Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274396 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #480 dnia: 09 Marzec 2017, 20:38:15 »
Wieczorne cappuccino :-) :kawka:

20170309_195708 by Marek Miklewski, on Flickr

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #481 dnia: 29 Marzec 2017, 23:37:16 »
Latte art po Japońsku


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #482 dnia: 30 Marzec 2017, 06:58:16 »
Jakby ktoś nie miał konta na FB.



Gdyby ktoś 20 lat temu powiedział mi, że ktoś w przyszłości skonstruuje drukarkę do obrazków na kawie, to puknąbym się w głowę.

Czy są jakieś granice konsumpcjonizmu?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #483 dnia: 30 Marzec 2017, 07:19:25 »
Pomijając drukarkę jakoś baristka smyrająca się po twarzy podczas przygotowywania kawy nie budzi mojego zaufania. Skądś ma ten nawyk: palec przy nosie i prosto do brzegu koszuli. Zebrać gila i o ubranie.

Offline Hemolan

  • Wiadomości: 3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #484 dnia: 30 Marzec 2017, 19:45:54 »
Ratunku!  :pycha:
Nie posiadam jakiegoś super ekspresu bo jest to Ekspres AMICA CT 3011
Ale jest to pierwszy ekspres z jakim mam do czynienia. Kupiłem go z myślą o nauki latte art.
Po opanowaniu espresso, czas na opanowanie spieniania mleka - i tu się pojawia problem. Już po samym włączeniu dyszy odrazu robią się wielkie bąble, które po chwili spieniania zaczynają wychodzić z dzbanka. Przez co uniemożliwia to dalsze spienianie.
Czytałem już w poprzednich postach, że rurka zaciąga powietrze i dlatego robią sie tak wielkie bąble.
Ale nadal nie wiem, jak te powietrze sie tam dostaje? staram się spieniać dokładnie taka techniką jak na filmikach. Im wychodzi idealnie spienione mleko - a mi po kilku sekundach bąble o wielkości monety.
W czym tkwi problem?
I mam jeszcze jedno pytanie - pisaliście też by zdjąć te wszystkie elementy z dyszy. Jak to zdjąć? i czy da się to w tym ekspresie AMICA CT 3011 wgl zdjąć?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #485 dnia: 30 Marzec 2017, 20:00:09 »
Obejrzyj tę plastikową dyszę dokładnie czy poza wylotem pary na dole jest jeszcze jakiś otwór. Może być z boku lub tam gdzie metalowa rurka wchodzi w ten plastik. Jeśli jest, spróbuj ją zatkać np wykałaczką lub zaklej tymczasowo taśmą. Rurka z dyszą do spieniania mleka nie powinna mieć żadnych innych otworów niż te na końcu dyszy. Takie plastikowe końcówki z otworkami "poprawiające" napowietrzanie mleka to jest to samo dziadostwo co zaworki w kolbach do produkcji sztucznej cremy.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Hemolan

  • Wiadomości: 3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #486 dnia: 30 Marzec 2017, 20:03:19 »
A można to zdjąć? by została sama rurka?
Jeśli można to jak? próbowałem tym jakoś kręcić, ale wgl nie schodzi
Co do dziurki - gdy ruszam tym plastikiem to dysza obija sie na boki, więc miejsce tam jest

Offline Hemolan

  • Wiadomości: 3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #487 dnia: 30 Marzec 2017, 20:29:39 »
O matko! zdjąłem to dziadostwo, i odrazu poczułem wielką różnice :D
Za pierwszym razem wyszło mi idealnie spienione mleko - i prawie rozetka mi wyszła :D

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #488 dnia: 30 Marzec 2017, 20:56:48 »
Wystarczyło zmienić lidlowskie 2% na zwykłą Piątnice 3.2 i od razu coś wyszło

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #489 dnia: 04 Kwiecień 2017, 19:31:07 »
Napiszę wprost - przeczytałem pierwsze 10 stron wątku i nie ma nawet wzmianki o tym, co mnie interesuje, dalej nie chce mi się czytać. Da się normalnie spienić mleko w jakimś naczyniu innym, niż dzbanek do tego przeznaczony? Moja próba spieniania dzisiaj skończyła się oparzeniem ręki, efektów w szklance żadnych. Mleko powirowało, trochę szklankę opuściłem, zaczęło mocno parzyć w rękę, zakręciłem zawór i odpuściłem. Coś tam się na wierzchu zrobiło, co przypominało pianę - ale bardziej interesowało mnie to, żeby się nie poparzyć. I zastanawiam się, czy jest w ogóle sens jakichkolwiek prób bez dzbanka do spieniania mleka. Największy problem w tym, że rurka w Basicu jest bardzo krótka... Nakładka coś pomaga, ale po przeczytaniu wielu postów tutaj o tym, jak ona przeszkadza, od razu ją zdjąłem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #490 dnia: 04 Kwiecień 2017, 19:43:33 »
Spieniam co rano córce mleko do płatków w misce. Spieniam w kubku ceramicznym. Nawet w filiżance.
Dzbanek to bardziej do malowania potrzeba. Choć papierowy kubek ściśniety na krawędzi też daje radę.
LMWDP #469

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #491 dnia: 04 Kwiecień 2017, 20:13:33 »
Największy problem w tym, że rurka w Basicu jest bardzo krótka
Jeśli masz taką dyszę to coś mogę pomóc.

Mam dorobioną dyszę z nierdzewki jeszcze z czasów Ascaso z nakręcaną końcówką. Dysza od zagięcia do końcówki ma około 10cm. Za długa też nie może być. Dysza ma 1 otwór. Jak jesteś zainteresowany, napisz PW.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #492 dnia: 04 Kwiecień 2017, 20:30:07 »
Jeżyk, PW poszło.

Ale dowiedziałem się czym było to coś przypominające pianę, które mi się wytworzyło na powierzchni mleka. Była to piana... Ale ta, która robi się w momencie zagotowania mleka :picardpalm:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #493 dnia: 04 Kwiecień 2017, 20:31:18 »
Pewnie to kwestia techniki, ale ja dzieciom robię kakao też w dzbanku, bo jak próbowałem w kubku to kakao było wszędzie tylko nie tam gdzie powinno.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #494 dnia: 04 Kwiecień 2017, 21:19:03 »
Kiedyś były takie garnuszki porcelanowe w kształcie gruszki. Szersze na dole. Może z takiego mleko by nie wyleciało przy spienianiu. Jak nie miałem dzbanka to spieniałem mleko w mleczniku porcelanowym ale też był na dole szerszy. Stalowy jest lepszy, bo mamy nad temperaturą lepszą kontrolę. A tak w ogóle to spienianie mleka mi wychodzi ale jakoś rysowanie nie bardzo. Moim największym osiągnięciem jest rozetka i kiedyś zrobiłem Babę Jagę z miotłą. Tak się jakoś mleko ułożyło. Ładny rysunek jest wyznacznikiem dobrze spienionego mleka. Im więcej mleko ma białka tym lepiej się chyba spienia. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi