Autor Wątek: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home  (Przeczytany 8388 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« dnia: 03 Styczeń 2015, 10:27:21 »
Fajny opis, ale z poniższym twierdzeniem nie mogę się zgodzić.
Vario w standardzie ma żarna ceramiczne które nie nadają się do mielenia pod alternatywę
Mam młynek z takimi żarnami, co prawda Mahlköniga, a nie Baratzę. I do jakości przemiału, do metod alternatywnych, nie mam zastrzeżeń.
Poza tym jak Poe zauważył, żarna w tym Precisio są niewielkie, porównywalne do Graefów i mniejszego modelu Ascaso. Więc żadnych rewelacji pod względem jakości przemiału bym się nie spodziewał. Jednak żarna to podstawa młynka, najczęściej im większa średnica tym lepiej, choć są jakieś wyjątki.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Styczeń 2015, 11:43:11 »
WS - to nie moje stwierdzenie tylko ze strony producenta. Vario widziałem w akcji ale tyko przy espresso więc nie mam podstaw do komentowania. Vario kosztuje 1700zł a Preciso 1150zł a mój Mazzer 3000zł i miał żarna 63mm a do alternatyw się nie nadawał. Decyzję o zakupie Preciso podjąłem WYŁĄCZNIE na podstawie tego co przeczytałem w necie - a było tego trochę i często informacje były sprzeczne. Ja puki co będę się upierał, że Preciso to optymalny zakup względem ceny i moich potrzeb o których pisałem.

Na temat przydatności żaren płaskich vs. stożkowych do alternatyw na kilku największych forach anglojęzycznych powstały doktoraty i bardzo trudno jakieś wnioski sensowne wyciągnąć. Chyba jednak przeważa (subiektywna) opinia o wyższości stożkowych do alternatywy. Jeden gość udowadnia, że stożkowe produkują mniej pyłu bo ziarna mają krótszą drogę do przebycia podczas mielenia a kto inny to podważa po zmierzeniu żaren w Roburze a jeszcze inny mu wytyka że Robur i jego HG one mają tylko te same żarna i nic więcej wspólnego z prędkością żaren na czele...  :lol2:
Na stronie Baratzy znajdziesz taki tekst: "dyskusja na temat żaren płaskich vs. stożkowe przypomina dyskusję na temat Ford vs. Chevrolet" Ja z góry założyłem, że interesują mnie tylko młynki z żarnami stożkowymi co nie znaczy, że uważam je za lepsze  ;)

Postaram się zrobić ocenę jakości przemiału używając prostego sprzętu do oceny ścierniw sypkich. Zobaczymy co z tego wyjdzie na pewno dowiem się ile jest pyłu  ;)



Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Styczeń 2015, 19:33:41 »
WS - to nie moje stwierdzenie tylko ze strony producenta.

Maro, Twój post to i stwierdzenie Twoje, mogłem tak uważać. Może i Baratza Vario nie nadaje się do metod alternatywnych, ale trudno jest mi w to uwierzyć, skoro Mahlkönig Vario przy podobnych żarnach nie ma takich problemów.
Nie wiem o jakim Mazzerze mówisz, ale Super Jolly rzeczywiście sporo pyli. I przez to sprawdza się przy espresso, ale w metodach alternatywnych już nie za bardzo.
Ciekawi mnie czy w Precisio zostaje trochę przemiału, to ważna cecha.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2015, 16:16:51 »
WS - to nie moje stwierdzenie tylko ze strony producenta.

Maro, Twój post to i stwierdzenie Twoje, mogłem tak uważać. Może i Baratza Vario nie nadaje się do metod alternatywnych, ale trudno jest mi w to uwierzyć, skoro Mahlkönig Vario przy podobnych żarnach nie ma takich problemów.
Nie wiem o jakim Mazzerze mówisz, ale Super Jolly rzeczywiście sporo pyli. I przez to sprawdza się przy espresso, ale w metodach alternatywnych już nie za bardzo.
Ciekawi mnie czy w Precisio zostaje trochę przemiału, to ważna cecha.


Z moich informacji - Baratza i Mahlkonig Vario to jest ten sam młynek. Baratza produkowała/produkuje ten młynek dla Mahlkoniga, z tym że nie na wszystkie kraje ma Mahlkonig wyłączność. Stąd obecność u nas w ofercie młynka Vario.

Pozdrawiam!
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Styczeń 2015, 20:51:32 »
Baratza Vario jest "Made in Germany" jak Mahlkönig Vario? Bo Precisio to jednak Tajwan.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Styczeń 2015, 10:36:57 »
Vario od Baratzy jest produkowane na Tajwanie, jednak żarna pochodzą ze Szwajcarii. Mahlkonig nie podaje skąd pochodzą ich młynki, ale podejrzewam, że może być podobnie skoro ceny są prawie identyczne.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Styczeń 2015, 11:08:10 »
Żarna do Baratzy są produkowane w Lichtensteinie (kilkaset metrów od granicy ze Szwajcarią  ;) ) W tym samym zakładzie od lat są produkowane żarna do Malkonigów. Vario od Baratzy i Malkoniga to dokładnie takie same młynki - kilka razy trafiłem na taką informację.
Co do miejsca produkcji to raczej trudno dojść ładu w zglobalizowanym świecie. Pasek klinowy (zębaty) do Malkoniga Vario jest Chiński  ;) Na Youtubie znajdziesz też filmik z K30 z Chińskim kablem  ;) itd... itp... 30% ludzi na tej planecie ma skośne oczy... Cóż poradzić  ;)   

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Styczeń 2015, 11:19:38 »
A czy żarna są identyczne?

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Styczeń 2015, 11:57:48 »
Widziałem gdzieś instrukcję wymiany żaren i była zatytułowana "Mahlkonig / Baratza Vario ..... " więc pewnie to to samo ?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Styczeń 2015, 17:17:11 »
Mahlkonig nie podaje skąd pochodzą ich młynki,
Na moim Vario jest taka tabliczka znamionowa:

http://images69.fotosik.pl/502/ff869f22435b0ab1.jpg
Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home


Może teraz Baratza produkuje Mahlkönigi na Taiwanie, ale kiedyś tak nie było.

A czy żarna są identyczne?
To ciekawe. Do Baratzy kosztują 24 dolary, a do Mahlköniga 89 euro. Może są i tańsze, ale akurat takie ceny znalazłem.

Młynki są podobne, może nawet identyczne. Ale chiński młynek HC-600 też jest kopią Mazzera Super Jolly.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Styczeń 2015, 17:45:22 »
Skończyło się na niemieckości Vario, ale zaczęło od Twojego stwierdzenia, że 54 mm ceramiczne żarna Vario nie nadają do metod alternatywnych, co jest ewidentną bzdurą.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Styczeń 2015, 17:58:21 »
WS - to nie moje stwierdzenie tylko ze strony producenta
Już raz Ci wyjaśniłem, że to stwierdzenie pochodzi ze strony producenta Baratzy Vario i podałem na początku pierwszego posta link. A Ty cały czas udowadniasz że Twój Vario jest najtwojszy.  :o
Do metod alternatywnych nadaje się nawet moździerz kwestia tylko jaka jakość przemiału kogo satysfakcjonuje.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Styczeń 2015, 18:16:17 »
Chłopaki, nie kłóćcie się.
Prawie każdy żarnowy młynek jest dobry do alternatyw
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Styczeń 2015, 18:34:55 »
Chłopaki, nie kłóćcie się.
Racja ! Przyznaję Vario (Ten Niemiecki) jest najlepszy do wszystkiego  :)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2374
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Baratza Preciso vs Mahlkonig Vario Home
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Styczeń 2015, 18:44:27 »
Maro prosił, więc można zrobić nowy watek Baratza vs Mahlkonig i tam porównać młynki tych producentów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi