Autor Wątek: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive  (Przeczytany 13641 razy)

skansen

  • Gość
Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« dnia: 28 Sierpień 2020, 21:54:37 »
Cześć,

Wspólnie z @Konesso.pl chciałbym Was zaprosić do lektury recenzji ekspresu Lelit Anita. Anita to jednobojlerowy ekspres kolbowy z wbudowanym młynkiem. We wnętrzu znajdziemy ekspres Anna i młynek Fred czyli dwie propozycje entry-level z oferty Lelita.

Lelit Anita (1).jpg

Ostatnie miesiące żyłem "na walizkach". Kiedyś na wyjazdy zabierałem koleżanki. Teraz zabieram ekspresy. Wziąłem więc ze sobą sympatyczną Włoszkę na dłuższy wyjazd. Recenzja jest więc wynikiem dłuższych testów.

Daleki jestem od namawiania Was do koncepcji ekspresów z wbudowanym młynkiem. Swego czasu zebrałem wszystkie za i przeciw i opisałem na forum. Testy pozwoliły mi spojrzeć na nowo na tego typu ekspresy. Mierzyłem temperaturę ziaren w hopperze. Dopiero po kilku godzinach dochodziła ona do około 40C. Jeśli ekspres włączamy na krótko ziarna nie zdążą się nagrzać. Pozytywnie zaskoczył mnie młynek-przemiał jest równy, kawa się nie zbryla. Z uwagi na wolną pracę dozowanie mielonej kawy "na oko" wolumetryczne daje zadowalające efekty. 
I chyba najważniejsze. W mojej kuchni gościły różne ekspresy które pożyczałem na testy. Wcześniej były to najczęściej ekspresy za +/-5000zł. Rodzina przychodziła, piła kawę, oglądała a słysząc cenę nigdy nie wyraziła chęci posiadanie takiej maszyny. Gdy do domu trafiła Anita (obecnie w promocji wersja z PID za niecałe 2500zł) niemalże doszło do kłótni o zakup testowego egzempalrza. Testowego ekspresu nie odsyłałem. Zakupiłem dla rodziców. W kolejce ustawili się kolejni członkowie rodziny. Tym sposobem u Szwagra znalazła się Anna z PID. Anna to "Anita bez młynka" -Szwagier miał już młynek.

Więcej przeczytacie w recenzji-zapraszam :)

I tradycyjnie na koniec kilka zdjęć które nie znalazły się w recenzji.
Lelit Anita (2).jpg

Lelit Anita (3).jpg

Lelit Anita (4).jpg

Lelit Anita (5).jpg

Lelit Anita (8).jpg

Lelit Anita (6).jpg

Lelit Anita (7).jpg

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpień 2020, 21:19:13 »
Ekspresy Lelita są piękne! Nawet najprostsza Anna robi wrażenie. Aż mi żal, że się pospieszyłem i nie kupiłem Anity  :cenzura:
Idealny jako I startowy ekspres. PID. Nic dodać nic ująć. Świetna i tania maszyna.

avidrock

  • Gość
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpień 2020, 21:30:47 »
Aż mi żal, że się pospieszyłem i nie kupiłem Anity 
Anita świetna, lecz na twoim miejscu bym się cieszył, że masz osobno młyn i ekspres. Jeżeli zamierzasz podążać drogą kawowego maniaka to wież mi,  że za rok może dwa albo i wcześniej, będzie cię kusić żeby zmienić na coś lepszego sprzęt. W tym przypadku na  pierwszy ogień pójdzie młyn.

Offline romanj Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Grace - PL81T
  • Młynek: Eureka Mignon Classico
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sierpień 2020, 21:35:36 »
Jak wygląda sprawa serwisu i części zamiennych do ekspresów Lelit?

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sierpień 2020, 13:46:06 »
lecz na twoim miejscu bym się cieszył, że masz osobno młyn i ekspres. Jeżeli zamierzasz podążać drogą kawowego maniaka to wież mi,  że za rok może dwa albo i wcześniej, będzie cię kusić żeby zmienić na coś lepszego sprzęt. W tym przypadku na  pierwszy ogień pójdzie młyn.

Racja. Ale już następny młyn muszę mieć bez śruby mikrometrycznej. Przestawianie między kawami to udręka ;). Rozwiązanie jakie ma np Baratza Sette lub Vario, lub etzMAX są rewelacyjne. Nawet podczas dostrajania kawy, zawsze precyzyjnie można wrócić do poprzedniego ustawienia ;-).
I jak będę zmieniał to już będę celował właśnie w któryś z powyższych.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sierpień 2020, 13:47:27 »
Jak wygląda sprawa serwisu i części zamiennych do ekspresów Lelit?


To popularne expresy. Jeśli chodzi o serwis to nie ma problemu, jeśli chodzi o zakup części indywidualnie to można kupić ale nie wszystko.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sierpień 2020, 22:56:00 »
Jak wygląda sprawa serwisu i części zamiennych do ekspresów Lelit?
Serwis gwarancyjny zapewniają m.in. obecni nawet na forum sprzedawcy tych ekspresów. Po gwarancji można ekspres bez problemu naprawić samemu lub zlecić naprawę w lokalnym serwisie. Oczywiście można i po gwarancji skorzystać z pomocy sprzedawcy. Maszyny te są w pełni naprawialne. Podstawowe modele łatwo rozebrać-po odkręceniu dosłownie kilku śrubek mamy dostęp do wszystkich podzespołów. Trochę więcej zachodu może wymagać "dobranie się" do niektórych podzespołów w wyższych modelach (Elizabeth/Mara/Bianca).

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Sierpień 2020, 08:28:51 »
My jako sprzedawca serwisujemy na miejscu. Robimy zarówno naprawy gwarancyjne jak i pogwarancyjne, a większość części posiadamy w naszym magazynie.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sierpień 2020, 12:27:11 »
Ja w Lelit PL041TEM wymieniłem grzałkę.
Prosta sprawa tylko najpierw porobiłem zdjęcia żeby wiedzieć który kabel gdzie podłączyć.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Sierpień 2020, 12:40:10 »
Robienie zdjęcia to podstawa przy takich pracach  :ok:
Jeśli ktoś chce samemu naprawiać, konserwować lub po prostu obejrzeć w środku swojego Lelita to warto zajrzeć na kanał Lelit Insider. Ostatnio filmy na kanał kręci Mauro Epis, jeden z czterech braci do których należy Gemme-producent Lelita. Mauro zna te sprzęty bardzo dobrze, ponieważ zajmuje się również ich projektowaniem.
https://www.youtube.com/channel/UCOIaPtgMmV3jL__P8liqZ6Q/videos

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Sierpień 2020, 21:55:05 »
https://www.youtube.com/channel/UCOIaPtgMmV3jL__P8liqZ6Q/videos

Oglądłem z powyższego kilka filmów i ten

https://youtu.be/ezffvosYsoM?t=486

i tutaj Anita z PID



Dlaczego wszyscy na prezentacjach Lelit tak leciutko ubijają kawę tamperem? To wygląda na siłę 1-2kg, a nie 15-25kg?
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2020, 21:57:19 wysłana przez lukaszt2004 »

avidrock

  • Gość
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Sierpień 2020, 21:58:04 »
Dlaczego wszyscy na prezentacjach Lelit tak leciutko ubijają kawę tamperem?

Też mnie to zastanawia🤔

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Sierpień 2020, 22:16:36 »
To nie są przecież oficjalne firmy Lelita. Na filmie 1st-line Equipment pada nawet stwierdzenie, że kawa leci za szybko.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Wrzesień 2020, 20:07:58 »
Też mnie to zastanawia🤔


Dzisiaj zrobiłem jedną kawę tak samo jak na tych filmach. Efekt? Przez cały czas ekstrakcji kawa leciała równiutko, bez żadnych falowań strumienia, brak mikro wgnieceń w ciastku od strumieni wody, kawa jakby lepsza w smaku  🤔.


Offline Element07

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: lelit anna, v60, aero
  • Młynek: comandante, eureka mignon
Odp: Lelit Anita czyli kawowy all inclusive
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Wrzesień 2020, 10:21:52 »
Mógłby ktoś wypowiedzieć się na temat jakości młynka w tym ekspresie? Warto się pchać w takie zestawienie czy na dluższą metę i tak najlepiej sprawić sobie lepszy młynek? Da się w nim cokolwiek regulować? Wydaje się to dla mnie super rozwiązaniem, bo z młynka do alternatyw nie chce rezygnować, a stawianie młynka do alternatyw, kolejnego do espresso i jeszcze ekspresu + jakieś akcesoria to sporo miejsca i w sumie zaciekawiło mnie to rozwiązanie, tylko czy rzeczywiście daje rade?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi