Autor Wątek: ekspres dźwigniowy Flair Espresso  (Przeczytany 48172 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #60 dnia: 17 Marzec 2021, 08:46:54 »
Miałem kiedys taki okres, że się nakręciłem na flair. Później mi przeszło, ale dalej sądzę, że jest to fajne urządzenie mimo swoich wad. Jednak, nie wykluczam tego jako ewentualnego zakupu w przyszłości.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #61 dnia: 17 Marzec 2021, 08:51:31 »
Podoba mi się.
Ale faktycznie wlew wody bez wyjmowania tłoka to mogli zrobić.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #62 dnia: 17 Marzec 2021, 11:03:26 »
mnie ciekawi najbardziej to podgrzewanie elektryczne, bo większe ramie czy większa stopka, to zmiany dla wygody ale głównym minusem tego typu rozwiązań dla mnie ciągle jest ich niedogrzanie i zabawa z np przelewaniem. Ja pijam prawie wyłącznie kawy jasno palone i doświadczenia z zabawkami bez bojlera mam tu niestety często niedoparzone ;) W Flair chyba jedynym sensownym sposobem jest moczenie stalowej komory w wrzątku i ostrożne składanie, co by się nie poparzyć i dla mnie to blocker.

Ciekawe jak to będzie się sprawdzać w życiu, bo jak skończy się smart-wtyczką i włączaniem pół godziny wcześniej, to traci to sens.

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #63 dnia: 17 Marzec 2021, 11:12:25 »
 "the 58 was around 18 months to give you an idea of what that timeline looks like for a fully fleshed product of that scale" pierwsze doniesienia o nim były około marca 2020 więc jeżeli faktycznie tyle czasu poświęcili na to, wydaje mi się że jednak nie poszli w stronę nagrzewania przez poł godziny przed możliwością zrobienia kawy, ale jak to finalnie wyjdzie to zobaczymy. Podobno jakieś obszerniejsze info/rozpoczęcie sprzedaży/przedsprzedaży ma być 9 kwietnia, może jeszcze jakiś "leak" będzie do tego czasu  8)

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #64 dnia: 17 Marzec 2021, 23:40:26 »
Jeśli będzie do 500$ to chyba się skuszę. Początkowo trochę mnie odstraszała ta grzałka do grupy, ale doczytałem że można wlewać gorącą wodę i grzałki nie używać.
Stardardowe 58mm to dla mnie bardzo duża zaleta. Można mielić drobniej niż na poprzednich Flair'ach a i dowolny koszyk VST czy Decent można dokupić.

Offline k0nrad

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Flair Classic, V60, AP, Prismo, Moka Express
  • Młynek: Goat Story ARCO, Zassenhaus Panama
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #65 dnia: 18 Marzec 2021, 22:27:45 »
cena pewnie nie będzie jak to w świecie kawy bywa przyjazna, podobno może oscylować w granicach 500-550 USD.
Wg. komentarza Andrew Pernicano na FB - poniżej $500.
W Flair chyba jedynym sensownym sposobem jest moczenie stalowej komory w wrzątku
Lepiej (łatwiej) wygrzewać parą, ale tak, wciąż trzeba poskładać ;)

Mam od niedawna Flair Classic, odkupione od kolegi z forum, i nawet z badziewnym młynkiem udaje mi się już coś nawet-nawet sensownego wycisnąć z ciemno palonego blendu - tak zwykłym portafiltrem, jak i tym pressurized. Jest z tym trochę zabawy, fakt, więcej czynności niż choćby przy przelewie czy aeropressie, ale cały rytuał ma w sumie swój urok i podoba mi się jak na razie, a myślę, że będzie tylko lepiej.

BTW - jeśli ktoś chce się zaopatrzyć, to sklep Espresso-expert.nl ma teraz 35% zniżki z kodem LENTO35. Wychodzą następujące ceny:
NEO - 107.25 EUR
Classic - 143 EUR
Signature - 193.05 EUR
Pro2 - 250.25 EUR

Ceny zatem bardzo okazyjne.

Do tego doliczyć należy 12,85 EUR za wysyłkę do PL.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5221
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
》tertium non datur《

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #67 dnia: 24 Marzec 2021, 17:07:29 »
"Pricing for the Flair 58 will start at $529 (..) The first limited batch of presale items will be available for shipping in the domestic United States only. Global sales will become available for shipping in the early summer of 2021." czyli u nas będzie pewnie do kupienia za 2500zł z groszami, hmm mam wrażenie że nie będzie hitem sprzedażowym.

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #68 dnia: 29 Marzec 2021, 11:42:24 »
"Shipping for these “U.S. Only” items will begin in May. International presales can also be purchased on April 7th, but shipping is targeted to begin in June of 2021."


Czekam na dobrą ofertę zakupu Robota, ale teraz jak padają konkretniejsze daty, to to też zaczyna być interesujące. Też przeliczyłem i wychodzi mi że będzie z 2500zł. Nie tak wiele drożej od Robota (minimum 1800zł + leveling tamper + rączki = 2200zł).

Szkoda że recenzji wciąż brak - ciekawe, czy przygotowanie i czyszczenie idzie gładko no i czy kawa wychodzi lepsza i bardziej powtarzalna niż z Robota.

Offline k0nrad

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Flair Classic, V60, AP, Prismo, Moka Express
  • Młynek: Goat Story ARCO, Zassenhaus Panama
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #69 dnia: 29 Marzec 2021, 22:12:19 »
Zmieniając nieco temat, chciałbym zadać pytanie innym użytkownikom Flaira - czy używacie z nim wagi, a jeśli tak, to jakiej?

Moja tania waga się mieści jako-tako na podstawce, ale nie ma timera, a jednak patrzenie na wagę, stoper w telefonie i jeszcze zerkanie na manometr jest upierdliwe ;) więc chciałbym zrobić mały upgrade...


Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #70 dnia: 08 Kwiecień 2021, 21:45:00 »
Nowy Flair58 z podgrzewanym elektrycznie tłokiem i portafiltrem 58mm.


Offline sew83

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Ecm mechanika iv profi, aeropress
  • Młynek: Ecm s-automatic 64, timemore C2
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #71 dnia: 25 Sierpień 2021, 15:09:54 »
BTW - jeśli ktoś chce się zaopatrzyć, to sklep Espresso-expert.nl ma teraz 35% zniżki z kodem LENTO35. Wychodzą następujące ceny:

Szkoda ze juz ten kod nie dziala bo wtedy cena bylaby rewelacyjna. Moze pojawil sie jakis nowy kod?

Offline sew83

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Ecm mechanika iv profi, aeropress
  • Młynek: Ecm s-automatic 64, timemore C2
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #72 dnia: 25 Sierpień 2021, 20:55:51 »
Widzieliscie co sie zmienia od października  w Flair 58? Usunęli prysznic i dali mozliwosc uzupełniania wody bez rozmontowania grupy.
Dużo wygodniejszy workflow, mysle ze fajny argument do kupna wkoncu

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #73 dnia: 05 Wrzesień 2021, 15:01:42 »
Widzieliscie co sie zmienia od października  w Flair 58? Usunęli prysznic i dali mozliwosc uzupełniania wody bez rozmontowania grupy.
Dużo wygodniejszy workflow, mysle ze fajny argument do kupna wkoncu

Fajny pomysl, chociaż mnie już workflow oryginału bardzo odpowiada. Dodatkowa czynność trwa sekundę a i sam prysznic czyszczę rzadko bo używam puck screena więc jest czyściutko :)
Niemniej rozumiem, że to zabieg który może przekonać dodatkowych klientów, zwłaszcza tych którzy używali Roka.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: ekspres dźwigniowy Flair Espresso
« Odpowiedź #74 dnia: 17 Wrzesień 2021, 22:06:53 »
Około dwa tygodnie temu stałem sie szczęśliwym posiadaczem Flair 58.
Sprzęt zamówiłem od czeskiego dystrybutora, więc czekałem jak na standardową paczkę krajową.

Wcześniej posiadałem wersję Flair Pro 2, więc nadszedł czas na porównania.
Pierwsze co rzuca się w oczy to "masywność" w porównaniu do poprzednika.
Zarówno podstawa jak i dźwignia oraz grupa są większe niż w przypadku starszej wersji, a do tego tłok z ciśnieniomierzem jest wykonany ze stali. Sama dźwignia zakończona jest uchwytem, pokrytym gumą(dzięki temu rączka nie ślizga się) z drewnianymi wykończeniami.
Jakość materiałów jest na prawdę wysoka, a części są spasowane idealnie(przynajmniej w moim egzemplarzu).
W komplecie z ekspresem dostajemy:
- kolbę z drewnianą rączką
- koszyk 58mm, 16-22g. Wygląda na całkiem przyzwoicie wykonany mimo że to "no name".
- tamper 58mm
- gumowy ociekacz

W nowej edycji dodają również kołnierz do wlewania wody oraz "puck-screen", ja mój dokupiłem.

Workflow zaparzania jest znacznie lepszy niż w starszej wersji Flair'a, a to głównie dzięki możliwości elektrycznego nagrzania grupy.
System posiada 3 stopnie low/med/high(85/90/9C).
Testowałem różne ziarna:
- ciemno palony blend na najniższym ustawieniu wychodził dobrze, nawet przy dozie 20g.
- średnio palona Brazylia Santos, której używam przy wszelkich nowych urządzeniach zaskoczyła mnie pozytywnie, bo dzięki możliwości płynnego "sterowania" ciśnieniem, udało mi się wypić kilka świetnych szotów. Najlepiej 18,5-19g, 38-40g uzysku przy 31s, 7 barach + 10s preinfuzji. Tutaj używałem ustawienia średniego, "preheatu".

Jasno palonej kawy jeszcze nie testowalem, ale czekam obecnie na Etiopię Marfisę więc będą testy po weekendzie.
Jeśli chodzi o porównanie smaku, to szoty są odrobinę słodsze niż z Pro 2, ale mam wrażenie że mają minimalnie mniejsze „body”.
Dla średniego ustawienia maszynka nagrzewa się ok 1,5 minuty, ale ja za każdym razem czekałem przynajmniej 10 minut żeby się wszystko ładnie podgrzało.
Samo zaparzanie jest znacznie łatwiejsze, mniej wymagające dzięki dłuższej dźwigni.
Czyszczenie jest proste, dzięki "puck screenowi" grupa jest praktycznie czysta, wystarczy więc przepłukać kolbę i screen.
Tamper jest mały, ale dość dobrze wyważony i spełnia swoją rolę ok.
Jeśli o tym mowa, to kolejną dużą zaletą jest to, że urządzenie daje możliwość „zabawy” z większością akcesoriów w standardzie 58mm. Na ten moment myślę o jakimś dystrybutorze i funnelu. Możliwe, że za jakiś czas wypróbuję jakiś precyzyjny koszyk.
Wadą urządzenia może być problem z dopasowaniem wagi, jest wąsko i trzeba to brać pod uwagę bo sporo popularnych urządzeń może się nie zmieścić.

Generalnie jestem zachwycony, ale czekam na możliwość testów jaśniejszych ziaren.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2021, 22:08:54 wysłana przez emwu »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi