Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274364 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #915 dnia: 20 Październik 2022, 17:24:12 »
Nawet najmniejsza forma espresso macchiato się nadaje.
Już dzisiaj miałem dość robienia espresso do nauki, więc wziąłem ścieki z dźwigi po ekstrakcji, spieniłem małą ilość mleka w kubku 225ml i proszę, serduszko w filiżance do espresso.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2022, 17:27:20 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #916 dnia: 20 Październik 2022, 17:49:18 »
Bynajmniej nic nie zaklinam. Nie wiem co ma piernik do wiatraka. Choć to wręcz śmieszny dowód na to, ze polecanej przeze mnie ksiazki nawet nie widziałeś ;)
Btw podaj mi proszę tytuły książek o latte art które czytałeś. Może być tylko kilka z „wielu”, chetnie sprawdzę czy coś z nich odniosę do siebie .

Rozwiń swój "co ma piernik do wiatraka". Ja jasno napisałem, że większość ludzi uczy się wzrokowo, zdecydowanie szybciej przyswaja wiedzę z materiałów wideo niż z książki. Niezależnie czego to dotyczy. Przekrojowo tak jest, to jest fakt. Więc dla znakomitej większości łatwiej się nauczyć w tym przypadku Latte ART z filmiku(oczywiście musi być na poziomie) niż książki, obojętnie której, nawet najlepszej. Ty twierdzisz inaczej. Zanegowałem, bo fakt naukowy mówi inaczej. Tyle.

Jeśli chodzi o książki, które ja przeczytałem chociaż to już poza tematem, ale nie ma sprawy, jak wrócę do domu, to poszukam w biblioteczce, bo jeszcze ze dwie chyba mam, tytułów nie pamiętam, czytałem je ponad 20 lat temu lub podobnie.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2022, 17:53:14 wysłana przez MSL »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #917 dnia: 20 Październik 2022, 19:40:26 »
Nadal uważam, że z filmików ludzie nauczą się szybciej niż z nazwijmy to komiksu. Nie potrzebujesz "angażować" wyobraźni, bo masz każdy krok pokazany i od razu efekt jaki masz uzyskać.

Swoją drogą - kliknąłem w link, spojrzałem jednym okiem, tam chyba była tylko pokazana okładka na przykładowym screenie, więc nie zauważyłem od razu, że to "w formie komiksu".
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2022, 19:51:02 wysłana przez MSL »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #918 dnia: 20 Październik 2022, 20:59:24 »
Tak samo, jak Ty dalej swoje... i nie ma w tym nic złego. Nazywa się - każdy ma prawo do swojego zdania. :)

Poziom części użytkowników na tym forum nie jest żadnym wykładnikiem. Nie mówiąc już o tym, co wcześniej napisałem - "Nic nie zastąpi praktyki". Kończąc, każdy sposób jest dobry jeśli doprowadzi do celu.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #919 dnia: 20 Październik 2022, 21:34:34 »
Ok, filmiki rzondzom i uczom, cześć i chwała hedrickowi !

Nie ma potrzeby, aby tak się unosić i oczekiwać pełne zaufanie innych, szczególnie kiedy sami tak się zachowujemy.

a on dał mi książkę. Przeleżała kilka miesięcy, bo bylem bardzo sceptyczny,

Proszę w dalszej dyskusji trzymać się tematu i pomagać mniej zaawansowanym użytkownikom, którzy chcą okiełznać spienianie mleka i zacząć malować.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #920 dnia: 20 Październik 2022, 22:54:57 »
Poleciłeś dobrą książkę w formie komiksu do nauki Latte Art i to jest jak najbardziej OK. Nie ma jednak potrzeby, aby tę formę przekazu nauki narzucać komuś na sile. Kto poczuje potrzebę za sięgnięciem po takiego typu wiedzę, to skorzysta z twojej rady, szczególnie że książka nie jest droga, bo w formie elektronicznej widziałem w sprzedaży za tylko 3.99$.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #921 dnia: 20 Październik 2022, 23:01:47 »
Już dzisiaj miałem dość robienia espresso do nauki, więc wziąłem ścieki z dźwigi po ekstrakcji, spieniłem małą ilość mleka w kubku 225ml i proszę, serduszko w filiżance do espresso.
I o to chodzi!  :brawa:
Mała podpowiedź - mi trudniej się maluje w filiżankach tego typu jak pokazałeś na zdjęciu (coś a'la odwrócony stożek) - mi lepiej wychodzi gdy filizanka w środku jest zbliżona do połowy kuli.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #922 dnia: 20 Październik 2022, 23:04:36 »
mi lepiej wychodzi gdy filizanka w środku jest zbliżona do połowy kuli.
I taka jutro przyjedzie  :)
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #923 dnia: 21 Październik 2022, 11:33:44 »
Co za bełkot.
Och @Szczympek, strasznie jesteś zadziorny. Trochę przypominasz mnie sprzed prawie 20 lat :smiech:. Gacę znam mniej więcej od 15 lat. Też nie przepadam za jego "bełkotem" i "nowomową", ale nie można mu odmówić profesjonalizmu w mlecznym fachu. Warto pamiętać, że zaczynali razem z Rojes, trochę odlotowo, przewrotowo, kontrowersyjnie, dziwacznie, ale jednak sporo dobrego uczynili na polu popularyzacji kawy (mleka). Przy filmikach Gacy często pękałem ze śmiechu, równie często się zżymałem za ten "bełkot" -- ale taka zdaje się jest jego "artystyczna" forma ekspresji. Nie wiem na ile jest to artystyczna "poza" a na ile jego naturalna maska. Tak czy owak, jego przekaz sprawdza się rynkowo.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #924 dnia: 21 Październik 2022, 14:39:29 »
mleczny fach brzmi dumnie:), środowisko baristyczne moim zdaniem niebezpiecznie przesunęło się w stronę przelewów i wszystkiego rodzaju udziwnień late-artowych a oddala od espresso :), czyli idzie w tym łatwym kierunku ,bo przelew stał się hipstersko modny(niski próg wejścia , łatwy sposób przyrządzenia ) efektownie mieni się w dzbanku chemexa, 90% tych magików przelewu i late-art poprawnego espresso nie zaparzy.Ten bełkot jakakolwiek byłby formą ekspresji pozostanie bełkotem ,nie da się tego słuchać.
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2022, 14:42:34 wysłana przez rollo45 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #925 dnia: 21 Październik 2022, 15:24:51 »
Ale konkretnie: co jest tym bełkotem dla Ciebie? Te ćwiczenia z mlekiem są akurat całkiem sensowne i warte użycia podczas nauki.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #926 dnia: 21 Październik 2022, 16:04:41 »
Już rozwijam. Ksiazka która poleciłem jest niejako w formie komiksu ;) wiec uczysz się wzrokowo, uzywasz wyobraźni, informacje przeczytane zostaną w głowie dłużej niż wypowiedziane. Dokładnie kroczek po kroczku, z opisana nawet wysokością końca dzbanka od powierzchni kawy, widzisz jak i dlaczego wszytsko działa tak a nie inaczej. Dodatkowo jest opisane z 50? Albo więcej różnych wzorów. Także ta książka dziala jak filmik plus jeszcze dodatki.
Gdybys najpierw choć kliknął w link do niej wiedziałbyś jak to wyglada i nie pisałbyś o „wzrokowcach” bo to właśnie dla nich jest ta książka i nie byłoby żadnej dyskusji.
Także tego :hihihi:
Po co ten post raportowałeś?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #927 dnia: 21 Październik 2022, 18:55:31 »
Nie podejrzewałem, że będziesz potrafił przeczytać kilka słów obok siebie. Może zostaw to @ranGo - on potrafi bez pomocy :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #928 dnia: 22 Październik 2022, 16:03:02 »
Coś takiego dzisiaj wyszło:
》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #929 dnia: 22 Październik 2022, 17:15:52 »
 :brawa: teraz spróbuj lać bardziej na środku i podnieść dzbanek, jak chcesz uzyskać linie symetrii tworzącą serduszko.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi