Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274386 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #555 dnia: 19 Kwiecień 2017, 09:12:33 »
Miklas, patent z moczeniem w dzbanku robi robotę :) Teraz faktycznie przetarcie zajmuje kilka sekund, wcześniej kilkanaście-kilkadziesiąt.
Z Ascaso Basic, Arc i Dream mają takie same dysze, jedynie Steel ma taką jak w profesjonalnych ekspresach, ale czy z innego materiału hm...
Chociaż wcześniej plastikową dyszę z ekspresu bardzo niskiej półki lepiej mi się czyściło :). Być może wyższa temperatura pary wpływa na lepsze przywieranie.

Stosuje ktoś te przelewanie z dzbanka do dzbanka spienionego mleka, nawet mistrzowie na niektórych filmikach to robią, być może tylko do odmierzenia odpowiedniej ilości mleka.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #556 dnia: 19 Kwiecień 2017, 09:43:08 »
Mleko będzie tym bardziej przywierało im bardziej gorąca jest dysza. Także w prostych metalowych rurkach efekt widać najbardziej. Droższe ekspresy mają tak zbudowany system podawania pary że rurka i w konsekwencji sama dysza (a w zasadzie dysza musi ale szybciej sięwychładza) aż tak się nie nagrzewa. Podobny mod robiłem w Silvi i oprócz tego że zniknął problem przypadkowych poparzeń rąk całość zdecydowanie łatwiej się czyściła.

Z drugiej strony jeżeli pamiętam żeby przed spienianiem mieć pod ręką mokrą szmatkę i od razu po spienianiu czyszczę całość to nie ma z tym najmniejszego problemu. Ale wystarczy odłożyć to o kilka sekund i trzeba namęczyć się z czyszczeniem.

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #557 dnia: 20 Kwiecień 2017, 10:21:33 »
Wczorajszy widok z wyposażenia Opery Krakowskiej: kilka ekspresów dwugrupowych, każda dysza posiada zażółkłą już warstwę zaschniętego mleka - na sam widok poranne espresso chce się wydostać na zewnątrz. Jak widać ta oczywista i podstawowa czynność po użyciu dyszy do spieniania nie dla każdego jest oczywista. Nawiasem mówiąc stan estetyczny ekspresów dramatyczny, w dozownikach namielone pełno kawy, masakra ...
To nie pierwszy raz gdzie w "porządnym" miejscu widok dyszy spieniającej powoduje odruch wymiotny - nie jestem w stanie sobie w żaden sposób tego wytłumaczyć  :ohyda:

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #558 dnia: 20 Kwiecień 2017, 10:54:31 »
każda dysza posiada zażółkłą już warstwę zaschniętego mleka
A co ja mam powiedzieć jeśli widziałem w pewnej krakowskiej kawiarni na dyszy grubą warstwę BRĄZOWEGO koloru? W tył zwrot i tyle mnie tam widzieli. Przypomniał mi się taki dowcip: To mleko jest na pewno świeże? Tak, zaraz ci ukroję?
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #559 dnia: 20 Kwiecień 2017, 11:13:02 »
Ok, ok, może to nie do końca estetyczne, ale nawet jak robię kilka cappuccino  pod rząd, to zaczynam od czystej dyszy, więc mleko obeschnięte na dyszy jest tylko obeschnięte, a nie jakoś mało higieniczne. Niemniej przypilnowałem się i pierwsza mokra para poszła na ściereczkę, to dobrze ją zwilżyło, sporo tej wody wylatuje na początku. Przypilnowałem, żeby od razu po spienieniu tą mokrą ściereczką wytrzeć dyszę i rzeczywiście robi się to dosyć łatwo. Nawet jak minie kilka sekund to tylko przykładając mokrą ściereczkę do dyszy i przytrzymując dłuższą chwilkę mleko rozmięka i daje się wyczyścić. Trzeba pracować nad nawykami  :ok:
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #560 dnia: 20 Kwiecień 2017, 13:49:41 »
Już dawno wyrobiłem sobie nawyk czyszczenia ekspresu po zrobieniu kawy. Czyszczę dyszę pary, prysznic, kolbę z sitkiem i wycieram to co pochlapane do sucha. Dochodzi się do takiej wprawy, że całość z przepłukaniem ślepym sitkiem bez chemii trwa około 2 minut. Do czyszczenia na mokro używam szmatek "z rolki" takich jak ręczniki papierowe. Najlepiej (u mnie przynajmniej) spisują się takie:


Dobrze też zbierają wodę, a taka rolka starcza na bardzo długo.
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2017, 13:53:46 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #561 dnia: 20 Kwiecień 2017, 14:45:13 »
Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Ekspres czyszczę po każdym użyciu, brakuje mi nawyku przecierania dyszy party zaraz po spienianiu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #562 dnia: 20 Kwiecień 2017, 15:14:25 »
Rozumiem Cię doskonale.  :)
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #563 dnia: 25 Kwiecień 2017, 19:50:42 »
Pytanie do użytkowników jednobojlerowców lub termobloków. Jaki macie sposób na dwa capu? Ja robię dwa espresso i spieniam mleko w dużym dzbanku. I co teraz? Rozlać mleko na dwa dzbanki i każdym osobno rysować czy z tego jednego dużego? Do tej pory spieniałem na dwa razy w małym dzbanku, a kawa czekała... Dzisiaj spieniłem w dużym i rozlałem na dwa, ale za nim skończyłem pierwsze capu, drugie mleko się całkiem rozwarstwiło... Z drugiej strony nie wiem czy się uda lać z dużego dzbanka, bo obawiam się jak wyjdzie rysowanie z takim nadmiarem mleka.
No więc, jakie macie sposoby na dwa capu?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #564 dnia: 25 Kwiecień 2017, 20:14:34 »
Znam odpowiedź, ale nie mam takich sprzętów. I teraz nie wiem czy mogę odpowiedzieć?  :mhh: ;)

Jeśli masz mleko na dwa cappu w dużym dzbanku, to nie możesz z niego malować dwóch kaw. Piana zejdzie najpierw i w pierwszym cappu będzie, a w drugim już niemal nie. Pominę, że trudniej malować przy pełnym dzbanie.
To drugie, odstane, zanim zaczniesz malować musisz rozkręcić, połączyć znów pianę z mlekiem. Przelewanie po ściance z dzbanka do dzbanka pomaga. Jak będzie znów szkliste, malujesz drugie. Dłużej pisać o tym niż zrobić. ;)

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #565 dnia: 25 Kwiecień 2017, 20:53:24 »
Czyli zabrakło w moich staraniach ostatniej części... Dzięki!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #566 dnia: 25 Kwiecień 2017, 21:15:36 »
No i z tym pierwszym mlekiem trzeba się streszczać, aby to drugie stało jak najkrócej.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #567 dnia: 25 Kwiecień 2017, 23:09:51 »
Przelewanie po ściance z dzbanka do dzbanka pomaga.

I jeszcze najlepiej bokiem dzbanka, a nie przez sam dziubek. Szybciej przelejesz i konsystencja będzie równomierna.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #568 dnia: 16 Maj 2017, 21:37:10 »
Coś takiego dla początkujących w mleku:

« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2017, 21:44:19 wysłana przez Antonio »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #569 dnia: 16 Maj 2017, 21:41:24 »
Cóż takiego dla początkujących w mleku:


spoko

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi