Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274207 razy)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #885 dnia: 10 Październik 2022, 20:24:06 »
Odnośnie nauki to płyn do mycia naczyń jako mleko, a zamiast espresso kakao. :)
Mi na tym średnio wychodziło....
Ja najczęściej stosuję proporcję z sitaka 22g (ale raczej zawsze ładuję 23) uzysk 46 na dwie filiżanki 200 ml lub 350 ml (nie lubię mocnych).

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #886 dnia: 10 Październik 2022, 22:04:59 »
Cytat: m_arcin w 07 Październik  2022, 15:17:09

    Screen z instrukcji, którą się sugerowałem.

Ja tu widzę nowe, ciekawe funkcje. M.in. licznik zaparzonych kaw  :ok:

Jest odpowiedź. Rzeczywiście nastąpiła zmiana oprogramowania we wszystkich ekspresach w wersji PID. Są liczniki zaparzonych kaw oraz jest możliwość ich resetowania. Zmiana ta nastąpiła od połowy września. Ekspresy DUO PID z najnowszej dostawy posiadają także tę funkcjonalność. Sprawdziliśmy to dziś gdy ekspres odbierał jeden z Forumowiczów.
Dla sprawdzenia - w momencie uruchamiania ekspresu z wyświetlaczem PID na wyświetlaczu zapala się symbol oprogramowania U1.4.
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2022, 22:07:35 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #887 dnia: 18 Październik 2022, 19:34:40 »
Skompletowałem  :), od lewej
¹ Motta 70ml
² Weis 150ml
³ Dailyart 200ml
⁴ Stalgast 225ml
⁵ Alessi 270ml co za jakość  :wow2:
⁶ Rhinowares 360ml
⁷ Motta 500ml
⁸ Barista & Co 600ml
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2022, 19:37:32 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #888 dnia: 18 Październik 2022, 21:46:39 »
 :wow2: :wow2: tylko, że tak zapytam "babciu, po co to wszystko"
Ty to wszystko kupiłeś?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #889 dnia: 18 Październik 2022, 22:19:20 »
Ty to wszystko kupiłeś
No tak. Dwa największe kiedyś kupiłem do Classiki, ale nic mi nie wychodziło i nie używam. Może się przydadzą przy ewentualnej zmianie ekspresu.  Dwa najmniejsze pasują do macchiato z Elektrą, a pozostałe kubki idealne do latteartu.

Marcin, odnoszę wrażenie, że ta moja pianka jest za lekka, bo wszystko dobrze idzie, ale nie mogę odpowiednio skończć, mniej jogurtu a więcej piany na dnie?  Niektórzy po spienieniu przelewają do innego kubka, po co?
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2022, 22:31:05 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #890 dnia: 18 Październik 2022, 22:33:26 »
Robisz dwie latte art. Najpierw espresso. Następnie w większym dzbanku (0,6 l) spieniasz mleko na dwie filiżanki cappuccino. Po spienieniu wymieszaj i połowę przelej do mniejszego dzbanka. Tym mniejszym wykonaj jedno latte art, znów wymieszaj mleko w dużym i wykonaj kolejne latte art. W ten sposób obydwie filiżanki będziesz miał wykonane tak samo - z taką samą ilością mleka i pianki. Lejąc do obydwu z tego samego dzbanka możesz do pierwszej filiżanki zlać więcej piany a do drugiej więcej mleka z dna dzbanka.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #891 dnia: 18 Październik 2022, 23:31:46 »
Marcin, odnoszę wrażenie, że ta moja pianka jest za lekka, bo wszystko dobrze idzie, ale nie mogę odpowiednio skończć, mniej jogurtu a więcej piany na dnie?  Niektórzy po spienieniu przelewają do innego kubka, po co?


wg mnie im więcej "jogurtu" tym lepiej - tak się zastanawiam, czy wlewajac mleko zmieniasz strumień (szybkość) wlewania mleka? to też jest ważne

ja wlewam najpierw małym strumieniem (=w miarę wolno), z dużej wysokości, żeby mleko wleciało pod creme i zeby powstało tło
potem z niższej wysokości trzeba wlewać większym strumieniem (=szybciej)
a na końcu również większym strumieniem, ale ponownie trzeba podnieśc dzbanek wysoko

Skompletowałem  :), od lewej
¹ Motta 70ml
² Weis 150ml
³ Dailyart 200ml
⁴ Stalgast 225ml
⁵ Alessi 270ml co za jakość  :wow2:
⁶ Rhinowares 360ml
⁷ Motta 500ml
⁸ Barista & Co 600ml

zacna ta Twoja kolekcja
pamietam, ze kiedyś gdzies przeczytałem, że dziubek podniesiony w dzbanku do góry bardzo pomaga w rysowaniu mlekiem
jeżeli tak jest to dzbanki nr 5 i 7 powinny być najlepsze do latte art

ale, ja osobiście mam dzbanek z dziubkiem na równo i jestem zadowolony ze swoich wzorków
pozwólcie, że się pochwale (żeby nie być gołosłownym)


Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #892 dnia: 19 Październik 2022, 13:25:35 »
Marcin, odnoszę wrażenie, że ta moja pianka jest za lekka, bo wszystko dobrze idzie, ale nie mogę odpowiednio skończć, mniej jogurtu a więcej piany na dnie?  Niektórzy po spienieniu przelewają do innego kubka, po co?
Mleko bardzo szybko się rozwarstwia, więc dobrze jest przelać mleko do drugiego dzbanka, aby się dobrze wymieszało (a jeśli robi się dwa cappu z jednego spieniania, to tak jak pisało Janusz, przelanie to konieczność). Jeśli przy tym powstaną pęcherzyki powietrza, to wystarczy postukać dzbankiem o blat.

wg mnie im więcej "jogurtu" tym lepiej
- absolutnie nie, bo przecież ten jogurt, to jest mieszanina piany z mlekiem - za dużo piany = mieszanina za gęsta i za sztywna

tak się zastanawiam, czy wlewając mleko zmieniasz strumień (szybkość) wlewania mleka? to też jest ważne
to zależy, co chcesz namalować, ale na początek bym w te niuanse nie wchodził; ważniejsza jest wysokość z której wlewasz - trzymasz dzbanek wysoko - mleko wpada pod spód, trzymasz nisko - osadza się na powierzchni. Strumień powinien być w miarę jednorodny przy podstawowych wzorach, ale nie zwracajcie za bardzo na to uwagi na początku - byle by nie było bardzo szybko...

Skoro kolega się chwalił, to może i ja też się pochwalę ;)


Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #893 dnia: 19 Październik 2022, 14:21:44 »
 [emoji106]

Skoro kolega się chwalił, to może i ja też się pochwalę ;)



ładne te Twoje latte art  [emoji106] :ok:

jestem ciekaw jak powstało to serce z warstwami - wszyscy (a przynajmniej większość) robią gładkie serca
opiszesz co robić?


wg mnie im więcej "jogurtu" tym lepiej
- absolutnie nie, bo przecież ten jogurt, to jest mieszanina piany z mlekiem - za dużo piany = mieszanina za gęsta i za sztywna


pytanie było czy nie powinno być więcej piany niż jogurtu - pisząc "więcej jogurtu tym lepiej" miałem na myśli nie za dużo piany... chyba za duży skrót myślowy zastosowałem

u siebie zauważyłem że przez dłuższy czas spieniałem mleko zbyt długo => za dużo piany
w pełni się zgadzam z tym co napisałeś - za dużo piany to mieszanina za gęsta i za sztywna więc latte art nie wyjdzie (powstanie biała plama czyli "jabłko" albo "kula")
 

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #894 dnia: 19 Październik 2022, 16:40:15 »
Wielkie dzięki chłopaki za rady, szczególnie Marcinowi.

Moje pierwsze prążki:
》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #895 dnia: 19 Październik 2022, 19:28:57 »
Wielkie dzięki chłopaki za rady, szczególnie Marcinowi.
A na zdrowie ;) Polecam się na przyszłość. A to serduszko próbowałeś tak jak opisywałem? Zobacz poniższy filmik - tam jest to super pokazane.
Co do twojego malunku na kawie - tak mało ci wyszło płynu w filiżance, czy upiłeś zanim zrobiłeś zdjęcie?
ładne te Twoje latte art  [emoji106] :ok:
jestem ciekaw jak powstało to serce z warstwami - wszyscy (a przynajmniej większość) robią gładkie serca
opiszesz co robić?
Dziekuję :)
To się nazywa "serce warstwowe" - generalnie lejesz tak samo jak przy zwykłym, tylko kołyszesz dzbankiem na boki....
tutaj jest to dobrze pokazane - od zwykłego serduszka, do "warstwowego":





Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #896 dnia: 19 Październik 2022, 19:44:55 »
Co do twojego malunku na kawie - tak mało ci wyszło płynu w filiżance, czy upiłeś zanim zrobiłeś zdjęcie?
To było drugie podejście (pierwsze z npfa👎) espresso z dozy 15,5g puściłem do dwóch filiżanek spieniając 160ml mleka i połowę spienionego przelałem do drugiego dzbanka. Czuję, że jakbym miał więcej pianki, byłoby lepiej, ale i tak jestem usatysfakcjonowany, bo już jest bliżej niż dalej.

Jakie to proste na filmikach, ale uparłem się i w końcu się nauczę!
« Ostatnia zmiana: 19 Październik 2022, 20:04:22 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #897 dnia: 19 Październik 2022, 20:50:09 »
Bardzo ważna jest w tym dynamika, tempo. Mleko nie znosi statycznej obsługi, cały czas musi być w ruchu. Zaczyna się powoli, by nie zniszczyć powierzchni cremy. Przyspiesza się i poszerza strugę mleka, by uzyskać to, co tak ładnie Marcinowi wyszło. W zasadzie mleko samo tworzy takie wzory, gdy się tylko mu na to pozwoli i nada odpowiedniego pędu.
« Ostatnia zmiana: 19 Październik 2022, 21:00:22 wysłana przez Antonio »

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #898 dnia: 19 Październik 2022, 22:28:48 »
Jakie to proste na filmikach, ale uparłem się i w końcu się nauczę!
ja się uczę gdzieś od roku 2005.... :D, więc nie poddawaj się!
Ja nie lubię bardzo małych pojemności - lepiej maluje mi się w filiżankach min 200 ml. Te czerwone na zdjęciach mają poj. 300 ml. i spieniam do nich mleko w dzbanku 600ml.

W zasadzie mleko samo tworzy takie wzory, gdy się tylko mu na to pozwoli i nada odpowiedniego pędu.
To prawda - tylko człowiek jakoś nie może tego przyswoić, że im prościej tym lepiej i skuteczniej - wydaje się, że trzeba bardzo kombinować, by namalować, a tymczasem jest na odwrót. Ale o tym sie przekonuje dopiero jak się to załapie....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #899 dnia: 20 Październik 2022, 08:23:21 »
300 ml
Jakbym czytał w Twoich myślach: przed Twoim komentarzem zamówiłem właśnie filiżankę Loveramics o tej pojemności.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi