Autor Wątek: ekstrakcja w ekspresach automatycznych  (Przeczytany 1757 razy)

Offline kuczi74

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Elegance DeLuxe, Melitta Look
  • Młynek: Quick Mill Apollo
ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« dnia: 22 Listopad 2023, 21:26:27 »
Od jakiegoś czasu zamierzam kupić Nivona 795 wzwyż lub DeLonghi Dinamica plus ecam 350 lub 370. I nurtuje mnie pytanie czy da się przynajmniej w  zbliżeniu  tak te ekspresy  ustawić  żeby uzyskać ekstrakt espresso  25/30 ml w 25 sek lub doppio 50/60ml w 25 sek. Wiem że  kolba to kolba ale chciałbym uzyskać espresso   jak najbardziej  zbliżone do tego co potrafi np Gaggia Classic na rzecz wygody. Boję się że ta wygoda wyjdzie mi bokiem a raczej w zlewie 😃

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Listopad 2023, 16:19:13 »
Cóż, możemy tylko podzielić twe obawy.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Listopad 2023, 16:22:27 »
bardziej dosadnie : nie da się:)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Listopad 2023, 16:41:09 »
Espresso jak z Gaggii - nie, ale ratio 1:2 z De'Longhi - tak.
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad 2023, 18:13:30 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Listopad 2023, 17:47:55 »
Przy ciemno palonych ziarnach może się udać.

Przy średnim paleniu ratio 1:2 raczej nie wyjdzie smacznie na budżetowym automacie.

Tutaj takie nieco rzadsze espresso im się udało.
https://youtu.be/rnKUFTtn4V4?si=F5YjjLUQmYUEfiWE

Offline kuczi74

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Elegance DeLuxe, Melitta Look
  • Młynek: Quick Mill Apollo
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Listopad 2023, 19:19:03 »
Ratio -  chyba mnie sporo ominęło na forum odnośnie  espresso bo aż musiałem doczytać co o to jest.
Odnośnie automatu to będąc kiedyś w pewnym sklepie po filtry do przelewu, poczęstowano mnie espresso z Nivona 791i  muszę przyznać że  zapach zrobił dobre wrażenie a smak espresso nie był tak zły jak się tego spodziewałem . A widząc to jak  ekstrakcja kawy  trwała około  12 sek, pomyślałem sobie że gdyby tak wycisnąć wszystkie ustawienia z tej maszyny, wydłużyć czas ekstrakcji przez drobniejsze zmielenie kawy i  zasypać dobrym ziarnem  to może zbliżył bym się do tego co mam z Gaggia C. Smak tamtej kawy nie był taki zły ale brakowało mi tej gładkości i oleistosci. Pytanie czy da się tak zrobić. DeLonghi ma więcej  stopni  zmielenia od Nivona

Co przeszkadza mi w Gaggia C ? To brak powtarzalności no i czasem się już nie chce.
Jak tu żyć 😉

Offline kuczi74

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Elegance DeLuxe, Melitta Look
  • Młynek: Quick Mill Apollo
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Listopad 2023, 20:37:56 »
DeLonghi primadonna z tego filmu trochę już kosztuje , chyba że cenę zrobiły  bajery🙂 i pytanie czy na tych modelach  DeLonghi Dinamica plus ecam 350 lub 370 da się też uzyskać takie czasy  ekstrakcji. Ale z tego co widzę to młynki chyba faktycznie są te same i mają 13 ustawień grubości zmielenia.


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Listopad 2023, 20:53:18 »
widząc to jak  ekstrakcja kawy  trwała około  12 sek, pomyślałem sobie że gdyby tak wycisnąć wszystkie ustawienia z tej maszyny, wydłużyć czas ekstrakcji przez drobniejsze zmielenie kawy i  zasypać dobrym ziarnem  to może zbliżył bym się do tego co mam z Gaggia C.
Tak to się robi, z każdym automatem, a różnice też są między nimi. Najlepiej sprawdzić to samo ziarno na interesujących Cię ekspresach. Należy też dopasować temperaturę do stopnia palenia ziarna, tylko poglądowo, bo to nie porządny pid z kolby. Sprawdzić, która "T" lepiej pasuje do danej kawki.

@Makgajwer gdzieś pokazywał ekstrakcję z De'Longhi chyba dinamica. Może się odezwie.
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad 2023, 21:02:17 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kuczi74

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Elegance DeLuxe, Melitta Look
  • Młynek: Quick Mill Apollo
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Grudzień 2023, 12:46:56 »
No i od tygodnia jestem posiadaczem DeLonghi Primadonna Class i powoli zaczynamy się dogadywać.
Co już wiem, to że jasno palone ziarna jej nie służą, espresso wychodzi  za bardzo kwaśne, max temperatura i doza tu nie pomogły. Aktualnie mam coffe planet sweet brazil shot  i jest dobrze  nawet ekstrakcja  25 ml w 25 sek na pojedynczym espresso. Problem mam z podwójnym i doppio bo na tych ustawieniach nie leci a zwiększając grubość mielenia znów pojedyncze espresso  przelatuje  w 15 sek.
Ale muszę sprawdzić które espresso lepsze x1 czy x 2 tylko strasznie kawa się marnuje przy tych próbach, na kolbie był znacznie szybciej, może też z racji tego że tam zawsze było doppio

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Grudzień 2023, 13:10:29 »
Aktualnie mam coffe planet sweet brazil shot  i jest dobrze, nawet ekstrakcja  25 ml w 25 sek na pojedynczym espresso.
👍
Problem mam z podwójnym i doppio bo na tych ustawieniach nie leci a zwiększając grubość mielenia znów pojedyncze espresso  przelatuje  w 15 sek.
Przy zmianie o jeden klik?
》tertium non datur《

Offline kuczi74

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Elegance DeLuxe, Melitta Look
  • Młynek: Quick Mill Apollo
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Grudzień 2023, 14:39:58 »
Aktualnie mam coffe planet sweet brazil shot  i jest dobrze, nawet ekstrakcja  25 ml w 25 sek na pojedynczym espresso.
👍
Problem mam z podwójnym i doppio bo na tych ustawieniach nie leci a zwiększając grubość mielenia znów pojedyncze espresso  przelatuje  w 15 sek.
Przy zmianie o jeden klik?
Strasznie ciasno te podziałki zrobili na tej skali, może przesunąłem coś więcej mam ekspres pod blatem i nie widzę tego dokładnie. Teraz zrobiłem z 3 na 2.5 ekstrakcja już się wydłużyła na 22 sek, zobaczymy aż się ustabilizuje potem zrobię podwójne i dam może znać jutro.  Damy radę dzięki 🙂

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Grudzień 2023, 14:58:55 »
zobaczymy aż się ustabilizuje
Tak. Trzeba zrobić parę shotów po zmianie stopnia mielenia.
》tertium non datur《

Offline kuczi74

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Elegance DeLuxe, Melitta Look
  • Młynek: Quick Mill Apollo
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Grudzień 2023, 20:18:22 »
Sytuacja  wygląda tak, że  młynek mam teraz ustawiony na 2.5 pod podwójne espresso lub doppio i jest super jak na automat.  Na tych ustawieniach pojedyncze espresso trochę przelatuje szybciej i muszę jeszcze popróbować  i porównać gdzie lepiej smakuje i na tym zostanę.
Z tego co się dowiedziałem to na x2 espresso młynek mieli trochę  więcej kawy?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Grudzień 2023, 20:26:38 »
tych ustawieniach pojedyncze espresso trochę przelatuje szybciej
To zrozumiałe, gdyż mniejsza jest grubość ubitej mielonki w module zaparzającym, co stwarza mniejszy opór podczas ekstrakcji.
》tertium non datur《

Offline kuczi74

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Elegance DeLuxe, Melitta Look
  • Młynek: Quick Mill Apollo
Odp: ekstrakcja w ekspresach automatycznych
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Grudzień 2023, 20:49:29 »
A macie jakieś tańsze a dobre mieszanki kawy pod automat ?
Bo teraz mi tej kawy idzie sporo więcej niż z kolby, teraz  to piją wszyscy 😃i jak tak dalej będzie  to pójdę z torbami  😉 Przydało by się zejść z tych 100-120 za 1 kg na coś do 60-70zł

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi