Autor Wątek: J-max S kontra JE Plus  (Przeczytany 4813 razy)

Offline Darecky

  • Wiadomości: 255
  • Ekspres: Breville Barista Max VCF126
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #45 dnia: 25 Styczeń 2024, 20:33:30 »
Po WDT i tampingu na pierwszym zdjeciu


Offline Darecky

  • Wiadomości: 255
  • Ekspres: Breville Barista Max VCF126
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #46 dnia: 27 Styczeń 2024, 13:47:28 »
Takie pytanie mam czy kręcić jak najszybciej się uda czy raczej jak najwolniej ?

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Styczeń 2024, 13:49:47 »
Takie pytanie mam czy kręcić jak najszybciej się uda czy raczej jak najwolniej ?
Im szybciej kręcisz tym więcej pyłu wytwarzasz :)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #48 dnia: 27 Styczeń 2024, 14:20:05 »
tym więcej pyłu wytwarzasz

A tym samym?
Pytam nie tylko z ciekawości  pytam bo nie wiem.
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Styczeń 2024, 22:39:44 »
Im szybciej kręcisz tym więcej pyłu wytwarzasz
Nie wiem czy przy ręcznym kręceniu są to mierzalne różnice, bo to raptem będzie jakiś zakres między 60 a 120 obrotów na minutę, jeśli chodzi o komfortowe kręcenie.

A tym samym?
Wytwarzajac więcej pyłu tworzysz większy opór wody, a co za tym idzie zmieniasz parametry zaparzania. Tylko nie wiem czy przy ręcznych młynkach dobrej klasy różnica jest na tyle duża, aby była zauważalna.

Takie pytanie mam czy kręcić jak najszybciej się uda czy raczej jak najwolniej
Tak żeby było Ci wygodnie, ani zbyt wolne , ani zbyt szybkie nie jest wygodne.  Jeśli będzie tempo dla Ciebie wygodne to i będzie powtarzalne.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2024, 22:46:10 wysłana przez krystians »

Offline Exwined

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: AVX Snow White, Mellita Look V Timer, v60, aeropress, phin, bialetti venus. Było: Flair 58, Delonghi dedica ec685
  • Młynek: Timemore C2, 1zpresso J-max
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #50 dnia: 28 Styczeń 2024, 13:36:55 »
Mam J-max i kręcę nim codziennie pod espresso. Czym szybciej kręcę tym szybszy będzie shot (więcej pyłu) przy zachowaniu wszystkich innych parametrów na tym samym poziomie. Jest to czasami irytujące gdyż przy jasnych kawach powolne mielenie nie jest możliwe (w każdym razie ja nie daję rady) więc trzeba przyspieszyć i dostosować przemiał. Dla przykładu moja dziewczyna nie potrafi zmielić nawet ciemnych kawek kręcąc jmax'em powoli więc od razu ustawiam jej klik lub dwa drobniej bo wiem, że jeśli będzie robić kawę sama to wejdzie w prędkość nadświetlną z kręceniem żeby nie było efektu "przystawania" korby  :D

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #51 dnia: 28 Styczeń 2024, 13:38:43 »
Zrobiłem takie porównanie na młynku k Plus w przelewie v60:  kawę mieliłem trzymając młynek jak najbardziej pionowo i mieliłem płynnie ale jak najwolniej, drugim razem kręciłem szybko, też płynnie a młynek trzymałem wygodnie lekko pod skosem zbliżonym do kąta 20-stu stopni. Zdziwiłem się, gdy wlewana woda na kawę przelatywała wyraźnie wolniej przy pierwszym sposobie mielenia. Spodziewałem się odwrotnego efektu. Wyobrażałem sobie, że kręcenie wolne w młynku trzymanym pionowo wytworzy mniej pyłu i woda przepływać będzie szybciej.

Offline Darecky

  • Wiadomości: 255
  • Ekspres: Breville Barista Max VCF126
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #52 dnia: 10 Marzec 2024, 20:01:53 »
Mam J-max i kręcę nim codziennie pod espresso. Czym szybciej kręcę tym szybszy będzie shot (więcej pyłu) przy zachowaniu wszystkich innych parametrów na tym samym poziomie. Jest to czasami irytujące gdyż przy jasnych kawach powolne mielenie nie jest możliwe (w każdym razie ja nie daję rady) więc trzeba przyspieszyć i dostosować przemiał. Dla przykładu moja dziewczyna nie potrafi zmielić nawet ciemnych kawek kręcąc jmax'em powoli więc od razu ustawiam jej klik lub dwa drobniej bo wiem, że jeśli będzie robić kawę sama to wejdzie w prędkość nadświetlną z kręceniem żeby nie było efektu "przystawania" korby  :D
Dziś zrobiłem takie porównanie i fakt - to irytujące i dla mnie jako początkującego następny problem aby utrzymać powtarzalność szota. Nawet 7 sekund różnicy pomimo ustawienia o 3 kliki w dół.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #53 dnia: 10 Marzec 2024, 21:03:00 »
Dla przykładu moja dziewczyna nie potrafi zmielić nawet ciemnych kawek kręcąc jmax'em powoli więc od razu ustawiam jej klik lub dwa drobniej bo wiem, że jeśli będzie robić kawę sama to wejdzie w prędkość nadświetlną z kręceniem żeby nie było efektu "przystawania" korby 
👌Padłem :hihihi:
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: J-max S kontra JE Plus
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Marzec 2024, 08:31:55 »
Czym szybciej kręcę tym szybszy będzie shot (więcej pyłu)
Pył spowalnia przepływ, a więc decydującą zmianą o prędkości przepływu nie jest tu kwestia pyłu, tylko grubszych frakcji przemiału, tam nastąpiła decydująca zmiana.

Wyobrażałem sobie, że kręcenie wolne w młynku trzymanym pionowo wytworzy mniej pyłu i woda przepływać będzie szybciej.
Tak jak wyżej, coś na pewno się zmieniło, ale przemiał to nie tylko mniejsza i większa ilość pyłu jest to zbyt duże uproszczenie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi