Autor Wątek: 3 młyny do 2000,- wybór  (Przeczytany 13126 razy)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Sierpień 2017, 21:30:47 »
Zgodzę się co do jednego, mikroregulacja to coś co znacznie ulepszyłoby F4.

Nie żebym się czepiał. Sam mam tą regulację ślimakową. :(  Przy dobrze zgranych zapadkach względem skoku gwintu, ślimakowa regulacja jest zbędna.

Nano nie ma żadnych zapadek, obrót jest płynny.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Sierpień 2017, 22:02:27 »
Ta pionowa śruba z góry to blokada.
Taka sama śruba jest np w Mazzerze, a i w wielu innych też... Ta śruba blokuje obrót dysku regulacyjnego o kąt większy niż 360 stopni. Owszem, można taką śrubą zablokować całkowicie regulację, ale trzeba wkręcić śrubę dłuższą. Oryginalna nie blokuje obrotu tylko ogranicza go. Ten młynek nie ma żadnych zapadek.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Sierpień 2017, 22:10:39 »
Dzięki. Teraz kumam. Jutro sprawdzę czy koło w EVO 64 bez bolca blokującego wykona minimalny ruch w obrocie podczas mielenia.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Sierpień 2017, 22:12:48 »
Technicznie rzecz biorąc to wskazaną śrubą w F4 Nano można sobie zablokować raz ustawiony obrót i to bez wymiany czegokolwiek. Tak ją właśnie wykorzystuję. Wszak do wyboru są dwa otwory na dysku i któryś wypada w dobrym miejscu.

Mowa była najpierw o zapadkach a to w tym przypadku znaczna różnica w porównaniu do blokady. Zapadki powodują jednak pewnego rodzaju stopniowość, reszta zależy jego zagęszczenia.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Sierpień 2017, 22:24:57 »
 W różnych młynkach jest ta śruba różnej długości. W moim Mazerze jest krótka na tyle, że nie zablokuje obrotu tylko ogranicza, żeby nie zlepić żaren.

Jutro sprawdzę czy koło w EVO 64 bez bolca blokującego wykona minimalny ruch w obrocie podczas mielenia.
Nie ma takiej możliwości. Przecież górne żarno nie obraca się przy obrocie dyskiem regulacji, więc dysk nie może się sam obrócić przy mieleniu.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Sierpień 2017, 22:55:41 »
w tej cenie jest jeszcze Mahlonig Vario i np. Macap M2M :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Sierpień 2017, 23:17:18 »
Nie ma takiej możliwości. Przecież górne żarno nie obraca się przy obrocie dyskiem regulacji, więc dysk nie może się sam obrócić przy mieleniu.

Górne żarno jest w koszyku. Minimalny ruch obrotowy ma prawo być, bo luźne spasowanie koszyka w obudowie to umożliwia. Dlatego mnie to ciekawi. :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Sierpień 2017, 23:33:26 »
Gdzie masz luźne spasowanie koszyka w obudowie? Bo ja w swoim MSJ nie mam luzu żadnego.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Sierpień 2017, 23:51:58 »
Macap M2M
Mam go i chwalę sobie, ale regulacja stopniowa jest za mało dokładna. Powinna być dwa razy gęstsza.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Sierpień 2017, 09:07:56 »
Dzięki. Teraz kumam. Jutro sprawdzę czy koło w EVO 64 bez bolca blokującego wykona minimalny ruch w obrocie podczas mielenia.
Od dwóch lat u mnie nie drgnęło. A jest smarowany gwint teflonem by płynniej działał. Na pewno nie mam co narzekać na granulację i dokładność regulacji przemiału w tym młynku.
Jak bym miał się do czegoś przyczepić to retencja. Po przestawieniu +1 kawa idzie by sprawdzić czy jest ok.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2017, 09:10:29 wysłana przez KiT »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Sierpień 2017, 09:20:32 »
Od dwóch lat u mnie nie drgnęło. A jest smarowany gwint teflonem by płynniej działał.

 Smaruję wazelina. U mnie tak samo. Koło nie drgnie, ani tuleja z żarnem. Mielenie musi być płynne, a siła dociskowa z sprężyn jest wystarczająca. :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Sierpień 2017, 09:29:44 »
Ja na retencję nie narzekam ;) Otwieram dozownik, wygrzebuję to co między żarnami a wylotem, włączam na chwilkę, znowu wygrzebuję i problemów nie zauważyłem...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Sierpień 2017, 09:35:09 »
Są młynki, które mają żarno górne zespolone z dyskiem regulacyjnym i one mają blokady obrotu, żeby się nie kręciło przy mieleniu. Innego rodzaju mocowanie górnego żarna mają młynki ze sprężynkami. To one dociskają obudowę górnego żarna do dysku regulacyjnego. Jeśli są dobrze spasowane obudowa dolnego żarna z obudową górnego, to nie ma szans na jakikolwiek ruch obrotowy żarna górnego. Młynki ze sprężynami raczej są wykonane precyzyjnie i nie ma takiej opcji, żeby coś było niedopasowane. Po prostu, są młynki w których górne żarno przy regulacji się kręci i one wymagają blokady i są młynki w których górne żarno jest nieruchome a jedynie przy regulacji jeździ sobie góra-dół. Jeśli w takim młynku ze sprężynami coś się zaczyna rozregulowywać, to taki młynek jest do remontu albo do wymiany.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: 3 młyny do 2000,- wybór
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Sierpień 2017, 10:05:39 »
Po prostu, są młynki w których górne żarno przy regulacji się kręci i one wymagają blokady i są młynki w których górne żarno jest nieruchome a jedynie przy regulacji jeździ sobie góra-dół.

EVO 64 ma żarno górne nieruchome, a koło regulacyjne ma blokadę bolcową.
 
Jeśli w takim młynku ze sprężynami coś się zaczyna rozregulowywać, to taki młynek jest do remontu albo do wymiany.

Tuleja z żarnem górnym w EVO ma minimalny luz. Pewnie po to, żeby nie było blokowania przez gromadzący się osad z kawy przy zmianie nastawy przemiału. Luz na stopień przemiału nie ma wpływu.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2017, 10:09:30 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi