Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274300 razy)

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #270 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:14:49 »
Odgarniałam nożem górną część, żeby zobaczyć jak to będzie wyglądało (tak, mając przezroczystą filiżankę), a nie dla jakiegoś rysowniczego efektu, spokojnie :D

Nie, nie o to mi chodziło. 4:51 na filmie, nóż na dzióbku dzbanka. Do latte art zbędny manewr. Od tego jest właśnie regulacja wysokości strumienia mleka.
Do flat white wystarczy mniejsze napowietrzenie, ale jak wspomniałem, nakładki wspomagające mają za zadanie wpompowanie dużej ilości powietrza w mleko aby piankę zrobił każdy i w sporych ilościach. Jej jakość dla inżynierów ma marginalne znaczenie.

No dlatego też potem napisałam, że zlamiłam sprawę i zrobiłam kawę naszą "firmową" metodą robienia flat white :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #271 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:27:17 »
Amanda, jak pisali poprzednicy - zanim zbierzesz się za malowanie mlekiem musisz znacznie poprawić jakość spieniania. Zrobisz to poprzez usunięcie tej nieszczęsnej nakładki, bo ona tylko pozornie Ci ułatwia robotę lub stosowanie spieniacza typu frenchpress (w tym wypadku musisz wypraktykować sposób napowietrzania). Crema to kolejna sprawa - na "pianie" nic nie namalujesz, w tym wypadku musisz po prostu usunąc system pseudocremy z sitka.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #272 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:35:54 »
Crema to kolejna sprawa - na "pianie" nic nie namalujesz, w tym wypadku musisz po prostu usunąc system pseudocremy z sitka.

Pytanie czy koleżanka ma młynek żeby regulować stopień mielenia kawy. Bo bez tego po usunięciu będzie leciało z prędkością błyskawicy

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #273 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:44:33 »
Ok...jakieś dodatkowe cenne rady? Np. jak trzymać dzbanek przy tym nieszczęsnym krótkim spieniaczu, żeby nie napowietrzał a względnie spieniał?

I nie, nie mam młynka co widać po zastosowanej kawie. Tak, powinnam kupić, ale nie mam obecnie ani funduszu ani miejsca...pozostaje więc parzenie kawy innymi sposobami i trenowanie spieniania mleka.

Swoją drogą mleko spienione u mnie w pracy jest ładne jogurtowe, ale ma też za dużo piany, która, jak wcześniej mówiłam, zanim zacznę cokolwiek robić, po prostu spada wielkim kleksem do filiżanki. I tyle z malowania...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #274 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:50:56 »
W takim razie moja rada jest taka - daj sobie spokój z latteartami, bez młynka, ze sztuczną cremą i nakładką na rurkę nic nie dasz rady zrobić. Kup jakieś szablony i trochę kakao i tak ozdabiaj filliżankę.

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #275 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:52:22 »
Ze tak powiem - dobre i to...pozostają mi próby na innym sprzęcie.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #276 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:55:16 »
Uwierz, nic nie straciłaś  ;) Takie malowanie może i robi wrażenie, ale przekracza możliwości Twojego obecnego sprzętu. A to tylko plama mleku na kawie.

Zaplanuj na przyszłość kupno przyzwoitego młynka żarnowego i wtedy usuń system "supercrema". Ze świeżą kawą będzie bardzo dobrze.

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #277 dnia: 15 Styczeń 2016, 13:01:10 »
Nie znam się na latte art to się wypowiem.
A może AP i FP do trenowania latte art?
Przecież nawet w tym wątku jest wiele przykładów, że do latte ekspres nie jest niezbędny.

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #278 dnia: 15 Styczeń 2016, 20:59:22 »
No pisałam, poza ekspresem mam dripper hario i french press ambition ;)

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #279 dnia: 15 Styczeń 2016, 21:03:43 »
No to brać za wory i w miasto... :ups: toz reklamy  ;)
No to zgrzewkę mleka i trenujemy  :Bicz:

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #280 dnia: 15 Styczeń 2016, 21:05:46 »
no został mi ostatni bastion do testów, właśnie te dwa sprzęciwa... będę działać. Jak tylko wyjdę z pracy =.=''

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #281 dnia: 18 Styczeń 2016, 20:23:49 »
Ale cudo wytworzyłem 8)

Najpierw robimy czekoladę z kakao w proszku (prawdziwe kakao, nie jakieś instanty) w połączeniu z cukrem i mlekiem. Można różnie kombinować z proporcjami, ja wsypałem jakieś 25g kakao, 10g cukru i tyle mleka, żeby dało się to potem wymieszać (na oko mleka było z 70 ml). Tu można zupełnie dowolnie kombinować z proporcjami. Podgrzewamy i mieszamy, powstaje gęsta płynna czekolada (o smaku gorzkiej czekolady, a nie typowego "kakałka"). Można tak zrobić z 200-300 mleka i potem to spienić, powstanie fajna czekolada do picia. Ale tym razem zrobiłem z minimalną ilością mleka więc wyszedł bardzo gęsty koncentrat.

Potem rozlałem to do dwóch dużych filiżanek i spieniłem osobno mleko ekspresem. I lejemy jak do latte art. Można dowolnie eksperymentować z metodą lania, ta gęsta czekolada działa jak crema, bo lejąc z wysoka mleko wpada pod powierzchnię czekoladki i powstaje kontast do malowania, lejąc nisko spienione mleko zostaje na wierzchu. Ale wszystko jest bardzo gęste i zachowuje się inaczej niż kawa. Pierwsza próba:



W smaku :pycha: :pycha: :pycha:
Gorzka gęsta czekolada połączona z mlekiem do latte, smakuje mi to bardziej niż latte z espresso. Z podanych proporcji uzyskałem dwie takie filiżanki. Polecam spróbować.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #282 dnia: 18 Styczeń 2016, 20:28:32 »
Nie masz sumienia! O tej porze takie rzeczy??? ;)

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #283 dnia: 18 Styczeń 2016, 20:52:57 »
A co powiecie na takie spienione mleko?

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #284 dnia: 18 Styczeń 2016, 21:26:27 »
na zdjęciu wygląda przyzwoicie, ale lepiej ocenić widząc film, np. jak się przelewa do innego naczynia (czy jest konsystencji "jogurtu")
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi