Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274266 razy)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #570 dnia: 27 Maj 2017, 23:11:40 »
Wziąłem się  dzisiaj za bary z mlekiem:)
Mleko zimne3,2 % z braku dzbanka-jedzie z resztą gratów -  wziąłem ten kubeczek z ubijacza-spieniacza a la french.... pojemności to ma  około 350- wyskalowany to 300  nalałem mleka około 150ml.
Ok para spuszczona, woda odkapana z dyszy itp , pierwsze wrażenie....szybko, szybko to idzie drugie..oj parzy łapę.... ( brak uszka przy ubijaczu ) chwila moment-tak żeby nie skłamać z 7-9  sekund, mleko zaczyna mi sie wylewać prawie tak spienione, kubek gorący że utrzymać nie można.
Odstawiłem kubek, wyłączyłem ekspres, tyle co wyjąć wtyczkę z kontaktu bo sie nieprzyjemnie grzeje-muszę to sprawdzić  i mleko usiadło tak do 3/4 tego co było spienione, to norma? czy coś robi źle?
Kolejna sprawa...smak..znam smak mleka- 2 litry dziennie to mój osobisty zapas-  znam smak mleka zagotowanego, podgrzanego itp ale żadne nie smakuje....... gotowaną gumą?????
Jakieś uszczelki do wymiany? czy przeczyszczanie  przewodu pary wystarczy?
 




Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #571 dnia: 26 Lipiec 2017, 13:11:16 »
Nie wiem, czy ja mam takie wrażenie, ale cappuccino z  dobrze spienionym mlekiem pod latte art jakoś gorzej mi smakuje niż z mlekiem mniej spienionym gdzie pianka jest minimalna i serduszka się nie rysują :)
W sumie żona też to potwierdza.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #572 dnia: 26 Lipiec 2017, 13:23:22 »
To może oznaczać, że aby zyskać jogurcik do late art przegrzewasz mleko i ma już nie ten smak. To się często zdarza...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #573 dnia: 26 Lipiec 2017, 13:41:34 »
termometr jest, grzeję do 60-65max, ogólnie jest ok, tylko przy jogurciku na górze mam więcej pianki, która jest jakaś mniej smaczna, jak spieniam żeby pianki na górze było max parę milimetrów kawa wydaje się smaczniejsza

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #574 dnia: 27 Lipiec 2017, 00:11:24 »
Takim też się da rysować.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #575 dnia: 31 Lipiec 2017, 11:19:26 »
Tak zapytam, ile średnio zajmuje wam spienienie zimnego mleka w  dzbanuszku 300ml do tych 60-65 stopni. Mi ok 2 min 10 sekund (Ascaso Basic Termoblok), zastanawiam się czy nie jest to zbyt długo, chociaż biorąc pod uwagę szybki czas gotowości, to nie jest źle, ale spienienie 4 takich dzbanuszków już trochę trwa.

Offline ristretto Mężczyzna

  • Wiadomości: 122
  • Ekspres: Jest: Sage BES875 Był: Lelit PL042EMI; Phin
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #576 dnia: 31 Lipiec 2017, 15:08:42 »
Podajesz czas z rozgrzaniem termobloku czy samego spieniania? Wydaje się bardzo długo.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #577 dnia: 31 Lipiec 2017, 15:26:34 »
Samego spieniania, jakoś na filmikach niektórych widzę ekspresowo, ale to już z innej półki urządzenia.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #578 dnia: 01 Sierpień 2017, 10:02:12 »
A nie, pomieszałem, to było do 600ml dzbanuszka, w 300ml jest ok 80 sekund. Także od momentu ochoty na capu biorąc pod uwagę czas na rozgrzanie po ok 5 minutach jest na stole, także chyba nie jest źle, chociaż ostatnio przy staniu przy spienianiu przy 4 kawach pod rząd jakoś chciało się wymienić ekspres na wydajnieszy :)

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #579 dnia: 20 Sierpień 2017, 12:49:16 »
Powiedzcie ze swojego doświadczenia - czy łatwiej zacząć od dzbanuszka małego 300-350ml czy dużego? Na chwilę obecną mam taki 600ml chyba i ciężko mi go ogarnąć - czy z mniejszym dzbankiem jest łatwiej?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #580 dnia: 20 Sierpień 2017, 12:53:29 »
Łatwiej spienia się w większym.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #581 dnia: 20 Sierpień 2017, 13:13:45 »
A nie, pomieszałem, to było do 600ml dzbanuszka, w 300ml jest ok 80 sekund. Także od momentu ochoty na capu biorąc pod uwagę czas na rozgrzanie po ok 5 minutach jest na stole, także chyba nie jest źle, chociaż ostatnio przy staniu przy spienianiu przy 4 kawach pod rząd jakoś chciało się wymienić ekspres na wydajnieszy :)

80 sekund?!?! W ekspresie z aldika zajmowało mi to do minuty, w jakimś delonghi u znajomych ostatnio byłem zaskoczony jak szybko udało sie fajnie spienić mleko. Ale prawie półtorej minuty spędzić nad spienianiem... porażka.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #582 dnia: 20 Sierpień 2017, 13:52:41 »
czy z mniejszym dzbankiem jest łatwiej?
To zależy ile masz pary. Jeśli pary jest dość, to w dużym łatwiej, ale jeśli pary jest ino ino, to łatwiej będzie w mniejszym.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #583 dnia: 20 Sierpień 2017, 16:53:09 »
80 sekund?!?! W ekspresie z aldika zajmowało mi to do minuty, w jakimś delonghi u znajomych ostatnio byłem zaskoczony jak szybko udało sie fajnie spienić mleko. Ale prawie półtorej minuty spędzić nad spienianiem... porażka.
Tylko ta para w sumie nie kończy się i pod rząd można kilka takich dzbanków machnąć. Nie ma idealnych rozwiązań 😀, w jednym trzeba czekać na nagrzanie, w drugim przy spienianiu.

Offline Kasinsky

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Strada V2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #584 dnia: 21 Sierpień 2017, 21:33:51 »
Witam
mam pytanie do bardziej doświadczonych baristów o wskazówki
od 4 miesięcy pracuję jako "Barista" bo z tym stażem ciężko nazwać to zawodem :)
w miarę się rozwijam widzę efekty mojej pracy, ale nie mogę dojść do ładu podczas rysowania jak zrobić kilka warstw np.10 do tulipana
samemu udaję mi się może z 4 może z 5 grubych natomiast często na zdjęciach widzę jak Bariści wciskają po 12 15 i bez problemu nic im się nie wylewa.
Jeśli ma ktoś jakieś wskazówki to będę wdzięczny zdjęcie do podglądu jaki efekt na teraz bym chciał uzyskaćScreenshot_3.jpg

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi