Autor Wątek: Idealne espresso, czyli gonitwa za króliczkiem  (Przeczytany 842 razy)

Offline GrubasKawopijca Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: PL91t (mod 8.5bara),V60-01, V60-03, Aeropress
  • Młynek: 1zpresso JX-pro
Idealne espresso, czyli gonitwa za króliczkiem
« dnia: 17 Listopad 2023, 06:48:05 »
Siemanko

Wstaje rano, załączam ekspres, ważę kawe i miele ją na wczorajszych ustawieniach młyna, dystrybucja, tamping, kolba w ekspres i przestrzelone o 10 sekund...   >:( W ciągu dnia koryguję przemiał, ilość ziaren i oto jest złoty graal, 40 ml idealnego płynu  :uklony: Do wieczora wypijam jeszcze może ze 2 żeby nie przesadzić z kofeiną, ale...
Wstaję rano, załączam ekspres, ważę kawe i miele ją na wczorajszych ustawieniach młyna, dystrybucja, tamping, kolba w ekspres i przestrzelone  :cenzura: korekcja przemiału, ilości ziaren itd...
Na koniec dnia liczę 100g kawy poszło, a idealne znowu tylko 2-3 szoty. Nieustanną gonitwę za perfekcyjnym smakiem (króliczkiem) mam traktować jako urok, czy przekleństwo espresso?
Od czego to zależy? Błąd ludzki, a może problem z maszyną? Wilgotność i temperatura otoczenia? Ciśnienie atmosferyczne? Czy układ planet i oddziaływanie księżyca na wewętrzną energię Chi?

Mile widziane merytoryczne odpowiedzi, ale humorystycznymi też nie pogardzę  [emoji38]
Wprowadzę kilo kawy+ jak zostanę prezydentem

Offline zdezintegrowany Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Idealne espresso, czyli gonitwa za króliczkiem
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopad 2023, 08:05:06 »
"rubbish in, rubbish out" ...
zacznij od przemiału, bo jeśli mielisz na tym co masz w opisie to może to jest przyczyna ...
temperatura, wilgotność i ciśnienie to nie jest raczej dobry kierunek poszukiwań,
"honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere"

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Idealne espresso, czyli gonitwa za króliczkiem
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopad 2023, 08:37:55 »
Po pierwsze to jak już chcesz się bawić to nie te jednostki. I wypadałoby zmienić młynek, choć nie zrzucałbym winy całkiem na niego - a już na pewno nie na to, że trzeba delikatnie przekręcić ustawieniami na drugi dzień. Gdyby tak było to Mythos czy F83 też by były źródłem problemów.

Offline GrubasKawopijca Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: PL91t (mod 8.5bara),V60-01, V60-03, Aeropress
  • Młynek: 1zpresso JX-pro
Odp: Idealne espresso, czyli gonitwa za króliczkiem
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopad 2023, 09:06:12 »
temperatura, wilgotność i ciśnienie to nie jest raczej dobry kierunek poszukiwań,
Akurat to napisałem półironicznie, tak akurat między błędem ludzkim, a energią Chi ;)

Po pierwsze to jak już chcesz się bawić to nie te jednostki. I wypadałoby zmienić młynek
Mój błąd, chodziło o gramy, nie o ml  :Bicz:
Szczerze myślałem że młyn nie najgorszy, w końcu ma całkiem mały skok w regulacji. Bodajże 12.5mikrona (ale mogę się mylić).
I tak miałem zamawiać coś nowego żeby było po 1 młynku na espresso i alternatywy, chyba przyśpieszę zakup  :)
Wprowadzę kilo kawy+ jak zostanę prezydentem

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Idealne espresso, czyli gonitwa za króliczkiem
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopad 2023, 10:28:23 »
Co jest nie tak z JX-pro? Bo mam ten młynek, mam rzeczywiście pewne roblemy z regularnie równymi shotami, dle nie jest źle... Myślałem, że młynek jednak nie jest tutaj najsłabszym elementem. Może ktoś wyjaśnić?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Idealne espresso, czyli gonitwa za króliczkiem
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopad 2023, 10:56:48 »
Myślałem, że młynek jednak nie jest tutaj najsłabszym elementem. Może ktoś wyjaśnić?
Bo tak jest. Mam gorszy K-plus i daje radę przy espresso.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi