Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274369 razy)

Offline michiamoGregorio Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, FP, V60-02, phin, Aeropress, The Gabi Master
  • Młynek: Wilfa Svart WSCG-2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #450 dnia: 22 Czerwiec 2016, 10:24:36 »
Zapewne masz rację ale rozmowa dotyczyła faktu,że pianka nie utrzymuje się mimo braku jasnych powodów a nie naturalnej słodyczy mleka.

jeszcze do niedawna spieniałem mleko ręcznym spieniaczem (ubijakiem, nieco lepsze efekty niż bzyczek, ale..) i też żeby uzyskać choć podróbkę naturalnej słodyczy spienionego mleka dosładzałem przed "spienianiem".

Niestety ja nie miałem pojęcia o naturalnej słodyczy mleka więc nie mogłem działać intencjonalnie w celu uzyskania jej podróby ;) Słodzę mleko bo po pierwsze wydaje mi się, że lepiej się... ubija wtedy a po drugie aby nie musieć później słodzić kawy (słodzoną kawę żona lubi i co ja na to poradzę, przyzwyczajenia swoje robią).
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem Twój wywód natomiast brak ekspresu powoduje, że korzyści z tego będę miał niestety czysto teoretyczne.
Całe szczęście natomiast, że nie trzeba wiedzieć tego wszystkiego aby dzięki kawie zalanej posłodzonym i ubitym mlekiem uzyskać maślane i pełne wdzięczności oczy mojej małżonki i usłyszeć kilka słów nt jak jej kawa smakuje, a chyba głównie o to chodzi :D

Offline Prozor Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: RANCILIO Silvia
  • Młynek: Mazzer Mini (manual)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #451 dnia: 22 Czerwiec 2016, 12:21:37 »
No tak, całkowicie zrozumiałe - tak jak już wspomniałem do niedawna też tak robiłem i wręcz mi do głowy nie przyszło, że mleko po spienieniu może być słodkie, tylko dlatego, że zostało spienione suchą, gorącą parą... Wcześniejsze próby dobrego spienienia na różnych ekspresach mających wspólną wadę tzn. brak bojlera ;) kończyły się z wiadomym skutkiem i to pomimo przeróżnych nakładek na dyszę pary... Bzyczki czy ubijaki dawały lepsze efekty, ale niestety ubijają same białko mleka... Teraz to wiem ;). Automaty z przeróżnymi systemami spieniania co prawda wytwarzały spienione mleko, ale... ciągle smak nie ten jak z kawiarni! Chyba kiedyś stwierdziłem, że oni tam pewno stosują jakieś specjalne mleko i nie ma co sobie głowy zaprzątać, tylko po prostu posłodzić przed spienieniem (czy raczej ubiciem...).
Po przejściu na Silvię szczęka mi opadła i to nie tyle w kwestii parzenia kawy, co właśnie spieniania mleka, które udało się praktycznie za drugim, czy trzecim razem, aczkolwiek słodkie wyszło od razu co mnie bardzo zdumiało, zwłaszcza gdy porównałem efekt smaku uzyskanego mleka (dziecko teraz wręcz domaga się serwowania kakao z pianką!) do tego co wytwarza automat znajomych (kosztujący kilka tysięcy z "zaawansowanym systemem cappucinopierdolino").

Co prawda jeszcze nie opanowałem "malowania" poza zrobieniem kleksu w kształcie serducha (albo tyłeczka ;) - i tak ładniej wychodzi niż z automatu ;)), bo jakoś łapka nie do końca jeszcze prowadzi kubek tak jak to robią bardziej doświadczeni, no ale to już pewno kwestia wprawy.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2016, 12:29:09 wysłana przez Prozor »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #452 dnia: 22 Czerwiec 2016, 12:48:17 »
Wcześniejsze próby dobrego spienienia na różnych ekspresach mających wspólną wadę tzn. brak bojlera ;)
Pleciesz Waść androny. Mam ekspres z termoblokiem i spienia bardzo dobrze, nawet lepiej niż poprzedni ekspres z małym bojlerkiem.

Offline michiamoGregorio Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, FP, V60-02, phin, Aeropress, The Gabi Master
  • Młynek: Wilfa Svart WSCG-2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #453 dnia: 22 Czerwiec 2016, 12:53:06 »
Pozostaje jeszcze kwestia umiejętnego korzystania z dobrodziejstw tych maszyn... Ostatnio będąc w krakowskiej IKEI, zachęcony obecnością w ich kawiarence duetu Mahlkonig+Faema zamówiłem espresso i cappuccino. Po fakcie okazało się, że w młynie Czibo a cappu zimne :( Czy było słodkie przed słodzeniem nie wiem ale po posłodzeniu zbyt słodkie nie było na pewno
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2016, 12:57:16 wysłana przez michiamoGregorio »

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #454 dnia: 22 Czerwiec 2016, 13:09:49 »
To mnie nurtuje jedna kwestia....

Jeżeli spienianie suchą parą powoduje rozłożenie laktozy na cukry proste i słodycz tak spienionego mleka to jak mam wytłumaczyć fakt że ostatnio ciągle spieniałem mleko bez laktozy i wydawao mi się nawet słodsze od zwykłego...   I tutaj i tutaj wychodzi mi w 9 na 10 przypadków idealny jogurcik...


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #455 dnia: 22 Czerwiec 2016, 13:14:52 »
Rozkład laktozy na cukry proste powoduje konkretny enzym. Każdy związek ma też określoną temperaturę, po przekroczeniu której się rozpada. Można sprawdzić jakie jest maksimum dla laktozy.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #456 dnia: 22 Czerwiec 2016, 13:17:48 »
no tak.... ale jeśli z laktozy wytwarzają się cukry dzięki którym spienione mleko jest słodkie to z czego powstaje słodycz w mleku bez laktozy ?

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #457 dnia: 22 Czerwiec 2016, 13:24:26 »
Bo laktoza jest już rozłożona do glukozy i galaktozy, więc stąd słodycz

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #458 dnia: 22 Czerwiec 2016, 14:15:17 »
Przecież laktoza to dwucukier, tzw. cukier mleczny. Nie musi być na nic rozłożona, żeby była słodka.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #459 dnia: 22 Czerwiec 2016, 14:29:08 »
Ale jest rozłożona w mleku bez laktozy a pytanie było skąd w takim mleku jest słodycz

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #460 dnia: 22 Czerwiec 2016, 14:43:42 »
Mleko jest słodkie, bo zawiera laktozę. Laktoza to dwucukier, a laktaza to enzym, który go rozkłada.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2016, 14:45:54 wysłana przez WS »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #461 dnia: 22 Czerwiec 2016, 14:47:29 »
Nie rozumiem. Co mylę ? Wiem co to laktaza a co laktoza.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #462 dnia: 22 Czerwiec 2016, 15:04:15 »
Bo tu chodzi o ilość słodkiego w cukrach ;) To że ilość węglowodanów jest taka sama nie znaczy że są dla nas tak samo słodkie.

Dwucukier laktoza, obecny w świeżym mleku, ulega enzymatycznej hydrolizie do glukozy i galaktozy, a więc z jednej słodkiej cząsteczki powstają dwie. Warto podkreślić, że laktoza wykazuje 20% słodyczy sacharozy, zaś glukoza 50%. Z tego wynika, że rozkład laktozy do glukozy zwiększa końcową słodycz produktu bez konieczności dodatku innych cukrów lub słodzików.

Taka stewia bije sacharozę na głowę ilością słodyczy :)
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #463 dnia: 22 Czerwiec 2016, 15:13:18 »
Pytanie czy podgrzanie mleka parą spowoduje rozpad laktozy na cukry proste. Normalnie, jest do tego niezbędny enzym.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #464 dnia: 22 Czerwiec 2016, 15:33:15 »
z czego powstaje słodycz w mleku bez laktozy ?
laktoza jest już rozłożona do glukozy i galaktozy, więc stąd słodycz

Ja tylko odpowiedziałem dlaczego mleko bez laktozy też jest słodkie. Nigdzie nie pisałem że laktoza się rozpada pod wpływem temperatury.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi