Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1067380 razy)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4545 dnia: 26 Lipiec 2021, 14:23:54 »
@Pabloo a jaka jest data palenia? Może kawa za świeża?
09.07.2021

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4546 dnia: 26 Lipiec 2021, 15:17:30 »
A zmiel "o oczko" grubiej i dołóż gram.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4547 dnia: 26 Lipiec 2021, 17:03:30 »
 @Pabloo Jakie masz szczytowe ciśnienie podczas ekstrakcji?
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4548 dnia: 26 Lipiec 2021, 18:48:04 »
Kupiłem nowe ziarno i wydaje się ono dość trudne.
Korzystam z ziarna z poznańskiej Kahawy, piję głównie kawy mleczne i nie czuję za bardzo różnicy porównując do ziaren z propsowanych na forum palarni więc nie chce przepłacać:)
Do rzeczy. Kupiłem nowy wypust: https://kahawa.pl/sklep/kawa-z-peru-tunki-1000-g/.
Dziś rano zrobiłem pierwszy zasyp i zaczęły się problemy. Gwałtowna ekstrakcja, pryskanie na boki, błoto w sitku. Zużyłem cały hopper zanim jako tako doprowadziłem ekstrakcję do ładu. Zmniejszyłem dozę z 19g na 18g. Stosuję WDT, ale nadal ekstrakcja jest gwałtowna i filiżanka jest spryskana kawą. Co jeszcze mogę zrobić?
Mam koszyk IMS B702TCH24E. Rekomendowana doza to 16-18, ale jakoś te 18g wydaje się dziwnie mało.
W takich sytuacjach uwydatniają się słabe strony EM Specialita, mnóstwo kawy tracę na nastawy młynka. Czy Niche Zero to najlepsza opcja zmiany młyna?

Możesz mieć pusty hoper w Eureka Specialita i dosypywać równe porcje 18g, wtedy nie zmarnujesz 1g kawy żeby się wstrzelić. Posiadam ten sam młynek i zwykle 1-3 kawy do zlewu i reszta jest ok, wiec nie szukałbym problemu w młynku tylko technice dystrybucji
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4549 dnia: 26 Lipiec 2021, 20:44:54 »
Stosuję WDT, ale nadal ekstrakcja jest gwałtowna i filiżanka jest spryskana kawą. Co jeszcze mogę zrobić?

Zmień kawę na inną. Możesz też używać Speciality jako single dose i dalej próbować. Ale ja bym najpierw zmienił kawę...

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4550 dnia: 26 Lipiec 2021, 21:51:29 »
@Pabloo Coś mi pamięć się uaktywniła i przypomniało mi się, że kilka miesięcy temu też narzekałeś na słabą ekstrakcję i błędy w dystrybucji. Widzę, że od tego czasu zmieniłeś sitko VST na IMS, przez kilka miesięcy dalej nie opanowałeś robienia espresso?
Druga sprawa, to sprawdziłem kawę jaką proponujesz w zamian "propsowanych na forum" i prawdę mówiąc mieści się w podobnych cenach a nawet jest droższa od niektórych (nie chcę wymieniać tych palarni).
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4551 dnia: 27 Lipiec 2021, 08:56:14 »
Kupiłem nowe ziarno i wydaje się ono dość trudne.
Korzystam z ziarna z poznańskiej Kahawy, piję głównie kawy mleczne i nie czuję za bardzo różnicy porównując do ziaren z propsowanych na forum palarni więc nie chce przepłacać:)
Do rzeczy. Kupiłem nowy wypust: https://kahawa.pl/sklep/kawa-z-peru-tunki-1000-g/.
Dziś rano zrobiłem pierwszy zasyp i zaczęły się problemy. Gwałtowna ekstrakcja, pryskanie na boki, błoto w sitku. Zużyłem cały hopper zanim jako tako doprowadziłem ekstrakcję do ładu. Zmniejszyłem dozę z 19g na 18g. Stosuję WDT, ale nadal ekstrakcja jest gwałtowna i filiżanka jest spryskana kawą. Co jeszcze mogę zrobić?
Mam koszyk IMS B702TCH24E. Rekomendowana doza to 16-18, ale jakoś te 18g wydaje się dziwnie mało.
W takich sytuacjach uwydatniają się słabe strony EM Specialita, mnóstwo kawy tracę na nastawy młynka. Czy Niche Zero to najlepsza opcja zmiany młyna?

Możesz mieć pusty hoper w Eureka Specialita i dosypywać równe porcje 18g, wtedy nie zmarnujesz 1g kawy żeby się wstrzelić. Posiadam ten sam młynek i zwykle 1-3 kawy do zlewu i reszta jest ok, wiec nie szukałbym problemu w młynku tylko technice dystrybucji

Próbowałem używać tego młynka jako SD, niestety wg mnie nie nadaje się do tego kompletnie

@Pabloo Coś mi pamięć się uaktywniła i przypomniało mi się, że kilka miesięcy temu też narzekałeś na słabą ekstrakcję i błędy w dystrybucji. Widzę, że od tego czasu zmieniłeś sitko VST na IMS, przez kilka miesięcy dalej nie opanowałeś robienia espresso?
Druga sprawa, to sprawdziłem kawę jaką proponujesz w zamian "propsowanych na forum" i prawdę mówiąc mieści się w podobnych cenach a nawet jest droższa od niektórych (nie chcę wymieniać tych palarni).

To co wkleiłem to nowy wypust z tej palarni, do tej pory stosowałem, do tego z darmową dostawą od 0zł:
https://kahawa.pl/sklep/kawa-z-kamerunu-boyo-1000-g/
https://kahawa.pl/sklep/kawa-z-peru-quillabamba-1000-g/
https://kahawa.pl/sklep/kawa-z-kamerunu-noni-1000-g/
I są na prawdę dobre. Niestety nie znalazłem nic w podobnych cenach w palarni Blend czy Mastro Antonio co by mi zasmakowało. Jak możesz polecic jakieś ziarno w podbnej cenie to chętnie sprawdzę. Miesięcznie schodzi u mnie ok 4kg kawy więc staram się w miarę ciąć koszty :)

Wracają do tematu to na 99% obarczam winą ziarno, czegokolwiek bym nie zmieniał to za każdym razem ekstrakcja jest gwałtowna, pryska i crema jest słaba.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4552 dnia: 27 Lipiec 2021, 09:19:25 »
Skoro obarczasz winą ziarno, to kup sobie inne, a to zaparzaj po polsku. Palenie kawy jest zarówno łatwe i trudne. Bywa, że robiąc wciąż to samo i tak samo, uzyskuje się zupełnie różne efekty...
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2021, 09:21:39 wysłana przez Antonio »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4553 dnia: 27 Lipiec 2021, 09:36:37 »
czegokolwiek bym nie zmieniał to za każdym razem ekstrakcja jest gwałtowna, pryska i crema jest słaba.

To nie jest możliwe, żebyś nie mógł stopniem mielenia opanować kawy, szczególnie w eurece która potrafi robić tak drobny przemiał. Zjedź w młynku do punktu styku żaren, a potem oddal o pół oczka - zrobisz mąkę i ekstrakcja nie będzie gwałtowna - to tak żebyś zobaczył, że stopień mielenia jest dużo ważniejszy niż kawa. Potem stopniowo powiększaj mielenie.

Tak, w eurece marnuje się dużo kawy jeśli się ją często zmienia, dlatego sam zmieniłem na sd. Polecam przy zmianie nastawy zmieniać je dość zdecydowanie. Czasem marnowałem kilka kaw przesuwając o milimetry w którąś stronę, potem zacząłem zmieniać o minimum kreskę przy pierwszej nieudanej próbie - wtedy szybko znajdujesz punkt "przesady" i bardzo zawężasz przedział szukania już tego "milimetra".

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4554 dnia: 27 Lipiec 2021, 09:55:10 »
Przepraszam, ale ile w Eurece to ta tak zwana kreska? Bo skala jest dosyć szeroka, a ustawienia bezstopniowe, więc ciężko jednoznacznie określić minimalną sensowną podziałkę.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4555 dnia: 27 Lipiec 2021, 10:20:25 »
@Pabloo

Cytuj (zaznaczone)
Próbowałem używać tego młynka jako SD, niestety wg mnie nie nadaje się do tego kompletnie

Możesz opisać co konkretnie Ci się nie nadaje w SD u Eureki? Sam używam w ten sposób od roku i sprawdza się świetnie.

Co więcej, widzę, że mam ten sam młynek, to samo sitko IMS, ekspres pomijam :) więc myślę, że żeby dojść do dobrych wyników nie wiele brakuje.
Możesz nagrać ekstrakcję i sposób dystrybucji?
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4556 dnia: 27 Lipiec 2021, 10:48:55 »
@Pabloo

Cytuj (zaznaczone)
Próbowałem używać tego młynka jako SD, niestety wg mnie nie nadaje się do tego kompletnie

Możesz opisać co konkretnie Ci się nie nadaje w SD u Eureki? Sam używam w ten sposób od roku i sprawdza się świetnie.

Co więcej, widzę, że mam ten sam młynek, to samo sitko IMS, ekspres pomijam :) więc myślę, że żeby dojść do dobrych wyników nie wiele brakuje.
Możesz nagrać ekstrakcję i sposób dystrybucji?

Wsypywałem do pustego hoppera 18g a w kolbie lądowało mniej. Generalnie robienie espresso myślę że mam opanowane, robię 6-8 kaw dziennie od stycznia i jestem zadowolony z efektów. Po prostu trafiło się mi kiepskie ziarno :)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4557 dnia: 27 Lipiec 2021, 11:10:12 »
@Pabloo Eureka Specialita ma bardzo niską retencję to praktycznie poziom Niche Zero, więc dość dziwne. Jakie były te różnice, większe niż 1g?
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4558 dnia: 27 Lipiec 2021, 14:03:24 »
@Pabloo Ja ostatnio miałem kawę speciality z  Boliwii,  z którą męczyłem się okropnie. Niezależnie od stopnia mielenia, dystrybucji czy ubicia w NPF pryskało jak nigdy dotąd,  ekstrakcja b. szybką była i kawa ostatecznie wylądowała w moim drugim ekspresie automatycznym.
Identyczne boje miałem na początku mojej przygody z kolbą z kawą z Etno.
Mój Sage po prostu nie znosi kaw single,  dlatego koniec z eksperymentami i zostaje jedynie przy blendach,  przy których nie mam problemów.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4559 dnia: 27 Lipiec 2021, 16:44:45 »
Ja biorę głównie single i zazwyczaj bywa ok. Ale czasami się trafią takie kawy że po prostu nie chcą współpracować - idą do dripa albo dla ojca do zalewajki. Nie wiem co ci lokalni roasterzy z nimi robią - chyba suszą, a nie palą ;-) Mam w mieście dwie palarnie, a i tak muszę zamawiać przez Internet. Bycie lokalnym patriotą ma swoje granice ;-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi