Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274215 razy)

Offline kikinki Kobieta

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: frenchpress, drip
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #285 dnia: 18 Styczeń 2016, 22:05:47 »
Amanda - na 16 czy 17 stronie  jest mój post o teksturowaniu i spienianiu tak by mleko się kręciło w dzbanku.
Musisz miec kąt 45 stopni między dzbankiem a dyszą, najlatwiej to uzyskać opierając dysze na dziubku.

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #286 dnia: 19 Styczeń 2016, 11:06:50 »
Amanda - na 16 czy 17 stronie  jest mój post o teksturowaniu i spienianiu tak by mleko się kręciło w dzbanku.
Musisz miec kąt 45 stopni między dzbankiem a dyszą, najlatwiej to uzyskać opierając dysze na dziubku.

Czytałam, nawet sobie wycięłam i zachowałam :) Co nie zmienia faktu, że moja dysza jest tak ciulowej długości, że musiałabym nalać 3/4 dzbanka mleka, żeby w ogóle do niej dosięgało ;/

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #287 dnia: 19 Styczeń 2016, 11:19:51 »
moja dysza jest tak ciulowej długości,

Z moją dyszą jest wszystko ok ;-) Najważniejsze doprowadzić do syczenia a następnie zanurzyć głębiej i polerować. I bez skojarzeń ;-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #288 dnia: 19 Styczeń 2016, 11:23:10 »
Co nie zmienia faktu, że moja dysza jest tak ciulowej długości, że musiałabym nalać 3/4 dzbanka mleka, żeby w ogóle do niej dosięgało ;/

No to na start do nauki prosta rada. Wziąć mniejszy dzbanek. Dysza wystarczy a i mniejszą ilość mleka łatwiej zakręcić.

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #289 dnia: 19 Styczeń 2016, 11:58:59 »
Co nie zmienia faktu, że moja dysza jest tak ciulowej długości, że musiałabym nalać 3/4 dzbanka mleka, żeby w ogóle do niej dosięgało ;/

No to na start do nauki prosta rada. Wziąć mniejszy dzbanek. Dysza wystarczy a i mniejszą ilość mleka łatwiej zakręcić.


dzbanuszek mam dość mały, 0,6l. A dysza jest na prawdę krótka - całe 9cm możliwości ;/

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #290 dnia: 19 Styczeń 2016, 12:16:24 »
0,6 to nie mały. Myślałem o czymś w rozmiarze 0,35l. Od biedy nawet możesz spróbować w zwykłym kubku nawet ceramicznym czy duraleksowym. Co najwyżej z temperaturami będzie trudniej.

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #291 dnia: 19 Styczeń 2016, 12:26:17 »
0,6 to nie mały. Myślałem o czymś w rozmiarze 0,35l. Od biedy nawet możesz spróbować w zwykłym kubku nawet ceramicznym czy duraleksowym. Co najwyżej z temperaturami będzie trudniej.
no wiem, są jeszcze takie zupełne "naparstki" ;) Spieniałam kiedyś w kubku szklanym, takim zwykłym jak od herbaty i w sumie na jedno wychodziło...aczkolwiek fakt, dysza lepiej docierała.
W ogóle mam pytanie: jak to jest z wygięciem dyszy? Gdzie nie pójdę do kawiarni na kawę, dysza jest odgięta w stronę ekspresu. U mnie wręcz przeciwnie. To coś daje, czy taki design po prostu?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #292 dnia: 19 Styczeń 2016, 12:51:10 »
Ja nie wiem, ja mam na kulce i wyginam w którą stronę mi się podoba w danej chwili. W zasadzie większość maszyn gastronomicznych też chyba tak ma.

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #293 dnia: 19 Styczeń 2016, 13:01:04 »
W pracy działam na takim:

To już w ogóle machina przedziwna w kwestii spieniania mleka...

@Spinacz - poprawiłem link
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2016, 13:35:10 wysłana przez Spinacz »

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #294 dnia: 19 Styczeń 2016, 23:02:13 »
Ale cudo wytworzyłem 8)

Najpierw robimy czekoladę z kakao w proszku (prawdziwe kakao, nie jakieś instanty) w połączeniu z cukrem i mlekiem. Można różnie kombinować z proporcjami, ja wsypałem jakieś 25g kakao, 10g cukru i tyle mleka, żeby dało się to potem wymieszać (na oko mleka było z 70 ml). Tu można zupełnie dowolnie kombinować z proporcjami. Podgrzewamy i mieszamy, powstaje gęsta płynna czekolada (o smaku gorzkiej czekolady, a nie typowego "kakałka"). Można tak zrobić z 200-300 mleka i potem to spienić, powstanie fajna czekolada do picia. Ale tym razem zrobiłem z minimalną ilością mleka więc wyszedł bardzo gęsty koncentrat.

Potem rozlałem to do dwóch dużych filiżanek i spieniłem osobno mleko ekspresem. I lejemy jak do latte art. Można dowolnie eksperymentować z metodą lania, ta gęsta czekolada działa jak crema, bo lejąc z wysoka mleko wpada pod powierzchnię czekoladki i powstaje kontast do malowania, lejąc nisko spienione mleko zostaje na wierzchu. Ale wszystko jest bardzo gęste i zachowuje się inaczej niż kawa. Pierwsza próba:

W smaku :pycha: :pycha: :pycha:
Gorzka gęsta czekolada połączona z mlekiem do latte, smakuje mi to bardziej niż latte z espresso. Z podanych proporcji uzyskałem dwie takie filiżanki. Polecam spróbować.

Właśnie popijam :D Świetny pomysł. U mnie mleko poszło na kakao - pięknie wygląda w szklankach z podwójnymi ściankami :) Pycha :pycha:

EDIT - nie cytujemy obrazków  :kwiat:
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2016, 23:31:09 wysłana przez DrUsagi »

Offline johnyKMSA Mężczyzna

  • Wiadomości: 118
  • Ekspres: NS Oscar oraz alternatywa
  • Młynek: Bezzera BB005, Knock Hausgrind, Porlex Mini
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #295 dnia: 20 Styczeń 2016, 09:39:09 »

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #296 dnia: 22 Styczeń 2016, 21:33:38 »

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #297 dnia: 29 Styczeń 2016, 20:18:31 »
Pozdrawiam was ja i mój "Muminek" (tudzież Migotka) :) takie tam z french pressu o 6 rano :3

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #298 dnia: 02 Luty 2016, 20:20:10 »
W jaki sposób mam spienić mleko na cappuccino? Dużo bardziej napowietrzyć na początku, a potem zanurzyć dyszę nisko? Czy trzymać wysoko i przerwać kręcenie zanim cała piana się rozpuści? I jak mam przygotować mleko na cappuccino dla dwóch osób?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #299 dnia: 02 Luty 2016, 20:30:29 »
W jaki sposób mam spienić mleko na cappuccino? Dużo bardziej napowietrzyć na początku, a potem zanurzyć dyszę nisko?

Ja właśnie tak robię. Może potrenuj na wodzie z kropą płynu do mycia naczyń.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi