Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274650 razy)

Offline piotr Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropres, Bialetti Brikka, Sama Export, La Cimbali m21
  • Młynek: Dienes, Concept KM5120, Mazzer S.J
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #195 dnia: 30 Grudzień 2015, 19:13:33 »
zachowaj te zdjęcia a za parę miesięcy będziesz z łezką w oku wspominał jak ciężko było :taktak:

Offline SoyeR Mężczyzna

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: forumowy drip, drip Duki, turecki tygielek, phin, V60-01, V60-02, AP, Gabi, Melitta Barista TS Smart
  • Młynek: Rhinowares, Gastroback, 1Zpresso K-PLUS
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #196 dnia: 05 Styczeń 2016, 11:22:45 »
szybki poradnik ;)


Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #197 dnia: 05 Styczeń 2016, 11:50:20 »
Równie ważny jest sposób spieniania mleka jak nie ważniejszy od techniki malowania.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #198 dnia: 05 Styczeń 2016, 14:14:04 »
szybki poradnik
Zabielenie okrutne.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #199 dnia: 05 Styczeń 2016, 16:34:04 »
Mam ogromny problem z latteart, po spienieniu mleka gdy wlewam mleko na espesso na którym jest crema, cała piana pozostaje na górze, mleko nie wchodzi pod cemę. Czy to może być problem z kształtem dzióbka w dzbanku? Mam taki :


Może powinienem kupić nowy, zazwyczaj robię jedno cappu więc zastanawiałem się nad rozmiarem 0,35l. Moja dysza w ekspresie jest dość krótka wiec chyba mniejszy będzie lepszy. Zastanawiam się nad czymś takim
http://akcesoriabaristy.pl/pl/p/Dzbanek-do-spienania-mleka-0%2C35-L/352
lub
http://akcesoriabaristy.pl/pl/p/CONCEPT-ART-JoeFrex-dzbanek-do-spieniania-mleka-poj.-0%2C35-L/459
nie mam zamiaru rysować tam jakiś arcydzieł, serduszko wystarczy.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #200 dnia: 05 Styczeń 2016, 16:50:48 »
Kubek masz OK, ja ostatnio słoikiem malowałem :P Stawiam raczej na technikę spieniania - zbyt bardzo spienione, zbyt mało zjogurtowane.
LMWDP #469

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #201 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:02:58 »
Sprawa wygląda tak, przechylam dzbanek i z góry leci od razu pianka a nie ta mniej spieniona frakcja, która jak mniemam powinna wejść pod cremę. Po czym leci włąśnie ta frakcja mniej spieniona i schodzi na dół, a następnie znowu pianka, ten dziubek chyba dlatego rozpoczyna się na połowie dzbanka aby ta bardzij płynna część mogła się wylać zanim pianka zacznie lecieć. A może się po prostu mylę i juz nigdy nie zostane mistrzem świata w latte art :(

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #202 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:10:16 »
Ćwicz spienianie - za długo na początku napowietrzasz - spróbuj czas napowietrzania skrócić o połowę, potem dysza pod mleko i kręcisz aż do uzyskania temperatury. Cale mleko powinno mieć jednorodną strukturę - nie powinno się rozwarstwiać. Wtedy choćby i sosjerką można malować.
LMWDP #469

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #203 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:15:50 »
moja dysza jest skierowana pionowo w dół i niestety choć wiele razy próbowałem nigdy nie udało mi się wprowadzić mleka w ruch wirowy.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #204 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:18:42 »
hmmm, ale ta pionowość nie powinna być przeszkodą. Spieniałem w AEG gdzie dysza nie ma regulacji, spieniałem w automacie Gaggia Syncrony (bez końcówki panarello), spieniałem w Ascaso Arc gdzie też dysza ma jeden kąt. Wszystkie te maszyny mały jeden otwór.

Jak napowietrzasz mleko na początku to się kręci? czy tez nic? Ile otworów w dyszy?
LMWDP #469

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #205 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:38:58 »
Jak spienisz to odlej troche grubej piany z gory do osobnego dzbanka i potem wymieszaj.


Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #206 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:40:27 »
2 dziurki w dyszy, jak zaczynam mleko się nie kręci

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #207 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:50:15 »
A jak wygląda proces spieniania - może masz za mało pary w bojlerku i tu jest problem?

0. w dzbanku 2/5 - 1/2 mleka, mleko (3.2%) i dzbanek zimne
1. włączasz parę i odkręcasz zawór - leci woda, potem przestaje, potem zaczyna para
2. zakręcasz parę i czekasz aż się temperatura podniesie
3. odkręcasz zawór - powinno trochę wody polecieć i zaraz po tym para.
4. zakręcasz, podstawiasz dzbanek z mlekiem, odkręcasz. Dysza ledwo zanurzona w mleku - napowietrzasz, niech ci urośnie z 15-20mm mleko w dzbanku. Musi się kręcić.
5. zanurzasz dyszę ale z wyczuciem tak żeby dalej się kręciło i kręcisz aż mleko uzyska temperaturę.
6. Zakręcasz zawór, zabierasz mleko, zalewasz bojler wodą.

EDIT - na YT jest trochę filmów z Isomac Giada i spienianiem - to w sumie twoja maszyna tylko bez młynka - im mleko się kręci.
LMWDP #469

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #208 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:50:43 »
To zobacz to:





Samo sie robi 8)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #209 dnia: 05 Styczeń 2016, 17:59:31 »
0. w dzbanku 2/5 - 1/2 mleka, mleko (3.2%) i dzbanek zimne

Ja już wole 2% mleczko ale ja tam malarzem nie jestem raczej kawopijcą ogromniastym taki kawowy endemit.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi