Autor Wątek: Conti CC100 PM  (Przeczytany 12040 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Wrzesień 2017, 07:05:36 »
Duży kaliber, no ale dobra dobra a jak pierwsze wrażenia z użytkowania ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Wrzesień 2017, 09:44:28 »
Pierwsze wrażenia są takie, że z żalem zapakowałem Rocketa.  :hihihi: Wychodzi praktyka i obeznanie z konkretną maszyną.

Konkretnie - zaczniemy od mleka. Dysza 4 otworkowa i prawie 3 razy większy bojler zapewnia olbrzymią ilość pary. Muszę się nauczyć kontrolować proces bo trwa to dużo szybciej niż w Rakiecie - generalnie przesadzam z ilością napowietrzania, zostawiając za mało czasu na teksturę. Raz mi wyszło do tej pory (6 dni) idealnie i co najśmieszniejsze było to podczas pierwszego spieniania :)

Kawa - tutaj jest "dramat". Na razie nie mam jednego stałego procesu. Muszę też jakoś temperaturę wody opuszczającej prysznic pomierzyć. Miałem dwa boskie strzały i całą resztę dobrych, jednak w porównaniu do Rakiet gorszych. Zdecydowanie zbyt gorzko wychodzi. Kiedy już wydawało mi się że skorygowałem to przemiałem (drobniej) bo trafiłem na świetną kawę, to niestety następna wyszła zbyt kwaskowa. Ewidentnie muszę od nowa temat grubości przemiału ogarnąć.
Na pocieszenie - żaden z tych gorzkich, a w sumie to powinienem powiedzieć gorzkawych, mniej słodkich strzałów nie był do wylania. Nie ważne czy preinfuzja trwała 3 czy 10 sekund, czy całość ekstrakcji kończyła się w 25 czy 50 sekund - kawa wychodzi smaczna. Nie tak smaczna jak z Rakiety, ale smaczna. Tylko że patrząc wstecz to w Rakiecie działałem już jak automat. Nie musiałem się do niczego w zasadzie przykładać. A teraz się człowiek znów uczy co i jak zmienić. Znów notatki trzeba będzie robić. Znów fora czytać  :diabelek:

Weekend się zbliża, będzie więcej szansy na trening. Kończę blend ziaren z ameryki południowej, ruszam teraz do Rwandy od Gorana - zobaczymy jak te ziarenka się spiszą. Po nich czeka 100% Brazylia. Później spróbuję jak flagowe Mujeres wyjdzie.
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Wrzesień 2017, 09:59:06 »
Potwierdzasz tylko mój coraz większy chłód do sprężyn ;). Ale wizualnie wygląda ta maszyna pięknie. Kupiłeś bezpośrednio u producenta?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Wrzesień 2017, 10:06:36 »
Ja nadal czuję ciepło  :hihihi: zwłaszcza to bijące od grupy.

Generalnie napisałem do Conti, oni dali kontakt do mnie lokalnemu polskiemu przedstawicielowi. Z nim dogadałem szczegóły.
LMWDP #469

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Wrzesień 2017, 10:15:05 »
Conti nie ma Pida zdaje się ? Więc z jednej strony większa kontrola nad procesem ekstrakcji a z drugiej mniej możliwości jej modyfikowania o zmianę temperatury, ale tak łącznie patrząc to połączenie HX+dźwignia wydaje się słuszne i jak najbardziej stanowiące spore wyzwanie ;-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Wrzesień 2017, 12:32:42 »
jest "dramat"
Tak podejrzewałem, ta cisza ze strony założyciela wątku była znacząca.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Wrzesień 2017, 14:42:28 »
Mam wrażenie że po osiągnięciu pewnego poziomu często wraca się tak jakby do epoki kamienia :)
Patrzę tak jest w motoryzacji, fotografii, kawie i ekspresach :)

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Wrzesień 2017, 19:34:04 »
Gratuluję pasji i nowej maszyny  :ok: :brawa:
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline SoyeR Mężczyzna

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: forumowy drip, drip Duki, turecki tygielek, phin, V60-01, V60-02, AP, Gabi, Melitta Barista TS Smart
  • Młynek: Rhinowares, Gastroback, 1Zpresso K-PLUS
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Wrzesień 2017, 14:09:26 »
to daj znać jak ogarniesz 'bestię' to wpadniemy na cappu ;)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Wrzesień 2017, 17:32:01 »
Jak tak dalej pójdzie, to nie wystarczy wieczorów do końca roku, żeby obsłużyć wszystkich chętnych ;)

Przemawia do mnie asymetria tego ekspresu, ma swój urok.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Wrzesień 2017, 19:18:34 »
W młynku Rwanda. Wychodzi ciut (chyba) za kwaskowa. Ale z drugiej strony to może tak ma być bo słodko też jest.
Pojawia się w końcu powtarzalność. Ale muszę jeszcze opcje z/bez flusha wytestować.
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Październik 2017, 08:42:22 »
 :hihihi: Czas na małą aktualizację. Maszyna wydaje się już z grubsza opanowana. W młynku kończy się kilogram Brazylii Minas Gerais od Roastains. Espresso świetnie zbalansowane. Dużo, bardzo dużo słodyczy, z bardzo przyjemną "miękką" kwaskowością. Do tego kawa jest wyrazista, przyjemny długoutrzymujący się aftertaste.

Pewne procesy zachodzą jednak zupełnie inaczej niż w maszynie z pompą - muszę popodglądać jak wygląda ekstrakcja na maszynach z profilowaniem ciśnienia albo innych dźwigniach. Pod koniec ekstrakcji jest u mnie niby blonding - piszę niby bo jedyny jego objaw to mniejsza ilość wytwarzanej cremy. Już się tym nie przejmuje bo na smak nie ma to żadnego negatywnego wpływu. Może nieco trudniej się maluje.

Instrukcja obsługi w skrócie - bojler 0.7 bar, 18-19g kawy w sitku, krótki flusch, preinfuzja 5-7 sekund, potem dźwignia w górę i ciśnienie powoduje że po 3-6 sekundach mam pierwszy strumyk na wylewkach. 25-30 sekund później zabieram filiżankę z 40g espresso. W jakiejś wolnej chwili może termoparą postaram się jakoś opomiarować proces. Smakowo jest bardzo powtarzalnie  :taniec:

Teraz do młynka trafiać będą Goranowe wypieki.

LMWDP #469

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Październik 2017, 08:49:31 »
Dużo sypiesz. Ja nigdy nie przekroczyłem 16 g w sitku IMS 12/18. Przy jaśniejszych zawsze ok.16-16,5, przy średnich 15-15,5. No ale mój wyciąga ok. 32-33 g max, no chyba, że dam bardzo krótką preinfuzję i potem ok. 20-22 s właściwego zaparzania.
W młynie: ziarna

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Październik 2017, 08:54:27 »
A jak to się ma do teorii? Wiadomo espresso teoretycznie powinno się parzyć 25-30 s. U Ciebie 7 s preinfuzji + 30 s ekstrakcji. Na forum można przeczytać, że długość parzenia espresso liczy się łącznie z preinfuzją. Możesz napisać co o tym myślisz?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Conti CC100 PM
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Październik 2017, 09:10:43 »
Ale ten czas nie jest barierą.  ;) Włoskie zasady od kiedy szoty się waży, a czas jest tylko obrazem tego co zaszło podczas ekstrakcji od dawna przestały mieć znaczenie. Jasne, orietacyjnie jest to 25 - 30.sek. Praktycznie zwykle jest to >25 sek, ponadto bardzo często ponad 30 sek w przypadku jasnych kaw.
Bawiąc się kilkukrotnie dużą dzwignią zaobserwowałem, że czas >30 sek to w ich przypadku raczej norma.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi