Autor Wątek: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?  (Przeczytany 36099 razy)

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #150 dnia: 19 Luty 2024, 22:18:00 »
To tak będzie w Mini R?
¹ preinfuzja z sieci
² odcięcie preinfuzji z sieci
³ odprowadzenie wody z grupy
⁴ kwitnienie ciastka
⁵ ponowna preinfuzja z sieci lub od razu infuzja
Nie wiem jak będzie, ale krok 3 jest bez sensu. Przy takiej konstrukcji nie ma sensu wyłączać elektrozaworu trójdrożnego.

O ile dobrze pamiętam, to widziałem coś podobnego w Nuova Simonelli jeszcze przed covidem. Więc to bynajmniej żadna nowość. Natomiast bardzo możliwe, że LaMa to rozpowszechni.
Doszukałem się. Nuova Simonelli nazwało tę technologię Pulse Jet i zastosowało w modelu Aurelia Wave T3. Na schemacie hydraulicznym widać dodatkowy elektrozawór 2-drożny (nr 25) oprócz 3-drożnego (nr 8 ).

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1132
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #151 dnia: 19 Luty 2024, 23:24:24 »
Coś czuję, że chyba niebawem wysyp MICRy pojawi się na "bazarku"  ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2024, 23:53:48 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5337
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #152 dnia: 20 Luty 2024, 06:48:29 »
Zależy kto, jakie ma potrzeby i oczekiwania. Micra nie wszystkie zaspokoi, dla moich jest w zupełności wystarczająca, np:

Preinfusion/blooming matters not (don't need it for traditional espresso/light roast is like consuming undercooked chicken).    :hihihi:

Dzięki @Biff za wyjaśnienia.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2024, 08:20:22 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MarcinT Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: La Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mahlkonig E80 GBW, Niche zero
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #153 dnia: 22 Luty 2024, 18:02:58 »
(wrzuciłem post na w temacie bezzery ale słusznie podpowiedziano mi ze warto to zamieścić również i tutaj)

Kilka tygodni temu zmieniłem Bezzera MATRIX TOP MN na Linea Mini (wersja nie odświeżona) i chciałem podzielić się na świeżo uwagami.
Jeżeli, ktoś z was zastanawia się nad przesiadka na Mini to czy jest to dobrym wyborem?
Odpowiedz jak zawsze to zależy:
Na pewno (wdl mnie) Mini nie jest warta tego całego Hype'u - jest to porządny, dobry ekspres, który wyglądem się wyróżnia na tle pozostałych jednak jest to konstrukcja z przed ponad 5-6 lat i to się czuje, w szczególności, jeżeli korzystało się wcześniej z nowszego sprzętu.
To co mnie wkurza:
- brak timera (wyszła nowa wersja, w czerwcu ma być w PL dostępna, i tam już to ma) - oczywiście mozna uzyc telefonu, ktory z poziomu aplikacji pokazuje czas parzenia albo zainwestować w wage Acaia Lunar w wersji La Marzocco - Brew by weight - ale to koszt 2360zl + fajnie mieć drip tray w ktora wejdzie waga i będzie na płasko + 1200zl
- podłączenie bezpośrednio do wody wymaga albo rozebrania całej maszyny albo wizytę w serwisie, również jak chcesz powrócić do zbiornika (bezzera: 1 korek, 1 nakrętka i zmiana ustawień w maszynie - 3min roboty, również 3 minuty roboty jak chcesz korzystać z powrotem z wbudowanego zbiornika
- rurki do podłączenia do wody dodatkowo płatne 700zl (dosłownie 2 rurki pare zacisków, wartość w Castoramie pewnie 100zl max)
- spieniacz mleka nie ma izolacji wiec ciągle przypalam sobie palce (nowa ma to poprawione) - oczywiście można wymienić na wersje Cool Touch - koszt od 1500zl do 800$
- słabo izolowana - mocno się nagrzewają boki -  przez co mój młynek pod koniec dnia łapie wyższe temperatury i włączają się wentylatory - nowa wersja ma poprawiona izolacje boczną
- regulacja pompy tylko po otworzeniu środka - nowa wersja ma to już poprawione
- Linea zużywa olbrzymie ilości wody do parzenia kawy - bardzo dużo wody się porostu wylewa z tacki - można zmienic dysze/kryze na mniejszą ale to znowu rozebranie lub serwis ale koszt raczej nie wielki wyjatkowo.
- żeby zobaczyć wskaźniki ciśnienia musze się schylać bo jest zabudowany ekspres od góry - no ale to już kwestia wzrostu
- nie wiem jak same wymiary ale na pewno zabiera więcej przestrzeni na blacie w kuchni niż moja poprzednia Bezzera (chociaz to juz troche czepianie sie moje;p
- no i na koniec - nie wiem czy tak wszystkie ekspresy domowe maja czy ja mam pecha - czy te wszystkie maszyny muszą tak wibrować jak stoją na nich kubki? - macie na to jakis sposób?

Natomiast nie narzekam na zmianę, jednak jeżeli wydaje się już takie pieniądze to oczekuje się ze pewne rzeczy po prostu będą z defaultu dostępne (timer, cool touch, podpięcie pod wodę)
na plus to na pewno powtarzalność względem mojego poprzednika. Nie ważne ile szotów zrobię, każdy kolejny wychodzi tak samo. Sila i jakość pary to inna liga. Smak naparu - na początku miałem wrażenie, ze dużo więcej można smaku znaleźć w filiżance ale prawdziwe zachwyty smakowe miałem parę tygodni wcześniej jak zmieniłem młynek - wtedy różnica w smaku była silnie widoczna.

Czy polecam zakup - TAK
ale uważam, że zdecydowanie warto poczekać na tą odświeżona wersje - Linea Mini R - która jest już w Niemczech dostępna.
W szczególności jeżeli ma byc w tej samej cenie a juz posiadac timer i cool touch (i pare innych rzeczy) to na starcie będzie "tansza"

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #154 dnia: 23 Luty 2024, 12:00:02 »
Cenne porównanie, do tej pory głównie były plusy, z racji wydania sporej ilości $$$ minusy były mniej eksponowane.
Ja na wibracje (inny ekspres) użyłem filcu samoprzylepnego w punktach przenoszących wibracje (sporo ich jest).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #155 dnia: 23 Luty 2024, 14:09:45 »
- Linea zużywa olbrzymie ilości wody do parzenia kawy - bardzo dużo wody się porostu wylewa z tacki
To ma związek z tym, że bojler jest nasycony, a woda rozpręża się... cały czas musi być więc wypuszczana, by ciśnienie nie rozsadziło układu.
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2024, 14:41:11 wysłana przez Antonio »

Offline Paolo

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Sage Oracle
  • Młynek: Niche Zero
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #156 dnia: 23 Luty 2024, 14:54:50 »
LM GS3 zużywa do przygotowania każdego espresso 250 ml wody

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #157 dnia: 23 Luty 2024, 15:49:16 »
że zdecydowanie warto poczekać na tą odświeżona wersje - Linea Mini R
nie warto, Mini jest bez sensu do domu, większość wad o których piszesz nie dotyczy Micra, zużycie wody jest normalne, ale najważniejsze, że zużycie prądu jest minimalne i to naprawdę widać po rachunkach.
W LM świetna jest właśnie ta powtarzalność szotów, praktycznie nie ma niedobrych kaw. Mam porównanie do innych ekspresów gdzie jednak trochę kaw wylewałem.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #158 dnia: 23 Luty 2024, 16:34:40 »
To ma związek z tym, że bojler jest nasycony, a woda rozpręża się... cały czas musi być więc wypuszczana, by ciśnienie nie rozsadziło układu.

Co to znaczy "nasycony bojler"?
I jak ciśnienie ma wzrastać w hm "nieskończoność"?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #159 dnia: 23 Luty 2024, 17:02:42 »
Nasycony czyli wypełniony całkowicie wodą. Ogrzewamy wodę w takim układzie, więc musimy zapewnić jej ujście. W stanie spoczynku, manometr w maszynach LaMa wciąż zmienia swoje wskazanie. Woda się rozpręża, ciśnienie rośnie, zawór OPV otwiera się, ciśnienie maleje -- i tak w kółko ;).

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #160 dnia: 23 Luty 2024, 17:16:53 »
No to może się wylewać przy rozgrzewaniu, ale jak już osiągnie temp. docelową i utrzymuje ją powiedzmy z dokładnością +- 0.5 stopnia, to nie powinno się wylewać raczej (może ciśnienie trochę się wahać...)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #161 dnia: 23 Luty 2024, 19:02:17 »
Może nie powinno ale się wylewa ;). Taka fizyka. Od początku swojego istnienia patent ten nie cieszył się jakąś specjalną popularnością, był na marginesie ogromnej produkcji maszyn HX. Dopiero Amerykanie nadali LaMa jakiegoś rozpędu.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #162 dnia: 23 Luty 2024, 20:12:08 »
W maszynach podłączonych do sieci zawsze będzie kapać z zaworu OPV. Tak jak pisał Antonio, to po prostu fizyka. Natomiast jeśli ekspres jest na zbiorniku, to kapie tylko w trakcie rozgrzewania i po każdej zrobionej kawie. Z chwilą kiedy w bojlerze/wymienniku zrobi się luka, kapanie ustaje (woda ma przestrzeń żeby się rozprężyć).

Od początku swojego istnienia patent ten nie cieszył się jakąś specjalną popularnością, był na marginesie ogromnej produkcji maszyn HX. Dopiero Amerykanie nadali LaMa jakiegoś rozpędu.
Powyższe zjawisko dotyczy w takim samym stopniu maszyn HX i DB (czy też multi boiler). Mało tego, pamiętam bardzo dobrze ekspresy La Scala Butterfly podłączone do sieci, ale z pompą wibracyjną. Przy każdej kawie zawór OPV się otwierał, a większość wody szła do kanalizy. Z czasem potrafił się zakamienić i wtedy w trakcie shota samoczynnie otwierał się zaworek drenażowy w grupie (sprężyna jest ustawiona na ok. 12 barów).

LM GS3 zużywa do przygotowania każdego espresso 250 ml wody
Skąd takie dane?
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2024, 20:26:27 wysłana przez Biff »

Offline Paolo

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Sage Oracle
  • Młynek: Niche Zero
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #163 dnia: 23 Luty 2024, 20:23:13 »
Testował to gościu (Sprometheus), który notabene jest fanem GS3 na Youtube i tyle mu wyszło. Narzekał, że przygotowuje specjalnie wodę do maszyny (jak zapewne wielu z nas) i niestety sporo się marnuje

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #164 dnia: 23 Luty 2024, 21:10:40 »
OK, znalazłem to na youtube. Taka konstrukcja najwidoczniej. Nie trafił mi się jeszcze taki dźwigniowiec, ale podejrzewam, że zamiast sterowania bezpośrednio przepływem wody do grupy (tak jak wszelakie flow control w E61), przepływ całkowity jest stały (jakaś ustalona kryza, np. 1 mm), a my tylko rozdzielamy wodę między grupą a odpływem. Oczywiście to tylko moje dywagacje. Klasyczne GS3 nie ma takiego problemu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi