Autor Wątek: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc  (Przeczytany 8870 razy)

Offline papadens

  • Wiadomości: 11
Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« dnia: 21 Grudzień 2014, 12:54:08 »
Witam wszystkich,

Jestem tutaj nowym użytkownikiem, ale forum czytam od dłuższego czasu. Zgłębiam swoją wiedzę dzięki Wam ;)

Od kilku miesięcy marzę o otwarciu kawiarni w Szczecinie. Z całą pewnością jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, lecz nie niewykonalne. Niestety, nie mam doświadczenia baristycznego... o prowadzeniu własnego biznesu nawet nie wspomnę. Wiedzę teoretyczną na temat kawy znam z książek i z internetu. Oczywiście przejdę wszystkie szkolenia baristyczne.

Wiem, że tutaj na forum są osoby, które prowadzą własną kawiarnię i to właśnie do nich m. in. kieruję mój temat. Aktualnie jestem teraz na etapie przygotowywania ankiety, sporządzania kosztorysu oraz ustalania potencjalnych przychodów i kosztów stałych. Trochę ogrom pracy mnie przeraża... i nie bardzo wiem jak ruszyć z miejsca.

Firmę chce prowadzić razem z moją wspólniczką plus zatrudnić kilka osób. Czy wtedy taka kawiarnia ma rację bytu? Czy raczej zjedzą mnie koszty? W ogóle od czego powinienem zacząć?

Pierwszą naszą koncepcją było otworzenie kawiarni w stylu starego Szczecina. Klimat to lata 20-ste, 30-ste z pianinem w środku. Planowaliśmy organizować weekendowe występy muzyczne. Totalne postawienie na jakość kawy. Domowe, pyszne ciasta pieczone na miejscu. Głównie nacisk położony na jakość oraz obsługę. Chcemy połączyć kawiarnie ze sprzedażą również win i szampana.

Niestety, spotkałem się z dosyć sceptyczną opinią osoby, która jest autorytetem na rynku kawy. A co Wy sądzicie o takim pomyśle? Czy znajdę odbiorców na taką kawiarnię?
Wiem, że głównymi klientami kawiarni są młode osoby... w tym większość to kobiety. Nie mam pojęcia, czy młodzi ludzie chętnie odwiedziliby właśnie takie miejsce.

Czy w centrum dużego miasta można liczyć na więcej, niż 50 klientów dziennie? Ciężko mi prognozować potencjalne przychody, skoro nie mam takiej wiedzy ile średnio dziennie może przyjść ludzi do kawiarni.

Statystycznie Polak wydaje 12 zł w kawiarni- są to dane z 2012 roku. A więc 12 zł X 50 osób= 600zł <- taki przychód dzienny oznacza szybkie zamknięcie kawiarni :(

Drugim naszym pomysłem jest stworzenie kawiarni połączonej z winiarnią, ale już w bardziej nowoczesnym, modnym wydaniu. Wygodne kanapy, fotele. Coś na wzór np. green caffee nero.

Czy warto kupować szkolenia w firmach, które pomagają przy otwieraniu kawiarni?

Na otwarcie planujemy wydać 80-100 tyś. złotych. To jest ogromna suma pieniędzy. Czy macie jakieś doświadczenia z dofinansowaniami/dotacjami? Oczywiście bezzwrotnymi. Nie chcielibyśmy całej kasy pożyczać z banku.

Co sądzicie o naszym pomyśle? Jakie macie przemyślenia, doświadczenia z którymi możecie się podzielić? Będę wdzięczny za każdą sugestię czy podpowiedź.



Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Grudzień 2014, 15:16:48 »
Moim zdaniem nikt Ci na to pytanie nie odpowie. Warto bo satysfakcja jest pewnie ogromna, natomiast wymaga to 200% pracy i duuuużo nadgodziń. Poza tym najpierw pomyśl nad własna edukacją.

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Grudzień 2014, 18:29:25 »
Przydałby się Wam ktoś taki jak head barista - osoba, która o kawie i prowadzeniu lokalu wie to mnóstwo, którego nie wiecie Wy. I z całym szacunkiem ale szkolenia nawet jeżeli włożycie w nie dużo pieniędzy mogą nie pomóc jeżeli nie będzie wiedzy praktycznej..btw..80-100tys. to i dużo i mało, zależy jak je wydacie..trzeba mieć też pieniądze "na zapas ". Te 20, 30-te lata to miejsce, gdzie sam z chęcią bym poszedł ale zastanówcie się w jaką grupę chcecie celować ? Jeżeli w licealistki i inne młode osoby ( których w kawiarniach jest naprawdę dużo ) to raczej wydaje mi się to średni pomysł.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Grudzień 2014, 19:22:53 »
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja, grupy docelowe.
Włoch raczej nie przeniesiecie do PL i za 2-2,5€ kawy z ciachem nie zaoferujecie, choć moge się mylić.

W I takich miejsc było sporo, gdzie poniżej 5€/dwie osoby takie „śniadanko" na rozruch popełnialiśmy.
Nawet w tej cenie przed knajpkę wychodzilismy do stolika.
Zakup przy ladzie i samoobsługa.

Może lokal mniejszy, wąskie stoły, krzesła barowe i szybki przepływ klienta.

U nas w sklepach pączek, drożdżówka w granicach 1,5 pln, a więc kombinujcie.
Pamiętajcie, że espresso w PL schodzi raczej mało. Ma być duża kawa, mleko, etc.
Smak schodzi na drugi plan...
Szkoda.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2014, 19:24:54 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Grudzień 2014, 20:56:56 »
@papadens: tak czytam założone przez Ciebie wątki i mam wrażenie, że masz pomysł na biznes, ale praktycznie zero doświadczenia w prowadzeniu małej gastronomii jak i w tematach kawowych w ogóle (jeżeli jednak tak nie jest to z góry przepraszam za powyższe). Proponuję ci najpierw zapisać się na podstawowy kurs baristy - to jest super okazja do załapania o co chodzi z kolbami, młynkami, latte art itd., a przede wszystkim do podpytania ludzi, którzy siedzą w tym biznesie, co, gdzie, z kim i jak. W przeciwnym razie możesz wtopić 100 tys. i wtedy będzie smutno. Na konkurencyjnym forum pisałem ci kto w Szczecinie szkoli baristów. Ja osobiście tak przynajmniej bym zaczął.

Offline papadens

  • Wiadomości: 11
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Grudzień 2014, 17:24:11 »
Tak, to prawda. Nie mam doświadczenia w prowadzeniu kawiarni. Dopiero się uczę :) Oczywiście, zapiszę się na kurs baristyczny. Będę prawdopodobnie szkolić się u mistrza Polski baristów :)

Pozdrawiam.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Grudzień 2014, 17:35:49 »
Oj, tych mistrzów polskich trochę się narobiło...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Grudzień 2014, 18:15:23 »
 :diabelek: a jeszcze są domowi mistrzowie  :evil:
LMWDP #469

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Grudzień 2014, 18:52:59 »
to co, potrzebujesz podwózkę w tamte kierunki Mistrzu Domowy?  :evil:
To się szybciutko pakuj, jutro wybywamy.... może też być pod drzwi Eli i Antosia tylko czy otworzą?  :jezyk:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Grudzień 2014, 18:57:43 »
Jutro jeszcze chyba tak :). Daj znać, gdy będziesz w okolicy :kwiat:.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Grudzień 2014, 19:00:19 »
nie  :nienie: jutro pierogi będę lepić :)
LMWDP #469

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Grudzień 2014, 19:32:10 »
To ja poproszę pierogi bo kawę od Antonia już mam  :buziak: Kenia jest super :) delikatna bardzo.

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Grudzień 2014, 21:11:05 »
Będę prawdopodobnie szkolić się u mistrza Polski baristów :)
To tak jak ja :)
Prawda Doktorze?  :D  :szampan:

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Grudzień 2014, 17:50:01 »
@papadens - a może po świętach umów się z Andrzejem (vel Antonio), przyjedź z czymś dobrym (choćby i ciasto) i pogadaj z Nim?
Był właścicielem (z Ela oczywiście) kawiarni w Kołobrzegu, sam serwował kawy czyli i manager i barista. Dowiesz się u źródła
z czym to się je i znając serdeczności Eli i Andrzeja skosztujesz ich doskonałych wypieków kawowych  :taktak:

@Antonio - dzięki serdeczne za propozycję, niestety zostałem zmuszony do pozostania w Wawie i w Wasze strony śmigamy dopiero w nocy, ale będąc w innym terminie nie omieszkamy się wprosić do Was  :)

Offline papadens

  • Wiadomości: 11
Odp: Otwarcie kawiarni w Szczecinie- proszę o pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Grudzień 2014, 13:20:09 »
Wesołych Świąt wszystkim życzę ;)

Bardzo chętnie nawiąże kontakt z każdym kto ma wiedzę i rozeznanie w tym temacie :) Z tego co wiem to Antonio także ma palarnię kawy. Przepraszam, jeśli się mylę.

Pozdrawiam :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi