Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 274476 razy)

MalaMi

  • Gość
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #540 dnia: 11 Kwiecień 2017, 14:42:58 »
@sobota
Bede probowac jak wroce do domu, dam znac:)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #541 dnia: 11 Kwiecień 2017, 14:57:12 »
w tym samym wątku wcześniej http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=228.msg99200;topicseen#msg99200

Jest też wątek Ascaso, w którym wydawało mi się, że Janusz - reprezentujący firmę Ascaso w Polsce, podawał jak poprawnie spieniać mleko. Jeśli nie znajdziesz to napisz do niego, na pewno pomoże.
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=686

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #542 dnia: 11 Kwiecień 2017, 15:07:47 »
Po nagrzaniu sie do odpowiedniej temperatury, para zaczyna solidnie wydostawac sie przez grupe (instrukcja podaje, ze w tej wersji ekspresu odkrecenie zaworu nic nie zmienia, bo para nie zacznie wychodzi, dopoki temperatura nie jest prawidlowa), niemniej jednak po przerazeniu jakie wywolaly we mnie tabuny pary z grupy (cala maszyna i wszystko naokolo- mokre..to normalne?)
Ale jak pompa zaczyna impulsowo podawać wodę do termobloku to zawór powinien być już otwarty. Nawet lepiej jak po przełączeniu na spienianie, podstawisz pusty dzbanek i odkręcisz gałę to coś tam już podczas grzania wyciurka. Czekasz, aż pompa zaczyna pracować i wylatuje z dyszy para bez wody, zakręcasz, podstawiasz mleko, zanurzasz dyszę i odkręcasz. A i lepsza jest ta mała nakręcana końcówka z dziurką na końcu, a nie ten walec z otworem pośrodku.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #543 dnia: 12 Kwiecień 2017, 14:33:44 »
Jeśli chodzi o parę wydostającą się z grupy, to nie ma strachu o ile kolba jest zdjęta. W tej konstrukcji ekspresu para musi znaleźć jakieś ujście i są to albo dysza, albo grupa. Do uszkodzenia grupy może dojść tylko jeśli zakręcimy zawór, a kolbę z kawą pozostawimy w grupie. Nie dawno pisałem z @Januszem na ten temat. Pozwolę sobie go zacytować:
"Nie wolno w grupie pozostawiać wpięty portafilter z kawą. Jest to jeden układ grzewczy tak na kawę jak i na parę. Jeśli nie zostanie otwarty zawór pary to po pewnym czasie para zacznie się wydobywać przez grupę kawową. Jakąś drogę wyjścia z termobloku musi znaleźć. Może się więc wydobywać przez grupę i nic się nie stanie jeśli będzie miała wolną drogę. Ale jeśli przy tym portafilter z kawą będzie zapięty to może dojść albo do rozsadzenia grupy, albo do wypchnięcia uszczelki albo też o ile uda się wypiąć portafilter do wystrzału fusów na kuchnię."
Generalnie trzeba wypiąć kolbę, wcisnąć przycisk pary i wypuścić z dyszy wodę. Potem zawór możemy zakręcić, kiedy np. przygotowujemy sobie mleko do spieniania, albo spieniamy na kilka porcji i mamy przestoje między jednym spienianiem a drugim (schłodzenie dzbanka, dolanie mleka itp.). Para wtedy ma wolną drogę ujścia przez grupę i jest git.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #544 dnia: 18 Kwiecień 2017, 11:25:58 »
Ja trochę z innej beczki, jak czyścicie dziubki po spienianiu, ja używam tego specjalnego do spieniania od Basica i o ile spienia fajnie o tyle mleko przywiera do niego niemiłosiernie, szczególnie w  te miejsce gdzie jest wyszlifowane na chyba jakiś klucz do wkręcania i od dołu. Po spienieniu kilka sekund pary na max, żeby wyleciało to co ma, ale przecieranie tego szmatką, żeby dokładnie wyczyścić jest ciężkie. Próbowałem ze szmatką i odkręconą parą, to rękę trochę przypiekło :)

Druga sprawa, przelewacie z dzbanka do dzbanka po spienieniu ? Zauważyłem, że po przelaniu staje się mleko bardziej jednolite.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #545 dnia: 18 Kwiecień 2017, 11:39:57 »
Dziubki?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #546 dnia: 18 Kwiecień 2017, 11:56:25 »
Chodzi Ci o dysze? Przetrzyj wilgotną szmatką/ścierką gąbczastą niezwłocznie po spienianiu, przed wypuszczeniem pary i resztek mleka z dyszy.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #547 dnia: 18 Kwiecień 2017, 12:03:36 »
Chodzi o nasadki na parę :), jak tu ta z prawej:
O to chodzi, że po spienieniu już te mleko jest poprzyklejane, na filmikach ludzie jakoś lekko przecierają i tyle, ja muszę szorować.
Aha doczytałem, że przetrzeć przed puszczeniem pary, dzięki :) może w tym był problem, sprawdzę.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2017, 12:08:26 wysłana przez tom517 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #548 dnia: 18 Kwiecień 2017, 12:09:59 »
Jeśli już zaschło, nie szoruj, zanurz w wodzie na 30 minut, potem przetrzyj suchym ręcznikiem. Jeśli nie pomogło, to jeszcze raz.
W ekstremalnych przypadkach są ku temu dedykowane płyny rozpuszczające zaschnięte mleko.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #549 dnia: 18 Kwiecień 2017, 13:26:43 »
Ja nigdy nie zdążę wytrzeć dyszy do spieniania zanim mleko obeschnie. U mnie to wygląda tak, że robię espresso, spieniam mleko, przygotowuję cappuccino, po czym czyszczę grupę i PF, myję dzbanek i napełniam go wodą. Odstawiam pod dyszę. Za kilka minut wyjmuję i przecieram dyszę szmatką, puszczam na chwilkę parę, żeby wszystko wyleciało, dzbanek jeszcze raz opłukam. Taki rytuał.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #550 dnia: 18 Kwiecień 2017, 13:30:40 »
To jak piszesz wyszlifowane w ogóle nie powinno być brudne, mleko tam nie powinno sięgać, nie ma takiej potrzeby. Ok, przynajmniej u mnie nie sięga, brudzi się może dolny centymetr.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #551 dnia: 18 Kwiecień 2017, 13:32:52 »
W lepszych ekspresach mleko nie przywiera, gdyż końcówka jest z hmm właściwej stali :) W moim ascaso nie przywiera. W pracy mam automat saeco i po zdemontowaniu wszystkich dodatków i używaniu samej rurki mleko przywiera do niej. Czyszczę mokrą szmatka i daje rade.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #552 dnia: 18 Kwiecień 2017, 13:39:01 »
mleko tam nie powinno sięgać
hm.. wypróbuję, do tej pory na koniec szło głębiej :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #553 dnia: 18 Kwiecień 2017, 15:16:20 »
spieniam mleko, przygotowuję cappuccino
A jeśli przygotowujesz serię cappu? Nakładasz kolejne warstwy zaschniętego mleka na dyszę?
Spienianie, przetarcie, przedmuchanie dyszy i dopiero wylewanie mleka. Te 2-3s nie zbawią lejtartu.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #554 dnia: 18 Kwiecień 2017, 18:34:38 »
Masz rację, ale nie mam tego nawyku, muszę sobie wyrobić.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi