Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1535048 razy)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7170 dnia: 09 Sierpień 2021, 14:54:45 »
Ok dzięki za odpowiedź [emoji106]

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7171 dnia: 13 Sierpień 2021, 12:00:45 »
Chocolate Wave palenie z 8.08 jest moim zdaniem wyraźnie inne niż wszystkie dotychczasowe z ostatnich kilkunastu miesięcy. Ciemniejsze, bliżej włoskiej tradycji. Jako, że moja żona jest od macchiato na ChW uzależniona, zapytałem ją, czy zauważyła jakąś różnicę. Odpowiedź: "taka bardziej zwyczajna kawa, niż zawsze, mniej smaku i zapachu czekolady".

Nie wiem, czy taki był cel, ale "bardziej zwyczajna" to nie jest chyba ten rodzaj recenzji, o jaki chodziło  :mhh:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7172 dnia: 13 Sierpień 2021, 12:03:10 »
Rozwijamy się dalej, dzięki za sygnał. A poprzednia w tym porównaniu z jaką była datą?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7173 dnia: 13 Sierpień 2021, 12:37:38 »
Nie mam już opakowania, ale poprzednia była dużo starsza - zamówienie z 1.06, czyli spędziła około 2 miesiące w zamrażarce.

Piszę na gorąco, bo dopiero dzisiaj otwarłem paczkę i zacząłem parzyć ten rzut z 8.08. Ale w związku z tym, że parzę ChW praktycznie codziennie rano (z wyjątkiem ostatnich paru wyjazdowych tygodni), mam bardzo dokładne porównanie. Ten nowy rzut zupełnie nie ma właściwości wcześniejszych paleń. Aromat ziaren z paczki ani aromat zmielonej kawy nie przypomina wcześniejszego ChW, bo po prostu nie ma w nim czekolady. Moje podstawowe skojarzenie, tout proportion gardée, to ciemne włoskie palenie, które przywiozłem kiedyś z Neapolu. Czyli kawa o aromacie kawy.

Właśnie zaparzyłem sobie z ciekawości czyste espresso. Oczywiście nie smakuje jak włoskie ciemniaki - jest kwaskowatość, gorzkość jest opanowana, jest ciemna czekolada, tyle że mniej wyraźna. Nie chocolate wave, tylko jakieś chocolate echo :) To dla mnie na pewno mniej ciekawa kawa, niż dotychczas. Nie zwracałem dawno uwagi na skład mieszanki, ale widzę teraz, że w ciągu tych paru miesięcy Gwatemala, Kamerun i Burundi zmieniły się w inną Gwatemalę i Salwador. Ciekawe, czy zmiana profilu to bardziej kwestia palenia, czy składowych. 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7174 dnia: 13 Sierpień 2021, 13:04:35 »
w ciągu tych paru miesięcy
Wkrótce znowu prawie wszystko się zmieni, aczkolwiek charakter pozostanie mniej więcej podobny. Nic stałego w naszym fachu nie ma: zmieniają się ziarna, pory roku, nasza wrażliwość itp.

Palenie z 8/08 na razie jest świeże. Myślę, że za tydzień, dwa nabierze jakiejś gładkości i poczujesz wtedy nieco więcej kolorów. Teraz to chyba głównie aromat palenia. Tak czy owak jest ta wersja nieco inaczej palona niż wcześniej. Może nie dużo ciemniej ale wg nieco bardziej dynamicznego profilu. Za parę dni znowu się zabiorę za Chocolate Wave -- chętnie Cię poczęstuję ;).

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7175 dnia: 13 Sierpień 2021, 14:46:20 »
Andrzej jak tam temat Synestezja SWEET? :)

Bo mi tu żyć nie dają. :D

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7176 dnia: 13 Sierpień 2021, 15:19:25 »
O rany, to Eli działka ;). Kawowe transakcje, zakupy surowego ziarna trwają. Muszę załatwić kolejną partię Brazylii Ecoagricola, a potem nie wiem co z tym Ela zrobi. Czy zechce jej się wziąć ostatki Hondurasu Miriam i zrobić "Sweet" czy może zrobiłaby tę mieszankę z czegoś zupełnie innego. Teraz polecam Ci kolejne wydanie jej blendu Red. Wkrótce pojawi się w sklepie.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7177 dnia: 13 Sierpień 2021, 15:21:42 »
To nie dla mnie, to dla dziewczyn, tzn. żony i córek. :)

Ja preferuję inne, tak zapewne wezmę trochę Red, dzięki.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7178 dnia: 15 Sierpień 2021, 08:47:43 »
Chocolate Wave palenie z 8.08 jest moim zdaniem wyraźnie inne niż wszystkie dotychczasowe z ostatnich kilkunastu miesięcy. Ciemniejsze, bliżej włoskiej tradycji.

No tak. Muszę się do tego odnieść poważniej. Od dawna mam "kompleks" włoskiego palenia. Niekoniecznie od niedawnej naszej podróży ale z różnych spotkań i doświadczeń z miłośnikami włoskich kaw. No wiesz, tylko Włoch może wypalić włoską kawę. Nigdy mnie to specjalnie nie pociągało, ale gdzieś tam sobie w głowie leżało. Może ostatnio bardziej niż zwykle zapragnąłem trochę pójść śladami prawdziwego Włocha i zrobić prawdziwe "włoskie" blendy?

Sprawdziłem to wczoraj nieco bardziej serio i naukowo, a nie tylko organoleptycznie. Faktycznie Chocolate Wave z 8/08 jest ze swoim "kolorem" w połowie drogi między "czarną kawką z miasteczka Nardo" a moim poprzednim paleniem z początku lipca. To już spory dystans pokonałem... W przypadku niektórych kaw moja podróż do Włoch zaszła jeszcze dalej. Takim przypadkiem jest Kolumbia Granadilla. Polecam miłośnikom mocnego palenia. Jest bardzo słodka, bo w moim normalnym stylu bywała bardzo kwaśna.

To roast or not to roast -- thats the question. Kto chce sprawdzić i porównać ze sobą próbki Chocolate Wave z dwóch różnych czasowo ale i mentalnie wydań? 7-8 osób, żeby to miało sens i dało materiał do dyskusji.

Śmiało, zgłaszajcie się. Ochotnikom wyślę około 300g kawy do espresso :).

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7179 dnia: 15 Sierpień 2021, 08:52:55 »
@Antonio

Ja bardzo chętnie jak zawsze do eksperymentów z espresso.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7180 dnia: 15 Sierpień 2021, 09:28:00 »
Ja również chętnie dołączę do eksperymentu

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka


Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7181 dnia: 15 Sierpień 2021, 09:42:25 »
Ja oczywiście chętnie.

Jestem tak przyzwyczajony do ChW, że pierwsze otwarcie paczki z 8.08 zadziwiło mnie od razu aromatem z samej paczki. Drugi zaskok był w kolorze ziaren. Trzeci w aromacie po zmieleniu. Teraz, po paru dniach, widzę też, że ta sama doza (wagowo) wymaga zauważalnie większej ilości kawy, czyli spadła gęstość (chyba normalne przy ciemniejszym wypale). Bardzo to wszystko ciekawe, jeśli zna się tę mieszankę tak dobrze.

Offline kawanas Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Kawiarka, La Pavoni Europiccola
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore C3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7182 dnia: 15 Sierpień 2021, 10:18:36 »
@Antonio
Jestem zainteresowany udziałem w eksperymencie. Od kiedy nabyłem ekspres (11miesięcy temu) zaobserwowałem że "ta sama" mieszanka od zaufanego roastera z czasem daje odmienne wrażenia smakowe. Początkowo sądziłem inaczej mielę, zaparzam espresso lub moje osobiste odczucia, ale może jednak to inna zmienna procesu...

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7183 dnia: 15 Sierpień 2021, 10:25:03 »
Ja również jestem chętny na udział w takim eksperymencie ;-)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7184 dnia: 15 Sierpień 2021, 10:30:29 »
Jako że chyba pierwszy zauważyłem zmianę zgłaszam się na kolejnego ochotnika

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi