Autor Wątek: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać  (Przeczytany 3614 razy)

Offline e200

  • Wiadomości: 1
Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« dnia: 25 Sierpień 2019, 09:12:34 »
Dzień dobry,
Postanowiłem przesiąść się z automatu (jura ena 5) na Lelit Anita (ten z młynkiem). W związku z powyższym mam trzy pytania:
1. Doczytałem, że kolby trzeba się nauczyć - co to znaczy. Lubię kawę odróżnię dobrą od złej, ale pewnie już ciężko mi będzie odróżnić dobrą od bardzo dobrej. Nie jestem aż tak zaawansowanym kawoszem. Czego muszę się w kolbie nauczyć. Przecież mielę, ubijam, włączam i leci. Ekspres ma chyba jakieś swoje parametry.
2. Którą wersję wybrać TEMD czy ENI.
3. Czy są jakieś inne kolby z wbudowanym młynkiem godne polecenia - znalazłem jeszcze Sage?
Dziękuję
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2019, 09:31:01 wysłana przez e200 »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Sierpień 2019, 09:37:31 »
TEMD jest z PID'em, pozwoli na większą powtarzalność shotów.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Sierpień 2019, 09:41:32 »
Sorry, ale wbudowane młynki stożkowe nie są najlepszą decyzję. Co Cię skłania do zakupu wbudowanego młynka ? WG mnie lepiej kupić osobno ekspres i osobno młynek. No, chyba, że już podjąłeś decyzję i tylko te dwie Anity wchodzą w grę. Na wybory i gusta nie ma rady. jeżeli tylko z tych dwóch to wg mnie lepszy TEMP, bo ma PID-a na pokładzie. A te opisy na Konesso: "Ekspres Anita PL042TEMD w połączeniu z wbudowanym młynkiem pozwala na przygotowanie idealnej kawy espresso" są marketingiem. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o idealne espresso.
To idealne espresso pozostanie co najwyżej w ... Twojej świadomości, póki ... gdzieś ... u kogoś ... nie spróbujesz espresso.

« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2019, 09:47:00 wysłana przez hlary »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Sierpień 2019, 10:07:16 »
Korzystam z tego młynka na codzień i jest jak najbardziej ok, poziom Ascaso i-2. Co więcej ma bardzo niską retencję (0.1-0.2g) spokojnie można używać do single dosingu, w każdym razie ja tak robię.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Sierpień 2019, 10:32:42 »
Jeśli chodzi o tą naukę to będziesz musiał się nauczyć jak ustawić młynek aby kawa była dobra. Ale to nie jest wiedza tajemna, dasz radę. Smak kawy za to będzie lepszy niż z automatu.

skansen

  • Gość
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Sierpień 2019, 14:31:23 »
Na pewno wybrałbym wersję z PID.

W każdym ekspresie "kombi" Lelita (Anita, Kate) znajdują się podzespoły młynka Fred.
Lelit Anita korzysta z podzespołów ekspresu Lelit Anna.
Opisałem te kwestie w poście: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7895.0

Lelit Anita PL042TEMD  (wersja z PID) kosztuje w Konesso 2814.35zł.
Anna Lelit ANNA PL41TEM  (wersja z PID) i ten sam młynek oddzielnie to koszt 2922,69zł. Różnica to 108,34zł - ja bym dopłacił.

Wątek ten przewijał się kilka razy na forum. Zalety ekspresu z młynkiem to przede wszystkim oszczędność miejsca i pojedyncze podłączenie do zasilania. Do wad zaliczany jest trudniejszy upgrade na wyższe modele, grzanie się kawy w hopperze (tego nie weryfikowałem) oraz brak możliwości korzystania z ekspresu w przypadku awarii młynka i odwrotnie (przy oddzielnych urządzeniach oddajemy tylko młynek/ekspres do naprawy).
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2019, 14:35:33 wysłana przez skansen »

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Sierpień 2019, 22:57:34 »
Przy obecnej promocji -10% na młynek w zestawie, zakup urządzeń oddzielnie jak najbardziej wskazany   [emoji38]
W ekspresie w wbudowanym młynkiem oczywiście będziesz w stanie przygotować poprawne espresso, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, a w tym wypadku picia  kawka Za jakiś czas może będziesz chciał czegoś więcej od kawy, a lepszy młynek na pewno Ci to umożliwi
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline kvaku1

  • Wiadomości: 1
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lipiec 2021, 10:31:29 »
Hej,
spróbuję odświeżyć temat.
Na stronie Konesso dostępne są teraz trzy modele Lelit Anita (tak jestem zdecydowany na kombajn ze wszystkimi wadami i zaletami tego rozwiązania):
-PL042EM
-PL042EMI
-PL042TEMD

Wie ktoś może czym się różnią poza ceną i troche innymi "manipulatorami"?
Dobrze rozumiem, że TEMD ma PID i to robi różnicę?

PS: aktualnie używam mielonej kawy i marketowej kolby Amica Neris CD3011 (niby jest ok-ish ale ekspres już kończy swój żywot bo zaczyna puszczać ciśnienie na uszczelce malując całą kuchnię na czarno przy "wybuchu", nie wiem czy to nie budzi bardziej niż sama kawa) wiec spodziewam sie dużego skoku jakościowego przy zmianie na bardziej zaawansowany system tak czy siak.

Z góry dziękuję za pomoc ;)

skansen

  • Gość
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Lipiec 2021, 11:25:17 »
Oprócz przełączników inna jest też dysza pary. Wersja EM ma standardową dyszę do spieniania a EMI/TEMD lepszą.
TEMD ma dodatkowo PID, zdecydowania warto dopłacić za niego, zwłaszcza, że uwzględniając aktualne rabaty i promocje dopłata wynosi mniej niż 100zł...

Wersję z PID wstawiłem rok temu rodzicom do kuchni, jest wątek na forum: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9761.0

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Którą wersję Lelit Anita PL042 wybrać
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Lipiec 2021, 08:05:08 »
Dokładnie tak jak napisał skansen  8) obecnie najkorzystniej wychodzi wersja z PIDem
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi