Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1529024 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7125 dnia: 25 Czerwiec 2021, 11:28:40 »
Cześć! Parę dni temu wróciliśmy z dość dalekiego urlopu i powoli psychicznie zbieramy się do kupy, o ile to w ogóle możliwe. Powoli uzupełniamy stany palonych kaw -- piec włączony teraz codziennie. W najbliższym tygodniu wszystko powinno się ustabilizować i być już na swoim miejscu.

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7126 dnia: 27 Czerwiec 2021, 13:31:16 »
@Antonio czy u Was w palarni można też wypić kawkę na miejscu? Będę w Kołobrzegu w przyszłym tygodniu i rozglądam się gdzie można wypić dobrą kawę :)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7127 dnia: 30 Czerwiec 2021, 16:08:43 »
Czy mogę dopytać co to za próbka oznaczona M/C, bardzo mi smakuję i przypomina mexico finca el olmo

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7128 dnia: 30 Czerwiec 2021, 17:01:30 »
Hmm... w jakiej formie tak posmakowało? M=Miriam/C=Claudina :).

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7129 dnia: 30 Czerwiec 2021, 18:05:50 »
Hmm... w jakiej formie tak posmakowało? M=Miriam/C=Claudina :).
Robiłem espresso i  pierwszy shot wyszedł z 18 gr. 43 gr naparu, ale bardzo słodko wyszło i mocno wyczuwalny czerwony winogron. Mega połączenie. Spróbuję też się wstrzelić w dozę i też v60 zaparzyć, bo widzę wypalono racze jasno. No i ten zapach mega przyjemny po zmieleniu😁

Offline pershing

  • Wiadomości: 16
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7130 dnia: 02 Lipiec 2021, 22:42:05 »
Na kiedy planowany jest powrót Stormy Weather?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7131 dnia: 03 Lipiec 2021, 08:17:29 »
Przy moim ostatnim dniu pracy przy piecu zabrakło mi energii, by zrobić jeszcze dwa palenia Stormy Weather. Zajmę się tym za parę dni. Tymczasem polecam nieco bogatszą mieszankę -- Espresso #3 o podobnym charakterze.

Z naszej podróży na koniec włoskiego buta, przywiozłem parę ciekawych, naprawdę przypadkowo trafionych próbek włoskich mieszanek do espresso. Czy ktokolwiek słyszał o takich palarniach kawy: Caffe Parisi, Torrefazione L'Arciere, Caffe Caroli? Na pewno nie :). Przywiozłem też puszkę ze słynnej palarni San Eustachio w Rzymie. Zrobiłem już espresso z trzech pierwszych. Niesamowite to przeżycie. Bardzo to miłe, gdy moje espresso pokrywa się ze wspomnieniem z podróży.

Najbardziej poruszyło mnie espresso z mieszanki L'Arciere. Nie wiem gdzie mieści się palarnia, ale firmowy bar bardzo dobrze funkcjonuje w przepięknym mieście Polignano al Mare. Stosowniej może byłoby nazwać to miasteczkiem, ze względu na kosmiczną ilość podobnych miejsc w Italii. Espresso w barze było super, mocne, konkretne, całkiem słodkie, gorzkie również, ale dobrze zaparzone było przyjemne. Zaparzone przeze mnie okazało się w 100% podobne i równie fajne. Kawę kupiłem dla uświadomienia sobie, przypomnienia na czym to właściwie polega to "włoskie espresso". Można w barze L'Arciere kupić całą paczkę 1kg, ale wybrałem 200g -- zapakowano mi te ziarna w zwykłą papierową torebkę. Cóż, świeże ziarna wytrzymały nasze podróżne "przewalanki". Te fajne ziarna są ciemne, ale nie tak bardzo jak kolejne z innego miasteczka.

Caffe Parisi to dość duży lokal, kawiarnia, restauracja w pięknym miasteczku Nardo. W środku znajdziemy ekspozycję produktów palarni. W barze działają dwie 3 grupowe maszyny La Marzocco, kilka młynków. "Full wypas" jak to się u nas zowie. Kawa bardzo ciemna ale też jeszcze akceptowalna. Jestem w stanie przyjąć taki charakter, zwłaszcza po obiedzie, gdy słońce leje się z nieba. Obok szklanki pysznej wody z kranu -- jest super. Kupiłem pięknie zapakowaną porcję 250g. Zapłaciłem niewiele. Cena kawy w Italii to bajka w porównaniu z tym, co teraz dzieje się w naszym kraju. Espresso w dobrym barze kosztuje wciąż 1 Euro. Najbardziej ekskluzywne lokale, jakieś bardzo turystyczne miejsca lub kawiarnie specialty żądają za filiżankę 1,5 Euro. Nierzadko zapłacimy za espresso 80 eurocentów.
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2021, 08:46:53 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7132 dnia: 03 Lipiec 2021, 09:14:23 »
@Antonio
Ciekawe opisujesz swoje włoskie kawowe wojaże. Jak już będziesz miał dosyć wypalania ziarna, to drugą robotę masz od ręki: organizowanie zwiedzania miasteczek w Italii z ukierunkowaniem na istniejące w nich wartościwe kawiarnie lub palarniokawiarnie. Pierwszego chętnego już masz :D
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7133 dnia: 04 Lipiec 2021, 09:37:21 »
Dzięki :).

Trzecia z wymienionych wyżej palarni to nieco inna historia. Caffe Caroli to też przypadkowe spotkanie, bo celem naszym były raczej urbanistyczne i kulturowe walory włoskich miasteczek. Martina Franca to jedno z wielu pięknych miast, położonych na wzgórzach. Tam gdzie przypadkiem zaparkowaliśmy auto, trzy kroki po drodze do historycznego centrum trafiłem na sklep tejże palarni. Miałem śmieszną dyskusję z właścicielem, młodym i sympatycznym facetem. Śmieszną, bo dotyczącą tzw. "mascherina". W obecnych, nienormalnych czasach, w zasadzie cała włoska populacja została "zaszczepiona" pojęciami takimi jak: "sanzioni", "regole", "legge". I choć żadna policja nie ruszyła nas z powodu braku maski na twarzy, włoscy sprzedawcy i owszem, żądali rozwieszonej na uszach szmatki. "Siamo abituati" -- tyle można było usłyszeć w odpowiedzi na nasze pytania o sensowność tej nowej, zalatującej faszyzmem mody. Pogadaliśmy na zewnątrz sklepu, bo do środka bez "mascherina" wejść nie mogłem. W pewnej chwili właściciel podarował mi nawet gustowną "mascherina" w czarnym kolorze, z małą sygnaturką włoskich barw narodowych. "Wow! Adesso sono Italiano vero!" -- powiedziałem z przekąsem, zakładając tę maseczkę. Rozejrzałem się po wnętrzu i poprosiłem o niewielką porcję najlepszej jego mieszanki. Myślę, że to nasza burzliwa dyskusja skłoniła właściciela do podarowania mi 250g ziarenek. Tak się wzruszyłem, że zdradziłem źródło moich kawowych zainteresowań. Okazało się, że pan właściciel jest bardzo ciekawym przypadkiem, jest członkiem SCA, wcale nie pali ziaren na czarno. Pokazał mi bardzo jasno palone ziarenka, które sam zaparza w syfonie i w innych alternatywnych przyrządach. Niesamowite.

Jego ziarna w moich rękach dały całkiem fajne espresso. Faktycznie kolorem w zasadzie identyczne z moimi typowymi paleniami. Profil espresso też bardzo podobny -- ot, taka moja Ariadna :). Cóż na to wszyscy preferujący "włoskie" kawy i głoszący tezę, że polskie palarnie nie potrafią palić na modłę włoską? Naprawdę ciężko posługiwać się takim ogólnym pojęciem jak: "włoskie espresso" lub "typowo włoska kawa". Jak widać nawet na południu Italii, gdzieś na uboczu, można znaleźć coś, co wcale nie jest typowe, tzn. czarne.

Inna rzecz, jaką sobie zapamiętałem głębiej, to zupełne przeciwieństwo opisanego wyżej spotkania. Wyobraźmy sobie kolejne miasteczko -- Ostuni, jak wszystkie te miasteczka, przepiękne. Włócząc się leniwie z moim ledwo dychającym od słońca czworonogiem, kątem oka zauważyłem w jakichś drzwiach worki po zielonej kawie. Wow! Lokal raczej mały i ciemny -- okazało się, że to sklep z kawą. W środku dość wiekowy jegomość. Mój skromny włoski pozwolił mi na przeprowadzenie całkiem fajnej rozmowy. Okazało się, że pan ma 83 lata, pali kawę w piecu opalanym oliwnym drewnem. W sklepie zauważyłem dość ciekawe, zdumiewające rzeczy: paczkę z ziarnami mytej Pacamary z Cafe Granja La Esperanza. Pan pokazał mi worek po ziarnach z Las Lajas. Toż to najlepsze kawy świata! Wzruszyłem się. Wziąłem 100g jakiejś mieszanki. Pan właściciel nie miał na sobie "mascherina" i nie bał się wiadomego problemu, bo jak wielu jego rodaków jest "vaccinato". Nie wymagał też ode mnie wiadomego rekwizytu, bardzo dobrze wspominał swój pobyt w Polsce przed wielu laty.

Niestety, efekty działalności tego sympatycznego starszego pana to li tylko węgiel. Przywieziona przeze mnie kawa była zwietrzała i po prostu niemiłosiernie "zjarana" na czarno. Jeśli coś takiego ma kojarzyć się z "włoskim paleniem", to ja dziękuję -- to nie ma sensu. Myślę, że takie traktowanie kawy w Italii odchodzi w przeszłość, a młode pokolenie ciągnie jednak do czegoś świeżego, nowego.
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2021, 09:39:48 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7134 dnia: 05 Lipiec 2021, 17:33:14 »
Robiłem espresso i  pierwszy shot wyszedł z 18 gr. 43 gr naparu, ale bardzo słodko wyszło i mocno wyczuwalny czerwony winogron. Mega połączenie

Muszę też spróbować. Zakwalifikowaliśmy tę kawę do metod przelewowych, ale przecież to dwa naturale więc jakby predestynowane również do espresso. To chyba ostatnia, tak fajna okazja cenowa: -->> Natural Coffee Lovers Blend.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7135 dnia: 10 Lipiec 2021, 10:02:10 »
Nieco wcześniej wspomniałem o słynnej kawiarni, palarni San Eustachio w Rzymie. Byłem tam pierwszy raz w życiu. Fajne miejsce, pełno ludzi, ruch jak w mrowisku. Kawa jest palona podobno w piecach opalanych drewnem. Espresso smakowało mi. Wiąże się z tym dobrym smakiem słynna i sekretna receptura. Filiżanka jest wypełniona prawie po brzegi a górną połowę zajmuje CREMA  :wow2:. Ludzie zachwycają się tym, kupują paczkę kawy lub puszkę ziarenek jak i ja to zrobiłem, zabierają to do domu i próbują. Próbują i co?

Przywiezione przeze mnie ziarna z palarni San Eustachio wyglądają całkiem sensownie. Nie ma tu robusty, kolor jest średni, podobny do moich paleń. Espresso niestety jest cienkie, bo kawa jest zwietrzała choć data przydatności do spożycia to marzec 2023 roku. Ciężko zaparzyć poprawne espresso, a najbardziej poprawne smakuje OHYDNIE. Żałuję, że to kupiłem i spróbowałem. Najlepiej byłoby, gdybym pozostał przy sekretnym espresso w Rzymie. Sekret polega ponoć na tym, że do wody dodaje się tam sody oczyszczonej. Dzięki temu kwasy z kawy reagując z sodą dają nam ogromne ilości dwutlenku węgla -- stąd najbardziej obfita na świecie crema. Wniosek z tego taki, że należy unikać turystycznych i popularnych produktów, a szukać raczej nieznanych lub znanych tylko w najbliższej okolicy.



Już wkrótce w naszym sklepie pojawią się pierwsze palenia nowych, szokująco dobrych kaw. Będzie to kilka różnych kaw z Kolumbii. To co się teraz dzieje na plantacjach przechodzi ludzkie pojęcie. Wiedza, praca ludzi i działalność ich przyjaciół mikrobów daje szokujące efekty. Już zielone ziarna pachną mi np. pysznym, rzetelnie zrobionym kwasem chlebowym albo poziomkami. Mamy teraz w magazynie świeże ziarna z obróbki: natural, natural anaerobic, honey, carbonic maceration, a dojdzie do tego jeszcze coś bardziej szokującego: washed citric i w dodatku odmiany Caturra purpura. Wszystko to tylko Kolumbia. Tego "citric" wziąłem do ust parę łyków i oniemiałem -- czegoś takiego nigdy nie poczułem.
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2021, 10:55:25 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7136 dnia: 10 Lipiec 2021, 22:20:06 »
Hej! Wreszcie uporządkowałem nasze magazyny i półki w sklepie. Widać już pierwsze z nowych kaw, czyli dwie Kolumbie: Puerto Alegre/Quindio i Veranera/Tolima. Są po prostu wspaniałe. Oprócz tego w nowościach mamy drugie palenie Brazylii z plantacji naszych ziomali Rutkowskich :). Naprawdę jest to fajna kawa.

Jutro dokończę i dołożę jeszcze Eli palenia nowych Brazylii z Mantiqueira de Minas (http://www.mantiqueirademinas.com.br/).

Warto też zerknąć do działu -->> Promocje.

Offline pershing

  • Wiadomości: 16
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7137 dnia: 10 Lipiec 2021, 22:47:42 »
No i Stormy Weather wróciło. Poszło zamówienie na Stormy i nowości.

Dziś próbowałem Natural Coffee Lovers Blend i jakoś nie przekonała mnie ta kawa. Robiłem w v60. Kawa wydaje się być zbyt ciemno palona i wychodzi z niej w posmaku coś za czym nie przepadam - nazywam to robustowym posmakiem. Jutro powalczę z tematem ;-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7138 dnia: 10 Lipiec 2021, 22:58:42 »
To możliwe, że tak jest. Pewnie dlatego espresso było fajne. W przelewach zawsze można zmniejszyć temperaturę, by złagodzić nieco charakter kawy.

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7139 dnia: 12 Lipiec 2021, 21:18:08 »
Antonio, co mocno owocowe teraz polecasz do v60?
powoli się nawracam!! :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi