Autor Wątek: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?  (Przeczytany 35366 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #45 dnia: 14 Marzec 2018, 08:42:35 »
Dzięki za podzielenie się. Czekamy też na zdjęcia  :ok: :brawa:

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #46 dnia: 14 Marzec 2018, 09:10:53 »
Nie mogłem załapać o co chodzi z tymi koszami, a przecież to sitka są  ;)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #47 dnia: 09 Czerwiec 2018, 00:59:29 »
Część druga opisu  z użytkowania (ponad rocznego) La Marzocco Linea Mini (LMLM)

Sprostowanie do kilku informacji z  części pierwszej.

- "O posiadaniu ekspresu  tej firmy marzyłem od dłuższego czasu. Stało się to możliwe dopiero w zeszłym roku. (La Marzocco zrobiło ukłon w stronę mniej zamożnych klientów i wyprodukowało ekspres "trochę tańszy" od GS3, a ja zdołałem odłożyć fundusze)."
 Tak naprawdę ten ukłon ze strony La Marzocco nastąpił  w roku 2015 . Wtedy to firma zaprezentowana  Linee Mini.
- Nie "waga" tylko masa netto ekspresu  to 30 kg (na sucho ) / gotowego do pracy  z wodą w bojlerach i pojemniku na wodę ok 34-35 kg.
- oprócz 5 koszy(sitek), ciężkiego metalowego tampera, dwóch stalowych portafiltrów w zestawie jest jeszcze solidny dzbanek do spieniania mleka ze stali nierdzewnej, proszek do czyszczenia grupy kawowej z osadów kawowych oraz 2 testery twardości wody.

Pojemnik na wodę  ma pojemność 2,5 litra. Co ciekawe umieszczony jest pod spodem/ pod bojlerami  a nie z tyłu ekspresu/ za bojlerami  jak ma to miejsce  w zdecydowanej większości ekspresów wyposażonych w zbiornik na wodę. Przewagą takiego rozwiązania jest to, że woda pozostaje zimna nawet podczas całodziennej pracy ekspresu ( rozwiązanie bardziej higieniczne).
Dostęp do zbiornika z wodą uzyskuje się po wyjęciu pojemnika ociekowego.
Opcjonalnie (po zakupie odpowiedniego "kitu") ekspres można podłączyć do stałego źródła wody. Podobnie pojemnik ociekowy , może być podłączony do odpływu wody.
Ekspres wyposażony jest w 2 manometry/ mierniki ciśnienia.  Lewy wskazuje ciśnienie w bojlerze pary.  Prawy ciśnienie w bojlerze kawowym , oraz ciśnienie  podczas ekstrakcji.
Do regulacji ciśnienia w bojlerze kawowym służy zawór rozprężny , dostęp do niego uzyskamy po wyjęciu pojemnika ociekowego.
Pojemnik ociekowy jest  duży , mieści ponad połtora litra wody  (tak naprawdę wejdą i 2 litry), tylko trzeba uważac podczas wyjmowania go celem wylania wody. Jest solidnie zamocowany za pomocą silnych dwóch magnesów. Podczas ekstrakcji nic nie brzęczy/ nie drży.
Ciśnienie podczas ekstrakcji można regulować za pomocą śruby regulacyjnej na pompie po zdjęciu bocznego i tylnego panelu.
Ciśnienie w bojlerze pary można regulować pokrętłem po zdjęciu tacki na filiżanki i górnej scianki.
Ekspres włącza i wyłącza  się przełącznikiem z lewej strony urządzenia.
Po  4,5 - 5 minutach od włączenia zimnego ekspresu grupa kawowa w Linei Mini  jest już bardzo gorąca (  dla porównania w ekspresie wyposażonym w e61 po 4- 5 min od włączenia grupa kawowa jest ledwo ciepła u góry). Całkowite rozgrzanie grupy w LM trwa ok 7, 5- 8 min od włączenia.
Przerywacz próżni załącza się po ok 8-8,5 min.
Odpowiednie ciśnienia w bojlerze pary  ekspres osiąga po :
0,5 bara ( po  ok 9 ,5 min )
1,0 bar  ( po  ok  10,5 min)
1,5  bara ( po ok 11 min i 15 sek)
2,0 bary ( fabryczne ustawienie ekspresu osiągane jest po niecałych 12 min od włączenia ekspresu ).
Przez  kolejne 3-5 min czyli 15-18 min od właczenia ekspres jest całkowicie rozgrzany.
 
Ciśnienie 11-12 bar w bojlerze kawowym osiągane jest  juz po ok  3 min od włączenia ekspresu.

Uruchomienie pompy i tym samym ekstrakcji następuje przez przestawienie "wiosła " z prawej na lewa stronę. Zakończenie ekstrakcji  w stronę przeciwną.
Podczas ekstrakcji filiżanki na oraz  z kawą są podświetlone przez dwie białe diody.
Duża pompa rotacyjna pracuje solidnie i bardzo cicho.
Wielką zaletą ekspresu Linea Mini jest czas potrzebny do nagrzania zimnego ekspresu.
Od włączenia całkiem zimnego ekspresu (nieużywany ponad 24 godz) do jego właściwego nagrzania potrzeba  ok 15- 18 min ! W takim czasie nigdy nie udało mi się nagrzać właściwie ekspresu wyposażonego w tradycyjną  grupę e61. (ekspresy z e61 potrzebują   zwykle  ok 30-35 min,  jeszcze więcej czasu potrzebują ekspresy z dźwignią (mają większe, cięższe grupy kawowe)
Łatwiejsze jest również utrzymanie w czystości przedniej scianki ekspresu.  Grupa kawowa ma kompaktowe rozmiary i nie zwisa z niej spust wody jak w legendarnej sześdziesiątce jedynce.
Dysza do spieniania mleka umieszczona jest po prawej stronie ekspresu. Dysza do gorącej wody po lewej.
Dysza do mleka  nie posiada wewnątrz żadnych platikowych rurek. Rozwiązanie takie daje mocniejszą parę  ale ma też minusy. Silnie się nagrzewa podczas spieniania mleka. Oparzyłem się kilka razy nim zapamiętałem ( po przesiadce z Hx z E61 z zimną dyszą ). Dyszę gorącą od razu po spienieniu mleka trzeba wyczyścić mokrą ścierką ( mleko błyskawicznie przywiera).

Ponieważ Linea Mini posiada mały bojler kawowy (170-175 ml ) odpada problem nieświeżej /odstanej w bojlerze wody.
Nie ma również problemu z przegrzaną grupą kawową i koniecznścią robienia flush-y (zjawisko częste w e61).
Grupa w Linei Mini to tzw grupa  zintegrowana , połączona jest bezpośrednio ze znajdujacym się nad nią bojlerem kawy.
Temperatura w bojlerze kawy kontrolowana jest przez PID , sterowanie jest elektroniczne ale za pomocą old-schoolowego pokrętła z podziałką umieszczonego po lewej strony obudowy. Nie ma wyświetlacza, na którym ustawiamy  konkretną temperaturę.Temperaturę ustawia się wg smaku kawy (ułatwieniem jest podziałka temperatury na pokrętle).
Natomiast 3,0-3,5 litrowy bojler pary zapewnia odpowiednią ilość pary do porządnego spienienia niejednego dzbanka mleka ( ciśnienie podczas spieniania mleka nigdy nie spada poniżej 1,3 bara) .Znaczy to tyle ,że LM wyposażona jest w wydolny układ grzewczy bojlera pary.
Po 16 miesiącach użytkowania Linei Mini z czystym sumieniem mogę ten ekspres polecić każdemu.
La Marzocco  Linee Mini służą dzielnie nie tylko w domach kawowych  hobbistów ale również pełnią rolę woła roboczego  w kawiarniach o  mniejszym ruchu. Solidność elementów i  podzespołów w Linei Mini jest taka jak w większych ekspresach firmy.
W żaden sposób nie umniejszam ekspresom wyposażonym w starą ale bardzo solidną grupę kawową e 61. Były one i są w stanie parządnie zaparzyć ulubione espresso.Linea Mini jest jeszcze krokiem dalej ( połowę krótszy czas potrzebny do pełnego rozgrzania ekspresu, stabilność temperatury podczas ekstrakcji ). Ten krok dalej i renoma producenta niestety swoje kosztuje.
Cena nowego ekspresu ok 19-20 tys zł ( w zależności od koloru obudowy).

ps. Dwie małe uwagi( jeśli mam być obiektywny ), które La Marzocco mogłoby kiedyś wykorzystać podczas modyfikacji Linei Mini.
Pierwsza , mogliby gorącą dyszę do spieniania zastąpić również profesjonalną ( bez elementów gumowo plastikowych) zimą dyszą z podójnymi ściankami stalowymi ( jak w zmodernizowanym GS3).
Druga to tamper 58 mm , mogliby zastąpić 58,4 mm :)
Więcej uwag chyba nie mam  ;)

Piotrek
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2018, 01:45:28 wysłana przez PiotrekBM »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #48 dnia: 09 Czerwiec 2018, 09:06:03 »
To ja też sobie pozwolę na jedną małą uwagę, fajny i obiektywny bo poparty własną praktyką opis ale gdzie są zdjęcia tego LMLM ? Wrzuć jakieś fotki jeśli możesz i nie masz nic przeciwko bo to zawsze inaczej niż katalogowa twórczość  :taktak: 

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Czerwiec 2018, 09:55:41 »
Grupa w Linei Mini to tzw grupa  zintegrowana , połączona jest bezpośrednio ze znajdujacym się nad nią bojlerem kawy.

To jest bardzo ciekawa konstrukcja, ogrzana woda z boilera płynie przez coś w rodzaju termobloku znajdującego się w jego dolnej ścianie, bezpośrednio nad grupą. Jest tam dodatkowa grzałka natychmiast reagująca na spadki temperatury. Ta sama grzałka odpowiada za tak szybkie nagrzewanie grupy.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #50 dnia: 30 Kwiecień 2019, 12:24:37 »

skansen

  • Gość
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Lipiec 2019, 22:41:28 »
@PiotrekBM  super sprzęt!!! Sam szukam czegoś co mógłbym podłączyć do sieci. E61 wyglądają dla mnie jak kotłownia... A Linea nie!
Bardzo zainteresowała mnie ta konstrukcja.
Może trochę wygląda za bardzo "analogowo", zwłaszcza, że jest to trochę "udawane" (gałki zdaje się sterują układem cyfrowym)...
Zaskoczył mnie brak szczegółowych informacji technicznych...
Czy bojlery (parowy i kawowy) są ze sobą połączone (jak sądzę, są)?
Jaka jest moc poszczególnych grzałek? Czy grzałki pracują obie na raz czy na przemian (jak w Lelitach)?
Czy ekspres w kompletacji fabrycznej można od razu podłączyć na stałe do wody, czy też trzeba dokupić zestaw?
Czy tackę odciekową można podłączyć do kanalizacji?
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2019, 23:17:24 wysłana przez skansen »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #52 dnia: 27 Lipiec 2019, 22:50:55 »
Gałki są sprzężone z zaworami pary i wody. Tylko tzw. paddle udaje bo uruchamia wyłącznik pompy...

Oczywiście, że można wszystko podłączyć i do sieci wodnej i do kanalizacji.

skansen

  • Gość
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #53 dnia: 27 Lipiec 2019, 22:58:06 »
Gałki są sprzężone z zaworami pary i wody. Tylko tzw. paddle udaje bo uruchamia wyłącznik pompy...
Wyraziłem się niefortunnie. Z udawanymi gałkami analogowymi chodziło mi tylko o PID..

Oczywiście, że można wszystko podłączyć i do sieci wodnej i do kanalizacji.
Czy wymaga to dokupienia dodatkowego zestawu "podłączeniowego", czy też jest on w komplecie?
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2019, 23:18:36 wysłana przez skansen »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #54 dnia: 28 Lipiec 2019, 23:13:00 »
Linee Mini  można podłączyć jak najbardziej do sieci wodociągowej i kanalizacji ( te ekspresy pracują nie tylko w domach hobbystów ale i w małych kawiarniach, z założenia były do tego projektowane , chociaż La Marzocco twierdzi ,ze LM i GS3 są ekspresami do domu).
Do Linei Mini trzeba dokupić dodatkowy zestaw  żeby podłaczyć ją do sieci (cena ok 125 dolarów , u nas przeliczane z euro więc może się nieco  różnić ). Jak ja kupowałem ten ekspres w 2017 r to tego zestawu nie dołączali seryjnie.
GS3 ma ten KIT  w wyposażeniu standardowym.

https://home.lamarzoccousa.com/product/linea-mini-plumb-in-kit/

Tacka ociekowa ma korek , odkręcasz go , montujesz wąż ( wchodzi w skład zestawu ) i masz odpływ do kanalizacji.

Bojler kawowy i pary są zależne od siebie ( jak w każdym układzie w wymiennikiem ciepła ). Woda nim trafi do bojlera kawowego przepływa przez wymiennik ciepła w bojlerze pary.
Co do mocy układu grzewczego, nie pamiętam. Jak  odszukam w instrukcji to dam znać.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2019, 23:55:07 wysłana przez PiotrekBM »

skansen

  • Gość
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #55 dnia: 28 Lipiec 2019, 23:25:45 »
@PiotrekBM dzięki...
A jak wygląda kwestia bojlerów, są połączone ze sobą?
Nie "psuje" się w nich woda przy rzadszym używaniu? Trochę przeraża mnie pojemność bojlerów w LaMach przy domowym użytku...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #56 dnia: 28 Lipiec 2019, 23:33:43 »
Problematyczne (ale tylko trochę) jest pierwsze zdjęcie obudowy( musisz kupić długi śrubokręt ) do poluzowania/ nie całkowitego odkręcenia   dwóch śrub w tylnej częsci ekspresu. I kluczyka 7 żeby odkręcić śrubki mocujące pokrętło regulacji temperatury.
Ja zdemontujesz  obudowę , to powinna zaskoczyć Cie solidność konstrukcji Linei Mini (z resztą jak każego  ekspresu La Marzocco).
Każdy bojler ma zawór który możesz odkręcić i wodę spuścić.
"Nieswieżość " wody w bojlerze kawowym w ogole nie wchodzi w grę.  Ma on obj  pojemnośc 170 ml więc w ciągu kilku sekund od uruchomienia pompy masz nówkę wodę ze zbiornika lub sieci.

W sensie połączenia bojlerów? tzn?
Nie dotykają się/ nie są położone bezpośrednio koło siebie( bojler kawowy ma kształt sześcianu i jest połączony od dołu z grupą kawową (grupa zintegrowana po raz pierwszy u LaMa).
Bojler pary umieszczony  poziomo ! (jak w gastronomicznych ekspresach) To  solidny 3 litrowy bojler.
Woda w jednym i w drugim  bojlerze się nie miesza. Bo chyba o to pytasz.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2019, 23:51:54 wysłana przez PiotrekBM »

skansen

  • Gość
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #57 dnia: 28 Lipiec 2019, 23:41:39 »
Kazdy bijler ma zawór który mozesz odkręcić i wodę spuścić.
Czy do spuszczania wody trzeba rozkręcać obudowę?

W sensie połączenia bojlerów? tzn?
nie dotykają się w sródku ( bojler kawowy jest połączony z grupą ). Woda w jednym i w drugim się nie miesza. Bo chyba o to pytasz.
W niektórych DB te dwa bojery są ze sobą połączone hydraulicznie... Do bojlera kawowego idzie woda z parowego, zmieszana z zimną...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #58 dnia: 28 Lipiec 2019, 23:47:24 »
Do spuszczenia wody z bojlera kawowego nie potrzeba rozkręcać obudowy , uruchamiasz pompę i woda się wymienia( tu praktycznie cała woda się szybko wymieni).  Podobnie możesz zrobić z bojlerem pary. Przekręcasz korek od wylweki wody  i  stara woda z bojlera duzego wypływa a świeża napływa ze zbiornika ( pompa się automatycznie włączy). Woda swieża wymiesza się z wodą ktora juz była w bojlerze i nie wypłynęła.
Jak zdejmiesz obudowę to przez zawór usuniesz całkowicie starą wodę i cała która wpłynie będzie świeża.

Woda do bojlera kawowego płynie ze zbiornika przez wymiennik ciepła w bojlerze pary/ serwisowym. Ale nawet w najmniejszym stopniu się nie miesza się z wodą z tego bojlera.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2019, 23:56:25 wysłana przez PiotrekBM »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5221
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: La Marzocco Linea Mini ktoś coś?
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Październik 2021, 17:29:42 »
Dość świeży filmik z 3 lat używania LM LM:

》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi