Autor Wątek: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"  (Przeczytany 25587 razy)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« dnia: 06 Marzec 2016, 18:15:11 »
Cześć,
Przeglądałem swego czasu to forum i zauważyłem dziwny dział... Ekspresy dźwigniowe? Słyszałem o kolbach, automatach. Nawet ich sporadycznie używałem. Ale dźwigniowe? Ot ciekawostka, dziwolągi ;)
Minęło trochę czasu, przeglądałem zagraniczny serwis aukcyjny w poszukiwaniu obiektywu i trafił się jeden. Dziwnym trafem sprzedawca miał też takiego "dziwoląga" na stanie. Aukcja, niska cena wywoławcza, brak innych chętnych... I tak oto ten kopciuszek trafił do mnie po podróży z Włoch. Zdjęcia poniżej pochodzą z aukcji.


Opis mówił, że ekspres "jest w dobrym stanie wizualnym, nie wiem czy działa". Okazało się (oczywiście :P), że nie działa. Nawet dobrze, że nie próbowałem go uruchomić, bo po odkręceniu dolnej pokrywy okazało się, że w bojlerze nie ma czujnika temperatury. Krótko mówiąc, dziura na wylot. Grunt to się nie załamywać. Na szczęście ludzie na świecie mieli już podobne problemy z tym ekspresem i na forum HB znalazłem rozwiązanie. Ekspres dostanie kontroler PID z termoparą.
Brakuje też uchwytów do dźwigni i portafiltra, kratki ociekacza i niestety (!) koszyka. O ile uchwyty i kratki dorobię, o tyle koszyk może być problemem, ale będę szukał.
Póki co, muszę wszystko rozkręcić, wyczyścić, odkamienić, poszukać uszczelek. Będzie zabawa, ale jestem dobrej myśli!
 
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Marzec 2016, 18:23:35 »
Wygląda całkiem ok :). Przynajmniej nic nie ulega korozji. Wystarczy trochę kwasu cytrynowego, jakieś klucze, pewnie ścisk stolarski, jeśli jest tu sprężyna, pewnie uszczelki do wymiany... Może warto dodać manometr oprócz tego regulatora...
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2016, 18:27:05 wysłana przez Antonio »

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Marzec 2016, 20:35:24 »
Klucze są, ścisk się znalazł i... Całość rozebrana na kawałki!



Tu zdjęcie niekompletnej instalacji sprzed rozbiórki, ktoś coś kombinował, pousuwał i niestety nie dodał nowych elementów:



Wychodzi na to, że brakuje mi jeszcze przełącznika do wytwarzania pary. Na szczęście to detal.
Najtrudniejsze było ściągnięcie prysznica (dobrze mówię? chodzi o sitko zasłaniające tłok), musiałem dorobić sobie narzędzie. Całość jednak wygląda na w miarę czystą, tłok powyżej najwyższej uszczelki jest wręcz błyszczący.
Pomierzyłem tu i ówdzie, szczególnie portafilter. Wychodzi na to, że wewnętrzna średnica to 57,9 mm. Dobiorę do tego jakiś koszyk? Chyba popytam obecnych na tych forum przedstawicieli sklepów. Jestem dobrej myśli.
Teraz czas na odkamienianie, czyszczenie, polerowanie elementów mosiężnych. Do tego muszę dokupić uszczelki. Na tłoku są dziwne, typu wargowego, będę musiał poszukać w sklepach. Połączenie bojlera z korpusem to zwykły oring fi wewnętrzne 6mm. Pokrywa, na której osadzona jest grzałka, uszczelniona była dużą płaską uszczelką z otworami na śruby. Obawiam się, że nie dostanę takiej samej, pewnie będę musiał kupić arkusz gumy (silikonu?) i wyciąć na wymiar.
Sam tłok jest z aluminium, widać wyraźną jego korozję mimo raczej niezbyt długiego użytkowania. Mam dostęp do warsztatu, może dorobię taki z mosiądzu, jak to ludzie na zagranicznych forach polecają.
Ogólnie jednak, widzę światełko w tunelu, postaram się na bieżąco informować o postępach.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Marzec 2016, 20:59:51 »
Niestety aluminium w długim kontakcie z wodą ulega dramatycznej korozji. Świetny, twardy, lekki i wytrzymały to metal, ale znika w wodzie ;). Dziwne, że tłok jest z aluminium...
PF zatem jest standardowy. Każde sitko 58mm powinno pasować. To spory plus tej maszyny.
Serio ten ekspresik nazywa się cappuccino amore? ;) Cappuccino Amore? Masz do kogo się rano odezwać takimi słowy? ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2016, 21:22:03 wysłana przez Antonio »

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Marzec 2016, 22:43:48 »
Proszę w takim razie o podpowiedź, którego sitka szukać. W jednym ze sklepów dla baristów podpisane są one nazwą ekspresów, do których pasują (do Gaggi, do Feamy itd.), nie ma natomiast wymiarów. Po wpisaniu "portafilter 58mm" w gógla wyskakuje mnóstwo wyników. Czy mam rozumieć, że owe 58mm to jest właśnie wymiar wewnętrzny?
Nazwa widoczna jest w pierwszym poście, na drugim zdjęciu. Wzdłuż bakelitowej podstawy jest tenże napis (choć może nieczytelny na zdjęciu). Włoch, specjalista od domowych ekspresów dźwigniowych (Francesco Cecarelli), wręcz śmieje się z tego, że żaden mieszkaniec Italii, o zdrowych zmysłach, nie mógłby tak nazwać ekspresu. A jednak produkowane były we Włoszech.
Mam do kogo się tak zwrócić z rana. Lepiej jednak, żebym doprowadził tę maszynkę do stanu używalności, inaczej zamiast "amore" będzie "wyrzuć ten złom na śmietnik!" :D
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Marzec 2016, 23:17:48 »
Tak, sitko Faema może być. Jutro mogę zmierzyć to co mam, więc Ci podam ;). Do portafiltra wystarczy jakiś uchwyt...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Marzec 2016, 09:39:18 »
Chyba Cię w błąd wprowadziłem, bo sitka 58mm maja ok. 60mm na zewnątrz, więc się raczej nie zmieszczą.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Marzec 2016, 23:07:10 »
Projekt nie umarł, powoli posuwa się do przodu.
Doszły już zamówione elementy elektr(oni)czne: jest PID w wersji mikro, termopara, przekaźnik do grzałki. Będę musiał wyciąć otwór w podstawie na kontroler, ewentualnie umieszczę go gdzieś na wierzchu.
Pomimo wątpliwości rogera, okazało się, że jest u niego dostępne takie sitko, jak trzeba. Konkretnie jest to IMS B66 2T H26 M, ostatnie w tym sezonie (znaczy w sklepie). Do portafiltra pasuje jak ulał, do tego prysznic wchodzi, wszystko ładnie układa się na uszczelce. Doskonała wiadomość na koniec trudnego czwartku!
Z roboty manualnej: większość elementów już wypolerowana. Nie na lustro, raczej zostawię efekt szczotkowanego metalu. Wszystko odkamienione, odczyszczone z rdzy. Chyba na weekend będę myślał o składaniu! Postaram się wstawić zdjęcia postępów w najbliższym czasie.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Marzec 2016, 03:18:11 »
Super :).

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Marzec 2016, 21:05:49 »
Jak obiecywałem, są i zdjęcia. Widać na nich wszystkie kluczowe elementy po czyszczeniu/polerowaniu itd. Mam nadzieję, że z początkowo brzydkiego kaczątka wyjdzie... trochę ładniejsze kaczątko ;)





Na ostatnim zdjęciu kluczowe elementy:
- sitko od rogera, które pasuje po portafiltra (wiem, pisałem już o tym ale wciąż... hurra!),
- przekaźnik, który będzie podawał napięcie na grzałke,
- mikro PID, który ten przekaźnik wysteruje.



Czujnik temperatury się schował, ale też jest :) Uchwyty dźwigni i portafiltra zrobię z czarnego tworzywa, już leży, gotowe do obróbki. Teraz czekam jeszcze na silikon na uszczelkę do bojlera, termostat bimetaliczny (zabezpieczenie) i parę detali. Potrzebuję też tamper i myślę o wykonaniu tłoka z mosiądzu lub nierdzewki. Tu pomoże zaprzyjaźniony warsztat :)
Może do świąt uda się zrobić pierwszy strzał, jestem dobrej myśli.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Marzec 2016, 22:11:53 »
Efekt powalający!!

Wysłane z mojego BMW przy użyciu Walkie-Talkie


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Marzec 2016, 03:20:26 »
Mam nadzieję, że z początkowo brzydkiego kaczątka wyjdzie... trochę ładniejsze kaczątko
:brawa:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Marzec 2016, 07:34:31 »
Zabezpieczasz czymś miedź? Chociaż zielony też będzie ładny.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Marzec 2016, 17:27:04 »
Miedź jest tak naprawdę jedynym elementem, który został tylko umyty. Ekspres w takim stanie do mnie przyjechał. Data produkcji to 1983, więc skoro od tych 33 lat nie zaśniedziała, to nic jej nie ruszy (na mosiądzu były zielone plamki, a na miedzi nie). Poza oczywiście uszkodzeniami mechanicznymi, których trochę jest. Mi również zdarzyło się przejechać szorstkim po bojlerze i wychodzi na to, że tej miedzi jest mniej, niż złota na radzieckich zegarkach. Pod spodem jest srebrna warstwa, czyżby bojler był najpierw chromowany? Nie znam się na obróbce/zabezpieczeniu metali, więc możecie mnie wyprowadzić z błędu ;)

Jeszcze jedno, potrzebuję tampera. Koszyk IMS przez producenta przewidziany jest pod tamper 54 mm. Suwmiarka mówi tak: 54,9 między ściankami. Skoro będę robił go na zamówienie, to mogę dobrać rozmiar według potrzeb. Widziałem na forum, że pod sitka (opisane jako) 58mm zamawiacie/kupujecie tampery większe, np. 58,35 mm. Czy bardziej obeznani mogliby zasugerować średnicę odpowiednią do mojego sitka?
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2016, 18:27:02 wysłana przez JanekdF »
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Italianstyle CE 14 "Cappucino Amore"
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Marzec 2016, 14:39:54 »
OK, powoli wszystkie części potrzebne docierają: jest już silikon do wycięcia uszczelki, są oringi, przyszedł smar Molykote 111 (dzięki DrUsagi!). Czekam jeszcze na czujnik temperatury Pt100. Niestety termopara, którą zakupiłem, nie będzie się nadawać, nie jest szczelna.
W międzyczasie zamówiłem wstępny tamper o średnicy 54,4. Pomyślałem, że te 0,5 mm zapewnią odpowiednią ilość miejsca do ubijania. Póki co, jest to po prostu krążek z nierdzewki z gwintem, w który wkręcony jest stalowy pręt służący za uchwyt. Podczas obróbki, tokarz zrobił fazę na krawędzi. Z lektury wątku na forum widzę, że raczej stopka tampera robiona jest na ostro. Najpierw sprawdzę, czy będzie to działać, później pomyślę o upiększaniu (dokupieniu/dorobieniu odpowiedniego uchwytu).
W kolejnych postach pojawią się zdjęcia z postępu prac.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi