Autor Wątek: Lelit William PL72 - recenzja  (Przeczytany 31053 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #60 dnia: 26 Lipiec 2021, 18:51:28 »
Film jest o demontażu młynka a nie o opisanej przeze mnie modyfikacji, stąd może niejasność.
Przeróbkę (w pełni odwracalną) robimy w ten sposób, że:
-rozkręcamy młynek tak jak na filmie


-gdy mamy w ręce plastikowy panel z pokrętłem odkręcamy tylko śrubę oznaczoną ramką (a nie cały mechanizm jak na filmie). Po jej odkręceniu możemy wymontować pokrętło i kulki:


Przekładamy jedną kulkę i sprężynkę "na wewnętrzny krąg"-pokazuje to czerwona strzałka...
kulki.jpg

I skręcamy całość z powrotem...
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec 2021, 19:49:58 wysłana przez skansen »

Offline mac47

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Baratza Virtuso+, Lelit William PL72, Commandante C40 MK4
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Lipiec 2021, 09:33:32 »
Dzięki za odpowiedź.

Czy chodzi o zmianę położenia sprężynki tak jak pokazuje strzałka?



W moim egzemplarzu strzałka wskazująca ustawienie nie jest na środku stopnia. Czy to może świadczyć o jakiejś wadzie?


Jak u Ciebie zmiana o jeden stopień przy tych samych pozostałych parametrach wpływa na czas uzysku? Moim zdaniem dobry młynek do espresso powinien dawać możliwość modyfikacji o 2-3 sekundy przy jednym stopniu nie mówiąc już o młynkach stepless, a u mnie w przypadku PL72 zmiana o jeden stopień sprawia, że czas zmienia się o ponad 10 sekund. Już w Baratza Virtuoso+ nieprzeznaczonej do espresso jeden stopień to jakieś 25 mikronów, a w Wiliamie to 15 mikronów czyli jak się okazuje nie wiele lepiej.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2021, 09:38:54 wysłana przez mac47 »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #62 dnia: 27 Lipiec 2021, 10:35:54 »
Dzięki za odpowiedź.

Czy chodzi o zmianę położenia sprężynki tak jak pokazuje strzałka?
Tak, ale tylko jednej, żeby blokada działała na obu obdwodach.

W moim egzemplarzu strzałka wskazująca ustawienie nie jest na środku stopnia. Czy to może świadczyć o jakiejś wadzie?
Pokrętło wygląda OK, wypustki na pokrętle to nie stopnie a pomoc w regulacji

Jak u Ciebie zmiana o jeden stopień przy tych samych pozostałych parametrach wpływa na czas uzysku? Moim zdaniem dobry młynek do espresso powinien dawać możliwość modyfikacji o 2-3 sekundy przy jednym stopniu nie mówiąc już o młynkach stepless, a u mnie w przypadku PL72 zmiana o jeden stopień sprawia, że czas zmienia się o ponad 10 sekund. Już w Baratza Virtuoso+ nieprzeznaczonej do espresso jeden stopień to jakieś 25 mikronów, a w Wiliamie to 15 mikronów czyli jak się okazuje nie wiele lepiej.
Przy zmianie grubości trzeba też dostosować czas mielenia, inaczej wychodzą rzeczywiście spore różnice bo zmienia się nie tylko grubość ale i doza. 

Można też wyjąc całkiem kulki i uzyskać w ten sposób regulację bezstopniową. 

Offline mac47

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Baratza Virtuso+, Lelit William PL72, Commandante C40 MK4
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Lipiec 2021, 13:50:21 »
Cytuj (zaznaczone)
Przy zmianie grubości trzeba też dostosować czas mielenia, inaczej wychodzą rzeczywiście spore różnice bo zmienia się nie tylko grubość ale i doza. 

Akurat z tym nie mam problemu bo używam wagi z dokładnością do 0,1 grama i pomimo to, przy tej samej dozie i zmianie kliku o jeden, uzyskuję czas różny o ponad 10 sekund. Więc nie wiem czy z moim egzemplarzem jest coś nie tak czy ten młynek taki już jest. Swoją drogą nie wiem czemu producent nie dał większej ilości stopni regulacji skoro jest to takie łatwe do uzyskania.

A z tą sprężyną po tej wskazówce to już nie kompletnie nie rozumiem. :sciana: Bez rozkręcenia i objerzenia tego albo jakiegoś dobrego poradnika wideo się chyba nie obejdzie.

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #64 dnia: 03 Sierpień 2021, 11:09:53 »
I had same problem with mine, impossible to exactly dial in some coffees because of large steps and freeplay in plastic grind adjustment. Awkward grind adjustment and huge runout (0.1mm which was impossible to completely shim) were reasons to put the grinder away. Otherwise grinder with small footstep, fast, reasonable retention nice dose consistency, but overall performance did not match demands for  grinding specialty single origin coffees.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Sierpień 2021, 11:20:39 »
Bez rozkręcenia i objerzenia tego albo jakiegoś dobrego poradnika wideo się chyba nie obejdzie.
Może taki poradnik nakręci Stefanus Goana ( https://www.youtube.com/c/stefanusgoana ). Możesz też zerknąć na grupy Lelita na FB na których te mody były opisywane. Ciężko mi napisać coś więcej. Wydaje mi się, że jakbyś rozkręcił mechanizm regulacji to miałbyś obraz...

Offline mac47

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Baratza Virtuso+, Lelit William PL72, Commandante C40 MK4
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #66 dnia: 17 Sierpień 2021, 10:59:05 »
Skansen Nie widzę tu tej sprężynki, możesz zaznaczyć na obrazku gdzie ona jest?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #67 dnia: 17 Sierpień 2021, 23:10:47 »
Sprężynki są "pod kulką", one ją wypychają.
springs.png

Offline acidka

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, wcześniej Gaggia Classic V1
  • Młynek: Lelit William PL-72, poprzednio Ascasso I-3
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #68 dnia: 13 Styczeń 2022, 09:25:54 »
Cześć,

od paru dni jestem w posiadaniu tego młynka. Przesiadłam się na niego z 15 letniego Ascaso I-3 i zmiana jest kolosalna, jest bardzo szybki, cichy i wypluwa puszystą kawę bez grudek, do tego nie śmieci dookoła, super jest ta podstawka na magnes na dole. Oczywiście pierwsze co zrobiłam zanim uruchomiłam młynek to przesunęłam kuleczkę ze sprężynką jak radził skansen dzięki czemu regulacja jest niemal bezstopniowa. Młynek kupiłam z niemieckiego Amazon Warehouse za 340E, był opisany jako stan zadowalający, a przyszedł niemal w idealnym, oderwany był tylko grzybek w hopperze i trochę porysowany hopper (chyba od wieczka które ma ostre brzegi), namielone miał tylko 42 razy, z tego co wczoraj patrzyłam to za 400E był w dostępny jeszcze inny w stanie bardzo dobrym. Ze swojej strony póki co polecam.

Offline BlazeOnMoto

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Marzec 2022, 01:16:57 »
Witam,

Dzień dobry


Jestem tu nowy więc chciałbym się przywitać na wstępie.
jestem użytkownikiem Gaggi Classic od 2004 roku i powiem ze do dzisiaj byłem zadowolony z tego co o otrzymywałem w filiżance. ( pije tylko americano, nie jestem tez osoba która goni za ''królikiem'' ) Mój młynek to Isomac Macinino Pro który mam od około 10 lat.
W tym roku postanowiłem dokonać zmiany ekspresu oraz młynka na coś bardziej stabilnego.
wybór padł na Elizabeth oraz Mara X - ten drugi odrzuciłem ponieważ bez sensu jest grzać 1.8l wody aby zrobić jedno americano. Dodatkowo wodę z wylewki w Elizabeth można pić co mi pasuje.
Większy problem mam z wyborem młynka. Zastanawiam się pomiędzy eureka Specialita a Lelit pl72.
I teraz pytanie do autora tematu - wiem ze użytkujesz Wiliama od jakiegoś czasu.
Czy jak byś miał teraz kupować młynek to kupił byś Williama jeszcze raz? czy może jednak coś innego?
Możesz tez powiedzieć jak można kalibrować żarna aby były rownolegle względem siebie? czy jest to możliwe? bo chyba oby dwa są ruchome.
I ostatnia rzecz - jak wyglądają materiały użyte do budowy tego młynka pod względem wytrzymałości porównując je np do Eureki?
Dzięki za wszelkie info.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2022, 08:27:34 wysłana przez Fux »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Marzec 2022, 12:37:34 »
I teraz pytanie do autora tematu - wiem ze użytkujesz Wiliama od jakiegoś czasu.
Czy jak byś miał teraz kupować młynek to kupił byś Williama jeszcze raz? czy może jednak coś innego?
Możesz tez powiedzieć jak można kalibrować żarna aby były rownolegle względem siebie? czy jest to możliwe? bo chyba oby dwa są ruchome.
I ostatnia rzecz - jak wyglądają materiały użyte do budowy tego młynka pod względem wytrzymałości porównując je np do Eureki?
Generalnie jestem z młynka zadowolony. Najbardziej przeszkadza mi konieczność utrzymywania w miarę stałej ilości ziaren w hopperze-w przeciwnym razie są różnice w czasie ekstrakcji. Rozbieranie i dostęp do żaren nie jest mocą stroną tego młynka. Żarna można odkręcić i próbować poprawić ich położenie, aczkolwiek nigdy o tym nie myślałem. Młynek jest wykonany głównie z metalowych elementów widać dość dobrze to tutaj: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8075.msg199919#msg199919

Planuje w najbliższym czasie zakup kolejnego młynka (celuje na ten moment w Ceado E37S) i wtedy będę chciał sprzedać jeden z dwóch aktualnych młynków. Pozbędę się zapewne Sage a dla żony zostawię Williama właśnie. Spodziewam się, że powinien mi służyć jeszcze przez lata.

Offline BlazeOnMoto

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #71 dnia: 07 Marzec 2022, 00:18:43 »
Generalnie jestem z młynka zadowolony. Najbardziej przeszkadza mi konieczność utrzymywania w miarę stałej ilości ziaren w hopperze-w przeciwnym razie są różnice w czasie ekstrakcji.
Dzięki serdeczne za odpowiedz. Tego co się orientuje to eureka cierpi na ten sam problem tzn dobrze mieć hopper wypełniony co najmniej do połowy.
Mam jeszcze jedna prośbę do Ciebie - mógłbyś mi powiedzieć czy szerokość 14cm Williama to szerokość magnetycznej tacki czy rzeczywiści młynka który jest od tacki węższy. Mam do zagospodarowania przestrzeń 43cm w która chciałbym wcisnąć Elizabeth + William i drapię się po głowie czy mi się to uda.

Ceado E37S to świetny młynek ale to inna polka cenowa, za to chętnie przeczytam twoja recenzje jak już go kupisz ;)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #72 dnia: 07 Marzec 2022, 13:56:20 »
czy szerokość 14cm Williama to szerokość magnetycznej tacki czy rzeczywiści młynka który jest od tacki węższy.
14 cm to już szerokość tacki, sam młynek jest minimalnie węższy. Po lewej stronie ma włącznik, przy czym zarówno Williama jak i Elizabeth da się włączać smart wtyczką/zwykłą listwą.

Offline BlazeOnMoto

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #73 dnia: 09 Marzec 2022, 17:19:33 »
Sprężynki są "pod kulką", one ją wypychają.
czy po takim zabiegu kiedy kulki pracuja oddzielnie mlynek trzyma ustawienia?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #74 dnia: 10 Marzec 2022, 23:44:42 »
Sprężynki są "pod kulką", one ją wypychają.
czy po takim zabiegu kiedy kulki pracuja oddzielnie mlynek trzyma ustawienia?
Nie zauważyłem pogorszenia w tym zakresie...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi