Autor Wątek: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego  (Przeczytany 6659 razy)

Offline adam_barista

    • De'Longhi
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: De'Longhi Dedica Style EC 685M
  • Młynek: De'Longhi KG89 
Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« dnia: 28 Październik 2019, 21:32:12 »
Witam jestem tu nowy i szukam wlasnie odpowiedzi na moje pytanie posiadam ekspres kolbowy marki De'Longhi Dedica Style EC 685m i ostatnio zakupilem do tego mlynek zarowy tez firmy de'longhi kg89 i chcialem sie dowiedzic jak ustawic mlynek na jaki poziom by wyszlo mi dobre espresso bo jak robie to raz mi wychodzi ze ledwo sie robi kawa a drugi raz jak ustawie to mi sie wydaje ze za szybko wycieka teraz zakupilem kawe LAVAZZA ESPRESSO CREMOSO wiec prosil bym o porade :) ?? Z gory dziekuje

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Październik 2019, 21:55:15 »
Nie wnikając za bardzo w sam ekspres to młynek nie wybrałeś odpowiedni. Najwyraźniej ma zbyt mało stopni regulacji grubości mielenia. Do espresso powinien być młynek z bardzo szeroką skalą  regulacji a najlepiej z regulacją bezstopniową - płynną. Zastosowane w nim żarna / system też nie wzbudzają jakoś zaufania co do ich możliwości. Młynek ten nie umożliwia namielania bezpośrednio do kolby. Chwalenie się tym, że można wybrać ilość porcji / filiżanek to zupełna pomyłka. Zmielona kawa wietrzeje bardzo szybko. Jeśli namielisz i zostanie ona w pojemniku to po kilku godzinach nic dziwnego że kawa inaczej się zaparza. Z tego nie da się zrobić espresso a tym bardziej espresso powtarzalnego.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline adam_barista

    • De'Longhi
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: De'Longhi Dedica Style EC 685M
  • Młynek: De'Longhi KG89 
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Październik 2019, 22:31:25 »
Pytałem o poradę a nie od razu za negatywne podejście i powiedzenie ze nie odpowiedni nie kupuje młynków po tysiaku .... zapytałem z myślą ze ktoś na forum posiada coś podobnego

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Październik 2019, 08:21:57 »
Zarówno młynek jak i kupiony przez Ciebie ekspres niestety nie są stworzone do wykonania dobrego / poprawnego espresso.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Październik 2019, 09:24:23 »
Krótko, zwięźle i na temat - nic nie zrobisz tym sprzętem. Możesz się bawić, kombinować, poświęcać czas a nawet jeśli coś wyjdzie to będzie to tylko i wyłącznie przypadek. Nic więcej. Co do sprzętu, w skrócie - pieniądze wyrzucone w błoto.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Październik 2019, 09:29:45 »
Innymi słowy - najpierw zasięgnąć informacji, zdobyć nieco wiedzy w temacie a dopiero potem dokonywać rozsądnych zakupów. :taktak:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Październik 2019, 10:47:22 »
Pytałem o poradę a nie od razu za negatywne podejście i powiedzenie ze nie odpowiedni nie kupuje młynków po tysiaku .... zapytałem z myślą ze ktoś na forum posiada coś podobnego
Wielu na tym forum posiadało podobne zestawy i poległo na próbie zrobienia powtarzalnego espresso. Stąd uwagi.
Jeżeli na jednym ustawieniu młynka leci za szybko a na minimalnie zmienionym się zapycha to właśnie jeden z tych problemów z kiepskimi młynkami. Niestety nikt z nas nie ma magicznej różdżki i nie doradzi ci co zrobić z tym młynkiem.
Drugim problemem jaki masz to najprawdopodobniej dość zwietrzała kawa. Poszukaj daty palenia, lub chociaż ważności na paczce (mogą się mylić ale ważność jest chyba 2 lata od palenia). Dobra kawa do espresso to zazwyczaj maks 3 mies. Mogą istnieć wyjątki ale raczej kawy z półki w sklepie do nich nie należą. Kolejnym problemem z kawami ze sklepu jest taki że te ziarna są zazwyczaj zbyt mocno wypalone. Wszystko od kupy składa się na problemy z ekstrakcją i ostateczny smak w filiżance.


DarioMario

  • Gość
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Październik 2019, 13:50:42 »
Ludzie tutaj nie potrafią normalnie dawac rad bez przywalenia mlynkiem za 1000 zl., ziarnami prosto z pieca, nagrzanym filtrem, krystaliczna woda i ekspresem za 3 tysiaki ktorego trzeba wlasonrecznie stjuningowac.

Powiem wiec Tobie tak.
Zeby osiagnac maks z tego co masz to nie ma rady jak tylko kombinowac z rodzajem kawy, znalezieniem takiego zmielenia by sie ekspres nie zapychal. Takie mlynki jak masz czesto maja zbyt duzy przeskok miedzy stopniami, a przemial nie jest jednolity i moze byc tak ze na jednym ustawieniu kawa poleci za szybko i crema/pianka  bedzie za jasna a na drugim z kolei kawa moze nie przejsc :) kazda kawa inaczej reaguje - mozesz to sam regulowac stopniem ubicia kawy w sitku lub dac troche mniej lub wiecej kawy.  A szczerze mowiac ja wolalem juz kupic dobra mielonke jak pellini, ktora sie sprawdzala lepiej niz pogon za doskonalymi ziarnami i mieleniem ich slabym mlynkiem.

Oczywiście z tym zestawem nie zrobisz klasycznego biblijnego gestego espresso wygladajacego jak dobre rozpuszczajace sie lody wloskie ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2019, 13:57:11 wysłana przez DarioMario »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Październik 2019, 15:07:19 »
Bo to jest forum dla ludzi którzy się pasjonuja kawą. Tak samo jak na każdym innym forum tematycznym. Idź na forum dla fotografów i spytaj się jak ustawić twój smartfon albo aparat za 300 złotych, aby zrobić zdjęcie jak w profesjonalnym studiu czy katalogu... Albo na forum wędkarski i spytaj jaki kołowrotek kupić za 40 złotych. Albo na forum zegarmistrzowskie i spytaj jaki zegarek na rękę kupić za 500 złotych... Każdy odpowie Ci, niezależnie od forum, że się nie da. I będą mieli rację.

Jak chcesz mieć dobrą kawę, to kup dobre, świeże ziarna, zmiel je w dobrym mlynku i zaparz odpowiednią wodą w poprawny sposób. Możesz użyć tani dripper za kilkanaście złociszy lub ekspres na kilka tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że tani ekspres z elekteomarketu to jedynie imitacja dobrej maszyny. Szkoda na niego kasy i czasu.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Październik 2019, 15:29:00 »
Ludzie tutaj nie potrafią normalnie dawac rad bez przywalenia mlynkiem za 1000 zl., ziarnami prosto z pieca, nagrzanym filtrem, krystaliczna woda i ekspresem za 3 tysiaki ktorego trzeba wlasonrecznie stjuningowac.
W wielu wątkach (w twoim też) podawałem przykłady zestawów za połowę sumy o której piszesz więc nie histeryzuj.

Ale jeżeli potrafisz coś wymyślić co przy jeszcze mniejszych nakładach da coś co będzie mi smakowało to obiecuję przynajmniej spróbować.
To nie jest tak że zaczynałem z wysokiego H (nie to żeby moje aktualne h było szczególnie wysokie). Też zaczynałem od ekspresu za kilka stówek i mielonki. Z perspektywy czasu uważam że było to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Ale co kto lubi, każdy może znaleźć swoją własną drogę.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Październik 2019, 15:37:03 »
Kupiłeś auto benzynowe, lejesz w niego diesla i narzekasz, że nie jedzie... ;)
A tak na poważnie, kup plastikowy dripper Hario v60 i filtry. Zapłacisz 40zł. Możesz nawet stosować kawy mielone (jak już tak bardzo się do nich przywiązałeś). Efekt może być lepszy niż w Twoim DeLonghi.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Październik 2019, 15:45:40 »
Ale nie będzie cremy ;)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Październik 2019, 17:27:00 »
Dorzucić do zestawu

https://www.ikea.com/pl/pl/p/produkt-spieniacz-do-mleka-czarny-50301166/

To i krema będzie jak ta lala ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Październik 2019, 20:14:23 »
Ale nie będzie cremy ;)
Piany w tym przypadku ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ustawienie młynka de longhi kg89 do ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Październik 2019, 00:42:05 »
prosil bym o porade  ?? Z gory dziekuje
Nie zważaj na te powyższe dyrdymały ;) Kawa jest dla ludzi i ważne aby się nią cieszyć. Sprzęt masz, więc postaraj się go wykorzystać jak najlepiej. Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od kawy i wiedzy. Sprzęt tylko ułatwia lub utrudnia. Poczytaj wątek o espresso i zmieniaj teorię w praktykę. Smacznego :szampan:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi