Autor Wątek: La Spaziale S1  (Przeczytany 13616 razy)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #45 dnia: 28 Listopad 2021, 20:46:28 »
Ciekawi mnie jak głośny jest wibrator w wersji Mini - z tego co da się usłyszeć na YT jest raczej cichy i przyjemny w odbiorze.
Nie wierzę, żeby mógł być jakoś uciążliwie głośny.
Jeśli myślisz o zakupie  La Spaziale Mini Vivaldi to super :ok:.
Bezpośrednie podłączenie do wodociągu jest na pewno wygodne, ale drugim najwygodniejszym rozwiązaniem jest dostęp do zbiornika z wodą od przodu ekspresu - kolejna zaleta La Spaziale. Jedyne, co mnie trochę zastanawia w wersji Mini, to włącznik pary - nie ma regulacji mocy, tylko on/off - ale też nie wierzę, żeby nie było to do opanowania. Zresztą, jak Sławek opanował, to i Ty dasz radę ;).


Dopytaj pietro gdzie on to widział taniej ;) i zrób sobie piękny prezent na gwiazdkę!
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #46 dnia: 29 Listopad 2021, 08:48:05 »
Nie wierzę, żeby mógł być jakoś uciążliwie głośny.
Jeśli wszystkie wersje ekspresu (te z podłączeniem do wody i wersje mini ze zbiornikiem) mają tą samą ramę, to jest dość sztywna konstrukcja. Wagi bojlerów miedzianych też robią swoje stąd drgania nie są tak odczuwalne jak w innych ekspresach.

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #47 dnia: 29 Listopad 2021, 11:38:59 »
Jeśli myślisz o zakupie  La Spaziale Mini Vivaldi to super .
Nie myślę a właściwie nie myślałem ale ktoś mi namieszał w głowie.
Mam jeszcze pytanie do użytkowników: czy ktoś przerabiał zrobienie pod rząd 4 espresso (standardowo, bez pośpiechu) - czy maszyna da radę z temperaturą bez konieczności czekania aż ekspres dogrzeje wodę.

skansen

  • Gość
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #48 dnia: 29 Listopad 2021, 11:40:46 »
Nie wierzę, żeby mógł być jakoś uciążliwie głośny.
Jeśli wszystkie wersje ekspresu (te z podłączeniem do wody i wersje mini ze zbiornikiem) mają tą samą ramę, to jest dość sztywna konstrukcja. Wagi bojlerów miedzianych też robią swoje stąd drgania nie są tak odczuwalne jak w innych ekspresach.
Sądząc po rysunkach z częściami zamiennymi są to takie same elementy.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 11:57:41 wysłana przez skansen »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #49 dnia: 29 Listopad 2021, 12:34:40 »
Spokojnie da radę, w trakcie mielenie itd. temperatura wraca do zadanej. Tutaj ciekawostka, pomiary Scace
 temperatura co prawda rośnie w kolejnych ujęciach, ale testujący nie odpina kolby, aby za symulować normalną pracę.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #50 dnia: 29 Listopad 2021, 13:03:39 »
Mam jeszcze pytanie do użytkowników: czy ktoś przerabiał zrobienie pod rząd 4 espresso (standardowo, bez pośpiechu) - czy maszyna da radę z temperaturą bez konieczności czekania aż ekspres dogrzeje wodę.
Przy tej ilości rozgrzanej miedzi w S1 to raczej home barista jest słabym ogniwem nie ekspres.

skansen

  • Gość
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #51 dnia: 10 Grudzień 2021, 12:29:16 »
Krótki przegląd ofert ;)

Z zagranicznych sklepów Vivaldiego ma Caffè Italia (Dreama brak). Opinie o tym sklepie są różne, sam nie będę oceniał.
Vivaldiego i Dreama ma z kolei https://www.bertazzofood.com - kilka osób kupowało sprzęt w tym sklepie można ich dopytać.

W świetle informacji od producenta w Polsce dealerami są:
- Coffee River czyli https://coffeelink.pl/
- Number coffee: https://numbercoffee.pl/
Obaj krajowi dystrybutorzy oferują serwis w domu, nie musimy zawozić ekspresu.
Długość gwarancji w Polsce różnią się w zależności od sprzedawcy. Dłuższą, trzyletnią oferuje Coffee River. Do tego warto negocjować cenę, bo może się okazać, że otrzymamy na tyle dobrą ofertę, że wybór będzie oczywisty :)




 

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #52 dnia: 25 Styczeń 2022, 09:24:22 »
Prawie dwa tygodnie temu po wielu perypetiach zawitał do mnie La Spaziale S1 Mini Vivaldi. Poniżej moje wrażenia i opinia. Kilka ostatnich lat używałem Rocket Cellini więc  siłą rzeczy poczynię kilka bezpośrednich porównań z tym modelem. Parametrów szczegółowo nie przedstawiam, w sieci bez problemu znajdziemy informacje na ten temat. Podstawowe: 2 bojlery: kawa: 0.45L, para z wodą 1.2L, grupa LaSpaziale 53 mm. Ekspres zakupiony w Polsce w coffeelink.pl, obsługa sklepu i kontakt w różnych sprawach bez zarzutu, gwarancja 3 lata.

Ogólne wrażenia:
Ekspres wygląda skromnie ale elegancko, nie jest za duży. Przed ulokowaniem go w miejscu docelowym zajrzałem do bebechów: wszystko wygląda na solidnie zamocowane, przemyślane i ogólnie robi bardzo dobre wrażenie. Bojlery nie są izolowane.
Brzmienie pompy (wibracyjna) przyjemne, z wysoką kultura pracy. Robiąc pierwszego szota w porównaniu do Rocketa nie mogłem uwierzyć, że to nie Rota, naprawdę za pracę pompy ogromny +. Tacka ociekowa plastikowa z metalową kratką, dość pojemna. Zrzut wody zaworem zwrotnym w bardzo małych ilościach. Zbiornik na wodę wyjmowany od przodu - jak dla mnie to duża wygoda i zdecydowany +, niestety nie jest on zbyt duży. Ekspres ma kontrolkę braku wody, niestety działa ona w ten sposób, że gdy woda spadnie poniżej pewnego poziomu (nie do całkowitego opróżnienia zbiornika, wreęcz zostaje jej w zbiorniku dosyć sporo) zapala się kontrolka ale pompa też się zatrzymuje. Gdy dopadnie nas ten fakt w trakcie ekstrakcji szot do wyrzucenia. Bez sensu taka kontrolka - zbiornik nie jest pusty więc pomimo zapalenia się kontrolki pompa powinna móc jeszcze chwilę popracować żeby np. dokończyć espresso.
Dysza pary 4 otworowa, bardzo krótka. Trzeba się nauczyć jej używać - ja na razie mam z tym problem. Pary jest pod dostatkiem. Prysznic składający się z 2 części - podobno dla zachowania większej higieny i łatwości jego czyszczenia, dołączony klucz do odkręcania.
Ekspres dość łatwy do czyszczenia, w porównaniu do Rocketa gdzie pełno trudno dostępnych zakamarków i załomów; tu płaska blacha, jeden manometr nie wystający za bardzo.
Podsumowując: praca z nim to czysta przyjemność. Naprawdę nie żałuję zmiany (nigdy nie byłem wielkim fanem E61) chociaż Rakiecie nic do zarzucenia nie miałem. Jest kilka mankamentów, czegoś tam jeszcze nie rozumiem, wciąż kilku rzeczy się uczę. Nie mniej jednak polubiliśmy się od pierwszego szota, ten prawie za każdym razem wdzięczy się pięknym tygryskiem (na 3 kolejnych już kawach). Domówiłem większe sitko IMS i dłuższą dyszę, mam nadzieję, że będą to jeszcze zmiany na +. Gdyby ktoś się zastanawiał nad zakupem ze swojej strony zdecydowanie polecam. To świetny ekspres i mam nadzieję z czasem w tej opinii się utwierdzić.

Zalety
- estetyczny wygląd i solidność wykonania
- praca pompy (cisza i "szlachetność")
- zbiornik wody uzupełniany od czoła ekspresu
- łatwość utrzymania czystości
- smak espresso :)

Minusy
- za krótka dysza pary
- działanie systemu kontroli niskiego poziomu wody w zbiorniku
- zaprogramowana ilość wody nie jest powtarzalna a różnice mogą być dość spore

Miejsce, w którym stoi ekspres jest słabo oświetlone, sam Vivaldi jest delikatnie zabudowany z boków i od góry więc w miejscu na filiżankę jest dość ciemno, w Rakiecie tacka ociekowa z filiżanką i ekstrakcją była dobrze widoczna (brak zabudowania od góry). Bardzo mi to przeszkadza i chętnie pomyślę nad jakim LEDem żeby widzieć co się tam podczas ekstrakcji dzieje ale na razie nie mam pojęcia o takich rozwiązaniach.

Kilka pytań do użytkowników (również wersja bez Mini):
- czy ustawialiście ofset - jeżeli tak to na jakie wartości
- jaki czas minimalny wygrzewania ekspresu (stosuję pół godziny, w zupełności wystarczy nawet dla samego bojlera kawowego ale może wystarczy 20 min?)
- zmiękczacz wody, czy był dołączony? U mnie był ale jego smród nie pozwolił wrzucić go do zbiornika. To zapach zbutwiałego drewna i o ile w starej cerkwi jest on przyjemny o tyle kawa z takiej wody na pewno byłaby niepijalna

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #53 dnia: 25 Styczeń 2022, 09:49:06 »
Gratulacje :) Nie zazdroszczę  :mrgreen:

Ofsetu nie ustawiałem, nie ma sensu. https://s1cafe.com/s1v1/S1Pix/S1TempMeasurementsNewBrd.pdf

Najszybciej robiłem espresso po 20 minutach, te 30 minut to jednak takie minimum.

Wodę zmiękczam przed ekspresem.

Co ciekawe po Twoich zdjęciach wygląda jakby część bojlera kawowego albo była z innego materiału albo wyszlifowane (ta część przy grupie, choć ta część z tyłu też jakby nierdzewka).

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Styczeń 2022, 10:45:34 »
Witaj w klubie :) Ja ofset ustawiam na +2, +3, fabrycznie był na -1

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Styczeń 2022, 15:37:49 »
Witaj w klubie super ekspresów! :D ;) Są tylko 2 świetne ekspresy i masz jeden z nich :ok:. Bardzo ładnie się prezentuje - gratulacje!
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Styczeń 2022, 16:07:42 »
Prawie dwa tygodnie temu po wielu perypetiach zawitał do mnie La Spaziale S1 Mini Vivaldi. Poniżej moje wrażenia i opinia. Kilka ostatnich lat używałem Rocket Cellini więc  siłą rzeczy poczynię kilka bezpośrednich porównań z tym modelem. Parametrów szczegółowo nie przedstawiam, w sieci bez problemu znajdziemy informacje na ten temat. Podstawowe: 2 bojlery: kawa: 0.45L, para z wodą 1.2L, grupa LaSpaziale 53 mm. Ekspres zakupiony w Polsce w coffeelink.pl, obsługa sklepu i kontakt w różnych sprawach bez zarzutu, gwarancja 3 lata.

Ogólne wrażenia:
Ekspres wygląda skromnie ale elegancko, nie jest za duży. Przed ulokowaniem go w miejscu docelowym zajrzałem do bebechów: wszystko wygląda na solidnie zamocowane, przemyślane i ogólnie robi bardzo dobre wrażenie. Bojlery nie są izolowane.
Brzmienie pompy (wibracyjna) przyjemne, z wysoką kultura pracy. Robiąc pierwszego szota w porównaniu do Rocketa nie mogłem uwierzyć, że to nie Rota, naprawdę za pracę pompy ogromny +. Tacka ociekowa plastikowa z metalową kratką, dość pojemna. Zrzut wody zaworem zwrotnym w bardzo małych ilościach. Zbiornik na wodę wyjmowany od przodu - jak dla mnie to duża wygoda i zdecydowany +, niestety nie jest on zbyt duży. Ekspres ma kontrolkę braku wody, niestety działa ona w ten sposób, że gdy woda spadnie poniżej pewnego poziomu (nie do całkowitego opróżnienia zbiornika, wreęcz zostaje jej w zbiorniku dosyć sporo) zapala się kontrolka ale pompa też się zatrzymuje. Gdy dopadnie nas ten fakt w trakcie ekstrakcji szot do wyrzucenia. Bez sensu taka kontrolka - zbiornik nie jest pusty więc pomimo zapalenia się kontrolki pompa powinna móc jeszcze chwilę popracować żeby np. dokończyć espresso.
Dysza pary 4 otworowa, bardzo krótka. Trzeba się nauczyć jej używać - ja na razie mam z tym problem. Pary jest pod dostatkiem. Prysznic składający się z 2 części - podobno dla zachowania większej higieny i łatwości jego czyszczenia, dołączony klucz do odkręcania.
Ekspres dość łatwy do czyszczenia, w porównaniu do Rocketa gdzie pełno trudno dostępnych zakamarków i załomów; tu płaska blacha, jeden manometr nie wystający za bardzo.
Podsumowując: praca z nim to czysta przyjemność. Naprawdę nie żałuję zmiany (nigdy nie byłem wielkim fanem E61) chociaż Rakiecie nic do zarzucenia nie miałem. Jest kilka mankamentów, czegoś tam jeszcze nie rozumiem, wciąż kilku rzeczy się uczę. Nie mniej jednak polubiliśmy się od pierwszego szota, ten prawie za każdym razem wdzięczy się pięknym tygryskiem (na 3 kolejnych już kawach). Domówiłem większe sitko IMS i dłuższą dyszę, mam nadzieję, że będą to jeszcze zmiany na +. Gdyby ktoś się zastanawiał nad zakupem ze swojej strony zdecydowanie polecam. To świetny ekspres i mam nadzieję z czasem w tej opinii się utwierdzić.

Zalety
- estetyczny wygląd i solidność wykonania
- praca pompy (cisza i "szlachetność")
- zbiornik wody uzupełniany od czoła ekspresu
- łatwość utrzymania czystości
- smak espresso :)

Minusy
- za krótka dysza pary
- działanie systemu kontroli niskiego poziomu wody w zbiorniku
- zaprogramowana ilość wody nie jest powtarzalna a różnice mogą być dość spore

Miejsce, w którym stoi ekspres jest słabo oświetlone, sam Vivaldi jest delikatnie zabudowany z boków i od góry więc w miejscu na filiżankę jest dość ciemno, w Rakiecie tacka ociekowa z filiżanką i ekstrakcją była dobrze widoczna (brak zabudowania od góry). Bardzo mi to przeszkadza i chętnie pomyślę nad jakim LEDem żeby widzieć co się tam podczas ekstrakcji dzieje ale na razie nie mam pojęcia o takich rozwiązaniach.

Kilka pytań do użytkowników (również wersja bez Mini):
- czy ustawialiście ofset - jeżeli tak to na jakie wartości
- jaki czas minimalny wygrzewania ekspresu (stosuję pół godziny, w zupełności wystarczy nawet dla samego bojlera kawowego ale może wystarczy 20 min?)
- zmiękczacz wody, czy był dołączony? U mnie był ale jego smród nie pozwolił wrzucić go do zbiornika. To zapach zbutwiałego drewna i o ile w starej cerkwi jest on przyjemny o tyle kawa z takiej wody na pewno byłaby niepijalna
Jako posiadacz Rocket Cellini jestem ciekaw, czy Twój nowy ekspres robi zauważalnie lepsze esspresso?

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #57 dnia: 25 Styczeń 2022, 19:39:12 »
Witaj w klubie super ekspresów! :D ;) Są tylko 2 świetne ekspresy i masz jeden z nich :ok:. Bardzo ładnie się prezentuje - gratulacje!

@popcorn ile czasu potrzeba, by zrobić pierwszego udanego shota w LM LM? Jak długo się nagrzewa.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #58 dnia: 26 Styczeń 2022, 07:16:00 »
@popcorn ile czasu potrzeba, by zrobić pierwszego udanego shota w LM LM? Jak długo się nagrzewa.
Nagrzewa się tak, że po 15 min. jest teoretycznie gotowa do wyprodukowania gorącego szota, ale boiler pary osiąga ciśnienie robocze po około 30 min. i to jest czas w jakim można powiedzieć, że ekspres jest nagrzany.
Jednakże, po kolejnych 15 min. ekspres robi się wyczuwalnie ciepły, jest dogrzana, podgrzewacz filiżanek gorący i to jest, wg mnie, czas, gdy jest w 100% gotowa do pracy - dogrzana. I ja tak mniej więcej z niej korzystam - pierwszego szota robię po około godzinie od włączenia, czasem później - bez pośpiechu.
Jak ją natomiast wybudzę ze stanu czuwania, to po około 5 min. czuję, że jest gotowa.
Nie robiłem żadnych doświadczeń z mierzeniem temperatury wypływającej wody, czy kawy, w zależności od czasu jaki upłynął od włączenia - nie interesowało mnie to zbytnio. Może kiedyś... ::)
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2022, 07:18:02 wysłana przez popcorn »
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: La Spaziale S1
« Odpowiedź #59 dnia: 26 Styczeń 2022, 11:26:35 »
Jako posiadacz Rocket Cellini jestem ciekaw, czy Twój nowy ekspres robi zauważalnie lepsze esspresso?
Gdybym miał dwa ekspresy koło siebie zrobiłbym test porównawczy. Chcąc jednak odpowiedzieć na pytanie mogę napisać: zauważalnie lepsze - chyba nie. Ale różnice są i są to zmiany na plus. Kawa, szczególnie w szotach nr 2 i 3 jest słodsza i chyba bardziej powtarzalna. Rakiecie nie mam nic do zarzucenia ale mając przy sobie S1 (przynajmniej na chwilę obecną) do poprzedniego systemu nie chciałbym już wracać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi