Autor Wątek: Mazzer Super Jolly  (Przeczytany 50163 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Listopad 2016, 23:11:31 »
A znalazł ktoś rozwiązanie na kawę, która zostaje w wylocie z żaren? U mnie zbiera się jej tam sporo, może na 3/4 objętości wylotu... I nie wiem czy ten typ tak ma, czy to z moim egzemplarzem jest coś nie tak. A przy okazji - u Was hoppery pasują na styk do młynka czy są węższe tak, że zostaje luz?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Listopad 2016, 00:35:15 »
No nie jest na wcisk. Trochę luzu ale nie wypada.

Nie chwalę się telefonem przy użyciu Tapatalka.


Offline Biogon35

  • Wiadomości: 282
  • Ekspres: Izzo Alex Duetto
  • Młynek: Mahlkönig K30
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Listopad 2016, 09:10:38 »
A znalazł ktoś rozwiązanie na kawę, która zostaje w wylocie z żaren? U mnie zbiera się jej tam sporo, może na 3/4 objętości wylotu... I nie wiem czy ten typ tak ma, czy to z moim egzemplarzem jest coś nie tak.

Można zastosować pędzelek, odwróconą łyżeczkę, patyczek lub cokolwiek podobnego aby pozbyć się kawy z wylotu. Najlepiej zrób sobie moda z lejkiem i wtedy dojście do wylotu kawy jest bajecznie łatwe. Tu wątek na ten temat: http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=540.100

Offline Paweł86 Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Moka Bialetti 6tz, V60, Frenchpress
  • Młynek: Mazzer SJ, Rancilio Rocky
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Listopad 2016, 14:29:02 »
Doświadczeni Mazzerowicze pomóżcie, proszę!

Udało mi się na aukcji wygrać Super Jolly za 500 zł. Nie ma hoppera, ale tego i tak bym nie używał, reszta podobno gra i buczy. Przyjdzie w przyszłym tygodniu, więc powoli zaczynam przygotowywać się do procesu weryfikacji i czyszczenia.

Żarna pewnie będą do wymiany, więc planuję zakup u @Rogera, po zakupie sprawdzę zbieżność/ustawienie testem flamastrowym i ew. skoryguję. Czy na coś jeszcze warto zwrócić uwagę? Czy dozownik mogę po rozmontowaniu wyczyścić proszkiem do backflushu, czy polecacie coś innego?

Pewnie w wolnej chwili po nowym roku zabiorę się za renowację, malowanie i zamianę dozownika na lejek, ale te procesy już są ciekawie opisane na forum naszym i zagranicznych.

Tak więc wszelkie rady dla początkującego użytkownika używanego MSJ mile widziane!

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Listopad 2016, 14:34:50 »
Wiesz wszystko. To prosta maszyna.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Listopad 2016, 08:07:29 »
Jak zrobić zbieżność w mazzerze? Jest do tego jakiś instrukcja?

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Listopad 2016, 10:07:35 »
Też mnie to zastanowiło. Czy chodzi o równoległość plaszczyzny żarna dolnego i górnego?
Dolne żarno jest osadzone na stałe na osi silnika. Górne opiera się od góry na tulei wkręcanej w obudowe młyna (jest podparte na 3 sprężynach). Więc ew. brak zbiezności widziałbym jako problem z gwintem (luz?) lub jakies uszkodzenia (wyrobienia) pomiedzy elementem trzymającym górne zarno i te nakretką do wkrecania zarna. ale jak to sprawdzić i ew. wyregulować? Ktos to robił, sprawdzał?

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Listopad 2016, 10:27:30 »
Pod warunkiem, że oś silnika nie jest krzywa. Ktoś już chyba miał taki problem właśnie z osią

Offline Paweł86 Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Moka Bialetti 6tz, V60, Frenchpress
  • Młynek: Mazzer SJ, Rancilio Rocky
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Listopad 2016, 12:45:01 »
Też mnie to zastanowiło. Czy chodzi o równoległość plaszczyzny żarna dolnego i górnego?
Dolne żarno jest osadzone na stałe na osi silnika. Górne opiera się od góry na tulei wkręcanej w obudowe młyna (jest podparte na 3 sprężynach). Więc ew. brak zbiezności widziałbym jako problem z gwintem (luz?) lub jakies uszkodzenia (wyrobienia) pomiedzy elementem trzymającym górne zarno i te nakretką do wkrecania zarna. ale jak to sprawdzić i ew. wyregulować? Ktos to robił, sprawdzał?
Tak - o to chodzi - w starszych/intensywnie używanych mazzerach podobno warto zrobić test (pomalować flamastrem górne żarno, dokręcić tak, by się stykały i włączyć młynek - obówdka powinna być odciśnięta na dolnym na całej krawędzi - znaczy to, że są równoległe). Podobno problem z przyleganiem może być spowodowany właśnie wyrobionymi sprężynami (wówczas wymiana na 3 nowe) albo nazbieraniem się kawowego osadu pod dolnym żarnem (to odpada w sytuacji, gdy młynek gruntownie czyszczony i żarna nowe) lub właśnie mini-uszkodzeniami. Wówczas metody to podklejenie w odpowiednim miejscu jakiejś płaskiej podkładki (przeważnie taśma klejąca, taśma izolacyjna, kawałek papieru).

Sam tego nie robiłem - czytałem na forach. Podobno brzmi łatwo, ale w praktyce różnie bywa. Jak zweryfikuję na własnej skórze, opiszę doświadczenia.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Listopad 2016, 12:48:01 »
Aż dziś to sprawdzę, tak mnie zaciekawiło :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Listopad 2016, 12:56:47 »
pomalować flamastrem górne żarno, dokręcić tak, by się stykały i włączyć młynek - obówdka powinna być odciśnięta na dolnym na całej krawędzi - znaczy to, że są równoległe).

Żarna chcesz szlifować :)?

Offline Paweł86 Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Moka Bialetti 6tz, V60, Frenchpress
  • Młynek: Mazzer SJ, Rancilio Rocky
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Listopad 2016, 13:47:05 »

Żarna chcesz szlifować :)?

:) Trzeba - jak do wszystkiego w życiu - podejść do tego bez ortodoksji i nadgorliwości, wówczas żarna będą ocalone i cel poznawczy zrealizowany

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Listopad 2016, 18:27:45 »
Ale w życiu już tak jest, że jeżeli zetkniesz żarna i odpalisz młynek, to żarna się stępią, niezależnie od gorliwości poznającego. Bezpieczniej obracać je ręcznie i zbliżać do siebie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Listopad 2016, 19:22:11 »
Patrząc na ich równoległość od strony wylotu kawy.
LMWDP #469

Offline Paweł86 Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Moka Bialetti 6tz, V60, Frenchpress
  • Młynek: Mazzer SJ, Rancilio Rocky
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Listopad 2016, 19:27:25 »
 ??? To już sam nie wiem. Chciałem to zrobić tak, jak przy ustawianiu "punktu zero"/ kalibracji młynka po czyszczeniu. Na prawdę takie chwilowe stykanie żaren jest aż tak szkodliwe dla nich?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi