Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274358 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #600 dnia: 06 Październik 2017, 09:48:31 »
U mnie jest zawsze, przed spienianiem spuszczam przez kilka sekund w ściereczkę. Ma to nawet aspekt praktyczny, bo ściereczka kiedy jest zwilżona lepiej czyści dyszę po spienianiu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #601 dnia: 06 Październik 2017, 10:00:56 »
Z rysunku wygląda jakby tam miała być sama para



W sumie nie wiem skąd się ta woda tam bierze.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #602 dnia: 06 Październik 2017, 10:06:08 »
Po prostu się skrapla. Dzięki temu zjawisku mamy np. wysokoprocentowy alkohol etylowy ;)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #603 dnia: 06 Październik 2017, 10:06:51 »
Myślę, że to może być spowodowane jakąś kompensacją pary, sam nie wiem. W każdym razie nie jest tak, że z tej dyszy kapie, bo czasem zostawię ją uchyloną poza tackę i nie mam kałuży. Wody w dyszy jest zawsze nie wiele, myślę, że kilka kropel.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #604 dnia: 06 Październik 2017, 10:34:14 »
Kurcze u mnie myślę, że ze nawet 60ml wylatuje przed pierwszym spienianiem, przy 2 dziurkach sika to na boki, na szczęście tacka duża :). Przy czyszczeniu bojlera zdejmowałem czujnik przepełnienia, może z czasem się unormuje ? Czy wam też tyle leci przed pierwszym spienianiem przy uruchomieniu ?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #605 dnia: 06 Październik 2017, 10:49:59 »
Zawsze coś się skropli...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #606 dnia: 06 Październik 2017, 10:59:03 »
Kurcze u mnie myślę, że ze nawet 60ml wylatuje przed pierwszym spienianiem, przy 2 dziurkach sika to na boki, na szczęście tacka duża :). Przy czyszczeniu bojlera zdejmowałem czujnik przepełnienia, może z czasem się unormuje ? Czy wam też tyle leci przed pierwszym spienianiem przy uruchomieniu ?
Spróbuj złapać w jakąś miarkę, shot glass czy inne naczynie, którego znasz objętość. Muzę okazać się, że trochę przesadzasz.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #607 dnia: 06 Październik 2017, 11:03:04 »
Pocieszam się, że ktoś już pisał o problemach z przejściem z Basica na bodajże Rocketa i propozycjach żony żeby obok stał Basic do spieniania :)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #608 dnia: 06 Październik 2017, 11:43:10 »
tom517,
Może nagraj filmik jak spieniasz i nie spiesz się ze sprzedażą. Na Basicu miałeś zapewne sporo czasu na wszystko. Teraz to moment, dlatego cieżko się przestawić.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #609 dnia: 06 Październik 2017, 12:11:53 »
jeszcze myślałem o zamianie 2 dziurek na 1, ale podobno po spienieniu z 2 można dokładniej rysować, przynajmniej będę miał co ćwiczyć :)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #610 dnia: 06 Październik 2017, 12:24:13 »
4 są spoko :D. Ćwiczyć możesz na wodzie i płynie do naczyń :).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #611 dnia: 06 Październik 2017, 12:34:57 »
Woda w rurce do pary jest zawsze -- im dłużej stoi nieużywany włączony ekspres tym więcej. Trzeba poczekać przed spienianiem aby para była sucha -- po to się odpuszcza parę przed spienianiem.

Jeśli przejście z mniejszego sprzętu sprawia problem, to zacząłbym od większego dzbanka i możliwie najzimniejszego mleka. Będzie kilka sekund więcej na zorientowanie się co się dzieje.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #612 dnia: 06 Październik 2017, 12:44:56 »
to zacząłbym od większego dzbanka i możliwie najzimniejszego mleka

Właśnie o to chodzi. Mieć czas na reakcję. Oprócz większej ilości mleka (im więcej dziurek tym więcej go powinno być) to powinno być jak najzimniejsze. Swoje mleko z lodówki po przelaniu do dzbanka wkładam na jakieś 15 min do zamrażarki przed spienianiem.

No i b ważny jest termometr. Tu nie chodzi o to jaka temperaturę w danym momencie ma mleko, ale w jakim tempie się ona zwiększa. Przy 4 dziurkach dzieje się to b. szybko i znowu potrzebny jest czas z wyprzedzeniem na ewentualną reakcję.
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2017, 12:48:27 wysłana przez bigmaciek »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #613 dnia: 06 Październik 2017, 13:01:22 »
Czasowo właśnie jakoś za długo mi to trwało (50 sekund), robiłem z termometrem. Błąd chyba był w zbyt dużym flushu, po 2 cappuccino ponad litr wody ze zbiornika zniknął :)
Fakt, że długo stał i się wygrzewał, także donkiszot trochę mnie uspokoiłeś :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #614 dnia: 06 Październik 2017, 13:12:56 »
Nie wiem czy masz tam barometr od pary, ale generalnie parzenie kawy nie powinno mieć wpływu na ilość pary w bojlerze.

Może zbyt głęboko zanurzasz dyszę?



« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2017, 13:19:29 wysłana przez donkiszot »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi