Autor Wątek: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia  (Przeczytany 19130 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Temat - rzeka: Zbrylanie kawy przy mieleniu.

No właśnie, jak to z tym jest? Na pewno ma wpływ na to młynek (jego jakość), ale nie tylko... Także rodzaj kawy, jej świeżość, wilgotność powietrza, grubość przemiału (im drobniej, tym łatwiej o zbrylanie). Zauważyłem także inną właściwość - w moim M2M kawa mniej się zbryla, jeśli w hopperze jest więcej ziaren, stąd też zawsze sypię specjalnie za dużo (potem i tak zawsze odsypuję resztę do torebki, bo z reguły następnym razem sięgam po inną mieszankę, np. pod espresso czy dripa).

A jak wy uważacie?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2013, 20:13:14 »
Czasem zbija się w grudy, które przy równaniu kawy w sitku żłobią kanały a czasem skacze jak szalona i ucieka z PF-a.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2013, 20:21:38 »
Zauważyłem, że przemiał pod espresso zbryla mi się (raz mocniej, raz słabiej, w zależności czy pojedyncza doza (mocniej), czy podwójna (słabiej)), ale nie elektryzuje. Natomiast grubszy, dripowy przemiał nie ma grudek, pomimo stosowania tylko odmierzonej dozy (czyli kilka gramów), ale za to wszelkie "farfocle", zwłaszcza te z łusek, fantazyjnie przyczepiają się do wylotu młynka, obudowy, tacki, palców, kubka ze zmieloną kawą, blatu...

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2013, 20:27:13 »

Natomiast grubszy, dripowy przemiał nie ma grudek, pomimo stosowania tylko odmierzonej dozy (czyli kilka gramów), ale za to wszelkie "farfocle", zwłaszcza te z łusek, fantazyjnie przyczepiają się do wylotu młynka, obudowy, tacki, palców, kubka ze zmieloną kawą, blatu...

Chyba już gdzieś pisałem - problem zdecydowanie rozwiązałem czarną kostką w salonie - venta lw45 - od czasu uruchomienia zjawisko prawie wyeliminowane (tak w 90%).
Jak sprawdziłem to wilgotność miałem na poziomie 20parę-30 %, a powinno być ponad 40%

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj 2013, 20:34:45 »
Mnie się nie brylił stary Pedros  (oj, bardzo stary był) i Izzo Silver na początku, bo później to takie grudy wychodziły...
Ogólnie w moim Mazzerze kawa jest naelektryzowana i zbrylona. Nie przeszkadzałoby mi to gdyby bryłki nie wypadały z PF-a i nie spadały na podłogę. Mimo tych grudek nigdy nie miałem większych problemów z kanałowaniem, tylko sporadyczne przypadki.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maj 2013, 20:35:48 »
@KrzychK, poważnie nawilżacz powietrza aż tak wpłynął na to?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maj 2013, 21:15:40 »
Mi KitchenAid nigdy nie brylił, za to K6 na testowej Wosebie produkował eko-groszek :)

Obecnie mam lekkie bryłki, ale podczas pracy dozownika są one rozbijane i w PFie mam już normalną ładną kawę - nie widzę problemu  8)
LMWDP #469

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Maj 2013, 21:35:25 »
W porównaniu do moich poprzednich młynów obecny Fio F64 Evo nie bryli wcale i to jest piękne :ok:. Nie zdażyło się to w żadnej z dotychczas przerabianych kaw.
W młynie: ziarna

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2013, 21:38:27 »
To chyba wiem za jakim młynem się teraz rozglądać.
Chociaż od długiego czasu myślę o pewnym dziele Mazzera: Roburze ;)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Maj 2013, 21:46:09 »
Kiedyś będziesz musiał mieć naprawdę wielki dom... :evil:

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Maj 2013, 21:48:28 »
Przecież Roburek to zaledwie 30kg ::)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Maj 2013, 21:50:15 »
A palarka? Sterownik czasowy do młynka? A pewnie niedługo i jeszcze większy ekspres... :)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Maj 2013, 22:13:26 »
Szczegóły :mrgreen:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Maj 2013, 22:19:06 »
Zbrylanie kawy w Mahlkönigu Vario Home nigdy mi się nie zdarzyło, a mam ten młynek od trzech lat. Retencja praktycznie zerowa, nie zatrzymuje starej kawy. Z arabiki w portafiltrze usypuje puszysty kopczyk. Mieszanek z robustą nie lubi i jakieś drobinki mogą trafić poza portafilter do pojemnika, tak, że nie stanowi to żadnego problemu.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Zbrylanie kawy przy przemiale - fakty, mity, przypuszczenia
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Maj 2013, 22:20:57 »
Swego czasu mocno się zastanawiałem nad kupnem Vario, ale wtedy ceny były powalające. Teraz mam mazzera i nie narzekam, choć zbrylanie się zdarza. Muszę pomyśleć o tej kratce w gardzieli.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi