Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274374 razy)

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #375 dnia: 01 Maj 2016, 20:29:24 »
Wygląda na to, że zbyt mocno napowietrzasz - spróbuj nie cofać rurki podczas spieniania. Na słuch, jeśli ładnie syczy na początku to na takiej głębokości zostaw do końca procesu. Wówczas mleko "spuchnie" tylko do pewnego poziomu, a potem będzie się tylko mieszać. Poczekaj też na opinie bardziej doświadczonych ode mnie :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #376 dnia: 01 Maj 2016, 21:43:52 »
może coś zrobić z tym zakazem
http://youtube.com/watch?v=PsvZ4WjN3l0
Też mi się wydaje że za długo pienisz. Jak się podniesie o 25% zanurz dyszę głębiej żeby nie rosło dalej.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #377 dnia: 01 Maj 2016, 21:47:37 »
Spróbuj delikatniej startować na początku, nie odkręcaj tak agresywnie zaworu pary.

Offline Bertzilla Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: Fiorezatto F4 Nano; Hario Slim MSS-1
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #378 dnia: 02 Maj 2016, 00:12:51 »
ja myślę, że dobrze by Ci zrobił mały wyjazd na łono.
jesteś taki wkur... na to mleko, że przydałby Ci się na początek dystans do tego.
znam sprawę, bo też to przerabiałem - ale nakręcanie spirali wkr.... wa nic nie daje.
zluzuj.
spieniania widziałem gorsze, niż Twoje - także bez przesady
błędy widzę gdzie indziej
1) za mało mleka i przy tej porcji pary z tej lokomotywy nie dziwota, że Ci prawie dzbanek odparowuje. Lej pół centa pod rynienkę dzióbka.
2) za mały dzbanek (za pierwszym razem). Robiłeś jedno espresso macchiato dla krasnala czy jak?
3) poza pierwszym - wszystkie kolejne spieniania nie są najgorsze, natomiast zamiast cierpliwie zapolerować i odstukać to mleko - to zamieszasz od niechcenia ze dwa razy a potem epatujesz tą łyżeczką "jak to niby strasznie źle Ci wyszło" i pałujesz widza tym rzekomym dizasterem przez długie minuty.
4) spróbuj dyszę trzymać z boku ekspressu - tam masz więcej miejsca i rurę możesz skierować prostopadle w dół - tak, żeby była pod kątem prostym lub zbliżonym do prostego w stosunku do tafli mleka.
5) podziel spienianie na dwie fazy: napowietrzania 2/3 czasu i 1/3 czasu grzanie i homogenizacja. Po prostu w drugiej fazie zanurz dyszę głębiej i tylko staraj się żeby wir - kocioł się robił w garnku, ale żeby już raczej nie popsykiwało.
zobacz tutaj - nagrywałem dla kolegi z forum


i naprawdę luzy - rajtuzy
7 lat i będzie dobrze :)
pozdro
brtz
za dobre uczynki zostaniesz słusznie ukarany

Offline ashkrk

  • Wiadomości: 30
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #379 dnia: 02 Maj 2016, 00:59:59 »
Ja nie wiem jak to wytrzymuje 50sek z dyszą, jak mi po 20-30 sekundach to sie mleko gotuje i kipi :v

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #380 dnia: 02 Maj 2016, 03:33:02 »
Zapewne popełniam jakiś kardynalny błąd
Pamiętaj jaki chcesz uzyskać efekt: (każde) 100ml mleka spienione tylko(!) do objętości 125ml; 55°C.

Tak naprawdę to potrzebujesz mleko kręcić, spienianie to tylko chwila, 2, 3s. (to pewnie zależy od mocy pary w ekspresie) a kręcić musisz cały czas. Nawet potem, zanim zaczniesz malować, jeśli tylko mleko stoi, to się rozwarstwia, trzeba to znów ręcznie wykręcić aż znów będzie szkliste i elastyczne.

Więcej mleka do dzbanka, mniej napowietrzania i reszta jest dobrze.


4) spróbuj dyszę trzymać z boku ekspressu - tam masz więcej miejsca i rurę możesz skierować prostopadle w dół - tak, żeby była pod kątem prostym lub zbliżonym do prostego w stosunku do tafli mleka.
Oj, to nie jest dobry pomysł. Znaczy, tak też się da, ale takie ułożenie dyszy nie napędza mleka. Zresztą, wszelkie dziwne ustawienia dyszy nie pomagają na przyszłość, nie w każdym ekspresie się różne tańce wykonać da. Lepiej prosto, po prostu, delikatnie do przodu, jak fabryka dała.

napowietrzania 2/3 czasu i 1/3 czasu grzanie i homogenizacja.
Zdecydowanie zamieniłbym proporcje (choć to pewnie zależy od mocy pary w danym sprzęcie), albo nawet więcej.


Przypomnę linki i polecam obejrzeć je po tysiąc razy ;)






P.S. Czy admin może coś zrobić z tym zakazem umieszczania jakichkolwiek linków?
Właśnie coś robił i dlatego jeszcze nie możesz ;) jeszcze 5 postów.

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #381 dnia: 02 Maj 2016, 06:43:20 »
Dużo zależy od dyszy. Np. mając 4 dziurki lepiej trzymać parorurkę prostopadle do mleka. Mając jedną trzeba mieć ją pod kątem, bo inaczej nie uda się zrobić wiru

Offline Bertzilla Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: Fiorezatto F4 Nano; Hario Slim MSS-1
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #382 dnia: 02 Maj 2016, 11:40:58 »
Oj, to nie jest dobry pomysł. Znaczy, tak też się da, ale takie ułożenie dyszy nie napędza mleka. Zresztą, wszelkie dziwne ustawienia dyszy nie pomagają na przyszłość, nie w każdym ekspresie się różne tańce wykonać da. Lepiej prosto, po prostu, delikatnie do przodu, jak fabryka dała.
Dużo zależy od dyszy. Np. mając 4 dziurki lepiej trzymać parorurkę prostopadle do mleka. Mając jedną trzeba mieć ją pod kątem, bo inaczej nie uda się zrobić wiru

Znaczy nie żeby mi jakiś brak pokory przed doświadczeniem Ojca Chy doswkierał - ale myślę, że to BARDZO zależy od mocy pary i średnicy oraz ilości otworów w dyszy pary - a także od kształtu przejścia ścianki w denko dzbanka. Na mojej Bezzerze, która - co tu dużo mówić - nie ma tego poweru zanadto, musiałem po pierwsze ograniczyć przekroje żeby w dłuższym czasie zachować zbliżoną energię pary. Cel został osiągnięty przy jednoczesnym wydłużeniu czasu spieniania i grzania. Dobrałem czas napowietrzania i wirowania doświadczalnie i tak mi się sprawdza. Sugerowana zmiana proporcji być może dobra jest na ekspressie Ojaca Chy - natomiast na moim powoduje, że mleko całkowicie nie jest spienione tylko zagrzane. Wiem bo wielokrotnie sprawdziłem. Trzymając dyszę pod kątem - jedna lub dwie dziury dyszy dmuchają parę w dół dzbana - a jedna jest wtedy prawie poziomo i cały czas zasysa powietrze. Przy innym ustawieniu rury - jedna dziura pary dmucha w dół, a dwie po powierzchni (dyszę mam trzyotworową). Dopiero trzymanie rury pionowo w dół powoduje, że mogę przez podniesienie lub opuszczenie dzbanka równo zasysać powietrze albo równo wirować. Co do tego ostatniego zabiegu - właśnie trzymając w ten sposób, na moim ekspressie wir jest najmocniejszy (dodatkowo w dzbanie Rhinowaresa jest silniejszy niż w Mottcie). Także teoria wzlędności się kłania chyba. Być może na innych ekspressach jest tak jak pisze Ojciec Chy, na moim jednak jest tak - jak to starałem się opisać. Dla dodatkowego uniknięcia nieporozumień, podkreślam ponownie - że to co piszę, jest moją prywatną, niewiążącą sugestią do ew. sprawdzenia - a nie autorytatywnym poradnikiem czy innym aksjomatem.
za dobre uczynki zostaniesz słusznie ukarany

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #383 dnia: 02 Maj 2016, 16:10:43 »
No cóż, dopóki nie spotkam Bezzery Magiki na swojej drodze nie mam nic do powiedzenia.


PS
Na Aroma Excellencie spienia się dość niespecjalnie. ;)

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #384 dnia: 03 Maj 2016, 15:53:51 »
Dla porównania nagraliśmy rodzinnie filmik (żona nagrywa, synek "narrator")



Ekspres bez modów, ciśnienie w granicach 1,05-1,20. Dzbanek ME 0,5l zalana Łaciatym 3,2 ok. (3 st. C.) tuż przed "rantem", filiżanka 160ml.
Jak podczas robienia kawki ciśnienie spadnie to przed spienianiem czekam aż trochę się podniesie.
Zresztą słychać na filmie, że już pod koniec zaczyna trochę brakować ciśnienia pary.
W 9s filmu (ok. 7s od startu spieniania) skończyłem fazę napowietrzania.
Generalnie staram się nie napowietrzać dłużej gdy temp. mleka osiągnie ok. 30stopni.

P.S.
Końcówka dyszy ma dwa otwory w równej odległości skierowane na (dokładnie) prawą i lewą ściankę dzbanka. Dzbanek
trochę pochylony w stronę spieniającego (czyli mnie)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #385 dnia: 03 Maj 2016, 16:30:46 »
Zresztą słychać na filmie, że już pod koniec zaczyna trochę brakować ciśnienia pary.
Raczej słychać, że przegrzałeś mleko ;)

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #386 dnia: 03 Maj 2016, 17:29:49 »
Podgrzewam do 65 stopni, widać na termometrze naklejonym na dzbanku.
Zakładając wiarygodność a sprawdzałem powinno być ok.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #387 dnia: 03 Maj 2016, 18:27:20 »
65°C to już ostatnia granica przegrzania, lepiej o 5-10°C mniej. Poza tym termometr masz na zewnątrz i działa on z opóźnieniem.
Gdy zabrałeś rękę z dzbanka, wtedy prawdopodobnie było idealnie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #388 dnia: 03 Maj 2016, 18:48:16 »
Również słyszę przegrzanie mleka.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #389 dnia: 03 Maj 2016, 19:05:57 »
To by wyjaśniało dlaczego moja piana nie chce malować... przegrzana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi