Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1076374 razy)

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 158
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6420 dnia: 21 Luty 2024, 21:15:52 »
Swoją drogą jest jakaś zaletą młynków SD? Bo skoro na luzie można trzymać kawę w hopperze to nie widzę sensu. Zwłaszcza,że moja eureka ma mały hopper.

Taka, że kiedy zmieniasz w młynku OD grubość przemiału, to zwykle trzeba przynajmniej jeden shot wywalić do śmieci po zmianie, bo młynki OD nie są projektowane tak, żeby w nich nic nie zalegało.
Mój DF83 ma faktyczną retencję (edit: czy moze raczej rotację) może 0.2 grama - zmiana stopnia zmielenia albo nawet kawy z szota na szot nie stanowią większego problemu. W młynku OD zmiana kawy jeśli hoper jest pełny, to przedsięwzięcie, a zmiana stopnia mielenia wymaga purge.

Dlatego nigdy nie brałem pod uwagę młynka OD do domu (znaczy od czasu kiedy juz sie zorientowałem ze moj Graef wymaga wymiany). Ja piję zwykle na zmianę 2 kawy, teraz mam zwykłą i decaff - i tak mi się podoba.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2024, 22:10:36 wysłana przez hammerhead »

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6421 dnia: 21 Luty 2024, 23:19:16 »
Pytanie mam jak mogę wpłynąć na to kanałowanie? Czy to będzie kwestia tylko dozy? I w ogóle jak to z tą dozą jest
Ciastko nie powinno być ani zbyt cienkie, ani zbyt grube przeważnie poziom taki żeby zrównać górną krawędź tampera i sitka jest ok. Ważne jest też żeby kawa nie była zbrylona, powinna być równomiernie rozłożona i poziomo ubita tamperem, nie przekoszona. Po tampowaniu nie pukamy w kolbę. Optymalna ilość w kawy w hopperze to ok 250 g
Teorie znam, ale mimo to nie rozumiem co idzie nie tak. Jedyne co mam wątpliwości co do tego że krawędź tamoera powinna być zrównana, bo mam tamper którego kołnierz opiera się na krawędzi sitka dzięki czemu jest przynajmniej równo.
ale też część mielenia było drobniejsze bo na penwo nie wrzuciłem całości z poprzedniego mielenia.
Ze dwa shoty trzeba zrobić na nowym przemiale albo jakoś zagospodarować ten nierówny przemiał: do zalewajki, kawiarki, albo oddać sąsiadce 🙂
Będę próbował jutro. Tylko niestety już tej kawy nie mam zbyt dużo więc nie mam możliwości żeby było pół hoppera, ale wyspałem wszystko co było.


Fakt, czyli w sumie młynek SD w domu fajna sprawa ale chyba nie ma co z eureki mignon na siłę robić SD. Chociaż wiem, że ludzie przerabiają ale nie wiem z jakim skutkiem
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2024, 23:28:22 wysłana przez smiley34 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5342
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6422 dnia: 22 Luty 2024, 07:09:04 »
Etno Cafe - Italian Roast
Ta jest łatwa w obsłudze. Ustal dozę, będzie na pewno mniej niż 19g, zmniejsz temperaturę, ratio 1:2, czas ekstrakcji 23÷27s.
Zacznij od tej i wypróbuj moje wskazówki.
》tertium non datur《

Offline Karsin

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6423 dnia: 22 Luty 2024, 14:04:54 »
Potrzebuję małej porady.
Od początku posiadania ekspresu byłem zadowolony z jakości espresso.

Jakiś tydzień temu, kupiłem sobie klon magic tumblera to dystrybucji kawy.
Muszę przyznać, że kawa po jego użyciu od razu objętościowo zajmuje mniej miejsca, plus bardzo się przykładam do równego ubicia camperem.

Jednak po poprawieniu dystrybucji zwiększyła się szybkość ekstrakcji, ratio 1:2 osiągałem w około 17 sekund.
Zszedłem więc z ustawieniami młynka na niższą wartość i mam teraz to 1:2 w około 25 sekund.

Jednak w smaku kawa to jeden wielki kwas :D

Sam już nie wiem czy nie wrócić do przesypywania kawy bezpośrednio z pojemnika, przejechaniu palcem i ubiciu tego puchu tamperem. Efekty były najsmaczniejsze…
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2024, 14:09:20 wysłana przez Karsin »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1048
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6424 dnia: 22 Luty 2024, 14:11:50 »
mam teraz to 1:2 w około 25 sekund

To nie jest wyznacznik dobrej kawy. Kawę przygotowujesz tak aby osiągnąć zadowalający efekt smakowy, a nie ratio czy jakiś tam czas ekstrakcji.

Zrób ratio 1:2,5 i zobacz jak będzie.

Offline Karsin

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6425 dnia: 23 Luty 2024, 11:02:46 »
Cytat: Karsin w 22 Luty  2024, 14:04:54

    mam teraz to 1:2 w około 25 sekund


To nie jest wyznacznik dobrej kawy. Kawę przygotowujesz tak aby osiągnąć zadowalający efekt smakowy, a nie ratio czy jakiś tam czas ekstrakcji.

Zrób ratio 1:2,5 i zobacz jak będzie.
Kawa średnio palona, więc jadę w sumie cały czas na ratio 2.5, tylko czas podałem dla 1:2.
Nie wiem, zszedłem dzisiaj znowu w dół z młynkiem, czas się wydłużył - kwasu mniej, ale za to dużo dużo bardziej gorzka :D

Chyba skończył mi się limit szczęścia początkującego...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10605
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6426 dnia: 23 Luty 2024, 14:43:30 »
kwasu mniej, ale za to dużo dużo bardziej gorzka
Gdzieś pośrodku jest balans czyli Got Shot. Szukajcie a znajdziecie ;).

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 158
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6427 dnia: 23 Luty 2024, 14:58:04 »
Taaa.
Ja już przestałem się przejmować. Zwłaszcza czasem. Moje ulubione monsunowe Indie żebym nie wiem co robił najlepiej wychodzą w trybie "turbo" ;), ze 23 sekundy i ratio 1:2.5 nawet. Jak zmielę drobniej, robi się kaszana :)
W innych kawach jest łatwiej.
Podobnie zachowują się decaffy, co chyba musi mieć coś wspólnego z porowatością ziaren, innego wytłumaczenia nie widzę:)
Przebieg ekstrakcji (czyli równomierność (nie jest niczym dziwnym imho przyspieszenie pod koniec ekstrakcji, po to ludzie robią slayery/dimmery i kupują dźwignię żeby obniżać ciśnienie pod koniec szota) i brak kanałowania) jest imho ważniejszy, niż 1:2 i 30 sekund.
:)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5342
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6428 dnia: 24 Luty 2024, 21:00:27 »
Nie wiem, zszedłem dzisiaj znowu w dół z młynkiem, czas się wydłużył - kwasu mniej, ale za to dużo dużo bardziej gorzka
Przecież tak będzie.
》tertium non datur《

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 694
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6429 dnia: 25 Luty 2024, 11:37:21 »
Idź drogą hammerheada, szybsze ekstrakcje przy niektórych siglach czy mieszankach dają lżejsze espresso, bardziej przejrzyste i nie tak przekontrastowane, że język wykręca.

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6430 dnia: 27 Luty 2024, 10:47:51 »
Etno Cafe - Italian Roast
Ta jest łatwa w obsłudze. Ustal dozę, będzie na pewno mniej niż 19g, zmniejsz temperaturę, ratio 1:2, czas ekstrakcji 23÷27s.
Zacznij od tej i wypróbuj moje wskazówki.


Próbowałem już kilka shotów z tą kawą, dozy były różne w zależności od zmielenia od 16,5 do 17,5.
Cały czas korygowałem przemiał i na początku czas był ok. 30s, później zszedłem do 20s. ratio 1:2
Mimo to cały czas występuje kanałowanie, nie zależnie od tego czy mielenie było drobniejsze czy grubsze, jedyne co sie zmieniało to czas oraz to, że przy drobniejszym mieleniu na początku shota ekstrakcja wyglądała ładnie, powoli zaczynał lecieć cieniutka stróżka i przyspieszała/jaśniała mniej wiecej w połowie. Przy trochę grubszym mieleniu nie było w ogóle tej fazy gdzie kawa leci ciemna cienką stróżką.
Co może być powodem tego kanałowania, moze za mocno tampuję?

Offline Darecky

  • Wiadomości: 258
  • Ekspres: Breville Barista Max VCF126
Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6431 dnia: 27 Luty 2024, 12:39:18 »
Nie wiem czy moje walki z kanałowaniem coś pomogą bo mam inny express ( raczej gorszy) jednak napiszę bo może to kierunek do wypróbowania.
Otóż w moim przypadku najważniejsze co pomogło to
1. Kawa - typowy ciemny przemiał po drugim cracku ( Kawa Java Classic 001 i Poniedziałkowa ) a także średnio palone ale blisko ciemnego palenia ( Brazylia z Coffesite i LaVaca od Gorana )
2. Sitko - zmiana na IMS i na  dostarczone razem z NPF
3. Doza ( jako objętość/ wysokość w sitku) - mniejsza niż na początku gdy ustawiałem na maksymalną możliwą z testem monety.
Dystrybucje uprościłem - WDT od dna i mieszam powoli coraz wyżej. Wyrównanie powierzchni  po pierścieniu lekko igłą -
Lekkie puknięcie od dna no i na koniec tamping na razie taki nie profesjonalny bo naciskam na tamper 4 palcami ( portafilter leży oparty o podkładkę silikonową.
Niestety kawy trochę jaśniej palone nadal mi kanałują

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 158
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6432 dnia: 27 Luty 2024, 17:26:27 »
No i znowu... Oczywiście, doskonale rozumiem ideę dozy "na monetę", ale ciastko zawsze puchnie. Efekt tego jest taki, że ustawiając dozę "na monetę" na mojej maszynce mam ciastko w 99% przyklejone do prysznica.
Jedynym praktycznym mankamentem niższej dozy jest... mokre ciastko, które poza estetyką mam wrażenie ma zerowe znaczenie.
Correct me if I am wrong.
« Ostatnia zmiana: 27 Luty 2024, 17:38:49 wysłana przez hammerhead »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5342
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6433 dnia: 27 Luty 2024, 17:37:27 »
@hammerhead o ilości mielonki pod prysznicem @Darecky wg mnie miał na myśli to, co i Ty.
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 158
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6434 dnia: 27 Luty 2024, 17:38:27 »
Myślę że masz rację. Czepiałem się ogólnie metody.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi