Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274214 razy)

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #255 dnia: 14 Styczeń 2016, 20:20:08 »
Tak, żeby rysować, na wierzchu kawy musi być crema i właśnie w tym problem.
Nie musi być, nawet na herbacie się da.

Jeśli masz za dużo cremy to naparzaj do czegoś innego i przelewaj do docelowej -- rozmiesza się i trochę zostanie na ściankach.


Jeśli w pracy wpada Ci kleks, to znaczy, że już się mleko rozwarstwiło, albo za dużo piany, mniej napowietrzaj.
Nie musi być crema? o.O W sumie przywykłam do filmików, gdzie malują na cremie i w ogóle...to normalnie na kawie np. z french pressa też da radę?

Z tym ekspresem w pracy sprawa jest taka, że ja nie panuję za bardzo nad tym, jak się spienia, bo nie mamy "korbki" tylko dwa guziki - poziom 1, poziom 2. I tyle w temacie...
A co do ekspresu w domu, zaraz wam podeślę filmik. Tylko proszę nie bić za brak profesjonalizmu! :( Nie ogarniam za bardzo spieniacza w tym moim "ekspresie", bardziej mi napowietrza albo przegrzewa, niż ładnie spienia mleko. Pewnie kwestia praktyki...ale latte macchiato wychodzi ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #256 dnia: 14 Styczeń 2016, 21:36:45 »
Crema daje kolor i kontrast, ale da się i bez niej. Im espresso lepsze tym łatwiej się maluje, ale da się i mlekiem na mleku z np. kakao namalować. Da się spienić french pressem i malować na ince. Da się też na shocie z aeropressu

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #257 dnia: 14 Styczeń 2016, 22:03:33 »
Crema daje kolor i kontrast, ale da się i bez niej. Im espresso lepsze tym łatwiej się maluje, ale da się i mlekiem na mleku z np. kakao namalować. Da się spienić french pressem i malować na ince. Da się też na shocie z aeropressu
W sumie miałam na myśli kawę z frencha i mleko spienione albo spieniaczem z ekspresu albo takim ręcznym... Poszperałam głębiej w internecie i znalazłam filmiki z latte artem bez cremy :) Będzie na czym trenować :) Na razie bardziej tnę i przesuwam cremę, niż ją mieszam...z resztą zobaczycie sami, filmik się ładuje.

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #258 dnia: 15 Styczeń 2016, 08:40:35 »
O,załadował się wreszcie...
ale nie mogę go wrzucić! :( Wyskakuje mi alert "you're not allowed to post external links" :(

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #259 dnia: 15 Styczeń 2016, 08:42:09 »
Powkładaj spacje w adresie a ja lub inny Mod poprawimy linka

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #260 dnia: 15 Styczeń 2016, 09:06:27 »
Ok, sankju :)



I tak, wiem,ruszałam dzbankiem i w ogóle...ale w przeciwnym razie zanim bym podgrzała mleko, zdążyłoby mi się wylać, tak się napowietrzało ;/ A sam spieniacz jest dość krótki i wymaga przez to większej ilości mleka...

@Spinacz - poprawiłem link
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2016, 09:09:13 wysłana przez Spinacz »

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #261 dnia: 15 Styczeń 2016, 09:45:37 »
Uroki dyszy "panarello", która automatycznie napowietrza mleko. Spróbuj ściągnąć gumową końcówkę i zobacz jak Ci się spienia mleko bez niej, samą rurką, bo takie mleko nie nadaje się raczej do niczego.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2016, 10:10:24 wysłana przez slusar_o2 »

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #262 dnia: 15 Styczeń 2016, 09:49:23 »
Dostałam już taką radę od znajomego baristy i niestety mleko wychodziło jeszcze słabiej ;/ Co ciekawe np. trójwarstwowe latte macchiato wychodzi w miarę ładne, warstwy się nie rozmywają jedna z drugą, ale chętnie spróbowałabym jednak malowania. Da się w ogóle cokolwiek zrobić, żeby to się nadawało jednak do latte artu?
Próbowałam dzisiaj ze spieniaczem ręcznym, zainspirowana filmikiem znalezionym w necie, ale też nie idzie mi ładne potraktowanie tego mleka. Następny w kolejce do próby będzie french.

A co powiecie o cremie (o ile w ogóle to coś się kwalifikuje...) z tego ekspresu?

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #263 dnia: 15 Styczeń 2016, 10:15:51 »
Do malowanie mleko właśnie musi być jednolite a nie warstwowe ;)
Crema niestety jest "sztuczna", wytworzona za pomocą zaworka ciśnieniowego. Sprawia on, że możesz kawę mieloną z marketu (Tchibo family?) jako tako zaparzyć. Poczytaj jak to działa: http://www.frcndigital.com/coffee/enhanced.html

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #264 dnia: 15 Styczeń 2016, 11:33:39 »
No więc kolejne moje pytanie - jak ostatecznie spieniać i jakim sprzętem (mam ten pożal się Boże spieniacz z ekspresu, spieniacz ręczny i french press), żeby mleko się nadawało? :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #265 dnia: 15 Styczeń 2016, 11:44:18 »
Ja tam widzę źle spienione mleko z wielkimi bańkami, jak na choinkę. Ale nakładka "ułatwiająca" spienianie raczej na więcej nie pozwoli. To też zależy od jej budowy. W Gaggii Baby Twin miałem tą lepszą wersję, metalową, chromowaną. Tulejka nakładki w tym modelu ma jeden otworek z boku by zasysać powietrze. Zatkałem go klejem i dopiero to pozwalało uzyskiwać jogurtową piankę zamiast wielkich purchli.

Druga sprawa, odstawienie mleka na bok na czas robienia kawy też mu nie pomaga. Rozwarstwia się. Lepiej odwrócić proces, najpierw espresso, potem spienianie.

Nie ma sensu dzielić nożem tego co się wylewa z dzbanka. To co ma się znaleźć pod lub nad cremą oddziela się przez wysokość dzbanka nad filiżanką czyli od długości i szybkości strumienia mleka. Im wyższy tym strumień ma większą prędkość i przebija się przez cremę. Obniżenie dzbanka nad filiżanką spowalnia strumień, odbiera mu energię kinetyczną przez co spienione mleko zatrzymuje się na wierzchu, pozwalając na malowanie.

Amanda zwróć uwagę na filmiki jak przy wlewaniu mleka barista dostosowuje wysokość dzbanka i jak to wpływa na wygląd zawartości filiżanki.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #266 dnia: 15 Styczeń 2016, 11:59:43 »
Ja tam widzę źle spienione mleko z wielkimi bańkami, jak na choinkę. Ale nakładka "ułatwiająca" spienianie raczej na więcej nie pozwoli. To też zależy od jej budowy. W Gaggii Baby Twin miałem tą lepszą wersję, metalową, chromowaną. Tulejka nakładki w tym modelu ma jeden otworek z boku by zasysać powietrze. Zatkałem go klejem i dopiero to pozwalało uzyskiwać jogurtową piankę zamiast wielkich purchli.

Druga sprawa, odstawienie mleka na bok na czas robienia kawy też mu nie pomaga. Rozwarstwia się. Lepiej odwrócić proces, najpierw espresso, potem spienianie.

Nie ma sensu dzielić nożem tego co się wylewa z dzbanka. To co ma się znaleźć pod lub nad cremą oddziela się przez wysokość dzbanka nad filiżanką czyli od długości i szybkości strumienia mleka. Im wyższy tym strumień ma większą prędkość i przebija się przez cremę. Obniżenie dzbanka nad filiżanką spowalnia strumień, odbiera mu energię kinetyczną przez co spienione mleko zatrzymuje się na wierzchu, pozwalając na malowanie.

Amanda zwróć uwagę na filmiki jak przy wlewaniu mleka barista dostosowuje wysokość dzbanka i jak to wpływa na wygląd zawartości filiżanki.

No właśnie to mleko strasznie mi się napowietrzyło ;/ metalowa część spieniacza ma jedną dziurę "w dół", w tej gumowej nasadce są otwory u góry...właściwie nie wiem po co.
Odgarniałam nożem górną część, żeby zobaczyć jak to będzie wyglądało (tak, mając przezroczystą filiżankę), a nie dla jakiegoś rysowniczego efektu, spokojnie :D W ogóle usunęłam dźwięk z filmu, żeby nie było słychać straszliwego rzężenia całego sprzętu, ale gdyby audio zostało, wiedzielibyście, że przy pierwszej kawie...zrąbałam sprawę :D
Może w ten sposób: pracuję obecnie w restauracji, w której mamy "stoisko" kawiarni. Byłam na to stanowisko szkolona i nie powiem - procedury mamy bardzo uproszczone. Spienianie mleka na poziomie 1, na poziomie 2, trzy BAZY espresso, espresso duże i porcjowanie mleka ze szpatułą w ręce. I to, jak wylewałam mleko z nożem przy dziubku dzbanka, to nasza "metoda" robienia flat white (bez wylania tego kleksa na koniec :) - wykończenie flat white u nas charakteryzuje się małą plamką z odrobiny spienionego mleka na samym środku napoju). Także żal dupę ściska, wiem.

Drugą kawę zrobiłam już właśnie w takiej kolejności jak mówisz - najpierw espresso, potem mleko. Co nie zmienia faktu, że mleko i tak spienione beznadziejnie...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #267 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:03:43 »
Z tymi dziurkami jest tak że górna na początku ma być odkryta, jak już uzyskasz odpowiednią ilość piany to albo zanurzasz całość tak żeby górna się zakryła albo sama palcem jak dasz radę ją zakrywasz i wtedy tylko wirujesz/podgrzewasz mleko

Offline Amanda Kobieta

    • -
  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Zellmer Piano/Franke Evolution Plus/Astoria Perla
  • Młynek: La Cafetiere
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #268 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:07:24 »
No właśnie - wirowanie. Słyszałam, że mleko samo powinno wirować pod wpływem odpowiedniego ustawienia spieniacza, a co za tym idzie: strumienia powietrza. No, ale mój spieniacz tego nie kuma... czyli można samodzielnie mieszać tym mlekiem podczas spieniania?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #269 dnia: 15 Styczeń 2016, 12:11:26 »
Odgarniałam nożem górną część, żeby zobaczyć jak to będzie wyglądało (tak, mając przezroczystą filiżankę), a nie dla jakiegoś rysowniczego efektu, spokojnie :D

Nie, nie o to mi chodziło. 4:51 na filmie, nóż na dzióbku dzbanka. Do latte art zbędny manewr. Od tego jest właśnie regulacja wysokości strumienia mleka.
Do flat white wystarczy mniejsze napowietrzenie, ale jak wspomniałem, nakładki wspomagające mają za zadanie wpompowanie dużej ilości powietrza w mleko aby piankę zrobił każdy i w sporych ilościach. Jej jakość dla inżynierów ma marginalne znaczenie.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi