Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274510 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #210 dnia: 05 Styczeń 2016, 18:14:19 »
A jak wygląda proces spieniania - może masz za mało pary w bojlerku i tu jest problem?

0. w dzbanku 2/5 - 1/2 mleka, mleko (3.2%) i dzbanek zimne
1. włączasz parę i odkręcasz zawór - leci woda, potem przestaje, potem zaczyna para
2. zakręcasz parę i czekasz aż się temperatura podniesie
3. odkręcasz zawór - powinno trochę wody polecieć i zaraz po tym para.
4. zakręcasz, podstawiasz dzbanek z mlekiem, odkręcasz. Dysza ledwo zanurzona w mleku - napowietrzasz, niech ci urośnie z 15-20mm mleko w dzbanku. Musi się kręcić.
5. zanurzasz dyszę ale z wyczuciem tak żeby dalej się kręciło i kręcisz aż mleko uzyska temperaturę.
6. Zakręcasz zawór, zabierasz mleko, zalewasz bojler wodą.

EDIT - na YT jest trochę filmów z Isomac Giada i spienianiem - to w sumie twoja maszyna tylko bez młynka - im mleko się kręci.

Robię tak samo, ale nei udaje mi sie wprawić w ruch wirowy, moze spróbuję następnym razem przytrzymać tą pianę kładąc podkładkę na górę dzbanka, jeżeli to sie uda to moze byc jednak znak ze ten dzióbek też jest ważny. Może dla kogoś kto jest już wprawiony on nie robi różnicy a dla początkujących jest pomocniczy. Chyba nie przypadkowo prawie każdy dzbanek do spieniania ma dzióbek zaczynający zaczyna się mniej więcej od połowy a nie tak jak mój od 9/10 wysokości dzbanka. Może szukam wymówek, ale logika nakazuje myśleć że może mieć to znaczenie.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #211 dnia: 05 Styczeń 2016, 18:16:03 »
Jak dojdziesz do wprawy to mleko spienisz w każdym kubku. Nie ma to znaczenia w czym się spienia.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #212 dnia: 05 Styczeń 2016, 18:17:40 »
Spieniać mi sie spienia ładnie bo uzyskuję piankę nie raz na pół filiżanki ale po prostu nie potrafię wepchnąć jej pod cremę

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #213 dnia: 05 Styczeń 2016, 18:18:47 »
Ale Ty masz nie mieć pianki tylko jogurt.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #214 dnia: 05 Styczeń 2016, 18:21:48 »
Racja.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #215 dnia: 05 Styczeń 2016, 18:26:40 »
Po spienianiu całość zawartości kubka ma być jednorodna. Nie może być sztywnej piany na górze i ciepłego mleka na dole.
LMWDP #469

Offline Alfik

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Bezzera bz10
  • Młynek: Wega 5.8
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #216 dnia: 05 Styczeń 2016, 19:09:04 »
Ja gdy spienię mleko to je odstawiam, robię kawę i przed wlaniem mleka kręcę pojemnikiem przylegającym do jakiejś ściereczki czy serwetki, aby jogurt znów był elegancki. Po tej operacji wlewam.
Aby wpuścić mleko pod duża creme chyba powinno się zacząć wlewać z wyższej wysokości, aby ja przełamać i pózniej się bawić w malunki już z niższej...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #217 dnia: 05 Styczeń 2016, 20:08:42 »
4. zakręcasz, podstawiasz dzbanek z mlekiem, odkręcasz. Dysza ledwo zanurzona w mleku - napowietrzasz, niech ci urośnie z 15-20mm mleko w dzbanku. Musi się kręcić.

Myślę że to dość kluczowa uwaga dla mnie i może dla kolegi. Też mam za dużo piany i całość niejednorodną ale ja tej piany robię ze 40mm (tak z 1/3 wysokości kubka albo trochę więcej). Co prawda w domu mam amatorów takiego właśnie cappucino ale ja odczuwam niedosyt. Już odszedłem do tego że jak jest za dużo piany to nie ma takiej siły która by ją kręciła w kubku ale w praktyce mniejszej ilości jeszcze nie przećwiczyłem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #218 dnia: 05 Styczeń 2016, 21:38:33 »
Spróbuj i daj znać.
LMWDP #469

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #219 dnia: 05 Styczeń 2016, 21:50:26 »
Ja gdy spienię mleko to je odstawiam, robię kawę i przed wlaniem mleka kręcę pojemnikiem przylegającym do jakiejś ściereczki czy serwetki, aby jogurt znów był elegancki. Po tej operacji wlewam.
Aby wpuścić mleko pod duża creme chyba powinno się zacząć wlewać z wyższej wysokości, aby ja przełamać i pózniej się bawić w malunki już z niższej...


Alfik - Jeśli chcemy uzyskać zadowalające efekty rysowania, to albo jednocześnie robimy espresso + pienimy mleko i po zakończeniu tych czynności (w mniej więcej takim samym czasie) rysujemy, albo najpierw espresso a potem spienianie mleka i rysowanie.
Chodzi o to, że nie powinno się zostawiać mleka po spienianiu ponieważ oddziela się piana, a struktura musi być jednorodna.
Coś tam rysuję, to wiem co mówię. ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #220 dnia: 05 Styczeń 2016, 21:50:58 »
Tu najnowszy wpis na ich blogu.

Offline johnyKMSA Mężczyzna

  • Wiadomości: 118
  • Ekspres: NS Oscar oraz alternatywa
  • Młynek: Bezzera BB005, Knock Hausgrind, Porlex Mini
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #221 dnia: 07 Styczeń 2016, 14:59:17 »
A co z wirem przy czerech dyszach? Musi być?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #222 dnia: 07 Styczeń 2016, 15:13:47 »
Spróbuj i daj znać.

Jest lepiej. Za pierwszym razem nawet prawie uda ło mi się coś porysować. Z drugim już znowu było za dużo piany. Nic to muszę wyćwiczyć dobrą ilość.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #223 dnia: 07 Styczeń 2016, 15:14:40 »
Bez wiru nie ma polerowania, bez polerowania masz bąble na górze, mleko na dole. Potrzebujesz mikropiankę w całej objętości.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #224 dnia: 07 Styczeń 2016, 15:16:53 »
1 czy 4 dziurki - musi się kręcić. Jak jest problem to można jedną dziurę zawykałaczkować.

@Bacek - no to teraz już z górki - lepiej nawet na początku mniej pianki i więcej wiru niż na odwrót. Z czasem ilość pianki będziesz mógł sobie doregulować  :)
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi