autor Wątek: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?  (Przeczytany 23910 razy)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Nigdy nie spodziewałem się, że zacznę taki wątek...
Do rzeczy.
Odkąd mam syfon i uważniej obserwuję ekstrakcję, to po ,,wciągnięciu" kawy do dolnego zbiornika, w górnym zbiorniku zostają same fusy, ale ciekawie ułożone.
Kawę do syfonu mielę w ręcznym Tiamo Mini Slim Hybrid i właśnie po zrobieniu kawy w syfonie widać jak nierównomierny jest przemiał.
Na samej górze tego syfonowego ciastka są kawałki kawy wielkości około 2mm, a im bliżej filtra, tym mniejsze, aż do pyłu.
Zarówno pyłu, jak i tych większych kawałków jest dużo, zbyt dużo i chyba właśnie przez to ciągle czuję zbyt dużo gorzkiego smaku w kawie, mimo skrócenia czasu zaparzania i zaczęciu parzenia przy niższej temperaturze.

Ciągła zmiana ziaren i ustawienia przemiału w Mazzerze to rzecz zbyt uciążliwa, a poza tym marnuje się kawa.

Szukam taniego młynka, który da lepsze rezultaty niż ręczny.
Moi aktualni kandydaci:
Russell Hobbs Stylo 18416-56
Morphy Richards 47910 ARC
Severin KM3873
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2013, 23:03:17 wysłana przez Geralt0073 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Maj 2013, 23:39:19 »
Te warstwy, od gruzu do pyłu, pięknie widać w ciastu z aeropressa.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Maj 2013, 23:49:01 »
Trzeba było zostać przy Graef :)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Maj 2013, 23:51:34 »
W syfonie to też bardzo wyraźne.
Od początku posiadania syfonu walczę z gorzkim smakiem, który ciągle czuję i podejrzewam, że to przez dużą ilość pyłu.


Bo Graef byłby lepszy? W nim też przecież nie mógłbym co chwilę kawy zmieniać.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Maj 2013, 00:14:14 »
Zanim kupisz młynek, spróbuj przesiać kawę przez sitko -- będzie bez pyłu i zobaczysz czy to na pewno w tym szkopuł.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Maj 2013, 00:20:21 »
Jutro spróbuję.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Maj 2013, 12:33:24 »
Różnica jest, ale nie tak duża jak się spodziwałem.
Dzięki, donkiszot, bo już bym kupował młynek.
Nie ma się co spieszyć i kupować młynka, który by pewnie pylił niewiele mniej.
Zresztą może trafi mi się znowu jakiś używany Mazzer :mrgreen:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Maj 2013, 15:11:08 »
Z syfonu tylko raz piłem kawę i właśnie też mi nie pasowała powodu przypalonej goryczy, a zarówno kawa jak i młyn były OK. Tę samą kawę piłem z v60, a młyn duży, gastronomiczny.

Mam wrażenie, że to wina temperatury, która podczas parzenia w syfonie jest duża i ciężko to będzie przeskoczyć. Pewnie jeszcze kiedyś spróbuję, ale na razie jest to dla mnie metoda tyleż efektowna co bezużyteczna. ;)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Maj 2013, 09:39:28 »
Czyli do alternatywy w kwestii taniego młynka spada się z deszczu pod rynnę?
Mnie też zaczyna wpieniać nierówny przemiał skertona i śledziłam ten wątek myśląc o zakupie elektrycznego z łatwą możliwością zmiany ustawień żaren. Ja jednak często przestawiam - drip <=> aeropress <=> kawiarka <=> FP. Zaletą skertona jest jednak łatwość przestawienia, przynajmniej dla mnie.  :redface:
Nie mogę sobie pozwolić na duży zakup - akurat trafiły mi się nadgodziny i myślę, że 300zł - 400zł mogłabym zainwestować. Używka nie wchodzi w rachubę - bezpieczniej się czuję, gdy mam gwarancję, choć to nie zawsze jest faktyczną zaletą.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Maj 2013, 10:05:12 »
Mnie z syfonu kawa smakuje bardziej niż z dripa właśnie przez to, że jest mocniejsza. Będę próbował dalej, w końcu dojdę do wprawy.

Ola, Severin z linku, który podałem to podobno podobna konstrukcja do młynka Tchibo, który nie był uznawany za taki zły wybór.
Severin na pewno będzie pylił mniej niż Skerton, ale jednak przemiał też nie będzie tak równy jakbyś chciała.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Maj 2013, 10:10:26 »
Roger chwalił kiedyś Bodumy Bistro do metod alternatywnych. Na Allegro można je kupić za 459 zł, u niego w sklepie są sporo droższe. Z tym, że te młynki mają 38 mm żarna, trudno znaleźć informację o wielkości żaren, bo nie wiadomo dlaczego nie jest podawana w opisie. Z doświadczenia wiem, że młynki z niewielkimi żarnami mają tendencję do pylenia. Boduma nie znam, może on tej wady nie ma, ale kilka młynków z takimi żarnami z którymi się spotkałem, dosyć mocno pyliło. Przy dripie przemiał jest do przyjęcia, gorzej przy aeropressie.
Geralt0073 twoja kawa z syfonu może być gorzkawa z dwóch powodów. Pierwszy to za duża doza, a drugi to sposób parzenia, wsyp kawę, kiedy gorąca woda znajdzie się w górnym zbiorniku.
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2013, 10:14:48 wysłana przez WS »

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Maj 2013, 10:26:49 »
Doza w syfonie to 11g, tak jak tego chcą. Próbowałem mniejszą dozę wziąć, ale wtedy w smaku jest kawa za słaba, zbyt wodnista.
Próbowałem też sypać kawę dopiera jak kawa będzie w górnej części, ale to też nic nie zmieniło.

Przed chwilą zrobiłem tą kawę (Rwanda) w dripie i  też czułem taki dziwny smak (wyszło dobre, ale coś mnie jednak drażni w smaku).
Zmienię ziarna, zobaczymy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Maj 2013, 10:33:28 »
A może przeniesiemy dyskusję do wątku o syfonie, po co zaśmiecać ten wątek.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Maj 2013, 12:49:19 »
gorzej przy aeropressie
Przecież aeropres parzy dobrą kawę (sam ;)) nawet z samego pyłu. To co odsiewam przez sitko do dripa (jak mi się chce) parzę potem w aero.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Młynek elektryczny - jaki tani, ale lepszy od ręcznego?
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Maj 2013, 00:40:09 »
Polecałem i nadal polecam Bodum Bistro :)
Słuchając także opinii na jego temat wygłaszanych przez kilku czołowych baristow nie ma podstaw by im nie wierzyć ;) Oczywiście nie jest to młynek idealny ale w swoim przedziale cenowym napewno jeden z najlepszych.
ps. Bodum w tym roku mocno podniosło cenę tego młyna. Niższą cenę można znaleźć tylko w przypadku kolorów wycofanych z produkcji: fiolet i pomarańcz.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi