Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274274 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #525 dnia: 08 Kwiecień 2017, 10:35:12 »
Twoje bestie są Twoje i je znasz, ale sporo kotów ma spore problemy z trawieniem mleka i może być tak, że dając im kolacje fundujesz im ostatnią wieczerze (oczywiście przesadzam, ale powiedzmy: nieprzespaną noc i problemy żołądkowe).
Mleko, krowie, nie jest naturalnym napojem/pokarmem dla kotów. Woda, mięso, resztki warzyw i zbóż w jelitach tegoż mięsa -- tak. Mleko? skąd?
Oczywiście, są takie koty jak Twoje, które się z nabiałem lubią, ale jeśli chodzi o obce koty, to nigdy tego nie wiesz, więc lepiej im mleka nie dawać.


a piana przetrwała testy synka,czytaj ile rodzynek, orzeszków itp da sie włożyć na piane tak by nie zatonęły:)
Fajna zabawa, ale w pianie nie o to chodzi, aby była najgrubsza i najsztywniejsza. Chodzi o to aby z mleka zrobiła się delikatna, płynna pianka, coś jak rzadka śmietana. Aby mikrobąbelki były w całej objętości, aby nie było rozwarstwionego mleka pod spodem niemal wcale (przynajmniej w pierwszej sekundzie, bo proces rozwarstwiania jest nieunikniony). Sztywna, sucha piana jest znakomita -- do mycia naczyń :jezyk:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #526 dnia: 08 Kwiecień 2017, 19:29:30 »
Ja się poddaję. Nie wychodzi nic. Litr mleka do zlewu, próby z termometrem w ręce, kolejne oparzenie, efektów brak - w serverze od V60 nie chciało się nawet zakręcić, jak już weszło w ruch wirowy to było prawie 30 stopni, do tego wysokość umieszczenia rurki nic nie zmieniała, kąt ustawienia dzbanka względem rurki też. Jedyne co zostaje to chyba wziąć ekspres pod pachę i pojechać do kogoś na szkolenie...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #527 dnia: 08 Kwiecień 2017, 19:42:15 »
Mowa o ascaso basic? Przy tak krótkiej dyszy i raczej małej mocy pary bez wąskiego dzbanka 350ml bym nie próbował się uczyć.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #528 dnia: 08 Kwiecień 2017, 19:51:39 »
Dyszę mam od Jeżyka, wylot pary jest taki jak w oryginalnej bez nakładki, na wysokości końca nakładki na oryginalnej dyszy. Ale jestem bardzo zdemotywowany tym, że absolutnie nic nie wyszło...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #529 dnia: 08 Kwiecień 2017, 19:56:43 »
Ja się poddaję.
Waryński w trampkach na Sybir jechał i się nie poddawał. Posłuchaj, masz zdaje się bojler tak? Jeśli tak, to załącz przycisk pary i czekaj aż się nagrzeje, ale nie do końca. Tuż przed wyłączeniem grzałki otwórz zawór pary i spuść wodę z dyszy. Zamknij zawór, podstaw dzbanek z mlekiem i odkręć zawór. Grzałka będzie cały czas załączona i para będzie miała dobre parametry. To trzeba potrenować. Najlepiej sprawdź w jakim czasie od załączenia przycisku pary grzałka się wyłączy. Kilka prób i to opanujesz.  Grzałka musi w trakcie spieniania mleka być cały czas załączona. Co do samego spieniania to zanurz dyszę w mleku, puść parę i na MOMENT opuść dzbanek, żeby zassało powietrza. Potem tylko wygładzaj. Dysza na godz 5 , dzbanek delikatnie przechylony w lewo. MUSI SIĘ UDAĆ.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2017, 20:02:56 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #530 dnia: 08 Kwiecień 2017, 20:02:03 »
Ja próbowałem inaczej... Po chwili od załączenia grzałki podstawiałem szklankę i czekałem aż z dyszy przestanie lecieć woda i będzie tylko para, zamykałem zawór i podstawiałem dzbanek dopiero jak wyłączyła się grzałka.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #531 dnia: 08 Kwiecień 2017, 20:14:53 »
podstawiałem dzbanek dopiero jak wyłączyła się grzałka
Mały bojler zgromadzi niewielką ilość pary, jednak gdy grzałka będzie cały czas podgrzewać wodę to tej pary będzie więcej, dużo więcej i mocniejszej. Nie spodziewałbym się raczej suchej pary, będzie nieco mokra ale lepsza jakościowo.
Spróbuj tak jak napisałem  :taktak:
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #532 dnia: 08 Kwiecień 2017, 20:20:37 »
Zostaje czekanie ze stoperem w ręce w takim razie ;) i mierzenie mniej więcej czasu ile zajmuje zagrzanie wody do tych 140 stopni...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #533 dnia: 08 Kwiecień 2017, 20:50:39 »
Jeśli nie masz dzbanka, to poszukaj czegoś o podobnej średnicy i pojemności. Koniecznie z uchem, abyś się nie poparzył. Blaszany kubek?

Jeśli zaś nosisz się z zamiarem kupna, to mała motta europa powinna być pomocna -- do malowania specyficzna, ale do spieniania spoko, jej gruszkowaty kształt ułatwia wirowanie.
Jeśli mam być tanio, to kup najtańszy, ale mimo wszystko mały(!) dzbanek do spienania mleka - 0,35 l.


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #534 dnia: 10 Kwiecień 2017, 07:06:17 »
Koledzy i koleżanki (jeśli są tu takowe ;-)) mam problem ze spienianiem pierwszego mleka po dłuższym przestoju lub przy pierwszym użyciu po rozgrzaniu. Pierwsze mleko zawsze zbyt bardzo mi się napowietrza i nie mam czasu wyklarować bo zbyt szybko się nagrzewa i gotuje. Efekt jest taki, że na wierzchu zostaje trochę piany a całe mleko jest zupełnie płynne, nie da się nic narysować. Codziennie rano robię dwa cappuccino i to drugie mleko jest już eleganckie z konsystencją jogurtu i bez problemu mogę coś tam narysować. Może to znane zjawisko i są na to jakieś patenty?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #535 dnia: 10 Kwiecień 2017, 07:37:30 »
Zjawisko znane, mam to samo – pierwsze cappu z rana zwykle takie sobie. Póki co nie robię z tym nic bo sam pijam espresso a według mlekopija (żony znaczy) zmiana wizualna nie wpływa na smak.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #536 dnia: 10 Kwiecień 2017, 08:17:19 »
Dzięki, znaczy, że skoro znane, to może ktoś ma na to sposób :-). Jestem trochę perfekcjonistą i razi mnie to pierwsze cappuccino. Muszę zaobserwować co dzieje się z manometrem przy spienianiu tego pierwszego, pomierzyć czasy i spróbuję postawić po prostu dzbanek z wodą na start. Ale może już ktoś to ogarnął i podpowie na co zwrócić uwagę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #537 dnia: 10 Kwiecień 2017, 10:26:31 »
Mokra para po przestoju. Spuść więcej pary przed pierwszym spienianiem: kilkanaście -- kilkadziesiąt sekund.

MalaMi

  • Gość
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #538 dnia: 11 Kwiecień 2017, 14:08:17 »
Nie jestem w stanie okielznac spieniania w Dream'ie (ten najnowszy model: termoblok, kontrola eletroniczna).
Po nagrzaniu sie do odpowiedniej temperatury, para zaczyna solidnie wydostawac sie przez grupe (instrukcja podaje, ze w tej wersji ekspresu odkrecenie zaworu nic nie zmienia, bo para nie zacznie wychodzi, dopoki temperatura nie jest prawidlowa), niemniej jednak po przerazeniu jakie wywolaly we mnie tabuny pary z grupy (cala maszyna i wszystko naokolo- mokre..to normalne?), staram sie koczowac przy odkreconym zaworze:) Niemniej jednak efekt jest mizerny - rozwarstwiony twor: pianka na wierzchu a na dole cieple mleko... Nie jestem w stanie uzyskac wiru... Probowalam na tej cienkiej prostej nasadce dyszy, oraz bez nasadki w ogole (najwieksza z porazek).
Mleko i garnuszek zawsze prosto z lodowki...Jakies sposoby na Dreama?  :-[

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #539 dnia: 11 Kwiecień 2017, 14:23:28 »
Spróbuj więcej pary wypuścić przed spienianiem, z dobre 30 sekund odkręcony zawór aż z dyszy będzie lecieć tylko para bez najmniejszego kapania wody.
W basicu na termoblocku działa. Zobaczysz po zmianie koloru pary kiedy przestać odpuszczać, u mnie z biało mlecznej robi się bardzo przezroczysta ledwo widoczna.
Z prysznica i tak buch para nawet jak lekko zawór jest odkręcony przy nagrzewaniu.   
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2017, 14:26:25 wysłana przez sobota »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi