Autor Wątek: Hario Slim  (Przeczytany 12973 razy)

Offline tomaszf

  • Wiadomości: 9
Hario Slim
« dnia: 08 Maj 2013, 16:46:58 »
Witam. Dzisiaj dotarła do mnie paczka z hario slim i mam pytania odnośnie postepowania po zakupie nowego młynka.
Czy przy pierwszym użyciu zmieloną kawę trzeba wyrzucić żeby przeczyścić młynek czy coś takiego - spotkałem się z takimi opiniami na forach.

Czy mógłby ktoś powiedzieć jakie jest najlepsze ustawienie Sima do moki (ile kliknięć od zablokowania żaren)?

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam. :)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Maj 2013, 16:51:34 »
Pierwsze słyszę o przeczyszczaniu młynka pierwszym mieleniem.
Ale ze stopniem mielenia to nie ma tak łatwo  :mrgreen:
Zależnie od kawy warto próbować różnych stopni mielenia. Do moki kawa nie powinna być mielona na pył.
Musisz próbować.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Maj 2013, 16:53:15 »
Witaj!
Przede wszystkim gratulacje zakupu.  :)
Ja mam Hario Skerton, to podobna konstrukcja, nieco większy, raczej nie podróżny. O ile dobrze pamiętam to nie wyrzucałam pierwszej kawy po zmieleniu, od razu poszła do moki. Jeśli chodzi o ilość kliknięć to przyznam, że ustawiałam na tzw. "oko". Ale właśnie mam zamiar robić sobie kawę, to specjalnie dla Ciebie mogę to sprawdzić.  ;) Ciebie tymczasem zapraszam do wątku powitalnego i udziału w naszym pierwszym konkursie.
Rozgość się, zapraszamy!
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline tomaszf

  • Wiadomości: 9
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Maj 2013, 17:07:02 »
Dzięki bardzo za błyskawiczne odpowiedzi - jestem pod wrażeniem;) Kawa jaką zakupiłem to IZZO Gold i Marfisa. Mam nadzieję że przypadną mi do gustu;) Olak jak byś mogła sprawdzić to będę wdzięczny:)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Maj 2013, 17:08:10 »
Ja mój wyszorowałem po rozkręceniu i skręciłem po wysuszeniu. Za to kawy nie wyrzucałem. Pewnie nie trzeba nic takiego robić, niemniej umyłem, bo każdy jakieś fobie ma. ;)

Olu, w Skertonie są nieco inne kliknięcia i nie wiem czy da się to bezpośrednio odnieść do slima. Tak czy siak sprawdź, pewnie się innym przyda, a i punkt zaczepienia będzie.

Co do ustawień, zacząłbym od 8? 10? klików od pełnego skręcenia, a potem skorygował w zależności od efektów i oczekiwań, ale z kawiarkami się nie lubimy (w sensie ja i moje kawiarki) więc nie traktuj tych słów jak wyroczni.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Maj 2013, 18:58:01 »
Czyścic pewnie nie warto, ale pierwsze, drugie mielenie do kubła.
Będą na pewno resztki smarów technologicznych.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Maj 2013, 19:04:22 »
Pierwsze słyszę o przeczyszczaniu młynka pierwszym mieleniem.
:D to chyba nie czytałeś instrukcji do młynków.

A przynajmniej w tych elektrycznych, żarnowych, zalecają by po zakupie wsypać ok. 100g kawy, przemielić i wyrzucić, żeby oczyścić wnętrze mlynka z resztek jakiś smarów, pyłków itp.

Także ja bym przemielił kilkanaście gramów i wysypał. Marnowanie to właściwie żadne, a po co mamy sobie przez przypadek popsuć smak kawy i się zrazić ; )

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Maj 2013, 19:08:37 »
U mnie wyszło 6 klików od całkowitego zablokowania żaren. To przemiał pod kawiarkę, ale na Mujeres od Gorana. Jak było na innych mieszankach nie pamiętam, ale raczej nie grubiej.
Donkiszot - u mnie 8 klików to drip i FP 10 to byłby straszny gruz... Może rzeczywiście to się nie przekłada?
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj 2013, 21:01:18 »
Ty Olak masz inne kliki niż kolega w Slimie... :buziak:
W Slimie ponadto, w odróżnieniu do Skertona trzeba uważać na te kliki bo są tam tylko takie małe wypustki, które w przypadku częstych zmian nastawienia momentalnie się wytrą i śruba będzie się samoczynnie przekręcała. Zalecałbym raczej naciągnąć lekko tę sprężynę, co dociska żarna do siebie i wtedy (na luzie) zmienić ustawienie i następnie zwolnić sprężynkę.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Hario Slim
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Maj 2013, 21:35:06 »
Spoko, już się domyśliłam, że moje mają większy skok. Trochę szkoda, bo jest mniej precyzyjny.
Muszę w końcu ogarnąć remont, to może kupię jakiś młyn lepszy? Nawet używkę... Mogłabym uniezależnić się od tego "czarnego miału" co to go jestem zmuszona czasem pić w pracy.
Kafcio, jakiś Ty miły.  :blue: Też masz  :buziak:

...a co mi tam...
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi