Autor Wątek: ECM Classika II PID czy może coś innego?  (Przeczytany 16016 razy)

skansen

  • Gość
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #60 dnia: 25 Październik 2022, 00:13:35 »
Dziwne tylko, że nie zrobili sygnalizacji.
Dla mnie zabezpieczenie wystarczające: brak wody - ekspres się wyłącza - grzałka nie spalona. Mogłaby być funkcja ostatniego shota przed wyłączeniem, ale wszystkie bajery kosztują dodatkową kasę, więc coś za coś. Podnieść klapę i sprawdzić stan wody, to nie jest wielki kłopot.
Zaraz po napisaniu mojego, cytowanego tu postu pomyślałem, że spowoduje on "wyprawę Krzyżową" Rycerzy w Zbrojach z Grubej Blachy :) Dlatego też zaraz po napisaniu skasowałem post, nie chcąc niepotrzebnie angażować Dzielnych Wojów :)   Zdezorientowanych przepraszam :)

@GostRado błyskawicznie podniósł jednak rękawicę, więc odpowiadam niniejszym. Fani ECM chodzą i opowiadają, że jest to marka premium. Wierzących w te opowieści dziwić powinny takie oszczędności. Lampka to byłby koszt kilku Euro, sygnalizacja na PID jeszcze mniej. Gdyby inny producent poczynił takie oszczędności, jęki Rycerzy niosłyby się z tego powodu przez kilka lat ;)

Dziwie się trochę, że nie dostrzegacie tych drobnych wad (brak sygnalizacji, dziwacznie działający manometr)... Przecież i tak głównym argumentem za zakupem (ekspresu, nie zbroi rycerskiej) jest ponoć renomowany producent, gruba blacha i przynitowane logo... A tych zalet nikt nie podważa ;)
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2022, 00:29:49 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #61 dnia: 25 Październik 2022, 05:58:48 »
Oj Skansen, że też Ci się chce w ten sposób marnować swój czas  :picardpalm: Zapomnij, że wszyscy będą kupować tylko Lelity  [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2022, 06:06:44 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Marcin Piela

  • Gość
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #62 dnia: 25 Październik 2022, 07:33:51 »
Wygląda na to, że Skansenowi kawa nie smakuje.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #63 dnia: 26 Październik 2022, 07:43:33 »
Wygląda na to, że Skansenowi kawa nie smakuje.
Całkiem możliwe  :D
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #64 dnia: 26 Październik 2022, 08:29:46 »
Tak jak myślałem, zamiast merytorycznie dyskutować "Rycerze" zaatakowali moja skromną osobę :)  Zupełnie jak w kawale "A u was Murzynów biją!"

Odpowiadając na powyższe: Kawa smakuje mi wyśmienicie, dziękuję za troskę. Nie marzę też, by wszyscy kupowali Lelita- wręcz przeciwnie.

A wracając do tematu wątku: jeśli w Classice mieli sygnalizację zrobić tak samo jak zrobili manometr, to dobrze, że jej nie ma :brawa:
« Ostatnia zmiana: 26 Październik 2022, 10:22:11 wysłana przez skansen »

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #65 dnia: 30 Październik 2022, 10:06:09 »
Patrzę obiektywnie na ten ekspres jako nowy właściciel i zgadzam się ze @skansen. Nie przeszkadza mi ten nanometr zbytnio, gdy się już dowiedziałem jak działa i że wystarczy uruchomić ekstrakcję, żeby zaczął wskazywać właściwe pomiary. Niemniej, jakoś inni producenci, w tym w tańszych maszynach, radzą sobie z tym. Dla mnie obojętne, może jako lekka wada, która jednak nie wpłynęłaby w żaden sposób na moją decyzję zakupową.

Pływak i sygnalizacja braku wody - doprowadza mnie do szału. Mam ekspres pod szafką kuchenną tak, że muszę go wysuwać, żeby dostać się do pojemnika z wodą. Wobec tego sprawdzenie jej poziomu to każdorazowe przesuwanie maszyny. Nie podoba mi się to bardzo. W Ascaso Arc fajnie to było załatwione - zbiornik wsadzany z boku z wyraźnie widocznym poziomem wody. Tutaj na pewno mogliby to bardzo prosto ogarnąć, prawda? Wystarczyłby jakiś magnesik trochę wyżej przed poziomem zero, który by informował, że np za 2-3 ekstrakcje skończy się woda w zbiorniku. Połączone z jakąś diodą na froncie ekspresu. Na pewno byłoby to bardzo tanie rozwiązanie.

Przez tą upierdliwość zaczynam trochę się zastanawiać, czy nie lepiej byłoby mi jednak wtedy zdecydować się na ECM Puristika. Tam przynajmniej nie ma tego problemu.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #66 dnia: 30 Październik 2022, 10:34:00 »
Tyle pomyślunku, inżynierii i wszystkiego, a nie wrzucają prostego rozwiązania

Tez niezmiernie dziwi mnie brak w zasadzie w większości ekspresów ze zbiornikami na wodę prostego wskazania informującego o niskim stanie wody , można to tylko tłumaczyć chciwością producentów , konstrukcyjnie to banał.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #67 dnia: 30 Październik 2022, 12:27:22 »
Tez niezmiernie dziwi mnie brak w zasadzie w większości ekspresów ze zbiornikami na wodę prostego wskazania informującego o niskim stanie wody , można to tylko tłumaczyć chciwością producentów , konstrukcyjnie to banał.
Ile różnych modeli mogą, sprzedali 100.000?,  więc to co najmniej 100.000 € zysku.
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #68 dnia: 30 Październik 2022, 12:33:47 »
 ja bym tam wolał zapłacić 50€ więcej i mieć taka opcje :):) prościej produkować odgrzewane kotlety na E61 po 10.000  i multiplikować zyski.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #69 dnia: 30 Październik 2022, 12:44:24 »
Kto tam ich wie, jaki przyświecał im cel, kalkulacja?
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #70 dnia: 30 Październik 2022, 12:57:38 »
może lenistwo :))

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #71 dnia: 30 Październik 2022, 13:28:24 »
To w efekcie końcowym i tak daje zysk.
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #72 dnia: 03 Kwiecień 2023, 08:48:39 »
Panie i Panowie, posiadacze Clssikii II PID - jaki rozmiar tampera i dysku poziomującego tam wchodzi idealnie? Rozumiem, że ten z zestawu ma 58mm i trochę luzu, więc idealnie pasujący będzie 58,4 czy 58,5?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #73 dnia: 03 Kwiecień 2023, 18:04:53 »
Panie i Panowie, posiadacze Clssikii II PID - jaki rozmiar tampera i dysku poziomującego tam wchodzi idealnie? Rozumiem, że ten z zestawu ma 58mm i trochę luzu, więc idealnie pasujący będzie 58,4 czy 58,5?

Tam siedzią sitka z cieńszej  blachy niż VST, więc wejdzie tamper nawet 58,80 a śmigło 58,50 będzie dobre.

》tertium non datur《

Offline yoorek

  • Wiadomości: 11
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #74 dnia: 18 Grudzień 2023, 14:26:57 »
Melduje się kolejny użytkownik ECM Classika II PID.
Na razie zaczynam, ale już jestem zadowolony :).
Pytanie na początek jaką temperaturę  pokazuje wam PID po zrobieniu espresso?
U mnie 88 stopni - czy nie za bardzo spada? (dane wyjściowe, temp PID 93, kawa: 17,5g, czas ekstrakcji 30s).

pozdr
Y

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi