Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274345 razy)

Offline Squesher Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Lelit Anita PL042TEMPD
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #705 dnia: 26 Listopad 2020, 17:46:32 »
Od jakiegoś czasu mam ekspres Lelit Anita, o ile shoty espresso udało mi sie opanować już całkiem nieźle, o tyle cały czas mam problem ze spienianiem mleka. Ustawiłem temperaturę dla pary na 135 stopni, ekspres grzeje się nawet do 139 (a przynajmniej tyle pokazuje na PID), tyle że temperatura po rozpoczęciu spieniania dość szybko spada i po jakiś 15-20s jest już <110, a wtedy z dyszy leci praktycznie woda. Dzisiaj specjalnie zważyłem dzbanek przed i po i wyszło, że dołożyło mi prawie 60g wody (mleka było może ze 150ml)... Mleko oczywiście nie zostało spienione (3.2%, 3.2g białka), ale zakładam że przy takiej ilości dołożonej wody nie ma szans żeby się spieniło. Macie jakieś przypuszczenia co może być problemem? Jak będzie trzeba to może nagram jakiś filmik i wrzucę, bo powoli mi już ręce opadają :/

edit. oczywiście przed rozpoczęciem spieniania odpalam dyszę i wypuszczam wodę dopóki nie pojawi się para, wtedy zaczynam spieniać.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #706 dnia: 26 Listopad 2020, 18:05:38 »
135 stopni to tak jakoś mało. Ile czasu zajmuje Ci spienienie?

Offline Squesher Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Lelit Anita PL042TEMPD
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #707 dnia: 26 Listopad 2020, 18:13:40 »
By default producent ustawił na 125 bodajże, także podbiłem już o 10 stopni do góry, ale mogę w sumie podbić jeszcze trochę. Mi sie niestety ładnego efektu nie udało jeszcze uzyskać, więc cieżko powiedzieć, ale z tego co widziałem w necie, to ładne spienienie zajmuje ok. 30-40s.

skansen

  • Gość
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #708 dnia: 26 Listopad 2020, 18:17:15 »
Czy pompa jest wyłączona podczas spieniania a przełącznik w pozycji pary?

Offline Squesher Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Lelit Anita PL042TEMPD
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #709 dnia: 26 Listopad 2020, 18:29:34 »
Czy pompa jest wyłączona podczas spieniania a przełącznik w pozycji pary?

 :sciana: niby leciałem wcześniej według instrukcji, ale instynktownie dodałem sobie krok włączenia pompy, którego w instrukcji nie ma... :picardpalm: Właśnie odpaliłem bez pompy i od razu jest potężna zmiana, temperatura nie spada jak szalona i nie dolewa wody do mleka.
Dzięki wielkie za naprowadzenie :poklon:
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2020, 18:31:39 wysłana przez Squesher »

Offline przemo009

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Rota 2
  • Młynek: C40
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #710 dnia: 25 Grudzień 2020, 12:01:11 »
Witam forumowiczów. Zaglądam tu od kilku lat, ale dopiero niedawno założyłem konto. Panowie poszukuje takiego urządzenia jak w tym filmiku w minucie 1:55 youtu.be/ultjja-mzyw lub odpowiednika mr cuppacino cm20. Moze ktoś wie gdzie tego szukać? Ewentualnie moze ktoś ma doświadczenie ze spieniniem mleka takim ustrojstem - CLATRONIC MS 3089? Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę  :)
« Ostatnia zmiana: 25 Grudzień 2020, 13:12:54 wysłana przez Fux »

skansen

  • Gość
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #711 dnia: 25 Grudzień 2020, 13:48:25 »
Panowie poszukuje takiego urządzenia jak w tym filmiku w minucie 1:55 youtu.be/ultjja-mzyw

To Bellman Stovetop Milk Steamer, ma dwa wątki na forum:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7140.0
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7683.0

Na Amazonie nie widzę aktualnych ofert ale są w innych sklepach zagranicznych. Wygląda na to, że szykuje się jakaś partia na marzec.

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #712 dnia: 26 Grudzień 2020, 02:23:07 »
Ewentualnie moze ktoś ma doświadczenie ze spieniniem mleka takim ustrojstem - CLATRONIC MS 3089?

Nie używałem tych ręcznych od dawna, ale kiedyś to było tak że się szybko psuły, szybko rozładowywały i ogólnie niewygodnie się pieniło.
Jeśli chcesz tanio ubić mleko kupuj French Press za 20-30 zł, przy małej wprawie może idealnie ubić na "farbę".

Offline Jacek72 Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Bezzera MAGICA S MN PID
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #713 dnia: 29 Grudzień 2020, 18:27:42 »
Przez lata używałem spieniacza z podgrzewaczem bardzo podobny do tego
h ttps://www.amazon.co.uk/dp/B07HCGHFFF/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_Gw26Fb944YP75?_encoding=UTF8&psc=1
Sprawdza się świetnie, spienione mleko można nałożyć łyżeczką i cieszyć się espresso macchiato.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #714 dnia: 16 Luty 2021, 14:00:26 »
Chciałbym choć raz zamiast dzikich maziajów zaserwować MŻonce klasycznego listka (bez skojarzeń), na wierzchu kawy mlecznej. Więc ostatnio pooglądałem sobie tutoriale na YT i stwierdziwszy, że phi, przystąpiłem do rozpoznania bojem. I lipa. I nie wiem, czy mleko źle spienione (FP albo wicherek za 4 zeta, ale na YT oba dają radę :) ), czy temperatura nie taka, czy konsystencja, czy może kawa bazowa (napar z kawiarki), ale wszystko psu w ... ogon :) Ratunku! :D

Offline Jacek72 Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Bezzera MAGICA S MN PID
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #715 dnia: 16 Luty 2021, 14:25:02 »
Nagra film i udostępni?
Mleko i metalowy kubaś z dzióbkiem oba zimne tak ok 4'C,
a potem rura od spieniacza w środek (max 3sek na powierzchni, reszta nurek pod spód) i termometr,
lecisz do 65'C i powinno wyjść mleko-krem, uderzasz o blat, ubijasz bańki powietrza i gotowe do malowania.
Ważne żeby mleko świeże było, za każdym razem wychodzi.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #716 dnia: 16 Luty 2021, 14:49:21 »
Od roku spieniał french pressem i nie mam problem z konsystencją.
Podgrzewam w garnku do około 60 stopni, przelew do FP, najpierw 3 długie ruchy ponad mleko, aby napowietrzyć, później około 20 sekund krótkich ruchów przy samym spodzie.
Przelewam do jednego garnuszka całość, później polowe do drugiego i z powrotem minimalnie do pierwszego.
Konsystencja jest bardzo przyjemna.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #717 dnia: 16 Luty 2021, 19:41:45 »
Z tą rurą spieniacza będzie problem, bo nie dysponuję ekspresem :) Może problem tkwi w używaniu UHTego zamiast świeżego? Czy to 60 stopni jest bardzo ważne? Czy ważne dla konsystencji jest przelewanie? Czy stukać dla pozbycia się pęcherzyków?

Offline Jacek72 Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Bezzera MAGICA S MN PID
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #718 dnia: 16 Luty 2021, 20:30:10 »
Albo traktujesz parą albo wirnikiem, ale grzać trzeba do 60-65'C, to najważniejsze. Stukać i mieszać jak już spienione.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #719 dnia: 16 Luty 2021, 20:44:11 »
Może problem tkwi w używaniu UHTego zamiast świeżego?
Ja używam mleka, które jest pasteryzowane w 74 stopniach czy coś takiego, ma dla mnie lepszy smak. Używam 3,2%.

Czy to 60 stopni jest bardzo ważne?
Przy danej temperaturze zachodzą różne reakcje chemiczne więc nie musi być równo 60, ale okolice.
Nie powiem co dokładnie się dzieje, ale tutaj na pewno jest dużo odpowiedzi w internecie :)

Czy ważne dla konsystencji jest przelewanie? Czy stukać dla pozbycia się pęcherzyków?
Z FP i tak trzeba przelać, ale samo przelewanie nie jest ważne. Ważne jest stukanie i mieszanie, aby się pozbyć pęcherzyków i zmieszać odpowiednio warstwy mleka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi