Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274316 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #900 dnia: 20 Październik 2022, 09:16:54 »
Objętości filiżanek to też kwestia smaku. Dla mnie jednak standardowe wg INEI cappuccino to maksimum mleka do kawy.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #901 dnia: 20 Październik 2022, 09:29:53 »
Objętości filiżanek to też kwestia smaku. Dla mnie jednak standardowe wg INEI cappuccino to maksimum mleka do kawy.

Loveramics rozgraniczył swoją porcelanę na cztery kategorie:
300ml do latte
200ml do cappuccino
150ml do flat white
80ml do espresso i ewentualnie macchiato
Też bym się skłaniał do takiego podziału, choć w białych jeszcze nie jestem zbyt obeznany.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2022, 10:09:04 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #902 dnia: 20 Październik 2022, 10:29:14 »
Wydaje mi się, o ile dobrze pamiętam, że 150ml to włoskie cappuccino. Więcej mleka to już trochę za dużo ;).

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #903 dnia: 20 Październik 2022, 10:48:02 »
Tylko, że Włosi robią pojedyncze espresso + 100ml mleka. Jezeli chce sie podobną intensywność to trzeba przeskalować. No i włoskie cappuccino to raczej nie nadaje się do tematu o latte art.  :hihihi:

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #904 dnia: 20 Październik 2022, 11:13:53 »
Polecam obejrzeć krótką lekcję, którą dał Gaca Kawiarnista dla początkujących, aby zrozumieć najpierw mleko. Potem Latte Art idzie z górki.
Jednocześnie, przy okazji, chciałbym złożyć gratulację dla jednego z ojców naszego forum, który niedawno wygrał mistrzostwa Latte Art organizowanym przez Dalla Corte, a w nagrodę do domu zabrał Studio+.





Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #905 dnia: 20 Październik 2022, 11:35:42 »
Tylko, że Włosi robią pojedyncze espresso + 100ml mleka. Jezeli chce sie podobną intensywność to trzeba przeskalować. No i włoskie cappuccino to raczej nie nadaje się do tematu o latte art.  :hihihi:
Jak najbardziej się nadaje do latte art. Nawet najmniejsza forma espresso macchiato się nadaje.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #906 dnia: 20 Październik 2022, 13:29:53 »
Włoskie się nie nadaje. To sucha piana z której nic ładnego nie wyjdzie.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #907 dnia: 20 Październik 2022, 14:40:49 »
mimo ze to książka to pozwala lepiej zrozumieć o co chodzi w latte art,

Książka może być super ale nie zapominaj, nie wszyscy użytkownicy tego forum są anglo-języczny.


Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #908 dnia: 20 Październik 2022, 14:54:41 »
Po pierwsze to nie jest wymówka. Żyjemy w czasach gdzie wystarczy skierować kamerę telefonu na tekst i tłumaczy w sekundę
Po drugie tam słów nie ma za dużo, a wszystko napisane wręcz przedszkolnym angielskim „up, down, high, low, slow, fast”
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #909 dnia: 20 Październik 2022, 15:09:14 »
Jak najbardziej się nadaje do latte art. Nawet najmniejsza forma espresso macchiato się nadaje
Chodziło mi o styl przygotowania. Zawsze dostaję mocniej spienione mleko, którym nie da się malować.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #910 dnia: 20 Październik 2022, 15:32:57 »
Dokładnie tak jak napisał Goran, dla wielu materiał wideo będzie zdecydowanie bardziej przydatny niż jakakolwiek książka, z różnych powodów. Dobrych materiałów instruktażowych, krok po kroku na YT nie brakuje i nawet jeśli ktoś nie zna języka to zrozumie na podstawie samego obrazu.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #911 dnia: 20 Październik 2022, 15:59:50 »
Nie zgodzę się. Trenowałem dziesiątki baristów i szybciej robili postępy z książka, a nie filmikami. W filmiku nie zwracasz uwagi na technikę, filmiki są obrobione, choćby jak ten powyżej, przyciemniane, żeby udawać  lepszy kontrast czy zwracające uwagę na nagrywającego.
@MSL probowales stosować rady z książki i stwierdziłeś, ze jednak lepsze filmiki czy tak tylko stwierdzasz bez żadnych podstaw?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #912 dnia: 20 Październik 2022, 16:16:48 »
Po pierwsze, większość ludzi obecnie jest "wzrokowcami" i przyswaja wiedzę praktyczną(a nie teoretyczną) znacznie szybciej z materiału wideo, niż z tekstu czytanego(oczywiście są wyjątki jak od każdej reguły), szczególnie, że może go oglądać do woli i po kilku razach zrobić dokładnie tak jak zostało to zaprezentowane; szczególnie, że może porównać efekt do tego jaki widzi na filmie, a nie się zastanawiać, co autor miał na myśli. Kto, na co zwraca bardziej uwagę pierwotnie jest indywidualne i bez znaczenia, bo jak ktoś się uczy to zazwyczaj wykonuje wiele prób, nie osiąga dobre poziomu po jednym razie i dotyczy to każdego źródła wiedzy praktycznej. Praktyki nic nie zastąpi.

Jak ja się uczyłem to jeszcze nie było YT czy dostępu do Internetu. Patrząc z perspektywy czasu o wiele szybciej bym przyswoił wiedzę oglądając jeden z filmików na YT niż książek. O wiele szybciej.

Przykładowo filmiki Twojego "ulubieńca", który jest wielokrotnym mistrzem świata w Latte Art są dla mnie genialne i tak łopatologicznie pokazane i wytłumaczone, że żadna książka dla mnie porównania nie ma:





Na koniec naprawdę nie musisz "atakować" każdego, kto nie zgadza się z Twoim punktem widzenia, co jest tutaj dość częste. Rzadko bywa, że jest tylko jeden słuszny punkt widzenia i ja to akceptuje, piękno dzisiejszego świata. :)
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2022, 16:19:21 wysłana przez MSL »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #913 dnia: 20 Październik 2022, 16:58:05 »
Pierwsza sprawa - ten typ nigdy nie był mistrzem swiata latte art ;) sam się tak nazwał. To tak jakbym ja z kumplem z Norwegii, RPA, Filipin i Australii robili latte art i bym wygrał i nazywał siebie mistrzem swiata. (To jedna z przyczyn przez które nie ufam w ani jedno słowo tego człowieka)
 https://www.worldlatteart.org/past-rankings/
Rozumiem, ze wszytskie książki o latte art przeczytałeś i nie pomogły, skoro jesteś przekonany, ze ŻADNA nie równa się z wytłumaczeniem dużego typa?

Idąc Twoim tokiem myslenia, jeśli oglądam mnóstwo piłki nożnej i gram w fifę to automatycznie będę dobrym piłkarzem, bo większość ludzi to wzrokowcy?
Po co czytać to forum i najdłuższy wątek o espresso, skoro filmików w necie jest 100 tysięcy?

Nikogo nie atakuje. Mam doświadczenie, wiedzę i praktykę. Sam byłem zdziwiony gdy powiedziałem lata temu mojemu managerowi, ze chciałbym ulepszyć swoje latte art a on dał mi książkę. Przeleżała kilka miesięcy, bo bylem bardzo sceptyczny, ale okazało się, że to strzał w dziesiątkę.
Miałeś te książkę w rękach? Przeczytałeś, spróbowałeś nawet nie tyle się nauczyć, co może poprawić swoją technikę?
Jeśli nie, to dlaczego czujesz, że możesz podważyć to co napisałem?
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2022, 17:09:30 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #914 dnia: 20 Październik 2022, 17:14:16 »
W jednym Ci przyznam rację, bo nie sprawdzałem jego wiarygodności, więc ok - mój błąd. Nie zmienia to faktu, że jego filmiki w omawianym zakresie są bardzo dobrze zrobione i w zasadzie łopatologiczne - krok po kroku. W szerszym teście ogólnym znakomita większość z pewnością by szybciej przyswoiła z dobrego instruktażu wideo niż książki, tak zwyczajnie jest. Z pewnością nie wszyscy, ale znakomita większość już tak.

W pozostałych punktach popadasz w skrajności aby udowodnić swoją rację, szkoda.

Idąc Twoim tokiem myslenia, jeśli oglądam mnóstwo piłki nożnej i gram w fifę to automatycznie będę dobrym piłkarzem, bo większość ludzi to wzrokowcy?

Łatwiejsze przyswojenie wiedzy nie oznacza, że będziesz mistrzem(dobrym piłkarzem) po jej nabyciu. Tak jak napisałem wcześniej:
Praktyki nic nie zastąpi.

Rozumiem, ze wszytskie książki o latte art przeczytałeś i nie pomogły, skoro jesteś przekonany, ze ŻADNA nie równa się z wytłumaczeniem dużego typa?

Następna skrajność, nie przeczytałem wszystkich, przeczytałem wiele. Odstępstwa od reguły występują, zawsze. W tym przypadku również.

Natomiast faktem naukowym jest, że około 63 do 70% populacji(w zależności od badań) na świecie jest wzrokowcami, a więc uczy się poprzez stymulację wizualną, a nie wyobraźnie po przeczytaniu słów autora książki. Możesz zaklinać rzeczywistość jak chcesz, ale to jest fakt naukowy.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2022, 17:19:55 wysłana przez MSL »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi