Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274333 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #495 dnia: 04 Kwiecień 2017, 21:30:50 »
Jak będę miał dłuższą dyszę(dzięki wielkie dla Jeżyka) to spróbuję chyba w serwerze od V60... Szklany, ale kształt ma pi razy drzwi jak dzbanek do spieniania. A jeśli chodzi o mleko, to skład ma taki:

« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2017, 21:37:01 wysłana przez siewcu »

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #496 dnia: 05 Kwiecień 2017, 00:22:02 »
Ja w basic (mój model jest na termoblocku) na początku miałem też duże problemy.
Używam standardowej dyszy jak na zdjęciu jeżyka, ściągnięty ulepszacz/ nasadka
Zazwyczaj spieniam w dzbanku 350ml około 150-200ml mleka ale bez problemu wychodzi mi też spienianie 50 ml na macchiato w stalowym pojemniku na przyprawy .
Opracowałem parę kroków po których zawszę da się idealnie spienić mleko w tym modelu ekspresu.

Podejrzewam większości moich problemów wynikało to z tego że para byłą za "mokra" lub za mało czekałem na rozgrzanie lub inne nieznane mi uwarunkowania.

Moja rutyna spieniania;
- robię szot
- włączam parę (warto nie zapomnieć odpiąć portafiltra od razu - kiedyś zapomniałem i odpiąłem po chwili, resztki kawy były wszędzie na szczęście nie oparzyłem się)
- odkręcam od razu zawór do pary i wypuszczam cała resztkę wody (przyspiesza to proces nagrzewania pary- dużo krócej nagrzewa sie do odpowiedniej temperatury)
- zakręcam zawór i czekam (idealny czas na wyczyszczenia kolby i nalanie mleka do dzbanka)
- po chwili około minuta od włączeniu pary, zaczyna lecieć para z prysznica - to mój znak że jest dobra temperatura
- okręcam znowu dysze i wypuszczam bardzo solidna porcje pary z dyszy aż będzie jednolity strumień bez chlapania wodą, zakręcam dyszę
- biorę dzbanek mleka zaczynam spienianie, po dosłownie chwili bez problemu uzyskując wirek (trzeba nauczyć się naczynia jak ustawić dyszę, bo moc pary nie jest duża)
- zaczynam opuszczać dzbanek ale bardzo bardzo powoli (z 10-15 sekund trwa opuszczanie aż do uzyskania odpowiedniej wysokości mleka)
- poleruje coś na oko z 30 sekund
- po uzyskaniu odpowiedniej temperatury zakręcam dokładnie dysze i dopiero zabieram dzbanek

Moje odczucia w porównaniu ze spienianiem  w maszynie gastro to to że BASIC;
- nie wybaczą błędu w postaci zbytnio szybkiego opuszczenia dzbanka. Jeżeli pojawią ci się duże bąbelki na powierzchni mleka to ciężko je schować z racji małej mocy pary i z rysowania nic pięknego nie wyjdzie.
- naczynie podczas spieniania musi byc jak najmniej poruszane
- bardzo powoli należy opuszczać dzbanek
- dużo czasu na polerowanie i uzyskanie właściwej konsystencji

Z tymi instrukcjami bez problemu nauczyłem obecnych użytkowników ekspresu spieniać mleko tak że umieją nim nawet rysować serce.
Taka rada co to nauki to uczyłem ich na wodzie z płynem do naczyń by nie było strat.

Te mleko to z biedronki czy lidal? Używałem parę razy bez laktozy 1,5% z Lidla i spienić dało radę ale ich uht 3,2% nie polecił bym do late art.

Jeżeli będziesz miał dalej problemy to może nakręć filmik? Albo napisz pw to może w przyszły weekend uda mi się nakręcić jak ja spieniam.



Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #497 dnia: 05 Kwiecień 2017, 00:45:40 »
Ja mam akurat model z bojlerem. Jaka jest różnica w ich działaniu jeśli chodzi o spienianie pary - nie wiem. Ale dzięki wielkie za posta, na pewno mi to pomoże - choć póki co malowanie mnie nie interesuje, chcę się nauczyć zrobić np latte albo cappucino jak przyjdą goście. A mleko mam z biedronki. Tego z laktozą nie toleruję...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #498 dnia: 05 Kwiecień 2017, 09:10:32 »
Ciekawy opis SOBOTA. Ja tylko dodam jedną rzecz. Spienianie mleka trzeba zacząć tuż PRZED wyłączeniem grzałki. Wtedy grzałka pracuje cały czas, para jest silna i równomierna. Jak się zacznie spieniać po wyłączeniu to para na początku jest mocna, ale po chwili słabnie. Tak jest w ekspresach z bojlerem i nawet malutki bojler da parę wystarczającą do spieniania. Jak jest z termoblokiem, nie wiem.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #499 dnia: 05 Kwiecień 2017, 09:21:53 »
Do tego bardzo ważne żeby mleko i dzbanek były lodowato zimne.
Warto trzymać dzbanek i mleko na dolnej półce lodówki, tak żeby temperaturę miało 2-5 C. (na drzwiczkach jest dużo cieplej).

I pomaga też termometr podczas spieniania, przynajmniej żeby złapać jak proces powinien przebiegać. Spienianie (czyli dysza tuż pod powierzchnią, trzeba skończyć tak na około 35 C (można wcześniej ale nie później, jeżeli mamy już wystarczająco zwiększoną obojętność).
Mieszanie, podgrzewanie - różne są szkoły ale kończymy gdzieś w przedziale 55-65 C. Potem mleko zaczyna się zmieniać smak na nieprzyjemny. I ponoć picie zbyt gorących napojów nie jest zdrowe (ale to badania WHO, więc oni cyklicznie zmieniają zdanie;)). W paru dobrych kawiarniach cappuccino temperatura w filiżance to około 45 C.


Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #500 dnia: 05 Kwiecień 2017, 10:36:55 »
spienianie mleka mi wychodzi ale jakoś rysowanie nie bardzo
O to to to...
Mam to samo. Prawdopodobnie coś robię źle, chyba za szybko leję (mam za mało czasu na malowanie) no i na pewno za mało ćwiczę — 1-2 cappu dziennie to żadna nauka.

Offline Wojciech Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Gabi, Aeropress, Phin, Melitta CI Touch, ex. Ascaso Dream
  • Młynek: Rhinowares, ex. Ascaso i2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #501 dnia: 05 Kwiecień 2017, 10:49:31 »
No to ja jeszcze mniej ćwiczę. Po kilkunastu nieudanych próbach wylania czegoś więcej niż embriona tudzież ptasich kup, poddałem się - i cieszę się po prostu smakiem. Może kiedyś znowu mnie najdzie.

Co do spieniania, w Ascaso Dream z termoblokiem, w instrukcji ponoć napisane a podczas przeszkolenia wyraźnie było powiedziane, aby 1/ po załączeniu pary od razu odkręcać zawór, 2/ nie dokręcać zaworu na siłę do oporu. Czyli nie należy doprowadzać do sytuacji, gdzie para leci z grupy.
Pozdr., W.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #502 dnia: 05 Kwiecień 2017, 10:59:14 »
Prawdopodobnie coś robię źle
Witam w klubie. Zauważyłem jedną prawidłowość. Na filmach z latte art w filiżankach (płaskich jak do herbaty!) jest espresso zrobione z robusty a wiadomo że ona ma cremę zupełnie inną niż arabica.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #503 dnia: 05 Kwiecień 2017, 11:33:01 »
Wydaje mi się, że czy to będzie robusta czy arabica to różnica będzie tylko w kontraście, mi coraz częściej wychodzi coś ładnego na cappuccino, nie ma tego kontrastu co na filmikach ale wygląda ok.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #504 dnia: 05 Kwiecień 2017, 11:45:27 »
używam obecnie 100% arabica z eurocafe - ale pod espresso i nie ma problemu z rysowaniem,
ale to zależy od kawy jak ostatnio zrobiłem espresso z kawy do przelewu od Java Coffe to kremy nie było nic a nic.


Jak jest z termoblokiem, nie wiem.

Po wyłączeniu pompa przestaje podawać wodę i para znika od razu

spienianie mleka mi wychodzi ale jakoś rysowanie nie bardzo
O to to to...
Mam to samo. Prawdopodobnie coś robię źle, chyba za szybko leję (mam za mało czasu na malowanie) no i na pewno za mało ćwiczę — 1-2 cappu dziennie to żadna nauka.

ja czasami ćwiczę tak, straty prawie żadne poza jednym dzbankiem mleka.


zmień może mleko, niektórymi mlekami strasznie ciężko uzyskać ciekawy efekt.


Co do spieniania, w Ascaso Dream z termoblokiem, w instrukcji ponoć napisane a podczas przeszkolenia wyraźnie było powiedziane, aby 1/ po załączeniu pary od razu odkręcać zawór, 2/ nie dokręcać zaworu na siłę do oporu. Czyli nie należy doprowadzać do sytuacji, gdzie para leci z grupy.

Niestety nie czytałem instrukcji co po co  :hihihi:  Czasami zdarzy mi się zostawić bardzo delikatnie otwarty zawór pary że ledwo leci podczas nagrzewania, i nic to nie zmienia przy spienianiu. Skoro tak instrukcja mówi to będę tak robił, dziękuje za naprostowanie. Co nie zmienia faktu ze na moment wkładania dyszy do mleka musi być ona całkowicie zakręcona.



Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #505 dnia: 05 Kwiecień 2017, 12:00:56 »
Po wyłączeniu pompa przestaje podawać wodę
Tak myślałem, wolałem jednak oprzeć się na czyimś doświadczeniu. W sumie to logiczne, bo termoblok nie ma akumulacji takiej jak bojler.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #506 dnia: 05 Kwiecień 2017, 16:33:42 »
Miałem okazję kilka razy powalczyć z mlekiem bez laktozy, myślę że to trochę utrudnia zadanie.
Na badziewnym termobloku dl. mimo że zwykłe mleko pieniło się znośnie, bez laktozy ciężko było zrobić coś rozsądnego. Na hx spieniało się trochę gorzej od zwykłego ale za każdym razem co najmniej znośnie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #507 dnia: 05 Kwiecień 2017, 17:04:39 »
No niestety mój organizm laktozy nie toleruje... O latte art nawet nie myślę, bo nie umiem spienić nawet do cappu albo latte - a od tego trzeba zacząć... Choć jak będzie mi to byle jak, ale wychodziło półśrodkami to jak kupię dzbanek, termometr i ogarnę Astorię to będzie pewnie dużo łatwiej...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #508 dnia: 05 Kwiecień 2017, 17:16:58 »
Termometr? Po co. Jak dzbanek (stalowy) zaczyna parzyć to już jest dobrze. Jeszcze 2-3 sekundy i finisz.
Aaaa, parorurka wysłana.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #509 dnia: 05 Kwiecień 2017, 20:55:59 »
Jeżyk, dzięki wielkie za rurkę - a przy okazji, nie mam dzbanka stalowego. Będę próbował w serverze od V60 póki co...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi